Bisikletle Parasız Türkiye Fotoğrafları... 10.000 Km

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında ulas tarafından paylaşıldı.

 1. ulas

  ulas Admin

  Kayıt:
  5 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  3.923
  Beğeniler:
  9.921
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  HASAN SÖYLEMEZ,TÜRKİYE TURUNA ÇIKIYOR

  Cüzdanındaki banka kartlarını kırıp son parasını da çocuklara dağıtarak bisikletle Türkiye turuna çıkacak
  --------------------------------------------------------------------------------
  [​IMG]

  Türkiye'de bir ilki gerçekleştirecek olan gazeteci ve fotoğrafçı Hasan Söylemez, cüzdanındaki banka kartlarını kırıp son parasını da çocuklara dağıtarak, yanına hiç para almadan Türkiye'nin sınır bölgelerini bisikletle gezecek. Yolculuk bitene kadar parayı kendi hayatından çıkaracak olan Söylemez, gittiği her bölgenin kültürel değerlerini, çeşitliliğini, insanlarını ve yaşam tarzlarını; hem turist, hem gazeteci, hem fotoğrafçı hem de o hayatı yaşayan sıradan bir insanın gözüyle fotoğraflayıp, yaşadığı yol öykülerini yazarak belgeleyecek.

  Her bölgede fotoğraf sergileri düzenleyecek

  Gideceği yerlerde sadece yeme, içme ve barınma ihtiyaçlarının karşılığında o yörenin insanlarıyla birlikte çalışıp, onlar gibi yaşayacak olan Hasan Söylemez, sırasıyla gezisini tamamladığı her bölgede çektiği fotoğrafları diğer bölgelerde yolculuğu devam ederken o bölgenin herhangi bir ilinde sergileyecek. Son olarak Karadeniz, Doğu, Güneydoğu, Akdeniz ve Ege bölgelerinde sergilenen bütün fotoğrafları İstanbul'da toplayarak ''Bisikletle Türkiye Fotoğrafları'' adı altında büyük bir fotoğraf sergisi düzenleyecek.

  [​IMG]

  Bisiklet üzerinde 10 bin km
  Yolculuk İstanbul'dan başlayarak başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere, sınırdan bütün bölgeler gezildikten sonra İstanbul'da noktalanacak. Bisiklet üzerinde yaklaşık 10.000 km yol katedilecek ve her hafta çekilen fotoğraflar, videolar ve yol hikâyeleri ulusal medya ve internet aracılığıyla insanlarla paylaşılacak.  ''Mutluluk paylaştıkça gerçektir'' İki yıldır böyle bir projeyi gerçekleştirmenin hayalini kurduğunu belirten Hasan Söylemez askerden döndükten sonra çalışmaya başladığı gazetedeki işini bırakarak hayalinin peşinden gitmeye karar verir. Söylemez projeye nasıl başladığını şöyle anlatıyor:

  [​IMG]

  ''Çoğumuz kitaplarda ve gazetelerde dünyayı gezerek hayatın ve mutluluğun gerçek anlamını arayan bazı kişilerin hayat hikâyelerini okumuşuzdur. Aslında mutluluğun ve hayatın gerçek anlamlarını anlayabilmek için öncelikle yaşadığımız ülkenin insanlarını tanıyabilmeli ve onlarla iç içe olup nasıl yaşadıklarını ve her şeye rağmen nasıl mutlu olabildiklerini anlamalıyız. Çünkü hayatın gerçek anlamı; bütün zorluklara rağmen mutlu olmayı başarabilmektir. Mutluluk ise paylaştıkça gerçektir. Ülkemizde paylaşılmayı bekleyen o kadar çok sıra dışı, hüzünlü, mutlu, ve güzel hikayeler var ki hepsi birbirinden etkileyici ve ders niteliğindedir. İki yıldır bütün bunları videolar, fotoğraflar ve yazılarla belgelemenin hayalini kuruyordum.


  Askerden döndükten sonra çalışmaya başladığım gazetedeki işimi bırakarak bu hayalimi gerçekleştirmek için hemen hazırlıklara başladım. Aslında hazırlanmak için fazla bir şeye de ihtiyacım yoktu. Çünkü yola parasız çıkacaktım. Yola parasız çıkmamdaki amaç ise, insanları daha yakından tanıyıp anlayabilmek ve daha iyi bir iletişim kurabilmek için onlara her anlamda ihtiyacımın olması gerekiyordu. Onların yaşam tarzlarını, kültürlerini ve hayata bakışlarını ancak onlar gibi çalışarak ve onlar gibi yaşayarak anlayabilirdim. Cebinizde para olduğu zaman uçakla veya otobüsle bir turist gibi giderek bunları gerçekleştirmeniz imkânsızdır. O insanları tanısanız bile eksik tanırsınız ve gerçek amacınıza ulaşamazsınız. Bu nedenle gezi bitene kadar parayı kendi hayatımdan çıkarıyorum.


  ''Bisikleti doğaya daha saygılı bir ulaşım aracı olduğu için tercih ediyorum''

  Bu yolculukta bisikleti tercih etmemin nedeni ise bisikletin doğaya daha saygılı bir ulaşım aracı olmasından kaynaklanıyor. Biliyorsunuz küresel ısınmanın en büyük nedenlerinden biri de fosil yakıt tüketimidir. Fosil yakıt tüketimi arttıkça hava kirliliği de artarak doğaya ve çevreye geri dönüşü olmayan kalıcı zararlar veriyor. Bunun önüne geçebilmek yine bizim elimizdedir. Çevreye hiçbir zararı olmayan ve ulaşımda da büyük kolaylık sağlayan bisikletin, artık karne hediyesi olarak çocuklara alınan bir oyuncak olmadığının, hem sağlık açısından hem de doğaya en saygılı ulaşım aracı olduğunun anlaşılması gerektiğine inanıyorum.

  [​IMG]

  ''11 Temmuz'da cüzdanımdaki banka kartlarını kırıp son paramı da çocuklara dağıtarak yola çıkıyorum''

  İşte bunları düşünerek yola çıktım ve kararımı verdikten hemen sonra çalıştığım gazetede işi bıraktım. Bir gün Kadıköy Kızıltoprak'ta bulunan Delta Bisiklet'in önünden geçerken projemle ilgili fikir almak için kapının önünde duran, sonradan oranın yetkilisi olduğunu öğrendiğim Ulaş Baydar'a projemi anlattım. Ben heyecanlı bir şekilde projemi ona anlattıktan sonra bana her türlü konuda destek olacağı sözünü verdi. Geçen yıl kendisi de bisikletle Ağrı dağına tırmanan Ulaş Baydar, öncelikle üzerine bindiğim bisikletle uzun yola çıkamayacağımı, eğer onun yanında bir süre çalışırsam hem kendi bisikletimi kendim yapmama fırsat vereceğini hem de yolculuğum boyunca bisikletle ilgili ihtiyacım olan bütün donanımları karşılayacağını da söyledi.  İşte projemin ilk somut adımını burada atmış oldum ve şu an bisikletimi almak için Delta Bisiklet'te çalışıyorum. 11 Temmuz 2010 pazar günü saat 14:00'da Kadıköy Meydan'da cüzdanımdaki banka kartlarını kırıp son paramı da çocuklara dağıtarak, kimine göre ütopik kimine göre mazoşistçe olan bu yolculuğa başlıyorum. Sırasıyla gezini tamamladığım her bölgede fotoğraf sergileri düzenleyerek yolculuğuma devam etmeyi planlıyorum. İlk sergiyi Karadeniz Bölgesi'ni tamamladığımda Trabzon'da açıyorum. İkinci sergi Iğdır, üçüncü sergi Gaziantep, dördüncü sergi Antalya, beşinci sergi İzmir ve son olarak sergilenen bütün fotoğrafları İstanbul'da toplayarak ''Bisikletle Türkiye Fotoğrafları'' adı altında karma bir fotoğraf sergisi düzenliyorum. Yolculuk boyunca çekeceğim fotoğraflar, videolar ve yol hikayelerini her hafta ulusal basın ve internet aracılığıyla insanlarla paylaşacağım.''

  Görüş öneri ve bilgi paylaşımlarınız için
  www.hasansoylemez.com hasansoylemez34@gmail.com,
  0 216 450 66 30
   
 2. Hasan Söylemez

  Hasan Söylemez Yeni Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  96
  Şehir:
  İstanbul
  Merhaba Değerli Arkadaşlar,

  Yapacağım bu gezide sizlerin manevi desteği beni daha da güçlendirecektir. Bütün yol hikayelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Önümüzdeki günlerde de gezi planlarımı yine burada sizlerle paylaşacağım.

  Hepinize şimdiden ilginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim
   
 3. Mustafa ÖZKARA

  Mustafa ÖZKARA Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Haziran 2009
  Mesajlar:
  599
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  Kayseri
  Seviye:
  Mükemmel. Yolu açık olsun Hasan Bey'in. Kayseri bölgesine yolu düşerse dostluğumuzla karşılamak isteriz. Sevgiyle.
   
  mstdrsn, Ahmet Bolgi ve Salih Çoban bunu beğendi.
 4. m.varolfb

  m.varolfb Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Ocak 2009
  Mesajlar:
  748
  Beğeniler:
  1.074
  Şehir:
  konya
  Seviye:
  yolunuz açık olsun, harika bir proje, cesurca alınan kararlar... gezi planını bekliyoruz heyecanla, Antalya'daki serginize katılmak dileğimle...
   
  gürsel pancaroğlu bunu beğendi.
 5. beyzade1978

  beyzade1978 Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  106
  Beğeniler:
  110
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:

  Sevgili Hasan bey, 11 Temmuz da saat 14:00'da Kadıköy Meydanında sizi uğurlamak için orada bulunacağız, yolunuz ve bahtınız açık olsun
   
  €MR€ß bunu beğendi.
 6. Furkan Yavuz

  Furkan Yavuz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  5 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  527
  Beğeniler:
  292
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  tek kelimeyle harika...yolunuz açık olsun...
   
  gürsel pancaroğlu bunu beğendi.
 7. Ahmet Bolgi

  Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğeniler:
  813
  Şehir:
  Çayyolu- Yaşamkent/ANKARA
  Seviye:
  yolun açık olsun Hasan Söylemez.
   
  gürsel pancaroğlu bunu beğendi.
 8. burak altınsoy

  burak altınsoy Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2010
  Mesajlar:
  225
  Beğeniler:
  74
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  en büyük hayallerimden birini gerçekleştiriyorsunuz....başarılar diliyorum..
   
 9. Mehmet Boran

  Mehmet Boran Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Haziran 2008
  Mesajlar:
  713
  Beğeniler:
  736
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Yolunuz açık olsun.
   
 10. FatihBALTA

  FatihBALTA Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Nisan 2008
  Mesajlar:
  206
  Beğeniler:
  199
  Şehir:
  Çamlıca
  Seviye:
  Mükemmel bir fikir.Umarım bir aksilik çıkmadan bitirirsin.Tur detaylarını bekliyoruz:)İyi yolculuklar..
   
 11. ferrari360

  ferrari360 Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  9
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  yolun açık olsun...
   
 12. Hüseyin Cengiz

  Hüseyin Cengiz Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2009
  Mesajlar:
  36
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Umarım herşey yolunda gider ve kazasız, belasız bir şekilde turunuzu tamamlarsınız.Turunuzun ayrıntılarını sabırsızlıkla bekliyorum.Yolunuz açık olsun :)
   
 13. birolcakir

  birolcakir Hastasıyım

  Kayıt:
  21 Haziran 2010
  Mesajlar:
  378
  Beğeniler:
  381
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Birol ÇAKIR
  Bisiklet:
  Pinarello
  Seviye:
  Keşke bende gelebilsem. :(

  Yolun açık olsun. Takipçilerinden biri olacağım.
   
 14. Emir Cihan SEÇKİN

  Emir Cihan SEÇKİN Yeni Üye

  Kayıt:
  26 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  23
  Beğeniler:
  25
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Çok cesurca ve özgürce alınmış bir karar!

  Tebrik eder, kazasız, belasız yolculuklar dilerim.

  Yol hikayelerinizi ve görsellerini heyecanla beklemekteyiz...
   
 15. furkan şenel

  furkan şenel Üye

  Kayıt:
  10 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  85
  Beğeniler:
  29
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  aynı Christopher Johnson Mccandlish gibi bir yolculuğa çıkıyorsunuz.kendiside bütün parasını yakıp alaskaya gitmişti.hatta filmini bile yaptılar "into the wild"(özgürlük yolu).umarım onun gibi maceralar yaşarsınız.
   
 16. sadık1964

  sadık1964 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Şubat 2009
  Mesajlar:
  337
  Beğeniler:
  473
  Şehir:
  konya
  Seviye:
  Hasan bey yolunuz açık olsun.Allah kaza bela vermeden turunuzu tamamlamanız dileğiyle
   
 17. ateze

  ateze Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2008
  Mesajlar:
  246
  Beğeniler:
  356
  Şehir:
  Harikalar Diyarı
  Seviye:
  Aaa çok heyecanlı. Takip edecegım buradan, yolunuz acık olsun.
  Şu kentten gecerken goruselım yardımcı olayım demek ısterdım ama sabıt bır yerım olmadıgı ıcın bu cumleyı kuramıyorum malesef. Her sey gonlunuzce olsun, olumsuzluklardan uzak keyıflı bır tur olur umarım.
   
 18. acartaylan

  acartaylan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  243
  Beğeniler:
  36
  Şehir:
  antalya- muğla
  Seviye:
  a) hikayenin girişi bana into the wild filmini anımsattı (şu an türkçesini hatırlayamadım ) .
  b) kredi kartlarının kırılması filan... bir daha toplumsal hayata dönülmeyecek mi?
   
  Gökhan TESKİ bunu beğendi.
 19. Aykut Subaşı

  Aykut Subaşı Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.015
  Beğeniler:
  498
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  İnşallah kazasız belasız,sıkıntısız olarak turunuzu tamamlarsınız.
   
 20. ermanatasoy

  ermanatasoy Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2009
  Mesajlar:
  614
  Beğeniler:
  818
  Şehir:
  İstanbul/Bakırköy
  Seviye:

  Hasan bey yürekten tebrikler kazasız belasız güzel tur diliyorum sizin için.. ancak bu kart konusunda eminmisiniz..? bence bi kart kalsın cebinizde..:D şaka bir yana aman hocam borcunu harcını ödeyin öyle kırın kartı bankaların politikası malum.. :) hayırlı yolculuklar... :in:
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-10-26_10-10-26.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...
tatuirovki-samie-samie-37.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...
training-plan_0.jpg
Bicycling'e göre mümkün :D Forumda son zamanlarda bisiklet antrenmanlarının nasıl olması gerektiğini sıkça konuşur olduk. Fakat bunun için nabız bölgelerini bilmek, yani nabzı ölçmek gerekiyor....