Bisikletinizi kendiniz mi tamir edersiniz yoksa bisikletçiye mi gidersiniz?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ben herşeyi kendim yapıyorum ,1 kere akor ayarı için gittim ,1 de rubleyi değiştirdim,diğer tüm ayar ve bakımlarını kendim yapıyorum.sizler nasıl yaparsınız ?:rolleyes:

Scudo

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
3 senedir yol bisikleti kullanıyorum. Malzeme almak haricinde daha hiç bir bisikletçiye gitmedim. Kullandığım 3 bisiklet oldu. Hiçbirine bisikletçi eli değmedi. Mümkün mertebe kendi işimi kendim görmeye çalışırım. Bilgim olmasa bile başına geçer oturur neyin nasıl olduğunu kafamda çözmeye çalışırım ona göre sorunu gidermeye çalışırım. İçinden çıkamadığım bir problemle karşılaşırsam da teknik bilgisine sonsuz güvendiğim bir arkadaşıma danışırım. Ona götürürüm o yapar. Yaparken yardım eder öğrenmeye çalışırım. Şuana kadar çözemediğim hiçbir teknik sorunum olmadı.

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
bakımından tut lastik yamasına kadar kendim yaparım fakat akord falan bisikletçide yaptırırım

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Akord ayarını hariç tutarsam tamamı ile kendim uğraşırım. Parçalardan, daha ufak parçalara, daha ufak parçalardan vidalara, vidalardan, pul ve aklınıza gelecek en ufak segmana kadar ayırır durumlarına göre temizler, yeniler ve hazır ederim.

http://i62.photobucket.com/albums/h99/graf_i/20121107_104155.jpg

http://i62.photobucket.com/albums/h99/graf_i/20121107_104225.jpg

(link)

Erhan B.

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Peugeot
ben uzun süredir bisikletimden ayrı kaldım. neredeyse 10 yıl olmuştur. bu süre zarfında bindiğim iki elin parmakları ancadır. çocukluk çağları, lise çağlarında düzenli olarak bakıma götürürdüm. ufak tefek yağlama, hava basma, gevşeyen bi yer aksesuar falan olursa onları kendim yapardım.
şimdilerde soğuklar elvermese de akşamları binmeye çalışıyorum. patlaktan, akord ayarına, vites ayarına kadar hep kendim yapmak istiyorum ama hem vaktim olmaz, hemde gerekli teçhizatım yok, ekstra masraf yapıp atıl durumda kalmasından korkuyorum yine. yakınımda anlayan bir arkadaşım olsaydı eğer, onu izleyerek yardım ederek öğrenmek isterdim. evimin bodrumu da müsait halbuki.
ama haftada bikaç kez akşamları bineceğin bisiklet için vakit ayırabilir misin değer mi diye düşünmüyor değilim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Erhan B.

akor ayarı sephası dışında ,sadece bir kaç parça aldım,
1 tl ciden patlak yaması 20 tane felan var yapıştırıcısıda var 1.5 tl,bisikletçi 1 yamayı 5 tl yapıyor .10 dakikamı almıyor.
vites ayarı için biraz bilgi edindikten sonra sadece yıldız uçlu bir tornavita
fren ayarları için uygun bir alyan yetiyor.5 tleyede 10 lu alyan takımı aldım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Değmez olur mu
bence ufak tefek işleri yapmanın zevki ayrı
benim görüşüm tabii :))))

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bende mümkün olduğunca kendim yapmaya çalışırım fakat gecen göbek bilyasi degistirmem icab etti.
yok zincir tutan alet yok ruble sökme anahtari falan derken dedim ben şunu bisikletciye verim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kendim tamir ederim. En sevmediğim şey vites ayarı. Bazen "rage quit" bile yapabiliyorum :)

Erhan B.

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Peugeot
fren ayarları için alyan takımı, tornavida vs aletlerim zaten var evimde. o tip küçük ayarları yapabilirim elimde alet olduktan sonra. ama ben bazı şeyleri yapıyım derken bozmaktan korkarım. hayatımda hiç yama yapmadım mesela. eskiden görürdüm, bisikletçiler lastiği levye ile çıkarırlar, şişirirler, suya batırıp patlağı bulurlar, zımpara yaparlar, kompresötle kuruturlar, sıcak yama yaparlar vs.... bu işler te o zamanlar gözümü korkuturdu. şimdi daha pratik yöntemler çıkmıştır elbet ama bilmiyorum, dediğim gibi çok uzak kaldım uzun yıllar.
akord sehpası, akor anahtarı, göbekleri sökmek için aparatlar, zincirli bi alet vardı adını bile bilmiyorum... onlar olmadıktan sonra ve göbek sökümü gibi ağır bakımlarda hata yapmaktan korktuğum için, bisikletle profosyonel anlamda ilgilenemediim için bu tip işlerde tamirciye götürüyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisikletimin her tür tamirini kendim yaparım, bisikletçilerle hiç işim olmaz :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Uğur SARIGÖL

Bende sevmediğim şeydir ama arka vites ayarım çok kolay ayna kol vitesim çok uğraştırıyor.bahçede birde köpeğim var ,ayarlarken öpüşüyoruz nerdeyse :D

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Yeni bisikletler eskiye nazaran daha az arıza çıkartıyor ama yinede yanımda yedek iç lastik,fren-vites telleri alyen takımı gibi yolda ufak bazen'de büyük arızalara karşı önlemimi alıyorum.Vites ayarlarından az çok anlıyorum.Shımano'da biraz kafam karışıyor benim kullandığım Sram aktarıcı'da ayar vidası yok sadece kumanda'da var haliyle kolay oluyor:D,Fren ayarlarını,kablo değiştirmelerini vs. yapıyorum alet ırdavat olsa az çok yine bir şeyler yaparım.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Ben utanmasam temizliği bile bisikletciye yaptiracagim. Su ana kadar sadece çamurluk sokme takma işini kendim yaptım. Onun haricinde elimi bile sürmem :D Cidden çok üseniyorum.

• Beğen
Tepkiler: Osman Kıtay

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Akord ayarı hariç hepsini kendim yapıyorum. Tüm sökme takma, orta göbek bakım, Hidrolik fren bakımı, vites ayarları vs.vs.

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
@Tahir Keskin
Olay çok saçma bir yerde yolda kalmaya bakar :D Kendini kötü günlere hazır etmekte fayda var.

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@osmankitay

birkere öyle bir yerde kaldım ki ş.merkezi 80 ,en yakın köy 10 kmde kuş uçmaz bir anadolu yolunda 2 tekerimde patlamıştı :D