Bisikletin dizlere zararı var mı?

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar doğru gidon sele ayarı yapılsa dahi sert sürüşlerde bisiklet dizlere zarar verir mi?

Uzun süre boks,fitness,kick boks gibi sporlarla uğraştım.Ancak bisiklet konusunda amatör ve bilgisizim.

Bisikete ekstra ağırlıklar yükleyerek bacak kaslarımı artırmayı ve kuvvetlendirmeyi hedefliyorum.Futbolcular bacaklarına ağırlık takıp o şekilde koşarak idman yapar.Futbolculardan esinlendim bunu :D

Sert sürmekteki amacım idman ne kadar yoğun ve ani geçerse o kadar yağ yakarsınız.İnterval idman sistemi denir buna.
1saat fıtı fıtı sürerek karbonhidrat yakarsınız sadece.O yüzden 1 saat koşuyorum ya da sürüyorum niye kilo veremiyorum diyenlere ilaçtır bu.
Forumda tersi ile ilgili yazılar gördüm de o yüzden bu son paragrafı yazma ihtiyacı hissettim.Fıtı fıtı olayı eskidendi.Artık çoğu yeni fitness hocaları ikincisini savunur.İstasyon setleri tavsiyemdir.Boksla kickboksla uğraşan varsa bilir zaten istasyon mutlaka ara ara yaptırılır.

genç ve fitteki arkadaşlar bu konu ile ilgili videoalrı da güzeldir bu arada

Scudo

Reahax

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Recep
Bisiklet
Cannondale
Düşük kadansta veya yokuş yukarı gücü arttırmaya faydası var sanırım.
Ama yüksek kadans uzun sürüşler için daha iyidir, daha az yoran kaslar çalışıyormuş o şekilde.
Ekstra ağırlığa gerek yok.. Yokuş çıkın kolay geldikçe kadansı düşürün.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Düşük kadans dizlere zararlı diye biliyorum. Pedal ağırlaştığı için dizler daha çok zorlanıyor diye okumuştum. Yüksek kadas öneriliyor yüksek kadansta sürdükçe bacaklar gelişiyormuş.
(link)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@mehmet roy

Günümüzde çoğu bisiklette vites denilen bir sistem bulunmakta. Yüksek viteslerde pedala daha fazla güç uygulamanız gerekir ama her basışınızda daha fazla mesafe gidersiniz. Koşarken böyle bir olanak olmadığı için futbolcular (ve diğer sporcular) direnci arttırması için ağırlık eklerler...

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
bazen düz yolda son vites de yetmiyor benim makinede malum 18 vites :D

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Dizler için dikkat edilmesi gereken en önemli iki ayar; Biri sele yüksekliği diğeri, diz kapağının ayağın pedala basan noktasıyla yere dik bir çizgide olması. Buna dikkat edip ayarı gerçekleştirdikten sonra, yüksek kadans ( en az 85 ve üzeri ) çevirmek gerekiyor.

https://i.hizliresim.com/Y5O41z.jpg

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
biraz göz gezdirdim paylaşımada yani düşük viteste mi gidin diyor.
İyi ama düz yolda bacaklarboşa dönüyor bi müddet sonra
elbette tecrübeli ve bilgilidir yazan da

koşuyla kıyasladım ban
maraton ve sprinterler
maratoncular 45 km koşacak kadar dayanıklıdır ancak cılızdır.ani patlamaları iyi değildir.
sprinterler 100m için hazırlanır ancak patlayıcı kuvvetleri çok iyidir.vücutları da öyle.
sprinteler çok surat koşarken bunu geliştircek idmanlar yaparken maratoncular fıtı fıtı 45 km.

bisikeltle kıyaslarsak düşük vitesle giden maratoncu olmuyor mu?

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
düşük vitsete düz yolda bacağın boşa döneceği sırada vitesi yükselt. sonra gene boşa döneceği sıraka vitesi gene yükselt. hem daha az yorulursun hemde daha uzun gidersin.
yüksek kadans demek düşük vites kullanıp yavaş giderek bacakları hızlı çevirmek olarak algılama.

ben mtb kullanıcısıyım ve bu yöntemle mtb kullanan bütün arkadaşlarıma yarışlarda toz yutturuyorum. :D

Joyrider

C'mon, join the joyride, everybody
Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ısınmadan bisiklete binmek ve indikten sonra da vücuda soğutma-germe yapmamak risk...

dizimde 30-35 km sonra başlayan ağrılar düzgün sele ayarı ve yüksek kadans ile kendiliğinden azaldı...

taskin

Aktif Üye
Tepki
227
İsim
Taşkın
@mehmet roy

Fizyoterapist bir komşum var, bisiklete bindiğimi öğrenince beni uyarmıştı, merdiven çıkmak ve bisiklete binmek dizleri en çok zorlayan aktivitelerdir demişti. Diz sakatlığından korunmak için çok zorlamamak gerektiğini söylemişti mümkünse düz yolda binmeli demişti. Dediklerini hiçbir zaman yapmadım ama şunu da aklımdan çıkarmıyorum bisiklete binerken dizlerimizi mümkün olduğunca korumalı, kapasitemizin üzerinde yüklenmekten, gereksiz zorlamalardan kaçınmalıyız ...

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
Spor fizyoterapisti olmayanlara göre evde oturup sadece yürümeliyiz D:
Bana göre kullanılmayan organ zayıflar.,

Arabadaki gibi devirli kullanıcaz yani yanlış mı anladım.İyice boşa dönmeye başlayınca vites yükselticez ve aynı tempoda devam edicez bu mudur

aynı tempoda gidemeyeceğimiz vitese gelmicez yani bunu da doğru anlamış mıyım :D

eğer öyleyse iyimiş sevdim bunu.Ne kadar nabız o kadar iyi.
Bacaklarıma laktik asit salgısı artıkça zevkten orgazmolucakmış gibi hissediorum D:

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Ben dün 61.2 km yaptım ve sağ dizim pert......:agla:

endurocu17

Aktif Üye
Tepki
91
Bisiklet
Kron
Bende bir kere yokuşlu uzun bir yol sürmüştüm bacağım bir yerde uzun süre oturduğum zaman ağrıyor ve ayağı kalkıp kendimi esnetme isteği duyuyordum zamanla geçti.

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
bilgili biri sağlam bi bilgilendirme yazsa keşke?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@mehmet roy

Yüksek kadans konusu oldukça yararlı bir yazı bu konuda. Ayrıca benim yazdığım fitting konusunu da inceleyebilirsiniz.

Asıl konuya dönersek;
Bisiklet, özellikle düzgün ayarlanmadığında ve yanlış kullanımda dizler için oldukça zararlıdır. Yol bisikletine ilk başladığım zamanlar yaptığım bu hatalar (53-39 aynakol ile 23-11 ruble kullanmalar, ısınmadan çıkılan tırmanışlar, düzgün ayarlanmamış bisiklet vs.), aradan kaç yıl geçmesine rağmen hala sorun oluyor benim için. Dizlerim oldukça kötü durumda, bazen merdiven inip çıkamayacak duruma geliyorum.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
forumun antrenman bölümüne bakarsan orada aradıklarını bulabilirsin. konu adını hatırlamıyorum ancak edip arkadaşımız paylaşmıştı sanırım HIIV mıydı neydi.
orada anlatılan tam senin istediğin türde antrenmanlar. 60 sn full ne var ne yok abanıyosun, 20 sn yavaş tempo dinlenme tarzı birşeydi. (doğrusu için konuyu bulun, sakatlık çıkmasın)

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
@Gökhan Toros

Her ayar doğru yapılırsa yine de zararlı olabilir mi bisiklet? Yoksa hem kardiyo hem kas gelişimi açısından muazzam fayda mı sağlar?

Reahax

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Recep
Bisiklet
Cannondale
@Gökhan Toros

(link)

• Beğen
Tepkiler: Joyrider

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
Birde yol bisikletinde tüm olay daha hızlı gitsin diye mi?
Yol ve şehir bisikeltli iki kişi düşünelim.Aynı eforu harcasnınlar.Aynı güçte olsunlar.
Tek olay biri 50 diğer 30 la gidiyor bu mudur?
Kas gelişimi,yağ yakımı falan ikisinde de aynı mı olur bu durumda.Yoksa yol bisikletli burda da öne mi geçer ?

Reahax

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Recep
Bisiklet
Cannondale
Yol bisikleti yapısı itibari ile ince lastikler hafiflik vs. diğer bisikletlere göre aynı viteste diğer bisikletlere göre daha az efor sarfederek aynı hızda gidersiniz. Diğer bir değişle bir mtb ile yol bisikleti kullanan kişiler aynı viteste aynı gücü uygulasa yol bisikletinin kadansı daha fazla çıkacaktır.

Aynı eforu harcadıkları sürece kas gelişiminde bir fark olacağını düşünmüyorum. Sadece birisi daha hızlı gidecektir.