Bisikletle saatte ne kadar kalori harcanır?

bilmiyom

Üye
Tepki
4
Arkadaşlar İnternette değişik sitelerde bir saatlik bisiklet kullanmanın 550- 600 kalori harcattığı yazıyor. Bugün düşük vites ve ortalama 100 kadansla ıhılaya tısılaya 1 saatin sonunda Assize isimli km saatinde 57 kalori harcanmış gösteriyordu. Kalori harcamanın yaş, kilo, nabız sayısı gibi faktörlere bağlı olduğunu az çok biliyorum. Ama km cihazının gösterdiği de insanın moralini bozacak kadar düşük. Bunun ortalaması üç aşağı beş yukarı nedir?

• Beğen
Tepkiler: celil
Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Böyle bir ortalama vermek büyük yanılgıya sebep olur.

Assize saatiniz nasıl ölçüyor bilemem, ancak göğüs bandı üzerinden gerekli verilerin girilerek nabız yoluyla, yaktığınız kaloriyi hesaplayan bir saat gerçeğe çok daha yakın sonuç verecektir.

İsa Mutlu

Aktif Üye
Tepki
53
Benim kondisyon bisikletim 1 saatin sonunda 700 kalori harcadın diyor bana. Kilom 81, boyum 186. Acaba ne kadar doğru orasını bilmiyorum.

çağatay sakin

Daimi Üye
Tepki
249
kalori harcamak size kalmış birşey örneğin bi yokuş aşağı inersin bide dağda tepede uğraşırsın onun için onun saati olmaz o pedalla ilgili

krankmili

Forum Bağımlısı
Tepki
2.445
BİR ŞEY SORMAK İSTİYORUM
Bisiklet bacakları inceltir mi? Kimi diyor ki bacakların kalın olarak kaslanacak.

ernesta

Üye
Tepki
39
bende polar saat var.

95kg mım. nabzımın %60-70 aralığında saatte 550 kcal harcadığımı yazıyor.

bisikletin bacak kaslarına etkisi konusunda: bu konuda tam bilgim yok,
ama, profesyonel bisikletçilerin bacakları hiç de kalın değil. gayet fit diyebilirim. bisiklet bacak kaslarını kalınlaştırmış olsa idi, bu adamların dev gibi bacakları olmalıydı.
bu konuda tam bilgili olmadığımı tekrar ekleyim.

bislet

Daimi Üye
Tepki
229
bisiklet yorucu olmadığından fazla kalori harcattığını zannetmem.

ali karagönlü

Forum Bağımlısı
Tepki
630
@görkem akpınar

benim ildiğim kadarıyla bayanlarda kas kitlesi pek gelişmez.sporcuların bacak kaslarına önden bir bakın derim...

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@G. Akpınar

Sadece bisiklet değil bacakların faal olarak çalıştığı tüm sporlarda bir miktar kaslanma görülecektir. Ama buradaki kaslanma kelimesi "özellikle bayanlarda" kaslı görünme anlamındadır cm. olarak bacaklarının kalınlaşması değildir. Aktivite yağ yüzdeni düşecektir ve zaten her insanda olan bacak kasları (quadriceps, kalf) böylece biraz daha belirgin hale gelecektir. Kızlar bu durumu görünce hemen paniye kapılırlar :) tek yapmanız gereken elinize bir mezro alıp bacağınızın çevresini ölçmek. Mezronun sizi daha ince gösterdiğini göreceksiniz , görünüşe aldanmayın Kas hacmini ciddi anlamda büyütmek ise daha çok buna özgü antreman ve beslenme ile ve çoğunlukla testesteron ile ilgili bir husus. Dert etmenize gerek yok.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Kalori yakımıyla ilgili olarak, standat dışı faliyetler standart dışı sonuçlara sebebiyet verir genelde. 80kg luk bir salon bisikletçisinin 1.5dk lık sprinti sonucunda yaktığı kalori, 60kg luk bir yol bisikletçisinin 1 saatine denk gelebilir. Her ikisi de bisilet sürüyor değil mi, ama sonuçlar ne kadar farklı :)
Ayrıca intensity olarak çok ağır yapılan bir egzersiz sadece aktivite esnasında değil, dinlenme sürecinde de "bazal metabolizmayı ve hormonel dengeleri değiştirdiği için" fazla kalori yakımına neden olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: nükleer kedi

nükleer kedi

Forum Bağımlısı
Tepki
453
Kadınlarda testosteron değeri çok az olduğu için kaslanma da o oranda olacaktır.Vücut geliştiren kadınlar bu nedenle testosteronu dışardan alırlar( gerçi dışardan alan erkeklerin sayısı da oldukça fazladır :D)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Güney Tuncer

evet aynen katılıyorum.8km'lik yokuş aşağı bir yolda nabız saatim 320 kcal gösterirken, aynı yolu geri dönerken 1900 kcal yazıyor.Gidiş 22 dakika dönüş 48dakika..

DoğanKaya

Üye
Tepki
41
@mahir aslan

Kesinlikle göbek eritmede yardımcı olacağını düşünüyorum.En etkili çözümmü bilemem ama bence doğru yapıldığı zaman kesinlikle kilo verebilirsiniz.Cardio çalışmasına girdiği için kalbi belli bir ritimde bir süre çalışmasını sağlarsanız bir süre sonra vücudun yapısına ve genetiğine göre kilo vermeye başlarsınız.Bu belki önce bacaktan olacaktır bunu vücut belirliyor.Nasılki yemek yerken neremize kilo alacağımızı belirleyemediğimiz gibi kilo verirkende bölgesel veya ilk önce nereden kilo vereceğimizi belirliyemiyoruz.Bazıları ilk önce yüzünden bile verebiliyor :) Bu sebepten bölgesel zayıflama olmadığını söylüyorlar.Hatta mekik çekerek bile yağ yakılmadığını söyleyenler var.Her yerde harıl harıl satılan ürünlerin bu açıdan bir faydası yok.Maalesef sürekli kandırılıyoruz. :(

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mahir aslan

bisiklet sporunun tek faydası olmadığı bölge göbek kısmıdır o kısımıda bisklet dışanda öncelikle mekik göbek ezme hareketleriyle tamamlayabiliriz byy

katastrof

Üye
Tepki
5
klaori elbette harcatıyordur fakat benim düşüncem öyle abartılı harcama olmayacaktır.Kaldı ki iniş çıkış düz sürüş ve sürat bunların en büyük etkeni olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Gümüş