bisikletinde dahil olduğu bir gazete haberi

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Nuri Kongur tarafından paylaşıldı.

 1. Nuri Kongur

  Nuri Kongur Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  568
  Beğeniler:
  869
  Şehir:
  Kocaeli/ Başiskele Merkez
  Seviye:
  haber aşağıda.
  haberin kendisi ve ilgili yorumlarda burada
  bir taraftan bisikleti kötü kullanan sürücüler öte yandan bisiklete o kadar da hoş görüyle bakmayan basın. siz ne dersiniz?

  "Ailelerin çocuklarıyla beraber gezmek için çıktığı Çark Caddesi ve Atatürk Bulvarı'nın trafiğe kapalı alanları bisiklet ve motosikletliler tarafından istila edildi. İstilaya tepki gösterenler, "Bu kentte zabıta var mı" diye soruyor

  Çark Caddesi
  Halkın rahat gezmesi için trafiğe kapatılan cadde bisikletlilerin yarış pisti haline döndü. Göstermelik birkaç bisikletliye müdahale eden zabıtaya ise vatandaşlardan tepki var. Bisikletlilerin halkın arasında hızlı bir şekilde pedal bastığını anımsatan aileler, "Bisikletlilere kim dur diyecek" diye soruyor.

  Atatürk Bulvarı
  Bulvarın trafiğe kapalı kısmı ise hem bisiklet, hem motosikletlilerin cirit attığı bir alan oldu. Kadın bisikletlilerin bile hız yaptığı bulvarda gezenlerin bir kazaya kurban gitmesi işten değil. Trafiğe kapalı alanlarda bunlar yaşanırken halk soruyor; "Bu kentte zabıta var mı?" "
   
 2. suzunkopru

  suzunkopru Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.234
  Beğeniler:
  1.599
  Şehir:
  İstanbul-Fatih
  Seviye:
  Halka açık ve trefiğe kapalı bir alanda bisiklet sürülmesi doğru değil, eğer mecburiyetten sürülüyorsa çok yavaş gidilmeli, insanlar yol vermiyor diye kızmamalıdır. Çünkü o yol, tamamen yayaların hakkı.
   
 3. Özgür Nevres

  Özgür Nevres Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  18 Haziran 2007
  Mesajlar:
  694
  Beğeniler:
  1.382
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Yorum yapan arkadaşlara katılıyorum. Nasıl bisiklet yoluna motorlu araçlar girdiğinde kızıyor ya da kendimizi güvende hissetmiyorsak, yayalar da yaya yoluna bisiklet girdiğinde benzer şeyleri hissediyorlar. Zaten bilinçli bir bisikletçi bunu yapmaz, Tarık arkadaşın da belirttiği gibi çoluk çocuktur.
   
  Nuri Kongur bunu beğendi.
 4. #4
  Nuri Kongur

  Nuri Kongur Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  568
  Beğeniler:
  869
  Şehir:
  Kocaeli/ Başiskele Merkez
  Seviye:
  bisikletliler konusunda haklısınız. insanlar rahat rahat tedbir almadan yürürken, birden yanından şimşek gibi geçen sorumsuz tipler karşısında kızmakta haklılar. öte yandan, bisikletliler için uygun ortam varmı , yani gazete bu tepkiyi yolda bisikletle ilgilenenlerin nerede bisiklet sürebilecekleri ile ilgili, belediyeden herangi bir talebi yok. yani evet bisiklet kullananların yaptıkları sakıncalı da bisiklete binmezlerse neyle ilgilenecek diye bir kaygıları yok.
  izmittin ortasından geçen bir yürüyüş yolu var. gayet geniş. o kadarki arabalar için daha az sürüş alanı var diye millet dalga geçer bazen. yürüyüş yolunun yanında aynı şerit içinde farklı renkte başka bir yol şeridi var. o yol ilk başta bisiklet içindi. fakat aynı zirzopluk izmitte de yaşandı ve bir kaç kendini bilmez yüzünden bisiklete biniş tepki çekti. o zamanda bizim yerel gazetelerden şikayetler yükseldi mi bilmem ama daha sonra yürüyüş yolunun hertafına bisiklet giremez tabelaları kondu. bilenler bilir, şehir içi trafik o kadar sıkışıktır ki, bisiklete binmek neredeyse imkansız. bir başka deyişle , pratik olarak şehir içinde bisiklet sürmek yasak gibi bir durum oldu. şimdi millet gene yürüyüş yolunu bisiklet için kullanıyor, hemde yasak tabelasına bakarak biniyor. eee şimdi bu gençlere nasıl bir mesaj oluyor. yasaklara kafana göre uy, trafik işaretlerinede tabiki. elbette belediye yetkililerinin niyeti bu değilmiştir ama yaşanan bu...
  şimdi bisiklete binmek bir ihtiyaçsa gazetecinin görevi, götürün bu sıpaları buradan yokmu ilgilenecek birileri tarzında ortamı kızıştırmaktan ziyade belediyeye yol gösterici tarzda olmalıydı.
  neyse belki adapazarında şehir içinde öyle bir imkan vardır da, ben bu yazıyı okuyunca kendi dertlerim depreşti :D o yüzden canım sıkıldı.
   
  Özgür Nevres ve ZekiAlper bunu beğendi.
 5. Berkan Çifçi

  Berkan Çifçi Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  103
  Beğeniler:
  43
  Şehir:
  Ankara/Batıkent
  Seviye:
  bu haberi yazan kişi ve bunun mantığındaki kişiler için aklımdan neler geçiyo bir bilseniz :)
   
  Nuri Kongur bunu beğendi.
 6. #6
  Nuri Kongur

  Nuri Kongur Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  568
  Beğeniler:
  869
  Şehir:
  Kocaeli/ Başiskele Merkez
  Seviye:
  :D dimi bide vatandaş "kadın bisikletliler bile" diye ayırmış bayan arkadaşları.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-4-22_9-53-23.png
Bazen aklımızdan geçen "bu şekilde uygulansa faydası olur muydu?" türünden soruları bilim insanları zaten test ediyorlarmış. Dün Cycling Performance Tips Blog sitesinde bu konuyu görünce ilgimi...
upload_2017-7-17_11-24-19.png
Bisiklet sürüş kaydını Strava'ya, TrainingPeaks'e veya başka bir aktivite takip sitesine yüklediğimizde, özet bilgi ekranında kJ cinsinden bir değer görürüz. Kilojul biriminden gösterilen bu...
DSC1865-630x420.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....