"Bisikletle giden birini vurdum"

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Buça'da katliam yapan Rus askerlerinin telsiz konuşmaları ortaya çıktı! 'Bisikletle giden birini vurdum'
Buça'da katliam yapan Rus askerlerinin telsiz konuşmaları ortaya çıktı! 'Bisikletle giden birini vurdum'

RUS askerlerinin Ukrayna'daki sivil cinayetleri hakkında kendi aralarında konuştuklarını gösteren telsiz kayıtlarının Almanya’nın dış istihbarat servisi BND tarafından ele geçirildiği duyuruldu. Ses kayıtları Buça'da sokakta katledilen sivillerle ilgili iddiaları doğruladı...

Almanya’nın dış istihbarat servisi BND, Rus askerlerinin Ukrayna'daki sivil cinayetleri hakkında kendi aralarında konuştuklarını gösteren telsiz kayıtlarını ele geçirdi. İstihbarat yetkilileri, ses kayıtlarının Buça'daki sivil ölümlerin gerçekleştiği lokasyonlarla eşleştiğini açıkladı. Ayrıca, kayıtların Rusya'nın inkarının gerçekçi olmadığını gösteren savaş suçlarına dair ilk kanıtlar arasında yer aldığı belirtildi.
112

Rus askerlerinin telsiz iletişimlerine ilişkin ilk haber Alman haber dergisi Spiegel'de yayınlandı. Haberde, konuşmaların Kiev'in kuzeyindeki Buça'da gerçekleştirilen vahşetlerle ilgili olduğu belirtildi.

212

Ses kayıtları görüntülerle uyuşuyor
Derginin bildirdiğine göre, bunların birçoğu, cinayetlerin sonrasını belgeleyen fotoğraflarda gösterilen konum ve nesnelerle doğrudan eşleştirilebiliyor.

312

Rus ordusunun geri çekilmesinin ardından geçen hafta sonu Buça'da bir toplu mezarın yanı sıra sokaklarda yatan onlarca sivilin cesedi bulundu. Ölenlerin bazılarının elleri bağlıyken, diğer cesetlerde işkence izleri görüldü. Aynı zamanda, kurbanlar arasında çok sayıda kadın ve çocuğun olduğu tahmin ediliyor.

412

Rusya iddiaları reddediyor
Rus hükümeti, ABD Bsşksnı Joe Biden ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz gibi dünya liderlerinin savaş suçu olarak nitelendirdiği cinayetleri askerlerinin işlediği iddialarını şiddetle reddetti. Rusya defalarca cinayetlerin sahnelendiğini öne sürdü. Ancak, artan sayıda tanık ifadesi raporların doğruluğunu artırdı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, dün Rusya'yı, Ukrayna'daki “ağır ve sistematik insan hakları ihlalleri ” raporları üzerine BM İnsan Hakları Konseyi'nden çıkardı.
512

Bununla birlikte, telsiz kayıtlarında Rus askerlerinin, Ukraynalı askerleri ve sivilleri vurmadan önce durumu tartıştıkları iddia edildi. BND görevlilerinin yeni delilleri seçilmiş bir grup milletvekiline sunduğu toplantıda hazır bulunan kişilere dolaylı olarak atıfta bulunan Spiegel'e göre, kayıtlar “Rusya'nın inkarlarını tamamen geçersiz kılıyor."

612

Bisiklete binen kişi nasıl vurduklarını anlatıyor
Çünkü, telsiz konuşmalarından birinde, bir Rus askerinin birisine kendisinin ve başka bir askerin bisiklete binen bir kişiyi nasıl vurduklarını anlattığını duyuluyor. Başka bir konuşmada ise bir adamın “Önce askeri sorgula, sonra vur” dediği ortaya çıktı. Spiegel'e göre milletvekillerine, askerlerin cinayetler hakkında sanki günlük faaliyetleri tartışıyormuş gibi gerçekçi bir şekilde konuştukları izlenimi verildi.

Ulan bisikletli birinden ne istersiniz. Bisikletli demek bütün dünyada dokunulmazlığı olan bu insandan zarar gelmez anlamına gelir.

Scudo

by0ne

İnsan inandıklarıdır. .
Tepki
1.032
İsim
Serdar
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dünya nın başına ne kadar pislik, bela, kötülük geldiyse sağ görüş ya da ideolojilerden gelmiştir..
Katılmıyorum! Her akım, fikir vs. . Karşıtınıda doğurur..
Ortak payda "insanlık" olursa hernekadar kutup fikirler olsada bir yerde buluşulabilir.
Etiketlere takılmak sorunlarıda beraberinde getirmek den başka bir işe yaramıyor.
Tabi bu sorunlardan beslenen de bir grup her zaman olacak.
İdeoloji nin çözüm olmayacağı kanaatindeyim.
Fikirlerinize saygı duyuyorum degerli adaşım

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Katılmıyorum! Her akım, fikir vs. . Karşıtınıda doğurur..
Ortak payda "insanlık" olursa hernekadar kutup fikirler olsada bir yerde buluşulabilir.
Etiketlere takılmak sorunlarıda beraberinde getirmek den başka bir işe yaramıyor.
Tabi bu sorunlardan beslenen de bir grup her zaman olacak.
İdeoloji nin çözüm olmayacağı kanaatindeyim.
Fikirlerinize saygı duyuyorum degerli adaşım
İdeolojilerin çıkışı zaten idealden gelir. İdeal olan adı üzerinde en doğru düzgün hesaplanmış eksiklerinden arınmış gibi anlamlara gebe potansiyeli aktüelinden fazla bir kavramdır. Eyvallah.. Ancak sağ görüş dediğimiz konjektürün içine milliyetçilik, din, faşizm, feminizm gibi pek çok ideolojiyi katmakta hiç bir yanlış ve sakınca yoktur. Haliyle, bu akımların hepsi istediği kadar ideoloji olsun, insanın doğasına toplumun doğasına pozitif değil negatif bakar.. Her zaman kuralcı, kanuncu, disiplincidir ama hep kendisine ya da menfaatine.. Tarihe baktığımızda tüm savaşlar, soykırımlar, işgaller, cinayetler sağ görüşten çıkar sol görüşten değil.. Sizinle uzun uzadıya tartışmaktan (ilkeli ve böyle düzgün bir üslupla) çekinmem hatta keyif alırım ancak kabul edelim, malesef ki insan doğası gereği karmaşık duygular etrafında karar vermekte zorluk çeken ya da iradesini kullandığını zannedip hazır yorumlar seçerek ona dayatılan, sunulan tercihlerle yaşıyor..Bu arada bu yazdıklarımı size eleştiri ya da ezme vs gibi algılamayın, dertleşmek gibi düşünün.. Aslında ay ı şeyleri söylüyoruz. Özellikle son cümlelerinize kefil olurum.

mehmetbulak

Ultra Bisiklet Yarışçısı
Tepki
523
İsim
Mehmet Bulak
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İdeolojilerin çıkışı zaten idealden gelir. İdeal olan adı üzerinde en doğru düzgün hesaplanmış eksiklerinden arınmış gibi anlamlara gebe potansiyeli aktüelinden fazla bir kavramdır. Eyvallah.. Ancak sağ görüş dediğimiz konjektürün içine milliyetçilik, din, faşizm, feminizm gibi pek çok ideolojiyi katmakta hiç bir yanlış ve sakınca yoktur. Haliyle, bu akımların hepsi istediği kadar ideoloji olsun, insanın doğasına toplumun doğasına pozitif değil negatif bakar.. Her zaman kuralcı, kanuncu, disiplincidir ama hep kendisine ya da menfaatine.. Tarihe baktığımızda tüm savaşlar, soykırımlar, işgaller, cinayetler sağ görüşten çıkar sol görüşten değil.. Sizinle uzun uzadıya tartışmaktan (ilkeli ve böyle düzgün bir üslupla) çekinmem hatta keyif alırım ancak kabul edelim, malesef ki insan doğası gereği karmaşık duygular etrafında karar vermekte zorluk çeken ya da iradesini kullandığını zannedip hazır yorumlar seçerek ona dayatılan, sunulan tercihlerle yaşıyor..Bu arada bu yazdıklarımı size eleştiri ya da ezme vs gibi algılamayın, dertleşmek gibi düşünün.. Aslında ay ı şeyleri söylüyoruz. Özellikle son cümlelerinize kefil olurum.
şu yazını çıktı alıp duvara asayım hocam. Her gün okusam az 👏👏👏👏👏

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa

by0ne

İnsan inandıklarıdır. .
Tepki
1.032
İsim
Serdar
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Rica ederim dostum, bilakis keyif aldım değerlendirmenizi okurken.
Teşekkür ederim.

"İnsan kendini anlamadıkça, tüme ait olduğunu bilemeyecek. Bilmedikçe de düşman olmaya devam edecek. Bu yol üzerinde de kendini asla tamamlayamayacak. ."

Kendi adıma söylemeliyim ki; Kendi deneyimlerimden gördüğüm, Türkiyenin iki büyük holdingi sayılan kurumlardan birinde çalıştım uzun yıllar ve kendilerini sol görüşlü aydın olarak gören insanlar dı.. bu bireyler, eleştirel olarak bunu savunurken iş kendi mecralarına geldiğinde idealist insanlara zerre kadar değer vermediklerini hatta sorun olarak görerek sistemden çıkarmak istediklerini hayretle gözlemledim. Aynı sağ görüş altındaki tanımına uyar şekilde dostum.
İşin garip tarafı çoğu kolej mezunu, mühendis, doktora yapmış kaliteli bir eğitim geçmişine sahip aydın insanlardı bunlar ve savundukları idealleri hayata geçirmeye çalışan, yaşayan insanlara da en başta tahammül edemeyen kişilerdi maalesef. .
Çok şeyler kattı bana o kurumda gözlemlediğim, yaşadığım deneyimler..

Sağ-Sol
Kürt-Türk
Alevi-Sünni
Doğulu-Batılı
Vs..

Bunlar hep olacak, mozaik için olmalı da
Bununla beraber ortak payda asla unutulmamalı
Herkes kendini ait gördüğü toplulukla övünebilir ama herşeyden önce insan olduğunu unutmamak kaydıyla ve karşıtını ötekileştirmeden diye düşünüyorum

Son düzenleme:

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
5.914
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletli öldürmek, asker olup yapmak, bilemiyorum. Aklıma hep Boğaziçi Köprüsündeki durumdan habersiz, toplanıp oraya götürülüp, aralarına karıştırılmış bir kaç satılmışların yüzünden tutuklanan emir eri evlatlarımız geliyor. :(
Dünyanın büyük bir hızla tez elden birbirini öldürmeyi terk edip, "birbirimizi nasıl yaşatmalıyız"a odaklanması gerekiyor. Bana göre bu insanlığın başka bir kurtuluş yolu yok. Buna ne kadar hızlı evrilebilinirse, o kadar iyi olacak gelecek nesiller için.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Ancak sağ görüş dediğimiz konjektürün içine milliyetçilik, din, faşizm, feminizm gibi pek çok ideolojiyi katmakta hiç bir yanlış ve sakınca yoktur.
Feminizm ne alaka onu anlamadım ben. Feminizm, (Türkiye'deki feminizmden "erkek düşmanlığı" anlayan kitleyi ayrı tutuyorum) "cinsiyet eşitlikçiliği"dir özünde? Yani içinde eşitlikçilik var, haliyle sağ değil bir sol görüştür feminizm.

Ayrıca, ideoloji kelime kökeni olarak idealden değil, "idea"dan, yani fikirden gelir.

Scyleia

Aktif Üye
Tepki
363
İsim
MKR
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bunların siyasi görüş veya ideoloji ile alakası yok. İnsanlığı gözünüzde çok büyütmeyin, basit canlılarız.
Büyük ihtimalle savaşla kafası karışmış bir asker, artık yaptığı anormal(insanlık dışı diye nitelendirilen) davranışları olağanlaştırmıştır.
Kafasının karışıklığı düzelir mi?
Sanmıyorum, malum Rambo filminden hepinizin bildiği gibi kafası karışık bir askeri anlatır.
Savaşlar şehirleri yıktığı kadar insanlarıda yıkar.
Afganistan ile başlayan bu savaşlar, İnşallah Ukrayna-Rusya savaşı ile modern toplumun çöküşüne sebep olmaz, savaşlarla dolu bir Dünya'da yaşamak istemiyorum.

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Rica ederim dostum, bilajis keyif aldım değerlendirmenizi okurken.
Teşekkür ederim.

"İnsan kendini anlamadıkça, tüme ait olduğunu bilemeyecek. Bilmedikçe de düşman olmaya devam edecek. Bu yol üzerinde de kendini asla tamamlayamayacak. ."

Kendi adıma söyleyeyim ki; yaşadığım kendi deneyimlerimden gördüğüm, Türkiyenin iki büyük holdingi sayılan kurumlardan birinde çalıştım uzun yıllar ve kendilerini sol görüşlü aydın olarak gören insanlar dı.. bu bireyler, eleştirel olarak bunu savunurken iş kendi mecralarına geldiğinde idealist insanlara zerre kadar değer vermedijlerini hatta sorun olarak görerek sistemden çıkarmak istediklerini hayretle gözlemledim. Aynı sağ görüş altındaki tanımına uyar şekilde dostum.
İşin garip tarafı çoğu kolej mezunu, mühendis, doktora yapmış kaliteli bir eğitim geçmişine sahip aydın insanlardı bunlar ve savundukları idealleri hayata geçirmeye çalışan, yaşayan insanlara da en başta tahammül edemeyen kişilerdi maalesef. .
Çok şeyler kattı bana o kurumda gözlemlediğim, yaşadığım deneyimler..
Sağ-Sol
Kürt-Türk
Alevi-Sünni
Doğulu-Batılı
Vs..

Bunlar hep olacak, mozaik için olmalı da
Bununla beraber ortak payda asla unutulmamalı
Herkes kendini ait gördüğü toplulukla övünebilir ama herşeyden önce insan olduğunu unutmamak kaydıyla ve karşıtını ötekileştirmeden diye düşünüyorum

Aynen, 👍 kesinlikle katılıyorum.. İnsanın varoluşunu değerlendirdiğimizde, hep korktuğu ezildiği ya da güç yetiremediği şeylere saygı, huşu duymuş hatta dini anlamlar yüklenmiştir. İlk zamanlar doğa ve doğa olayları kendisine fazla zorlu, fazla çetin geldiği için rüzgara, güneşe, yıldırma, değer vermiş hatta tanrı demiştir. Ardından zaman geçtikçe aslında güneşin sıradan bir yıldız olduğu, yağmur ya da fırtınanın, volkanik olayların dünyanın gezegen olarak olağan iç-dış kuvvetler dengesinden ibaret olduğunu görmüş ve tanrı dediği şeyleri sorgulamaya başlamıştır. Zaman içinde de bu doğa olayları ile mücadelede kendi aletlerini, araç - gereçlerini, silahlarını bir bakıma, yapmaya başlamış ve güneşi, rüzgarı, yıldırımı depremleri alt etmiş hatta bunları kendi menfaatine kullanmaya başlamıştır. Ancak şimdi ise bu teknolojisi başına iş açmış ve kendi sonunu kendisi getirecek gibi duruyor. İnsanlara gün geçtikçe ihtiyaç azalıyor. Kendi hayatlarımızın öznesi olma konusunda daha az başarılıyız. Yerimize düşünen, kesen, biçen, katlayan, okuyan, araştıran, yazan, çeviren pek çok teknoloji var.. Dolayısıyla insanın doğaya yaptığını, teknoloji bize yapacak. Velhasıl bunda bir ideoloji.. Yeri gelmişken, sizin ideoloji farklarından verdiğiniz örnekler hakkında bir kitap önerim olacak, "modern politik ideolojiler"
images.jpeg

Bu kitabın kapağını incelerseniz, insanın karanlıkta olduğunu ve yeni birşeyler öğrenmek okumak için yapabileceği tek şeyin, aydınlıkta kalmak adına başka kitapları yakmak olduğunu farkedersiniz. Neticede hiçbir ideoloji mükemmel değildir. Eksikleri, açıkları, yanlışları vardır. Çünkü insan ürünüdür. 😅
Bir de çeşitlilikten bahsetmişsiniz, aynen katılıyorum. Hatta tam da bununla ilgili bir film var, "equilibrium" diye.. İsyan olarak çevrilmiş. Matrixvari senaryo.. Gelecekte 3. Dünya Savaşı çıkıyor çeşitlilikten, kültürel farklardan. Sonra egemen olan baskıcı, mutlakiyet ve monarşik bir rejim dünyadaki tüm sanat eserlerini, şiir kitaplarını, müzeleri yakıyor. Tekrar savaş çıkmasın diye. Sonra içten içe askerler ve kanun koyucular da kendilerine şiir kitaplarından 1-2sayfa koparıp, gizliden gizliye okuyorlar, devrim oluyor ve bu statükocu rejim al aşağı ediliyor ve kültürel çeşitlilik tekrar dünyaya hakim oluyor falan 😅 ben de bu kafadayım. Herkese uyduğu kadar kanunlara evetim.. Çok da uzatmayayım 😁

• Beğen
Tepkiler: by0ne

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Dünya nın başına ne kadar pislik, bela, kötülük geldiyse sağ görüş ya da ideolojilerden gelmiştir..
Bu cümleni görünce, "hah tamam bu adam en sonunda net bi şeyler söylemeye başladı" dedim kendi kendime... Ama sonraki yazdığınla yine kendi tarzına döndün 😅

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Feminizm ne alaka onu anlamadım ben. Feminizm, (Türkiye'deki feminizmden "erkek düşmanlığı" anlayan kitleyi ayrı tutuyorum) "cinsiyet eşitlikçiliği"dir özünde? Yani içinde eşitlikçilik var, haliyle sağ değil bir sol görüştür feminizm.

Ayrıca, ideoloji kelime kökeni olarak idealden değil, "idea"dan, yani fikirden gelir.
Feminizm den ne anladığınız ile ilgilidir.. Feminizmde kadınları, erkeklere eşitlemek için savunucu kitleler de vardır, erkekliğin üzerinde görüşe sahip feminizm savunucuları da.. Türkiye yi hiç bir şey için ölçü almam. Saçmadır. Her şey olmaya çalışan hem liberal hem modern ama hem de muhafazakar olan, eşitliği adaleti özgürlüğü getirdiğini iddia eden ama bunların mesanesinin okunmadığı bir rejim ile yönetildiğimizi bildiğinizi düşünerek, bu itiraz kuru bir itiraz olmuş. Liberalizm anlatırken, liberal bir birey için liberal sosyalizm ile sosyalizmi anlattığımız bir bireyin sosyal liberalizm düşüncesi arasında ne kadar fark olabilir ki?

Sizin idea dediğiniz şeyin de kökü vardır, yani sizin dediğiniz ideoloji ideal den gelmez, idea"dan gelir demeniz çok büyük katkı sağlamış olmalı ki, bunu yazmaktan geri durmamışsınız. Halbuki mevzu, felsefenin değil ama sosyoloji ya da politik alanda olduğu için daha çok, ideal kelimesi ideolojiyi daha çok önceler hatta kuşatır. Velhasıl amacınız dur ben şunu tuş edeyim demek ise Ben de size ithafen diyorum ki idea nın da kökeni ide dir. (mevzu buysa eğer)

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Burada bi umut doğdu içime... Sonrasında kendi tarzına dönmeseydin iyiydi. Yazdıklarını okurken şunu izlemiş gibi oluyorum :

• Hahaha
Tepkiler: Peregrine

by0ne

İnsan inandıklarıdır. .
Tepki
1.032
İsim
Serdar
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Feminizm den ne anladığınız ile ilgilidir.. Feminizmde kadınları, erkeklere eşitlemek için savunucu kitleler de vardır, erkekliğin üzerinde görüşe sahip feminizm savunucuları da.. Türkiye yi hiç bir şey için ölçü almam. Saçmadır. Her şey olmaya çalışan hem liberal hem modern ama hem de muhafazakar olan, eşitliği adaleti özgürlüğü getirdiğini iddia eden ama bunların mesanesinin okunmadığı bir rejim ile yönetildiğimizi bildiğinizi düşünerek, bu itiraz kuru bir itiraz olmuş. Liberalizm anlatırken, liberal bir birey için liberal sosyalizm ile sosyalizmi anlattığımız bir bireyin sosyal liberalizm düşüncesi arasında ne kadar fark olabilir ki?

Sizin idea dediğiniz şeyin de kökü vardır, yani sizin dediğiniz ideoloji ideal den gelmez, idea"dan gelir demeniz çok büyük katkı sağlamış olmalı ki, bunu yazmaktan geri durmamışsınız. Halbuki mevzu, felsefenin değil ama sosyoloji ya da politik alanda olduğu için daha çok, ideal kelimesi ideolojiyi daha çok önceler hatta kuşatır. Velhasıl amacınız dur ben şunu tuş edeyim demek ise Ben de size ithafen diyorum ki idea nın da kökeni ide dir. (mevzu buysa eğer)
Aslında buradaki örneklemeler tam bizim konuştugumuz anlamda çok güzel bir ayna oldu 😁 siyasal anlamda ele alndığın da aynı görüşte bireyler de kendi aralarında fikir ayrılığına düşebilir bu çok normaldir de, anormal olan fikirleri ifade etme sekilleri belki menfaatler çerçevesinde bu sekilleniyordur iç dünyada. .
Tüm zıtlıkları insanın giydiģi bir elbise olarak düşünürsek çok renklilik monotonluk yaratmayacağı için güzeldir. Ama giyeni odaklamak şartıyla, önemli olan insan.. neden tek bir renge kendini hapsetsin ki?
İnsan çok boyutlu mükemmel bir varlık yeter ki kendini tek renge mahkum görmesin.
Karşısındakini de! Renginden ötürü yargılamasın.
Toplumları yıkan en sığ düşünce mefaatperestçilik çok ilkel ama günümüz modern! Toplumunda halen yerini koruyor.
Örnekler bolca var 🙃

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Öncelikle; savaş suçlarıyla ve insanlık trajedisiyle ilgili bir konuyu bisikletçi elitizmine indirgemek korkunç. O fotoğrafların altına "bisikletçi o be" anlamında şeyler yazarken düşünün. Egodan kör olmuşuz.

Sonralıkla; ne sağcı ne de solcu olan çekingen sağcıdır.

Teşekkürler.

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Burada bi umut doğdu içime... Sonrasında kendi tarzına dönmeseydin iyiydi. Yazdıklarını okurken şunu izlemiş gibi oluyorum :

Senin derdin nedir ya 😃 harbiden başka işin gücün yok ne yazıp çiziyorsam bir şeyler bulma derdindesin? Yok, alçakgönüllü, mütevazi bir tarafın da yok.. Hani diyorum, forumun bir çizgisi var, millete laf yetiştirme, milletle sidik yarışına girse de var birşeyler, biliyor, saygı göstereyim, kazanmaya çalışayım ama tam bir "lümpen proleterya" fedaisisin..aç buna da bak, ne imiş.. Tam seni anlatıyor.. Boş boş tripler, obsesif cümleler, siyah-beyaz bir kalıp.. İnsanın ömrünü tüketirsin.. Senin gibi var 3 - 5 kişi daha, " buraların ağası benim, buralarda benim sözüm geçer ula" kafası.. Ama öyle kafaları çok ezdim.. Artık uğraşmıyorum.. İlk alıntından beri sana kılım, açık açık yazıyorum.. Çünkü art niyetlisin.. Senin gibi tiplere boyun eğip eyvallah çekeceğimi mi sanıyorsun? Bir hayalin var, o da yok tam şöyle idin de böyle idin de yine döndün falan.. Sen misin doğrusu, dürüstü, efendisi, hoşgörüşlüsü?eğer öyle isen, ben her zaman senin karşında olacağım..

Ekleme yapayım, sen kendinde beni etiketleyip saçma sapan video paylaşma gücünü bulabiliyorsun, ben de en azından akademik bir üslupla seni etiketlediğim kavram olan "lümpen proleterya" yı paylaşayım, arkadaşlar da senin tanımınla ilgili bilgi sahibi olsun 😃
Screenshot_20220408-172224.png

Sovyetler de mi sağ görüşlüydü?
Değildi elbette ancak bir görüş ne kadar evrilirse, beslenir budanır, iyi bakılırsa varacağı nihai son her zaman sağ denilen bir görüştür. Bakın, yahudiler 1948/1952 yıllarına kadar itilip kakılan, eziyet edilen, hor görülenlerdi. Ne zaman devlet kurdular, ne zaman güç ellerine geçti, zulüm edilenden zulüm eden haline geldiler.. Bakınız, başımızdaki iktidar. Yıllardır ezik, hor görülen, aşağılanan, değer görmeyen gibi aciz edebiyatı yapıp malzeme topladılar şimdi ise gücü eline alınca kimseyi tanımıyorlar.. Sovyetler için değil ama şu anki Rusya ve başındaki için sağcı demek doğru olur.. Amerika da sağ bir anlayışa sahiptir mesela..

Son düzenleme: