Bisikletle gelmeyeni bu okula almıyorlar!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında murty tarafından paylaşıldı.

 1. murty

  murty Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.373
  Beğeniler:
  1.229
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  ZAMAN CUMARTESI HABERI


  http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=960853&title=bisikletle-gelmeyeni-bu-okula-almiyorlar

  Bu öğrenciler bisiklet yarışmasına katılmak için pedal çevirmiyor! Sadece zil çalmadan derse yetişmenin telaşındalar.

  Samsun'daki Ali-Emine Kahvecioğlu Teknik Lisesi'nin öğrencileri, servisle okula gidip gelen arkadaşlarına nispet yaparcasına bisikletleriyle okul yollarını aşındırıyor. Bisikleti olmayanlar ise arkadaşlarının selelerine atlıyor. Bazı öğretmenleri de onlara özenip bisiklet kullanmaya başlamış.

  Burası Samsun'un Tekkeköy ilçesindeki Ali-Emine Kahvecioğlu Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi. Hayırsever işadamı Turgut Kahvecioğlu'nun, 15 bin metrekarelik arsası üzerine babası ve annesinin adına yaptırdığı okul, 1999 yılında eğitime başlamış. Mobilya-dekorasyon, elektrik ve elektronik bölümleriyle eğitime başlayan okul, metal işleri, bilgisayar ve Anadolu Teknik Lisesi bünyesinde de bilgisayarlı nümerik kontrol bölümlerinin açılmasıyla 6 alanda eğitim veriyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nca yürütülen proje yarışmalarında elde ettiği başarılarıyla adından söz ettiren okul, bölgede daha çok bisikletli öğrencileriyle biliniyor. Kurulduğu günden itibaren eğitimin gün boyu sürmesi, öğle tatilinin 1,5 saati bulması ve ekonomik olması açısından araç olarak bisikleti benimseyen 580 öğrenciden 300'ü, ilçeye 2 km uzaklıkta bulunan okula yetişebilmek için hızla pedal çeviriyor. Bu nedenle özel servislere ihtiyaç duyulmuyor.

  Öğrencilerin bu alışkanlığına zamanla okul yönetimi de ayak uydurmuş. Bu kadar çok bisikletin karmaşaya sebep olmaması için bahçenin bir bölümü bisiklet park yeri olarak düzenlenmiş. Yüzlerce bisiklet arasında öğrenciler ilk zamanlar kendisine ait olanı bulmakta zorluk çekse de zamanla bu sıkıntı, sürekli aynı yere park edilerek aşılmış. Okul yöneticileri önümüzdeki yıl bisikletlerin yağmur ve kardan zarar görmemesi için kapalı park alanı yapmayı da düşünüyor. İlçede oturan bazı öğretmenler de öğrencilerden özenerek güzel havalarda okula bisikletle geliyor.

  Her sabah ve akşam sokakları bir anda dolduran yüzlerce bisikletli öğrencinin kalabalık görüntüsü, Çin sokaklarını andırıyor. Farklı modellerdeki rengarenk bisikletlerle cadde ve sokakları dolduran öğrenciler, ilginç bir görüntü oluşturuyor. Öğrenciler, bu sayede hem spor yapıyor hem de okulu daha eğlenceli hale getiriyor. Onların bu bisikletli ulaşımı Tekkeköylüler için sıradan hale gelirken, ilçeye dışarıdan gelenleri şaşkına çeviriyor. Yağışlı havalarda yağmurluk giyerek bisikletlerinden vazgeçmeyen öğrenciler, hallerinden oldukça memnun. Bisikleti olmayan arkadaşlarını da selelerinde ücretsiz taşıyorlar. Ancak öğrencilerin, en büyük problemi bisiklet yollarının olmaması. Yolun dar ve çukurlu olması sebebiyle bazen küçük kazalar yaşayan öğrenciler, bisikletlerinin kolay bozulmasından yakınıyor ve kendileri için ayrı bir bisiklet yolu yapılmasını istiyor.

  Elektrik Bölümü 11. sınıf öğrencisi Ahmet Turoğlu, okulla ev arasındaki 5 kilometre yolu bisikletiyle kat ediyor. Okula bisikletle daha rahat geldiğini ifade eden Turoğlu, "Bisiklet yürümekten daha iyi. Yürüyerek gelip gidenlerin sayısı çok az. Önceki müdürümüz servis getirebiliriz, dedi; ama biz istemedik. Çünkü bisiklet daha ekonomik. Bu sayede spor da yapmış oluyoruz. Bisikleti olmayanlar bazen rica ediyor, selemize bindiriyoruz. Ücret almıyorum ama yorulunca değiş tokuş yapıyoruz. Bütün günümü bisikletin üzerinde geçiriyorum. Çarşı işlerini de bisikletle görüyorum. Bisikletimi her zaman aynı yere koyduğum için bulmak daha kolay oluyor. Yağmurlu havalarda üzerimizi sıkı giyinerek yine bisikleti kullanıyoruz. Herkes bu duruma alıştı." diyor.

  Bilgisayar bölümü 10. sınıf öğrencisi Halil Serttaş da ulaşım için bisikleti tercih ediyor. Bisiklet kullanmayı sevdiğini söyleyen Serttaş, "Okula geç kalmamak için bisiklet kullanıyorum. Temiz havayı koklaya koklaya pedal çevirerek okula geliyorum. Hem servise veya minibüse para ödememiş oluyorum, hem de istediğim gibi hareket ediyorum. 90 kiloyum, bu sayede spor yapmış sayılıyorum." şeklinde konuşuyor. Park yerindeki yüzlercesi arasından 'gözü gibi baktığı' bisikletini bulmakta hiç zorlanmadığını ifade eden Serttaş, "Bisikletler arasında en parlak olanı benimki. Ehliyet alınca motosikletle geleceğim. Ama önce güzel bir yol yapılması lazım." şeklinde isteğini dile getiriyor.

  ***

  Kapalı park yapılacak

  Müdür Yardımcısı Selim Aydın bisikletin bu kadar benimsenerek kullanıldığı başka bir okulun bulunmadığı görüşünde. Aydın, "Okul, ilçenin 2 km dışında. Köylerden gelenler de var. Toplu halde geliş gidişlerinde ortaya yüzlerce bisikletliden oluşan çok güzel bir manzara çıkıyor. Öğrencilerin isteği üzerine okul bahçesine üç yıl önce bisiklet parkı da yaptırdık. Ancak 100 bisiklet kapasitesindeydi, yetmedi. Şimdi 300 bisikletlik yerimiz var. Bu parkımızı kapalı hale getirmeyi düşünüyoruz. Ehliyeti olanlardan bazıları motosiklet, bazıları ise araba ile gelebiliyor. Özel servis var ama o da pek rağbet görmüyor." diyor. ZAMAN
   
 2. OuSy

  OuSy Üye

  Kayıt:
  31 Ocak 2010
  Mesajlar:
  51
  Beğeniler:
  39
  Şehir:
  mersin
  Seviye:
  cok guzel bir paylaşım olmus ellerine saglık
   
  murty bunu beğendi.
 3. müjdat dede

  müjdat dede Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Eylül 2009
  Mesajlar:
  711
  Beğeniler:
  447
  Şehir:
  İSTANBUL/ÇEKMEKÖY
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  vay be öyle okul yönetimine can kurban adamlar kapalı bisiklet otoparkı bile yapacaklar :D
   
  42FY bunu beğendi.
 4. Rahman Rahimov

  Rahman Rahimov Misafir

  Bu haberi ben de duydum .Cumartesi sabahı Mesut Yar'ın programında ama Sunucunun yaklaşımı çok yanlıştı.Onu buradan protesto ediyorum .

  "Ne zaman ki " dedi "bu çocuklar arabayla okula gelir,o zaman gelişmiş ülke oluruz"

  Buradan Mesut Yar'ı protesto ediyorum.Yaklaşım çok yanlış
   
 5. OuSy

  OuSy Üye

  Kayıt:
  31 Ocak 2010
  Mesajlar:
  51
  Beğeniler:
  39
  Şehir:
  mersin
  Seviye:
  bisiklete binmeyen bir insana ne deseniz kar etmez ama bi kac tura katılsa etse oda herseyin farkına varır
   
 6. İsmail ŞEN

  İsmail ŞEN Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  23 Eylül 2008
  Mesajlar:
  528
  Beğeniler:
  435
  Şehir:
  Isparta-Eskişehir
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Çok güzel bir paylaşım olmuş.Teşekkür ederiz.Rahman Rahimov'un protestosuna da buradan katılıyorum.Okul araba ile gelip gitmek hiçbir ülkeyi gelişmiş bir ülke haline getirmez.Aksine bisiklet kullanmayı desteklemek o ülkeyi gelişmiş bir ülke haline getirir diye düşünüyorum.
   
  murty bunu beğendi.
 7. Cycleone

  Cycleone Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  856
  Beğeniler:
  481
  Şehir:
  İstanbul-Erenköy
  Seviye:
  Çok güzel bir haber.Umarım bütün okullara örnek olur.Bu arada Mesut Yar'a diyecek fazla bir şey yok.Allah akıl fikir versin.

  İstanbulda her gün binlerce kişi işe arabayla gidip geliyor.Köprü trafiğinde bakıyorum.Her arabada sadece sürücü var.Sadece bazı araçlarda 2 kişi oluyor.Şimdi böyle olunca biz gelişmiş ülkemi olduk??!!

  Bence bir ülkenin gelişip gelişmediği ülkedeki Motorsiklet,bisiklet kullanımıyla doğru orantılıdır.

  Ama ülkemizde motorsiklet,bisiklet devlet tarafında destekleneceği yerde hiç bir ülkede olmayan %37'lik vergi uygulanıyor.

  Benim güzel,gelişmiş ülkem.Mesut Yar gibi aklı gelişmiş insanlarla dolu......
   
  murty, İlyas ŞANLI ve İbrahim Ozan bunu beğendi.
 8. ilker g.

  ilker g. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  29 Kasım 2004
  Mesajlar:
  256
  Beğeniler:
  118
  Seviye:
  Ne demek ya arabayla gelirlerse gelişmiş ülke oluruz.Bu çocuklar ulaşım için bisikleti seçmiş.Hastaneye acil durumlarda eşşeklerle taşımıyorlar ya hastaları.5 km yi bisikletle en yavaş adam 20 dakikada alır.5 km yolu minibüsle küçük şehirlerde gitmekte o süreye yakın yada fazladır.Kendi ilçemden biliyorum.Hergün bende üniye bisikletle giderim.Oldukça fazla zaman kazanıyorum ve bedava olan ve zaten yetersiz olan otobüste boşuna kalabalık yapmamış oluyorum.Bu adamlar gelişmişliği ünide okuyanlara ünideki tezlere yayınlara göre tanımlıyorsa eğer baksınlar bakalım üniye bisikletle gelen kaç kişi var.10 da 1 oranı civarındadır.
   
  Cycleone bunu beğendi.
 9. Cycleone

  Cycleone Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  856
  Beğeniler:
  481
  Şehir:
  İstanbul-Erenköy
  Seviye:

  Keşke o sabah bunları söyledikten sonra mail atsaydınız sıcağı sıcağına.Acaba hangi program? Programdaki mail adresi ne? Ben şahsen mail atmayı düşünüyorumda.TV 'de milyonlarca kişi karşısına çıkan insanların ne söylediklerine dikkat etmeleri gerekiyor.Gerçi Türkiyede yaşıyoruz tv'de her yanlış şeyler söyleyen kişilere mail atmaya kalksak bilgisayar başından kalkamayız ama olsun.Mesut Yar haketmiş :D
   
  murty bunu beğendi.
 10. tevfik saka

  tevfik saka Kıdemli Üye

  Kayıt:
  19 Kasım 2009
  Mesajlar:
  309
  Beğeniler:
  143
  Şehir:
  karabük-safranbolu
  Seviye:
  o okulda okumak istedim şimdi ya şuna bak :D paylaşım için teşekkürler
   
  murty bunu beğendi.
 11. mehmet sevinc

  mehmet sevinc Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Ocak 2010
  Mesajlar:
  337
  Beğeniler:
  379
  Şehir:
  kayseri
  Seviye:
  çok güzel gerçekten...
   
 12. İbrahim Ozan

  İbrahim Ozan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Ocak 2010
  Mesajlar:
  367
  Beğeniler:
  331
  Şehir:
  kocaeli-Darıca-Gebze Pedal Grubu
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  aynen katılıyorum...
   
 13. kolbe

  kolbe Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  207
  Beğeniler:
  132
  Şehir:
  İSTANBUL-SİVAS
  Seviye:
  helal olsun okul budurrr
   
 14. Hasan Oğuz

  Hasan Oğuz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  277
  Beğeniler:
  119
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bende bugün bu haberi okumuştum. Çok güzel sevindirici bir haber. Ben mutlu oluyorum bu tür haberleri okuduğum zaman. Mesut Yar'a gelince sanırım kendisinde alçaklık kompleksi var :) bisiklet binmeyi geri kalmışlık olarak değerlendiren bir zihniyete sahipse protesto etmekte fayda etmez ona :) söyleyecek çok fazla bir şey yok. Yakın zamanda bu kompleksten kurtulmasını ümit ediyorum.
   
 15. Cycleone

  Cycleone Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  856
  Beğeniler:
  481
  Şehir:
  İstanbul-Erenköy
  Seviye:
  Arkadaşlar Mesut Yar'ın mail adresi ; myar@posta.com.tr

  Eleştirmek istiyorsanız kendisine mail atınki bir işe yarasın.Yoksa burda kendi aramızda ne yazarsak yazalım bir şey değişmeyecek.
   
  murty bunu beğendi.
 16. Burak Coskun

  Burak Coskun Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  20 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  561
  Beğeniler:
  1.007
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  of of bombalarım o posta adresini ben..
   
  murty bunu beğendi.
 17. Cycleone

  Cycleone Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  856
  Beğeniler:
  481
  Şehir:
  İstanbul-Erenköy
  Seviye:

  Ben çoktan bombaladım.İyi bombalamalar :D
   
 18. ahmet türkölmez

  ahmet türkölmez Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Haziran 2009
  Mesajlar:
  374
  Beğeniler:
  319
  Şehir:
  İSTANBUL / G.O.P.
  Seviye:
  super paylasım boyle sevındırıcı bılıgılere her zaman ıhtıyac var

  payalsımın ıcın tesekkurler
   
  murty bunu beğendi.
 19. bykomik

  bykomik Üye

  Kayıt:
  22 Kasım 2008
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  49
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  böyle okula can kurban ne güzel sürekli ve düzenli antreman yapmak gibi bir şey süper
   
 20. MertSayın

  MertSayın Kıdemli Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  327
  Beğeniler:
  206
  Şehir:
  Edirne
  Seviye:
  Mesut Yar'a bir mail de benden. Uyaran arkadaşa da teşekkür ediyorum.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-10-20_14-33-11.png
VO2max, ciğerlerimize aldığımız oksijenin ne kadarının yakıt üretiminde kullanıldığını gösteren bir üst sınır. Esasen aerobik kondüsyonla ilgili bir konu. Aerobik kondüsyon ise, birkaç dakikadan...
kayseri.jpg
Yeni aldığım power meter'i bir kaç ativitede denedim şuan için verilerin yüksek olduğunu düşünüyorum, Bu 135kmlik dünki nabzımın %65'inde yaptığım rahat tempo turumdan değerler [ATTACH] Bu...
upload_2016-11-16_14-35-2.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...