Bisikletin bazı yerlerini değiştirmek istiyorum, lütfen yardım edin.

Hangisi?

• Drop bar gidon takmalısın.

• Kelebek gidon takmalısın.

• Bisikletini değiştirmelisin.

• Bisikletine alışmalısın.

• Toplam katılım
    8
Tepki
103
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sevgili bisikletseverler, ben bisiklet konusunda amatör bir kardeşinizim. Ankara'da üniversite okuyorum. İlk başlarda yurttan okula gidip gelmek için bir çelik bisiklet almıştım ki hikayem böyle başladı. Giderek hobim haline geldi. Artırdıklarımla bir Kron xc150 aldım. Amacım dağda tepede bisiklet sürmek değil ama elimdeki parayla ancak bir mtb alabildim. Aldığımda lastiklerini 1.75likler ile değiştirdim. Çünkü adeta bisiklet asfaltta bana direniyordu. Ki değiştirdikten sonra ne kadar rahatlasam da hala lastiği biraz daha inceltse miydim diye düşünmüyor değilim.

Neyse konuya gelelim, boyum 1.83. Kadro boyu araştırması yaparken 18" ile 20" arasında kaldım. Bisikletçi bana her ikisine de boyumun elverişli olduğunu söyledi. Hem 18'i hem 20'yi denetti. O sıralar hem büyük bisikletin gözüme daha hoş görünmesi hem de yolda süreceğim için büyük kadronun daha iyi olduğu zannı kafamda oluştu ve 20'yi aldım. Birkaç ay oldu. Gidona tam anlamıyla ellerimi koyamıyorum. Koyduğum zaman sele ağrısı oluyor. O yüzden gidonu parmak uçlarımla tutmak zorunda kalıyorum. Bundan ötürü seleyi biraz ileri çektim ancak durum aynı. Seleyi alçalttım durum yine aynı.

Bu yüzden şöyle bir şey düşündüm,
-Nasıl olsa kadro boyum da uzun olduğu için dropbar bir gidon taksam bu bisiklete acaba nasıl olur?
-Geometri sorunları yaşar mıyım ve maliyeti ne olur?
-Hangi donanımların değişmesi gerekir?

Her gün asfaltta düzenli 20km yapıyorum ve ayda bir de 75kmlik kısa bir tur yapıyorum. Yol bisikletine geçmeyi düşündüm ancak en düşük modellerinin bile benim bisikletimin 2-3 katı fiyatla satıldığını gördüm. Açıkçası düşük bir paraya alınacak bir yol bisikletiyle bir daha çeliğe dönmek de istemiyorum. Bir de bazı yerlerde kelebek gidon görüyorum, acaba bunun da bana bir yararı olabilir mi?

Şimdiden teşekkür ediyorum, saygılar, sevgiler değerli bisiklet dostları. İyi pedallamalar :)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dropbar, kelebek gidon falan kurtarmaz seni. Kadroyu yanlış seçmişsin. :) Bu vesileyle şehir/tur bisikletine geçmeni tavsiye ederim. Yol bisikleti kadar pahalı değil ve tarz olarak da benzer. Ayrıca aynı enerjiyle daha fazla yol gidersin, daha hafif bir bisiklet kullanmış olursun. Asfaltta MTB kullanmak tamamen gereksiz. 29er olsa belki diyeceğim de, 26'lık MTB hamallık.

ikan yüzgeçgölü

Daimi Üye
Tepki
110
Bisiklet
Lapierre
ben daha önce hiç drop bar gidon lu bir bisiklet kullanmadım fakat bir mtb de drop bar gidon la sorun yaşarsın gibime geliyor
Sele malum bölgeni rahatsız ediyorsa,Seleni değiştirmeni tavsiye ederim
Malum çok fazla acırsa %15 lik bir ihtimalle kısır kalabilirsiniz.
Ama korkmayın kendinize rahat bir sele alırsanız iyi olur
Lastiklerinide vericeğim linkteki lastiklerle değiştirebilirsin
(link)
eğer pahalı geldiyse
(link)
UMARIM YARDIMCI OLABİLMİŞİMDİR

Tepki
103
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Cevabim biraz gec oldu kusra bakmayin ancak selenin acitmasi rahatsiz oldugundan degil biraz geride olmasindan :) yani ucuna oturmak zorunda kaliyorum gibi bir sey :) lastikleri dusunecegim ama baska bisiklet alamazsam :) sehir bisikleti alma konusunda ise ikna olmus durumdayim hocam. Eger benimkiyle kafa kafaya takas etmek isteyen birini bulursam takas edecegim cok tesekkur ederim cevaplariniz icin. Eger bulamazsam da kelebek gidon takip gidonun tutacak yerini kendime yaklastirmak istiyorum. Bakalim ne olacak.