Bisikletin Denizdeki Alternatifi, Deniz Kayağı...

Konu, 'Diğer Hobileriniz' kısmında K.Burak tarafından paylaşıldı.

 1. K.Burak

  K.Burak Kıdemli Üye

  Yaş:
  21
  Kayıt:
  30 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  318
  Beğeniler:
  129
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Bisiklet sürmenin bir nevi denize uyarlanmış halidir. Bu sporda sadece bacak değil tüm vücudunuz koordineli bir şekilde çalışır. İster günlük turlar yapabilirsiniz, ister kamplı konaklamalı bir şekilde uzun turlar yapabilirsiniz.Bisiklet sürmek kadar sağlıklı, eğlenceli bir spor yapmak isterseniz deniz kanosu en iyi alternatifidir.

  Eğer daha fazla bilgi almak isterseniz özelden veya buradan mesaj atabilirsiniz. Amacım sadece 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde bu sporun yaygınlaşması.

  DENİZ KAYAĞI NEDİR?
  Deniz Kanosu veya Deniz Kayağı (İngilizcesi "Sea Kayak") bildiğimiz kanolardan farklı olarak ortasında, kürek çeken kişinin oturabileceği ve içine bacaklarını öne doğru uzatarak yerleşebileceği şekilde dizayn edilmiştir. Fiberglas, plastik, veya ahşap kullanılarak üretilen kanolar, tek kişilik (Single) ve çift kişilik (Double) olarak adlandırılır.

  Kayağın içine su girmesini önlemek amacıyla, vücuda "serpinti eteği" denen özel bir malzeme giyilir. Bu etek, kayağa yerleştikten sonra oturulan orta açıklığının kenarlarına gerilerek kapak fonksiyonu görür. Böylelikle kayağın içinde hem suya olabildiğince yakın hem de vücut hiç ıslanmadan kürekle uzun yollar katedilebilir. Deniz kayakçısı (Sea kayaker) suda devrilse bile, bu etek sayesinde kayağın içine su dolmaz.
  Deniz kayağı, üzerinde bulunan özel su geçirmez kapaklı bagajları sayesinde deniz üzerinde uzun süre seyahat olanağı sağlar. Deniz kayağı, suya yakın olmanın keyfiyle denizin nabzını tutmak isteyenler için eşi bulunmaz alternatif bir spor olarak her geçen gün daha fazla kişiyle buluşmaktadır.

  Kayak hem tarihçesi hem de kayakçıyla bütünleşen üstü kapalı ve su almayan kendine has özel tasarımıyla kanodan oldukça farklıdır. Kanolar farklı tasarımlarda üretilmekle birlikte, küçük kayıklar gibidir, üstleri açıktır. Deniz kayakları gibi kayakçının vücuduyla bütünleşen ve birlikte hareket etme olanakları veren yapıya sahip değildirler. Bu farkları bilmeyen çoğu kimse kayak ve kanoyu karıştırabilir.

  TARİHÇESİ
  Günümüzden 4000 yıl öncesinde ilk olarak Alaska, Kuzey Kanada ve Grönland’ın güneybatısında bizde halen Eskimolar olarak adlandırılan Aleut ve Inuitler tarafından avlanmak ve ulaşım aracı olarak kullanmak üzere geliştirilmiştir. Kuzey Amerika'nın bu denizci yerlileri kayaklarını, ahşap bir iskelete fok derisi gererek elde yapıyorlardı. Daha sonraları kayakların dış kaplamaları için kanvas adı verilen bir çeşit kumaş kullanılmaya başlandı. Yerlilerin kayakları her hava şartında, içinde duruma hakim olabilecekleri şekilde hazırlanmıştır. Suyun yüzülemeyecek kadar çok soğuk olması nedeniyle hiçbir zaman yüzme öğrenmeyen Eskimolar, denizde devrildiklerinde kayaklarını terk etmeden özel bir dizi kürek ve vücut hareketleriyle kendilerini ve kayaklarını düzeltir, yollarına devam ederlerdi. Bu tekniği, bugün de deniz kayakçıları "Eskimo Roll" (Eskimo Dönüşü anlamında) olarak adlandırır.

  Eskimo kayaklarının boyutları, ölçüleri ilginçtir çünkü her bir kayak kişiye özel üretilirdi; yani herkes evde kendi kayağını kendi vücuduna göre yapardı. Kayağın uzunluğu kişinin kolunun üç katı, genişliği kalçasından iki yumruk geniş, derinliği de kalçasının üstüne beş parmağı ölçüsünde olurdu. Böylece, sahibi kayağını neredeyse üzerine giyiyor, onunla bütünleşebiliyordu.

  Sonraki dönemlerde çam ve sedir ağacından çıta kaplama usulü yapılan kayaklar hala aynı teknikle üretilmekte ve sıkça tercih edilmektedir. 1950’lere kadar kayaklar ahşap bir iskeletin üzerine geçirilen kumaşlardan üretiliyordu. Gelişen teknoloji sayesinde çeşitli malzemelerden ve bazı plastik türlerinden imal edilmeye başlanan deniz kayakları bir çok ülkede insanların ilgi alanı ve sportif faaliyet konusudur.

  Olimpiyat Oyunlarına da konu olan bu spor, coğrafi şartlarının uygunluğuyla Türkiye için güzel bir alternatiftir.
  bodeka.org'tan alıntıdır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

   
  sarkihalindekal bunu beğendi.
 2. alperK

  alperK Onursal Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2013
  Mesajlar:
  1.894
  Beğeniler:
  339
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  rüzgara karşı bir kürek çekte ozaman kayalardan kayarsın:hrkbuya:
   
  Sarper Tuncer bunu beğendi.
 3. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  884
  Deniz kayağı iyidir.

  Deniz kayağı hakkında Türkçe bilgi alınabilecek kaynaklar şunlar olabilir:

  BODEKA - Boğaziçi Deniz Kayakçıları Spor Kulübü Derneği
  volkankaya.com.tr | Kendi Çapında Deniz Kayağı Sitesi…
  Kano Akademi

  Yolun başındakiler için:

  Siz Hangisisiniz ? | volkankaya.com.tr

  Detaylı teknikler:

  KayakPaddling.net | Animasyonlu Deniz Kayaðý Okulu

  İngilizce haberlerin bulunduğu güzel bir site:

  Canoe & Kayak Magazine | Live. Breathe. Paddle.

  ***

  Ekleyeyim, bisiklete uyarlanacak olursa:

  Deniz kayağı = Tur bisikletçiliği
  Whitewater kayak = Dağ bisikletçiliği :)

  Bisiklet ile kayağın kombine edilmiş hâli ise şöyle:

  Bike 2 Boat 2013

   

İlginizi Çekebilir

carb-up.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
3-1484682847509-16suife4qphq8-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...
50tlg0R.jpg
arkadaşlar bildiğimiz gibi dayanıklılık bisiklet yarışlarında bisikletçilerin vücudu çok ince ve pist yarışçılarıyla aralarında büyük farklar var. yol yarışçılarının üst tarafı neredeyse yok gibi,...