Bisikletle dönüşte işaret veren var mı?

engin güner

Forum Bağımlısı
Tepki
709
Benim bildiğim bana öğretilen üzere sola sağa dönüş duruşta kollar ile işaret verilir öyle değil mi ? Fakat hiç mi hiç uygulayan bir bisikletli göremedim.Bisiklete binince kendimi marslı gibi hissediyorum.Sanki yanlış bir harekette bulunuyorum :(
sizin görüşleriniz neler arkadaşlar acaba ?
saygılarımla

Scudo

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Engin abi ben yapıyorum.Ayrıca;
Üzerinde bulunduğum yolda sola doğru bir sağak varsa ve ben ileri devam edeceksem dönmeyeceğimi belirtmek için kolumu sola kaldırıyorum.:)
Ama ben marslı gibi hissetmiyorum :)
Türkiye gibi bir yerde zaten marslıyız abi kafamızda kasklarla,altımızda taytlarla be :D

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende özellikle şerit değiştirirken kullanıyorum. Burak arkadaşın dediği gibi dönmeyeceğim zaman kesinlikle işaret veriyorum, çünkü sağa dönüp bir anda beni ezebilirler :) Ama anayollar dışında pek kullanmıyorum...

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.427
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
Ben sağa sola dönüşlerde el ile işaret veriyorum.Bisiklet kullanırken kafamı arkaya çevirip çok kısa bakabiliyorum hatta tali yoldan ana yola çıkan arabaya da durması bana yol vermesi için el ile işaret ediyorum.Ufak bir dikiz aynası kullanıyorum barente solda takılı öyle sürücüler var ki adamlar kendi şeridinde gidemiyor sıkıştırıyorlar ara sıra arkayı kollamakta fayda var.

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
Eğer kalabalık bir grupla geziyorsam mutlaka işaret veriyorum.

Trafikte solo isem gerektiğine bir şekilde niyetimi diğer araçlara belli ediyorum ve dönmek istediğimi anladıklarını anladığımda dönüyorum..

Ayrıca bu güzel bir konu tebrikler..

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Genellikle arkadan gelenle aramdaki mesafe 20-25 metre ise işaret veriyorum. Şimdi düşündümde gerçekten çok fazla işaret veriyorum.

• Beğen
Tepkiler: M.Burak KARADAĞ

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Öyle sokak arasında gezerken vermem. Eğer daha işlek bir caddeyse, hangi yöne döneceğimi gösteririm.
Ayrıca E5 gibi bir yolda giderken, sağa dönen sapaklarada sağa dönmeyeceksem sola doğru işaret de veririm.
Grupla giderken de işaret kullanırım çünkü anlaşmazlıklar olabiliyor.

Kısacası, oldukça çok kullanırım. Birlikte bisiklet sürdüğüm bütün arkadaşlarım da kullanıyor :)

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Anayollarda ve trafiğin yoğun olduğu yerlerde işaret veriyorum.Dönüşlerin,kavşakların olduğu yerlerde,benzinlikler ve duraklara yakın yerlerde araçlar benim önümden sağa dönüş yapmasın diye şeridi kapatıyorum.Faydasını çok gördüm.

• Beğen
Tepkiler: engin güner

Kürşat AKINCI

Forum Bağımlısı
Tepki
710
Bisiklet
Giant
Genellikle işaretleri kullanıyorum. Bir el kaldırmam hayatımı kurtaracaksa o el kalkar :) :)

• Beğen
Tepkiler: engin güner

Faruk ÇUBUKCU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.232
Bisiklet
Mosso
Aynı konu bugün benim de aklıma geldi. Kalp kalbe karşıymış :)
Geçenlerde bana kavşakta araba çarptı. Beni düz gidecek zannetmiş ben de dönünce kaza yaptık malesef. Elhamdülillah ikimize de önemli birşey olmadı. O kazadan beri gerekli gördüğüm yerlerde işaret veriyorum.

cem deviren

Daimi Üye
Tepki
200
arkama bakıyorum araç geliyorsa kolumla işaret veriyorum araç yoksa gerek duymuyorum açıkçası.

Ülkemizde o kadar çok trafik yanlışı var ki anlatmakla bitmez aynaya bakmayanlar, sinyal vermeyenler, kırmızıda geçenler sizin de bildiğiniz gibi türlü türlü hatalar kuralsızlıklar var bunun tek sebebini eğitimsizlik olarak görüyorum. bunu nasıl düzeltebiliriz diye düşününce masal gibi geliyor bizim ülkede zor.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Kesinlikle el kol ile işaret veriyorum.
Yoksa üzerinize gelen trafik magandalarına mecburen başka el kol :) :) hareketleri yapmak zorunda kalıyoruz ki bisikletliye yakışmaz. :)

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´
Tepki
46
Trafikte gidiyorsam, önümde duran araba varsa ve arkadan araba geliyorsa kesinlikle sol elimi kaldırır ve öyle sollama yaparım..

Bir nevi arabayla çıkarken yol istemek gibi..

Yol istemezseniz, alamazsınız..

Ama dönüşlerde kullanmıyorum, mesela en sağda ilerlerken sağa dönüşte kime yapayım ki o hareketi? Yaya olsa anlamaz, ya da yanlış anlar.

• Beğen
Tepkiler: buğra kuddaş

serkan yıldız

Daimi Üye
Tepki
162
E5 trafik terörüne girmek zorunda kalırsan el hareketi de yaparsın, kol hareketi de. Mecbursun bir bakıma, yoksa ya kaza yaparsın ya da beklemekten kök salarsın :)

A.Taha TERCAN

Aktif Üye
Tepki
102
Sayı baya fazlaymış :) Ne güzel. Bende işaret veriyorum ama tavsiyem , eğer mümkünse şoför, sürücü, yaya vs... ile göz teması da kurun. En son göz teması kurmadığımda sol kaval kemiğim 5 yerden kırılmıştı :(...
Çok ama çok dikkat arkadaşlar...Görünmeziz biz... Elimizden kolumuzdan geldiği kadar kendimizi gösterelim...

Tepki
21
Senin yapmakta olduğun sola veya sağa dönüşte işaret vermek doğru bir hareket bence yapmaktan vazgeçme keşke herkes senin gibi işaret verse.Önünde bir çukura rastlayıp kenarı kaçıp arkasındakilere haber vermeyenler bile var sen işaret vermeye devam et :)