Bisikletinize iyi bakmayı unutmayın!...:)

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.166
Temizlik....

Bisikletinizi deterjanlı su veya özel bisiklet temizlik ürünleri ile çok sık veya gereksiz olmamak şartıyla yıkayabilirsiniz. Bisikletinizin uzun ömürlü ve daha performanslı çalışması için bu gereklidir. Yıkama sonrası bisikletinizin zincirini uygun bir ölçüde yağlamayı unutmayınız. Yağlama işlemi için bisiklet zincir yağları veya diğer mekanik hareket yağlarını kullanabilirsiniz.

Yıkama ve yağlamada uygulamalar

- Yıkama öncesi yağlı bölgelere (zincir, ruble) yağ çözücü sıkarak 15 dk çözülmelerini bekleyiniz.
- Zincirinizi eski bir diş fırçası veya zincir fırçası ile temizlerseniz aralarda bulunan kirler çıkar.
- Yıkama esnasında basınçlı su kullanıyorsanız yakından yatak rulman aksamlarına tutmayınız.
- Arındırma işlemini yukarıdan aşağıya doğru su uygulaması yaparak sona erdiriniz.

sadece bıraz pratık bılgı saygılarmızla..... :D

Scudo

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.166
Bakım için bıraz tecrube herkeste vardır sanırım..
Kullanıma gore degısır ama sız hergun goz ucuyla peryodık bakımdan gecırırsenız sızın ıcın daha ogretıcı olur..fren,vıtesler,akort-jant,lastık sızın ıçın ugras ve zevklı bır hale gelır..

Tabıkı zaman bulunmaz benım ıcın ama ben genelde zıncır ve arka kaset dişlisini çok temızlerım :) benı delı eder bazen temızleyıcıler vardır sprey olarak yağ çözücüdür...

Neyse lafın kısası o size kalmış ne zaman ne olucagı bellı olmuyor ..kullanıcı nerden nasıl rahatsız oluyorsa, zamanla zaten sızde bu işten anlıcak kapasıteye gelıceksınız inşallah...

Bende zaman yok ....genelde her ugradıgımda bisikleciğe yada gezerken aksam larda aksaklık varmı dıye varsa yaptırırsınız yada baktırırsınız..

saygılarımla....

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bisikletinizin bakımını kullandığınız koşullara ve yaptığınız kilometre üzerinden değerlendirerek belirlediğiniz periyotlarda yaptırmanızı öneririm.
Örneğin siz ayda 1000 KM yol yapıyorsunuzdur, ben 150 KMyi geçmiyorsam eğer bir aylık dönemde, her ikimizin de 2 ayda bir bakım yaptırması çok anlamsız olur (Rakamları öylesine verdim dikkate almayın lütfen, sadece örneklemek istedim)
Diğer yandan arazide yaptığınız 100 KM'lik bir biniş çoğu kez asfalttaki 500 KM'ye denk gelecektir.
Ancak siz yine de her bisiklete binişinizden önce tekerleklerin akord ayarlarının düzgünlüğünü gözlemlerseniz (en bilinen tabirle 8 çiziyor mu diye bakarsanız), frenelrinizi ufak bir kontrolden geçirirseniz (tel gerginliği, balata veya pabuçların durumu), lastik havalarınızı kontrol ederseniz (inik lastik çok tehlikeli olabiliyor), el yordamı ile hiç sökmeden tekerlek göbeklerini kontrol ederseniz (tekerleği sağa-sola sallamayı deneyerek bunu anlayabilirsiniz, normalde oynamaz, boşluk varsa titreşim yaparak oynayacaktır) sizin için çok faydalı olacaktır. Genelde bu gibi minik kontrolleri alışkanlık haline getirdikten sonra 5 dk.dan daha fazla vaktinizi almayacaktır. Güvenli sürüş için önemli bir nokta ;)