Bisikletle Türkiye Turu için yardım

Tepki
4
İsim
Yiğit Orçun Sırıklıoğlu
Herkese merhabalar , ismim Yiğit Orçun Sırıklıoğlu. Ankara'da yaşıyorum. Ankara'dan başlayıp 7400-8000km.lik bir türkiye turuna çıkma planım var. Bu turu antrenman olarak düşünüyorum başka bir hedefim var umarım gerçekleştirebilirim. Sorulacak bolca soru mevcut. Bazı sorularıma cevap almak için bisikletçiyle konuştum kafam iyice karıştı , hadi hayırlısı.

ekipman olarak kararımı verdim gibi. çadır , uyku tulumu , kamp malzemeleri bunlar için sorunum yok şu an için.
tek sorunum bisiklet seçimi. benim istediğim v frenli 26'' jantlı kilitlenebilir maşalı bir bisiklet tabiki düz maşada olabilir ama dağ ve köy yollarında fazlasıyla yol alacağım. bütçem 1.500-2000tl. arası. Fakat şeytan diyor al bi kron xc500 aktarıcıların ömrü tamamlanıncaya kadar sür sonra deore set al tak. bilemiyorum bu ne kadar mantıklı ?

kafamda bazı modeller mevcut

-carraro 224 , 327 , 227 modelleri. tabiki bu bisikletler 28'' jantla geliyor 26''le değiştirmek istiyorum.

-vsf t-100 modeli. açıkcası ben ilk zamanlar bisiklet olarak carraro 227 seçmiştim fiyat 1.500tl. civarındaydı heybelik , çamurluk eklediğimde fiyat 2000tl.ye yaklaşıyordu benimde aklım t100'e kaydı mantıklı gibi geldi.

tabiki sizinde fikriniz önemli. 8bin km. boyunca Ankara'ya dönmeyeceğim. Türkiyemizin hemen hemen her yerini gezip fotoğraflamak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz ne mutlu bana.
Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Scudo

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Fuji Touring
İncelemeni tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Yigit Orcun S.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Merhaba Yiğit. Madem dağ ve köy yollarını sık kullanacaksın o zaman amortisörlü bir bisiklet daha iyi olur. Ben amortisörsüz tercih ediyorum. Yol tercihlerimizin çoğu asfalt üzerine oluyor ama herhangi bir yola amortisörsüz giremediğimiz zaman doğrusu can sıkıyor. İlerde baktın ki amortisörle pek işin olmuyor sabit maşa alıp takıverirsin.

Şimdi anladığım anladığım kadarıyla çok uzun mesafeler kat edeceksin. Dolayısıyla bütçe önemli. Bu durumda herhangi bir 28'' modeli alıp 26'' jant takmanı önermem. Madem v fren istiyorsun (ki basitlik ve kolay tamir için v fren iyidir) yeni jantta vites ve fren uyumu şart olacak. Hem de bu gereksiz maliyet demek. Bu yüzden Kron XC veya hangi modeli alırsan al, bir kez al. Üzerinde değişiklik yapma cihetine gitme, derim.

Kendince araştırmalar yapıyorsundur zaten. Şurdaki Bisiklet Turunun Temelleri kitabını da görmediysen bir incele:
(link)
Şimdiden keyifli turlar kardeşim.

• Beğen
Tepkiler: Yigit Orcun S.
Tepki
4
İsim
Yiğit Orçun Sırıklıoğlu
sözlerime özür dileyerek başlıyorum. uzun süredir foruma giremedim cevap yazamadım. cenazemiz vardı onunla uğraşıyorum. akrabalar komşular tanıdıklar derken anca fırsat bulabildim.

yorumlarınız çok teşekkür ediyorum.

@Evliya

öyle bir şey düşündüm fakat bütçe kısıntılı olduğundan çıtayı biraz düşürdüm diyebilirim.

@Yusuf'san

bu bisiklet kafama yattı aslında forumlarda yapılan yorumları okudum f/p olarak çok memnunlar. fakat onuda elemek zorundayım şu an.

geçen bisikletçiye uğradım kron xt500 önerdi 27vites deore set olduğunu söyledi tam incelyemedim. eve geldim netten biraz bakayım nedir ne değildir diye sitesinde böyle bir bisiklet yok anlayamadım. fiyatı biraz daha uygun. fakat gel gelelim hidrolik disc frenli ve 28'' jant var üzerinde ve lastikleride çok ince geldi bana. (zaten lastiği değiştiricem schwalbe marathon ile)

bu bisikletlerin gövde olarak farkı var mıdır acaba ? 1000tl.lik bir bisiklet ile 2500tl.lik bir bisikletin gövdesi arasında ne farklar var ? sağlamlık açısından.

Evliya

Daimi Üye
Tepki
72
İsim
Tarık
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

(link) buna baktınızmı?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bütçe kısıtlıysa hiç zorlama ikinci el al. Forumun ikinci el şehir-tur bisikletleri bölümünde güzel bisikletler denk geliyor.

Sıfır da alsan zaten uzun bir turda 2 haftada 1.000 km yi geçip ikinci el gibi olacak.