Bisikletle 90, 100km/h hiz yapmak imkansiz, Tour de France yariscilari ispat etmis.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Evet arkadaslar, almanya da Galileo programi basagidaki video da bir bisiklet 100km/h hiza ulasabilirmi diye tour de france yariscilariyla deneme yapmislar ve 100km/h hiz bisikletle imkansiz oldugunu göstermisler. Sadece bir defa 102km/h hiza ulasiyorlar onu da hangi sartlar da videoyuu izleyin görün. (Videoyu almanca ama anlamayanlar yine de verilen rakamlardan anlayabilirler)

Anlamadigim forum da arkadaslar var 90, 100 hatda 120km/h hizi gören bile olmus. Merak ettigim bu kisiler nasil bu hiza ulasmislar?

Videoyu sonukadar izleyin ve görün.

[video]http://www.prosieben.de/tv/galileo/videos/fake-check-100km-h-auf-dem-fahrrad-clip[/video]

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Ulusoy
Scudo

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
imkabsiz falan degil.gayet ulasilabilecek bir hiz 100 km/h.ha forumda 100-150 km h yapan arkadaslardan bahsetmissiniz.ne deseniz haklisiniz.onlara 150 km de mtb le tek basina 45-50 ortalama veren bile var bu forumda.100 km h dediginiz nedir ki :) sonda sorunuza cevap olarak yazayim bu cumlemi: cok guzel yokus inisleri var.asfalt guzel egim iyi ruzgar az olur ama en onemlisi yolun sonunu gorup rahatca basiyorsunuz pedala

Derviş Özcan

Forum Demirbaşı
Tepki
153
Bisiklet
Cervélo
@fatihaydın

dostum o imkansız diyen adamlar yanıma gelsinler .bir günde 3 kere 90 küsür kilometrelere çıkarayım onları .ben samsundayım burda antrenman amaçlı 12 15 km yokuş çıkıyoruz yol asfalt inişlerde ben daha geçen gün 87 km gördüm daha da gidebilirdim.ama insanın aklına kötü şeyler geliyor.her neyse tır arkası yaparakta 75 km hıza çıktım dümdüz yolda.ve yanımda iki kişi daha vardı kısa süreli olsada bunu yaptık.bir daha tekrarla yınca foto çekip atacağim.

• Beğen
Tepkiler: fatihaydın

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Ozaman video daki yariscilar iyi sürücü degiller. Peki videodaki sürücünün hatasi nere de bunu söyleye bilirmisin. Adamlar tüm heryolu denemisler (rüzgarli rüzgarsiz) ve sonuc yokus asagi, tir in arkasinda yani rüzgar etkisi olmadan zorla 102km/h hizi basarmis ve onu da tekrar basaramam diye söylemis.

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Bence arkadaşın bahsettiği eğimsiz yolda yardımsız yapılacak 100 kmh hız.

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
Sivasta Muhsin Yazıcıoglu turunda 100km/h ' ı bırak 110 u gectıgımı gordum ..

Not Düz yolda değil inişte gördüm ama kesınlıkle bırseyın ruzgarına falan gırmedım. Gözlerim kıpkurmızı oldu rüzgardan..

Emre Sertkaya

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Kron
way arkadas millet yokus asagı 100 110 akıyor . Daha dün yokus asagı hız 50 ye yaklasınca ne olur ne olmaz dedım frenle hızı sabıtledım . Lastıkler 1.75" dağ bısıkletı . En yuksekte 56km/h civarı yapmıstım . Kısaca ben hızı sevmıorum :D

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@murat cömez

" Bisikletle 90, 100km/h hiz yapmak imkansiz, Tour de France yariscilari ispat etmis"

Konuyu bu başlıkla açınca elbette başta TDF'de 100 km sınırını yüzlerce kez aşmış bir çok bisikletçiye söz hakkı düşüyor;hatta forumdaki arkadaşlaea da.Keşke yazınızı,o sürüşlerin yapıldığı şartlarla sınırlasaydınız.Çünkü bu ifade bu haliyle doğru değil.

Ayrıca,sıfır eğimde yani dümdüz bir yolda en azından 53/11 kombinasyonuyla 100 km/s hıza ulaşmak elbette pratikte çok zor-ki teorik olarak mümkündür-
ve yapılması mümkün olan hiç bir şey için "İmkansız" dememek gerekir.

Yine de genç arkadaşlarımız ve bisikleti hıza uygun olmayan kardeşlerimiz için bu bir "Test" konusu olmamalı.O hızlar sadece profesyonellerin yönetebileceği hızlardır.Forumda 80-120 km hızlara ulaştıklarını yazan arkadaşlar sakın ha bunun daima gerçekleşeceğini düşünmesinler.Bazıları bu hızlara ulaşmıştır çünkü yeterince -eğim,yeterli ağırlık ve uygun yol şartları bulmuşlardır.Ya ani bir rüzgar türbülansı?Ya o hızda ve önceden görseniz dahi manevra yapacak vakit bulamayacağınız çıkur,taş,teknik bir arıza,lastik patlaması?

Alkollü araç kullanan herkes kaza yapmıyor,sigara içen herkes kanser olmuyor,bisikletle 90-100 km hız yapan herkes düşüp ölmüyor elbette.Ancak bizi öldüren her ne varsa yaptıklarımız ya da yapmadıklarımızla ilgilidir.Bunları daima yapıp hala yaşayan da var,daha ilk denemesinde giden de.En iyisi tehlikeden uzak durmak.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
1976 dan beri sele üstünde ben 100 km ile yokuş aşağı hız bile yapamadım demekki bende kuvvet yok ,kuvvet olacak basacan yokuş aşağı ve arkanda rüzgar var ise yaşadın gitti dümdüz bir yol düşünün yokuş aşağı ve rüzgar arkada 30 km hızla sizi itiyor 100 km yi yakalama şansı olabilir ama ya işler ters giderse ,yanınızdan bi araç geçerse türbülans olursa ne olacak araca doğru çekilir ve paramparça olma durumu,,boş bir yol bulmak lazımki düz bir yol olacak asfalt jilet gibi olacak ve 53 /11 kombinasyonu ile denemelere başlanacak aslında zevkli bi olay bu ,kişi kendini tanır ,o gün kesin olarak rüzgarın durumu artı nem artı sıcaklık bunlar dış etmenler ki bunlar bizim malesef sele üstünde düşmanlarımız,,

başka bi durum bi insan tek başına 200 km boyunca 100 km hızla gidebilirmi tabiki imkansız ,
neyi baz alacağız kısa mesafede tabi ,,,
şimdi kısa mesafede dünyada hız rekorunu kıranlara bakalım tabi düz yolda ne kadar km hız yaptılar ,
100 km yi koruyan oldumu eğer kişi 60 km lik mesafede 100 km yi koruyabiliyorsa mükemmel bi başarı olurda bence yoktur böyle bi insan ,
fabian cancellara 254 km de ortalaması 47 dir etap paris-rube dir arnavut kaldırım,toprak yol asfalt karışımı etap, rampa hiç yok gibi,,
evet antremanlı olan herkes yokuş aşağı 80 leri görebilir 53/11 kombinasyonunda, yokuş aşağı durmadan basacak yokuş aşağı inerken soldan alıp sağa dalacak, anca bu hareket boş bi alanda olur ,yoksa karşıdan gelen arac ile kafa kafaya tokuşmaca ,önemli olan ise koyulan mesafenin km si ,evet 100 km ise antreman ,etap sonunda son 1 km de yokuş aşağı 80 i devirebilme kuvvetinin kalması çünki oraya gelene kadar 99 km basılmış ve hiç mola verilmemiş.....gerçekten zor bi iştir bu,,

Tepki
3
@Emre Sertkaya

Aynen bende mtb bisikletle 58 km yaptığımda baya tırsıp hızı sabitlemiştim 110 yapanlar nasıl yapıyor acaba...

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Derya Keçeci

Ben sadece o video da ne söyleniyorsa ona göre yazdim. Ben o adamlari tanimam etmem. Eger video yu dinlerseniz 102km/h hizi hafif egimli yolda ulasiyorlar, onu da zorla bir iki defa denemeden sonra ve sürücü birdaha yapamam diye de söylüyor. Bu video sadece insan gücü ile normal sartlar da 100km/h hiz imkansiz demek istiyor. Tabiki %10 egimli düz uzun yol da daha fazla hiza ulasila bilinir, orada bir hizdan sonra pedal cevirmeye gerek kalmiyor bisiklet kendi kendine hizlaniyor zaten.

Yalniz kimse denemesin derim, riski cok olabilir.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Çok basit bir hesap ile ortalama 160 kadans ile düz yolda 53-11 çevirirseniz 90-100 km hızlara çıkarsınız 160 kadansın nasıl bir şey olduğunu anlamak için aynakolda en küçük rublede en büyük dişliye alıp bir deneyin 130 dan sonra kaç saniye durabileceksiniz bir de 160 ı görebilecekmisiniz bakın derim bunu anladıktan sonra tam ters versiyon da yani aynakol en byük dişlide ruble en ufakta acaba bu 160 olur mu diye düşünün yeterli cevap olacaktır :)

fakat yine düz yolda tam arkadan esen 30-35 km lik bir rüzgar (fırtına diyelim) alırsanız ki onu da yaşadım 70-80 aralığına ulaşabiliyorsunuz çünkü kadans kolaylaşıyor.Aynı rüzgarda mtb ile bir kardeşim 65 i gördü düz yolda (48 li aynakol vardı)

işin diğer tarafı 100 km yi görmesem de 2 defa 90 lı değerleri gördüm ve yaklaştım birisi Bursaya inişte(Yaklaşık yüzde 10 eğim uzun bir iniş var eskişehirden Bursaya giderken önü de açık oldugundan bıraktım bisikleti gitti :) ) diğeri tır arkasında yokuş aşağı Mehmet Gürsoylu ile birlikte mudanyaya giderken ona uydum diye oldu :) ikisinde de bir kaç saniye sonra frenleme yaptım direk uçuşa geçmiş gibi hissediyorsunuz bir daha yaparmıyım zannetmiyorum ama insanın içindeki ses de ne zaman nerede devreye girip çılgınlık yaptırır belli olmaz :)

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
Ben geçende ilk yol denememi yeni aldığım triban 5 black le yaptjm o gazla e5 daldım ve cevizli bağdan ambarlara doğru hızl bir giriş yaptım ve 60 ı gördüm arabalarla yanyana gidebiliyordu. Hatta arabalar virajdan ötürü orada 50 ile gidiyorlar oradan araba ilede çok geçdim her neyse kendimi amstrong gibi hissettim eğer 100 ü görsem varya daha tutmayın beni o ne hızdı be arkadaş 60 olmasına rağmen yusuf oldum ve hayatım film şeridi gibi önüme geldi birkerede kapattık şeridi dönüş yok yol bittiğinde baldırlarımı hissetmiyordum. Resmen çılgınlık bu birdaha yaparmıyım bilemiyom güzel yanıda vardı çünkü adrenalin

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Büyük turlarda şimdiye kadar imkansız denilen pek çok şey başarılmıştır çünkü bu adamlar hep kullandığımız tabirle insan falan değiller aslında insanlar ama sadece bizler kendilerinin başardıklarından çok geride olduğumuz için bizlere böyle gelmekteler gelelim asıl mevzuya düz yolda karşıdan esen güçlü bir rüzgar yoksa kondisyonunuz , motivasyonunuz ve bisikletiniz hız için uygun şartlara sahipse görebileceğiniz maksimum rakam 70 km civarıdır kaldı ki bu rakam bile ciddi bir tork gerektirir araç arkası vs unsurları hesaba katmazsak yani
iniş ve düz yol sprint içeren iki adet video ekliyorum nasıl oluyor aceba ? Sorusuna yanıt olabilmesi için

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Toros

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Ilk video gercekten süpermis, bayildim adamlar ne gidiyor ya. :in:

Tepki
71
Bisiklet
Orbea
100 km yi gorenleri tebrik ediyorum bende , biraZ cesaret meselesi sanirim.cunku ben 60 i gordugumde frenliyorum Araba falan cikar diye