Bisikletle yapılan kaza sonrası adli ve tıbbi süreç

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Paramedik112 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Paramedik112

  Paramedik112 Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  22 Ocak 2016
  Mesajlar:
  64
  Beğeniler:
  154
  Şehir:
  Konya
  Adı:
  Ömer
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  [​IMG]

  Yayaların, hayvanların ve araçların bulundukları yol üzerindeki hal ve hareketlerine trafik denilmekte olup, hareket halinde olan bir veya birden fazla aracın karıştığı ölüm, yaralanma ve zararla sonuçlanmış olaylar trafik kazası olarak tanımlanmaktadır. Motosiklet/motorlu bisiklet ve bisiklet kazaları, güvenlik önlemlerinin kısıtlılığı ve travma mekanizmasının farklılığı nedeni ile, diğer araç kazalarına göre daha ciddi yaralanmalara neden olmaktadır. Belirli kesitsel vakalar seçildiği çalışmalarda kazaların %80 ‘den fazlasında başka araçların motosiklet /motorlu bisiklet veya bisiklete çarpması sonucu sürücüsünün veya yolcusunun yaralanması şeklinde gerçekleştiği gösterilmiştir.

  Sonuç olarak, bu derecede ciddi yaralanmalara neden olan motosiklet/motorlu bisiklet ve bisiklet kazalarının azaltılabilmesi için, gerekli düzenleme ve çalışmaların zaman kaybedilmeksizin yapılması gerekmektedir. Bu bilgilendirme paylaşımı kapsamda; bisiklet kazaları ele alnıcaktır. Ülke ve Kent genelimizde bisiklet kullanım yaygınlığının diğer dünya ülkelerine kıyasla çok daha az olması bilinmekte, bu nedenle bahsi geçen düzenlemeler öncelikli olarak ele alınamamaktadır. Ancak kentler içerisindeki çeşitli kurumsal faaliyet ve hobi kapsamında yapılan bisiklet sürüş (pedallama) etkinlikleri ile konuya verilen önemle kamusal alanda dikkatler çekilmekte, bisiklet kullanımı yaygınlığının ön plana çıkartılması amaçlandığını da görmekteyiz.

  Bizler bisiklet kullanan bireyler olarak, trafik içinde ya da trafiğe açık olmayan yerlerde çeşitli kazalara maruz kalabilmekteyiz. Önemli olan bu kazaları bedensel bütünlüğümüzde oluşturabileceği hasarları ve maddi-manevi oluşturacağı travmaları en asgaride tutabilmektir.
  Kendimize ayrılmış bisiklet yolları, trafik seyir şeritleri ya da sürüş güvenliğinde korumamız gereken mesafeye rağmen; karşılaşabileceğimiz kazalar içerisinde,

  1-Bir aracın bize çarpması
  2-Bizim yaya olan bir kişiye ya da araca çarpmamız
  3-Tek taraflı olarak yaşadığımız düşmeler olabilmektedir.

  Öncelikli olarak bilinmesi gereken; “BİSİKLET BİR TAŞITTIR”!!!

  Her taşıtın karıştığı kazada olduğu gibi; meydana gelen travma bir ADLİ TIBBİ VAKA(OLGU) olan bizleri ortaya çıkartmaktadır. Olay sonrası herhangi bir sağlık kuruluşuna gidildiğinde karşılayan sağlık görevlilerince olayın ne olduğu sorulduğunda “BİSİKLET KAZASI oldu” şeklinde verilen cevap, o sağlık kurumundaki hekimin “GEÇİCİ ADLİ RAPOR” tutmasının en temel gerekçesidir.

  Geçici Adli Rapor tutulması, konumuz kapsamındaki bisiklet sürücülerini, devlet kanalıyla gelecekte olacak maddi manevi kayıplarından korumakta, adli sürecin başlamasındaki destek aracılığı ile “EMNİYETLİ SÜRÜŞ” ile ilgili gerekli önlemlerin alınması konusunda “TOPLUMSAL BİLİNÇLENME”nin de temelini oluşturmaktadır.

  Gerek turlar içerisinde gruplar halinde, gerekse bireysel kullandığımız bisikletlerle başımıza gelecek bir kazada yapılması gerekenleri alt başlıklar halinde incelememiz gerekirse;

  I-KAZANIN OLDUĞU SIRADA
  Kendimiz düşmüş düşürülmüş; ya da başka bir yayaya çarparak zarar vermiş veya kazaya karışan bir aracın sürücüsünün yaptığı kaza nedeniyle yaralanmasına neden olmuş olabiliriz; Yapılması gerekenle;

  *Bilincimiz yerinde ise çevreye bunu gösterelim. Bunu acıyan ya da ağrıyan vücut bölgelerimizi göstereke ya da söyleyerek yapabilir veya “ben iyiyim” diyerek kendimizde olduğumuzu göstermeliyiz. Çarptığımız kişiye ya da araç sürücüsüne de aynı şeklide gözlemlemeyle yardımcı olmalıyız.

  *Bilincimiz açık ancak kazada ağır yara almışsak ya da yaralanmaya sebebiyet verdiysek derhal eğitimimiz varsa kendimiz yapmalı ya da İlk Yardım Eğitimi olduğunu ifade eden kişilerden destek istenmeli ya da 112 aranarak müdahale sürecini başlatmaya yardımcı olmalıyız.

  *Kazaya karışan-sebebiyet veren kişilerle KESİNLİKLE fiziksel şiddet ve sözel saldırılar içerisinde bulunmamalı, bu ortamlardan mümkün olduğu kaçınmalı bunun bir kaza olduğunu, istenmeden gerçekleştiğini ve en iyi şekilde atlatılmasını arzulandığını göstermeliyiz. (Elimizden geldiği kadar ortamı sakin tutmakta fayda olacaktır, zira olayın seyri kazadan çıkıp kişisel husumetlerin başladığı farklı adli süreçlere neden olacağından, ileriki dönemlerde çok daha fazla mesai kaybımıza neden olan farklı adli süreçlerin içine girilebilmektedir).

  *Maddi bir hasar oluşmuşsa derhal Kaza Tespit Tutanağı ya da geçerliliğini koruyacağında emin olacağımız okunaklı taraflarça imzalı bir belge hazırlayalım.

  II-KAZA SONRASI SAĞLIK KURULUŞU VEYA EVE GİDİLEN SÜREÇTE
  *En yakın sağlık merkezine naklimizi isteyelim. İyi durumda isek kendimiz gidelim. Karşı taraftaki kazazede içinde bu koşulun sağlanmasına yardımcı olalım. (Travma önemsenmeyecek küçük bir hasar ile atlatılmış veya bir hasar olmamış ise olay yerinden gerekli uyarıları yaparak ve uyarıları alarak sükunetle ayrılmaya çalışalım)

  *Gittiğimiz sağlık merkezinde; bu olayın bir kaza olduğu bilinci ile GEÇİCİ ADLİ RAPOR tutulması gerektiğini bilelim ve görevli sağlık ekibine de bu konuda yardımcı olalım. Hekimler olayın adli tıbbi bir olay olduğunu “!!görmesi-bilmesi- öğrenmesi ve tecrübelerine dayanarak hissetmesi!!” sonrası, mevcut tüm mevzuatlar kapsamında GEÇİCİ ADLİ RAPOR tutmakla zorunludur. Yasalar çerçevesinde hekime ve diğer sağlık ekibinin işini yapmasında yardımcı olalım. Tutulacak her geçici adli rapor gelecekte olacak maddi manevi kayıplarımızın telafisi için çok önemli olacağının unutmayalım ve bilincinde kalalım.

  *Olay sonrası travmanın üzerimizde oluşturduğu fiziksel hasar önemsenmeyecek kadar küçük olabilir, hiç olmayabilir ve sağlık kuruluşuna gitme gereği duymayabiliriz. Ancak akabinde hatta birkaç gün sonra kazayla ilgili ortaya çıkabilecek şikayetlerimizi de göz ardı etmeden bir sağlık kurumuna başvuralım ve yukarıda da bahsedildiği gibi “olay tarihi belirterek bir bisiklet kazası” olduğunu mutlaka belirtelim. (Buradaki tek sakınca kaza tek taraflı ise ve orada kentsel bir çalışmanın ya da inşaatın bu kazaya neden olması dışında bir şikayet edecek merciimiz bulunmayacak ise, yaşanacak adli sürecin mesai kaybından çekinilmesi nedeniyle kazanın sebebi gizlenebilmekte ve bu tutum tamamen kişisel bir tercih ile sınırlandırılabilmektedir. Ancak acil şartlarında görev alan sağlık görevlisinin de tecrübesi neticesinde olayı sorgulayacabileceği unutulmamalıdır.)

  *Hastanelerde tutulan Geçici Adli Raporlar sonrası hastane içerisinde görevli kolluk kuvveti “polis-jandarma” ya da ya da en yakın kolluk kuvveti merkezi –karakollar gibi- kazazedenin kısa bir ifadesine başvuracaktır. Doğru ve net bilgilendirme ileride yaşanabilecek her türlü olumsuz gelişmelerin de önünün kesileceğinin bilinci ile davranılmalıdır.

  *Geçici tutulan Adli Raporlar büyük kentler içerisinde Adli Tıp Kurumu Adli Tıp Şube Müdürlüklerinde Kati Rapora çevrilmesi için olaydan kısa veya uzun bir süre sonra ya evrak üzerinden ya da bizzat bu mercilere muayeneye gönderileceğimizi bilmeliyiz. Bu nedenledir ki, olay tarihinde sağlık kuruluşlarında tutulan Geçici Adli Raporlar vücut bölgelerimizdeki lezyonların kaybolmadan önceki son halleri olup, oldukça değerlidir.

  III- SAĞLIKKURULUŞU YA DA OLAY MAHALLİ SONRASI
  *Öneriler doğrultusunda kişisel tedavimize veya istirahatimize odaklanılmalıdır.
  *Başlatılan bir adli süreçle birlikte şikayetlerimiz doğrultusunda Adli Makamlarca (savcılık-karakol-mahkeme) haber alabileceğimiz iletişimlerle yapılması gerekenleri yerine getirmeli, adli sürecin işlemesinde dolayısıyla da adaletin sağlanmasına anahtar-kilit rolü oynadığımızın bilinci ile duyarlı ve sabırlı olmanın bilincinde kalalım. Adil bir toplum içinde “Güven Sağlık ve Keyif” dolu bol pedallı günler dilerim. Spor ve Sevgiyle kalın...

  Uzm. Dr. N. Esra SAKA
  Adli Tıp Uzmanı
  İletişim Adresi:
  Adli Tıp Kurumu Bursa Grup Başkanlığı
  Üçevler Mahallesi Esra Sok. No:4 Beşevler-BURSA
  Telefon: 0224 222 03 47
  E-posta:esrasaka@hotmail.com
   

İlginizi Çekebilir

upload_2015-10-12_16-28-46.png
Bisiklet süren (veya koşan, yüzen, kürek çeken) birisinin performansını belirleyen üç eşik değeri var. Bu eşik değerleri ve ilgili aktivite türleri: - Aerobik kapasite -AK (birkaç dakikadan, 5-6...
Alberto-Contador-009.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...
Echelons-.jpg
Hazır bu konuya parmak basmış bir GCN videosuna denk gelmişken, forumda da tartışalım istedim :D [MEDIA] GCN, bisikleti hobiden öteye geçirmek isteyen herkesin mutlaka öğrenmesi gereken yakın...