Bisikletin çalınmaması için önlem

AnılDemir41

MounTain Bike
Tepki
172
İsim
Anıl
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba arkadaşlar son bi kaç günde çalıntı bisiklet ihbarları üst üste gelince bu konuyu açmakta lüzum gördüm. Özellikle bisikletini dışarıda muhafaza etmek zorunda olanların işini gorebilecek bi konu olabilir diye düşündüm. Konu daha önce acildimi diye baktım fakat bulamadım. Acildiysa bile güncel olarak kalabilir.

Aramızdaki bazı arkadaşlarımız bisiklet kilidini tam olarak kullanmıyor ve ya yanlış kullanıyor.

Bkz;
IMG_20160901_135406_1.jpg

Bu şekilde bisiklet kilitlemek aslında pek güvenli değil. Sizin de bildiğiniz gibi yeni nesil bisikletlerde tekerleri sökmek için artık herhangi bir alet edevat gerekmiyor,el ile basit şekilde sökülerek çıkarılabiliyor. Bisikletini apartman içi,bodrum kat gibi disariya nazaran daha güvenli yerlerde muhafaza edenler bu kilit yönetimini seçebilir fakat bence yine de riskli. Bir gün istanbul sultanbeyli(namı değer şeytanbeyli :D) de arkadaşımda kalıyordum. Bisikletimin kilidini arka teker ve kadroyla birlikte evin bahçesinde çardakin yanına (çardak ve ev arasına) kilitledim.

Bkz;
IMG_20160901_135328_1.jpg

Bisiklet kilitleme konusunda biraz titiz oldugumu düşünüyordum. O aksam bisikletimi kilitledigim yerde hem yoldan gözükmüyordu hemde bulunduğum odada hemen penceremin önündeydi.

Vel hasıl-ı kelam.

Sabah uyandığımda benim düldüle bir bakayım redkid ini özledimi diye merak ettim. Camdan dışarıya bir baktım. (AMAN TANRIM DİDİM :D). Sen ön teker kendi kendine yerinden sökül o kadar yolu bayiri aş ortadan kaybol. Müge Anlı'ya mı çıkmadık,Flash Tv de Yalçın abi ye mi basvurmadik,bütün yolları denedim ama ön teker bir türlü geri gelmiyordu. Robot resmini çizip istanbul anadolu yakasında ne kadar esnaf varsa dağıttık ama nafile. (Ya başına bişey geldiyse :krktm:,kötü yola düşmüş olabileceğinden çok korkuyorum :krktm:). O kadar döndük dolandik yol üstünde gordugumuz insanlara buradan şu boylarda bi jant geçti mi diye sorduk. Cevaplar olumsuz.Bende kendimi eşini kaybedip yalnızlığa dayanamayıp 40ı çıkmadan başka bi kadın alan dedeler gibi hissettim ve zaman kaybetmeden bi jant takımı aldım. Önceki jant takımım gibi beni terkedip gitmemesi için ona şiirler yazıyorum,kahvaltılar hazırlıyorum derdini dinliyorum. En önemlisi beni terkedip gitmemesi için doğru şekilde kilitliyorum.

Bkz;
IMG_20160901_135637_1.jpg

Usengecler için pek akla yatan bişey olmayabilir,fakat şehrinizdeki en yakın bisiklet bayiine gidip bi jant takımı almaya,hele de alırken elini cüzdanına sokup ona para ödemeye üsenenler için birebir bir teknik olabilir.

Not; Pompa ve suluğumu da eve çıkarken yanıma alıyorum :)

Sağlıcakla kalın.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@AnılDemir41 Kullandığınız kilidin kesilmesi maksimum 7 veya 8 saniye. Hırsızın üzerinde daha fazla emek ve vakit harcamasını gerektiren bir veya bir kaç kilit edininceye dek daha güvenli yerlerde bisikletinizi saklamanızı tavsiye ederim bisikletinizin çalınmaması için.

Tepki
1.681
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kilitleme yöntemi halatı kadro ve tekerden dolaştırıp direğe sabitlemek çok doğru.
Ben ilave önlem olarak halat üzerine hareket sensörlü bisiklet alarmı taktım.(marka M-Wave).
Bu da kesin çözüm değil ama tek başına kilitten daha iyi.:)

cagrig

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Çağrı Gençol
Bisiklet
Bianchi
Tabiki hırsıza dağ dayanmaz ancak zaten sürekli sırt çantası kullanan biri olarak bir kilit ve bir de uzun kilitsiz halat taşıyorum. Kilitsiz halat alttan tekerlere bağlanırken uçlarda kalan iki boş halkasına kilidi geçiriyorum. Daha önceden sele altındaki demire de takmıyordum ama selem de çalınınca akıllandım :D halat deliklerinden geçen kilidi önce sele altı demirlerden sonra da kadrodan geçirip bağlayacağım yere tutturuyorum. Kendimce bulabildiğim çözüm bu :)

• Beğen
Tepkiler: AnılDemir41

AnılDemir41

MounTain Bike
Tepki
172
İsim
Anıl
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BF Okuru

12 tlye aldım o kilidi :D apartman içinde ve dış kapı sürekli kilitli olduğu için tehlike söz konusu değil fakat yine de site yöneticisi ile en başta konuştum bi çalınma durumu olursa yakasına yapisacagim kişi belli :) doğrudan kameranın gördüğü yerde duruyor geçen ay suluk kayboldu komşunun kızı alıp bahçe de otları sulamis :D o da geri getirdi ben kayıtlardan görüp abisine söyleyince :)

@cagrigencol
Aga bunu hiç düşünememistim işte :D

ebaklaci

Üye
Tepki
142
İsim
Ertuğrul
Bisiklet
Bisan
Arkadaşlar motorlar için üretilen, yüzlerce liralık, reklamlarında üzerinden tankla vs. geçilip bakın bu kadar sağlam dedikleri kilitleri bile dakikaya varmadan kesiyorlar. Bu sebepten bizim kullandığımız ince halat kilitlere kesinlikle güvenmeyin. bisikletlerinizi gözünüzün önünden ayırmayın. Kmlerce sizi taşıyan bisikletlerinizi sonradan üzülmemek adına, 10 dakika da sizler taşıyın evinizin içine koyun. Biryere gittiğinizde gözünüzün önüne koyun. Kilitler sadece caydırabilsin diyedir kesinlikle korumazlar düşüncesindeyim. Bakınız örnek video:

• Beğen
Tepkiler: AnılDemir41

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@AnılDemir41 Forumda biraz araştırma yaparsanız aynen sizin durumda olup bisikletini çaldıran çok fazla kullanıcı bulabilirsiniz. Hatta özel güvenliği-güvenlik kameraları olan sitenin içindeki sığınakta duran (yani en az kilitli 2 kapı) bisikletlerin veya 6.katta sizin gibi merdivenlere kilitlediği halde bisikleti yine de çalınanları göreceksiniz. Bu yüzden temkinli olmanızda fayda var, benden söylemesi :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Eve koymaniz lazim bence. Ben apartta kaliyorum dairenin ici toplamda 20 metrekare. Mutfak banyo vs her sey dahil. O kadar kucuk oldugu halde disari birakmiyorum. Calinirsa bulunmayacagini hatirlatmak isterim :D

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
kilitleyipte güven hissini tam yaşayan kimse yoktur :D en temizi yanınızdan ayırmayın test edilip onaylanmış tamamen güvenilir bir sistem :D

ebaklaci

Üye
Tepki
142
İsim
Ertuğrul
Bisiklet
Bisan
Hiç kilitlemeyelim demiyorum ama yüzde yüz güvenmek doğru değildir. Tabi ki caydırmak için kullanın ama çalındığında kilitli bisikleti nasıl çaldılar diye şaşırmayın.

AnılDemir41

MounTain Bike
Tepki
172
İsim
Anıl
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BF Okuru

Kesinlikle :) en azından sinirimi çıkaracak birini biliyorum bu açıdan bakiyorum olaya :D. Seneler önce kardeşimin bisikleti çalınmıştı site içinden onuda tecrübe ettik. Bi gün öyle bi duruma şahit olursam çok fena sopa atacam bisiklet calana :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@AnılDemir41 Bulabilirseniz tabii :), bir de akıldan çıkarmamakta fayda var o şahıs yasaları çiğneyebilir, hiçe sayabilir ama sizin için hukuk var unutmayın, kendimizi yargı yerine koyup hüküm verip ceza kesmek doğru bir şey değil :) Suçsuzken suçlu konumuna düşersiniz, memlekette örneklerini görüyoruz, hem bisikletten hem de özgürlükten olmayın sopa atacağım derken :)

cagrig

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Çağrı Gençol
Bisiklet
Bianchi
Ayrıca hiçbir kilit, hiçbir malzeme açılamaz değildir. Metalurji deneyimlerime dayanarak söylüyorum ki, hocam alabileceğiniz fiyat performans dengesi en iyi ürün grade zincirlerdir. Bu zincirler metalurjide hassas ölçümlerin yapılıp farklı elementlerin, ha bak şu sağlamlık katar, ha bak şu gerilim eşik düzeyini arttırır denerek yapılan alaşımlar sonucu oluşur ve sanayilerde veya limanlarda bulabilirsiniz ucuz bi fiyata. Abus dünyanın en iyi kilit markasıdır ancak bin liranın üstünde satılan kilitlerini hocamız derste makası bırakın sıvı nitrojenle açmıştı :D üzerine az bişey dökün, bi çekiç darbesi, tamam pert :D hemen hemen her şeyde sanayi işi kullanmak sağlamcılık getirir :)

AnılDemir41

MounTain Bike
Tepki
172
İsim
Anıl
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@DKN

Hocam senin durum bahtsız bedeviyi de geçmiş yahu. Arkadaşın dediği gibi hırsıza dağ dayanmaz...

@BF Okuru

Restine rest der biz de hırsızlıkdan yargılatiriz o zaman :).

@cagrigencol

Aga biz ne yapacaz o zaman bisikleti merdiven parmakliklarina argon kaynağı ile mi baglayacaz :))

cagrig

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Çağrı Gençol
Bisiklet
Bianchi
@AnılDemir41 yok hocam gerek yok. Grade zincir alıp dışına kadroya zarar vermemesi için bi kaplama yapacaksın bu kadar :)

• Beğen
Tepkiler: Hüesyin