Bisikletle dünya turu

Scudo

Burak Kuruoğlu

Daimi Üye
Tepki
180
Bisiklet
b'Twin
Biraz daha surf yapsaydınız Gürkan Genç abimizi de kesin bulurdunuz, o da Dünya turu yapan ''Türk'' bir gezgin. Avrupa'yı tamamen gezdi şuan Afrika çöllerinde pedal çeviriyor

caner1405

Aktif Üye
Tepki
208
İsim
caner
Bisiklet
Lapierre
Gürkan Genç kraldır dostum onu tanımayan yoktur sanırım şu anda Botsvana da , bu adam başka bir kulvarda dünya turunu bitirmiş daha çok işin fotograf tarafında.

aytu_14

Aktif Üye
Tepki
855
İsim
Ayetullah Kılınç
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Claud Butler
Bisiklet türü
Şehir - Tur
60 000 (altmış bin) dolarlık bütçeyle 8 yıllık süre boyunca yapabileceğime yürekten inandığım turdur.
15 bin dolar ile bisiklet, kamp, yemek, teknolojik(kamera, fotoğraf makinesi, telefon, gps cihazı) ekipmanları toplayabilirim.
45 bin dolar ile 8 yıllık süre içinde aylık 468, 75 dolar harcama yapabilirim. Aylık bu miktar belli başlı 20 ülke dışında rahatlıkla yetecektir. O ülkelerde (çoğunluğu avrupa ülkesi) yemek, barınma ihtiyaçlarını maksimum seviyede kendim (çadır, ocak ile) halledebilirsem zorlanacağımı düşünmüyorum. Bu ülkeler dışında ise aylık olarak hesapladığım bu miktar rahatlıkla gezebilmem için yeterli olacaktır.

Tura Türkiye'den başlayıp Orta Doğu'ya oradan Afrika kıtasına oradan Avrupa kıtasına geçip Güney ve Orta Avrupa'yı dolaşıp Rusya üzerinden Asya'ya bağlanarak Asya kıtasını gezdikten sonra uçakla Güney Amerika kıtasında Venezuela'dan başlayıp çember çizerek aşağı doğru inip Şili'yi boylu boyunca geçip Kuzey Amerika kıtasına geçiş yapmayı düşünüyorum. Ada ülkesi olan Küba'ya uğrayıp puro içmeyi, Che'nin o meşhur pozunu vermeyi de ihmal etmeyeceğim. Kuzey Amerika'da Amerika, en son Kanada'yı dolaştıktan sonra(belki Alaska'ya da girerim) tekrar Avrupa kıtasının kuzeyine geçip oradan devam ederek Bulgaristan üzerinden Türkiye' ye girmenin hayalini kuruyorum.

Geçen 4 yılda toplam 800 dolar gibi para harcayarak (kamp ekipmanları, yemek, yolda harcadığım para, satın aldığım bisiklet ve ekipmanları dahil) Türkiyenin güney sahillerini, İç Anadolu'nun güneyini, Marmara bölgesini ve bulunduğum il ve çevre illerini bisikletle gezdim. Bütçe planlaması yaparken baz aldığım nokta yaptığım turlarla beraber hali hazırda dünya turu yapan Gürkan Genç'in yazılarından edindiğim bilgilerdir.

Hayalim tamam. Bu hayali gerçekleştirecek iradem var. Ama param yok. Çalışırken en azından bisiklet ve kamp ekipmanlarını alabilirim. Diğer bütçeyi nasıl hallederim bunun üzerinde kafa yormam gerekiyor. Umarım gerçekleştirebilirim. Umarım hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hemen hemen her bisikletçinin ömrü boyunca aklından bir sefer bile olsa geçirmiş olduğu muhteşem bir olay.
Ancak bu iş, ekonomik altyapı kadar, çok sağlam bir fiziklel ve mental bir dayanıklılık da istiyor. Bence asıl halledilmesi gereken konu bu.
Bir de şu var, bu turu yaptıktan sonra "tamam ben hedefimi gerçekleştirdim, bundan böyle sabit bir işim olsun da ufak ufak takılayım" modunda kalamıyor kimse. Fırsatını bulduğu gibi gezegenin keşfedemediği diğer yanlarını görmek için yine yola çıkıyor insanlar.
Yani dünyayı gezdikten sonra takım elbisenle, kravatınla, ütülü gömleğinle bir daha yaşayamazsın. O hayatla artık vedalaşman gerekiyor. Gelemezsin o baskılara.
Bir de evli falan olmaman, arkada bıraktığın ailenin de kişisel bu hedefine inanmış olması gerekiyor. Zor iş.
Ayrıca her coğrafyanın kendine has zorlukları var, uzakdoğuda yiyecek birşey bulamazsın, sibiryada donarsın, afrika malum, ayrıca her yerde vahşi hayvan popülasyonu da var. Çok iyi hesap kitap yapmak gerekiyor. Yollar konusunda da gps tabanlı çok iyi bir teknolojik altyapı gerekiyor.

Olmaz demiyorum, dünyayı gezen bir çok hayat var, yerli yabancı forumlarda okuyoruz, yaşadıkları güzellikler ve zorluklar ortada. Maceracı ve kaşif ruhlu insanların bunu yapabilmesi gerekiyor, yürekten desteklerim.
Ama dediğim gibi, dünyayı dolaştıktan sonra artık eski hayatı komple rafa kaldırman gerekebilir, çünkü artık bir dünya vatandaşı oluyorsun, kesmez öyle her sabah kalk işe git, egoist yönetici ve iş arkadaşlarınla uğraş, maaşı bekle, bi tatil olsun da tura çıkayım falan.

Bu hayali kuran herkesin bir gün gerçekleştirmesi dileğiyle..