Bisikletimle yola aniden atlayan yayaya çarptım ve ağır yaralandı

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Arkadaşlar herkese iyi forumlar. Şuan saat sabah 4'e geliyor ve karakoldan henüz serbest bırakıldım. 23 Eylül 2012 Pazar akşamı 19:00 sularında bisikletimle seyir halindeyken yaya geçidine 15-20 metre kala 52 yaşında emekli komiser sol tarafına bakmazsızın yola atladı ve yola atladığında aramızda 2 metre mesafe vardı. Durmam mümkün değildi ve kendisine çarpmak zorunda kaldım. Hızım çok yüksek değildi ve şahıs savrulmadı ama olduğu yere düşüp başını asfalta vurdu. Ben ve bisikletim farklı noktalara taklalar atarak savrulduk. Adamın ileri derece kanaması vardı baş ve burun bölgesinden. Bisikletimin hızından değil de başını yere vurmasından ötürü. Olay yerini terketmedim ve karakola götürüldüm akabinde. Hastanede tedavim yapıldıktan sonra karakola tekrar alındım ve yaklaşık 6 saat gözetim altında tutuldum. Şahıs hayati tehlikeyi atlattıysa da boynundan ileri derece ağrı olduğunu ve bu ağrının devam etmesi veya boyun felci ile sonlanması neticesinde benden davacı olacağını aksi halde davacı veya şikayetçi olmayacağını söylemiş. Sabah 3 sularında da serbest bırakıldım.

Bilenlerden ciddi anlamda akıl almak istiyorum.. Hızım yüksek değildi, frenlerim sağlamdı, kontrollü olarak bisikletimi sürüyorum ve 4 ayda 1000 km yapmış pek de amatör olmayan idmanlı birisiyim. Yaya geçidine 15-20 metre kala soluna bakmaksızın yola atlayan ve çarpmamdan başka şans tanımayan bu şahıs boyun ağrısı nedeniyle benden davacı olursa hapis veya para cezası almam söz konusu mudur? Veya ne gelebilir başıma?

Ciddi olarak yardımcı olacak herkese teşekkürler..

Scudo

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Kardeşim öncelikle geçmiş olsun. Bu tip olaylar hemen her gün herkesin başına geliyor. Merak ettiğim çarptığın noktayı gören mobese vb. kamera var mı acaba? Bunu araştırıp öğrensen iyi olur. Karakoldaki ifadende adamın soluna bakmadığını ve aniden yola fırladığını yazmışsındır. Adamın yaya geçidinden geçiyor olması onun lehine ama yine de kontrollü geçmesi gerekiyordu. Sen yolun en sağından gittiğine göre trafik kurallarına aykırı bir sürüş söz konusu değil. Kaskının da olduğunu varsayıyorum, olmasa da sorun değil kaza açısından ama tam teçhizatlı görünmen amatör olmadığını gösteren bir delil sayılabilir. Adamın yaşının geçkin olması farkındalığının ve reflekslerinin gençlere göre daha az olacağı mantığıyla sorumluluğun çoğunun ona ait olması lazım. Trafikte en haksız durumda bile yayalar genelde haklı olur; çünkü herhangi bir araca hakim olmadan ilerlerler. Senin savunman gereken nokta yolun en sağından yavaş yavaş giderken karşıya geçmek için kaldırımda bekleyen kişiyi görüp hızını yavaşlattığını, o kişinin kaldırımda senin geçmeni beklediğini zannetmen ve akabinde tam sen geçerken yola bakmadan aniden yola atıldığıdır. Adama birşey olmaz umarım da boşa zaman kaybetmezsin. Sen yine de adama gün içinde ulaşıp halini bir sor ve ilgilen. Eminim o da kendisinin suçlu olduğunu biliyordur. Tekrar geçmiş olsun...

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Karayolları Trafik Yönetmeliği
............................
Yayalar
MADDE 138- Yayaların uyacakları kurallar aşağıda belirtilmiştir.
..................
b) Karşıdan karşıya geçişler;
.......................................
3) Işıklı işaret veya yetkili kişilerin bulunmadığı geçitlerde veya kavşaklarda güvenlikleri açısından yaklaşan araçların uzaklık ve hızını göz önüne alarak uygun zamanda geçmek,
Zorundadırlar.

Yaya ve Okul Geçitleri
MADDE 146- Yaya ve okul geçitlerinde aşağıdaki kurallar uygulanır.
Görevli kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş olan yaya ve okul geçitlerine yaklaşan bütün sürücülerin araçlarını yavaşlatmaları, bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara ilk geçiş hakkını vermeleri ve varsa okul geçidi görevlilerinin verecekleri işaret ve talimata uymaları mecburidir.

T.C. Karayolları Trafik Kanunu 2918 Sayılı Bisikletle İlgili Maddeler;
...................................................................

Madde 3 c (10) Bendi: Bisiklet motorsuz bir taşıttır.
...............................................

Madde 46: Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.

Geçmiş olsun!

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Siz de yaralandığınıza ve maddi zarara uğradığınıza göre siz de şikayetçi olabilirsiniz. Diğer şahıs daha fazla hasar aldı diye haklı olacak değil. En iyi savunma karşı saldırı olabilir bu durumda.

• Beğen
Tepkiler: gok ve Gökhan Ö.

Olcay S.

Üye
Tepki
37
Senin saat 3 e kadar tutulman muhtemelen adamin emekli komiser olmasindan kaynakli.. Bende yukaridaki arkadasin dedigine katiliyorum eger o sana dava acarsa sende ona karsi dava ac.. Can ve mal guvenligini tehlikeye atmak, trafigin seyrini bozmak vb gibi suclardan dava acabilirsin hatta bisikletinin ve kendinin saglik masraflarini karsilatabilirsin...

• Beğen
Tepkiler: gok

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Ben dava açmaktan bahsetmiyorum. Şikayetçi olmaktan bahsediyorum. Şikayetçi olunca savcı kamu davası açıyor.

Dava açmak çok ayrı bir süreç.

Şikayetçi olmak için şu yolu izle derim. Evde önce kendin oturup şikayetini kağıda okunaklı şekilde yaz. Bilgisayarda yazarsan daha iyi olur. Defalarca oku ve gözden geçir, hatalarını düzelt. Daha sonra karakola gidip onu oku, polis de tutanak olarak yazsın.

Emekli polis olduğu için karakol tutanak tutmakta direnebilir, hiç tartışmadan ısrarla şikayetçi olduğunu ve gereğinin yapılmasını iste.

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Hayati tehlike taşıyan yaralanmalarda hastanenin hayati tehlike yoktur raporu verene kadar karakolda bekletilmen standart bir prosedür, ona takılmayın.

Adam davacı olmasa bile büyük ihtimalle bir kamu davası açılacaktır, bu dava kimin hangi oranda suçlu olduğunu tespit eden bir dava olacak, bu davanın sonucuna göre karşılıklı tazminat davaları açılabilir veya açılmaz o ayrı konu. Kamu davasında kaza anında tutulan trafik raporu değerlendirilir, bilirkişi raporu istenebilir, MOBESE kamerası varsa onun incelenmesi için ayrıca karakola (dosya savcılığı gittiyse savcılığa) dilekçe verebilirsiniz. Başınıza gelebilecek en ağır şey (suz tamamen suçlu bulunursanız ki öyle görünmüyor) taksirle yaralama suçundan hüküm giymek, 3-6 yıl arası hapis cezası almak, hafifletici sebeplerle 1 yıla kadar düşürülmesi ve önceden sabıkanız yoksa para cezasına çevrilmesi olacaktır.

Anlattıklarınıza göre suç oranınız düşük çıkacak gibi, size bir kusur bulmazlarsa şaşırırım, karşı tarafın maddi zararlarını (hastane masrafları vs.) SGK karşılayacaktır, kamu davasından karar çıktıktan sonra taraflara manevi tazminat davası yolu açılıyor. Ayrıca kamu davası süresince taraflar karşı tarafın malvarlığına tedbir koydurabiliyor, yani arabanız eviniz varsa satılamaz şerhi koydurulabiliyor. Adamda kalıcı sakatlık kalması tazminat miktarını yükseltecektir.

Ben hukukçu değilim ama çevremde başına böyle kazalar gelmiş kişiler oldu, yine de hatalı bilgi vermiş olma ihtimalim var, bildiklerim bu kadar.

Bence şimdilik yapacağınız şey mobese kamerası olup olmadığını öğrenip incelenmesi için bir dilekçe vermek, karakola gidip tutanakların ve raporların fotokopilerini istemek. Trafik tutanağında sizi suçlu gösteren ifadeler varsa bir avukata vekalet vermeniz iyi olur, yoksa avukata gerek yok duruşma tarihini bekleyin, bu arada da karşı tarafın durumunu takip edin ve ilgilenin ve nezaketen bir ihtiyaçları olup olmadığını falan sorun, hakimin gözünde bu bile iyi hal olarak değerlendirilir.

Geçmiş olsun.

Coşkun Kumru

Aktif Üye
Tepki
33
Geçmiş olsun arkadaşım.. Yaya geçidinde ışık var mıydı bilemiyorum ama yoksa, her taşıt yaya geçidinden geçen veya geçmek üzere olan yayalara yol vermek zoundadır. Umarım olmaz ama, eğer adamla davalı olursan bu sebepten dolayı suçlu bulunabilirsin. Avukat falan değilim sadece tahmin yürütüyorum. Ancak söylediğim gibi kural olarak ışık ya da polis yoksa, yaya geçidinin geçiş önceliği vardır... Tavsiyem, adamı ziyarete gitmenin hoş bir davranış olacağı yönünde... Umarım davaya falan girilmeden olay kısa süre içerisinde unutulur, tekrar geçmiş olsun...

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Arkadaşlar çok teşekkürler öncelikle ve sanırım bir yanlış anlama oldu, ben şahsa yaya geçidinden geçerken değil yaya geçidinden 20 metre evvel çarptım. Yani yaya geçidini kullanmak yerine yaya geçidinin 20 metre öncesinden soluna bakmaksızın yola zıplamak suretiyle geçmeye çalıştı. İfademde de aynen bu şekilde yazıldı. Yani ben zaten kontrolsüz bir bisiklet sürücüsü değilim, hızımı yavaşlatıyordum yaya geçidine yaklaşmam nedeniyle ama bir şahsın yaya geçidi yerine 20 metre öncesinde yola ceylan gibi zıplayacağını "ön göremedim" hatam varsa da bu ön görme işlemini yapamayışımdır.

İfademin sonunda davacı ve şikayetçi misiniz onu yazacağız dediklerinde değilim diye yazdırdım. Adam zaten ağır yaralı bir de davacı ve şikayetçi olmak hoş olmaz diye düşündüm. Ardından telefon geldi ve adamın boynunda kalıcı hasar olduğu takdirde benden davacı olacağı, aksi halde olayın üstüne gitmeyeceğini söylemiş hastanede. Bu hususta fikrimi değiştirip dava açabilir miyim, açmalı mıyım bilmiyorum.. Ben sadece adamda kalıcı hasar oluşmamasını, beni dava etmemesini, mahkemelere gitmemeyi, şu son sınıfı bitirip mühendis çıkmayı ve yurtdışında işe başlamayı istiyorum. Yani herşeyim altüst oldu inanılır gibi değil. Kimse ben suçluyum demez ama cidden suçum yok. Kaldırımdan koşarcasına çıktı ve yaya geçidinden 20 metre kadar önce birisinin bunu yapacağını gram düşünemedim. Yaya geçidi neden var yani..

Karakolda sabahlamak problem değil, adam emekli komiser ve eğer dava ederse ben her türlü biterim. Evimiz yok, arabamız yok, bankada paramız yok, benim tazminat ödeyecek gram pozisyonum yok, direkt hapis yatmam gerekecek. Son sınıfta okuyorum, hapse girmem demek hayatımın kararması demek. Hukuktan da anlamıyorum, yaya geçidinin 20 metre öncesinde geçmesi mantıken o kişiyi hatalı kılar benim kafamda. Soluna bakmaksızın "Ben koşar geçerim karşıya birşey olmaz" mantığıyla yola zıplaması da o şahsı hatalı kılar benim kafamda ama şahsen benim bir hatam var ise o da yaya geçidinden 25 metre önce halen 20 km/sa ile gitmem sayılabilir veya birilerinin yaya geçidini kullanmayacağını düşünmeyişim. Bunlar dürüstçe ve şeffafça verebileceğim bilgiler. Kamera falan olduğunu zannetmiyorum ama yine de soracağım bugün.

Bisikletimi satacağım, ömrüm boyunca da bu ülkede hiç bir motorlu ve motorsuz taşıt kullanmayacağım. Yardım eden herkese çok teşekkürler, daha da ekstra bilgi veren olursa minnettar olurum.. Saygılarımla..

Kadir.Celik

Forum Demirbaşı
Tepki
75
Öncelikle geçmiş olsun, bence bu işi çarptığınız kişiyle çözmeniz daha iyi olur. İlk anda biraz sinirlidir, o yüzden dava edeceğim falan demiştir. Ziyaret ederek gönlünü alırsanız ve durumdan bahsederseniz anlayışla karşılayacaktır.

• Beğen

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Ben de öyle düşünüyorum yani sırf davacı olmasın diye de değil esasen. Gece hiç uyku uyuyamadım hayati riske girdi mi tekrardan diye. Aynı mahallede oturuyoruz, bugün karakola gidip bana çok iyi davrandıkları, sigaramı bile yaktıkları, destek olmaya çalıştıkları, bir suçlu muamelesi göstermedikleri ve hatta eski komiserlerini ziyarete gittiklerinde "Bu bir serseri değil, biz konuştuk, yurtiçi ve dışında okumuş, mühendis olacakmış, amerika'da çalışacakmış" diye davacı olmaması için hamlede bile bulundukları için hem teşekküre hem de eski komiserin durumunu öğrenmeye ve ikamet adreslerini almaya gideceğim. Çok büyük bir tepkiyle karşılaşabilir ve hatta şiddete dahi maruz kalabilirim ama en azından bir deneyeceğim.

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Öncelikle geçmiş olsun aşağıda alıntı yaptığım trafik yönetmeliğine göre yaya haksız konumda bulunuyor.İnşallah sorunsuz bir şekilde çözülür içinde bulunduğunuz durum.
Bisiklet, Motorlu bisiklet, Motosiklet ve Sürücüleri ile İlgili Kurallar
MADDE 138- Yayaların uyacakları kurallar aşağıda belirtilmiştir.
b) Karşıdan karşıya geçişler;
Taşıt yolunun karşı tarafına geçmek isteyen yayalar, taşıt yolunu yaya ve okul geçidiyle kavşak giriş ve çıkışlarından geçmek zorundadırlar.
1) Yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yerlerde yayalar için ışıklı işaret varsa bu işaretlere uymak,
2) Geçitte yayalar için ışıklı işaret yoksa ve geçit sadece taşıt trafiği ışıklı işareti veya yetkili kişi tarafından yönetiliyorsa, geçecekleri doğrultu açıldıktan sonra taşıt yoluna girmek,
3) Işıklı işaret veya yetkili kişilerin bulunmadığı geçitlerde veya kavşaklarda güvenlikleri açısından yaklaşan araçların uzaklık ve hızını göz önüne alarak uygun zamanda geçmek,
Zorundadırlar.
Ancak, 100 metre kadar mesafede yaya geçidi, okul geçidi veya kavşak bulunmayan yerlerde yayalar, taşıt trafiği için bir zorluk veya engel yaratmamak şartıyla ve yoldan gelen taşıtların uzaklık ve hızını kontrol ederek kendi güvenliklerini sağladıktan sonra en kısa doğrultuda ve en kısa zamanda taşıt yolunu geçebilirler.
Yollarda güvenli geçiş, önce sola sonra sağa bakılarak sakınca yoksa taşıt yoluna girmek, geçiş sırasında sola ve sağa bakılarak yürüyüşe devam etmek, taşıt yoluna girmeden güvenle duramayacak kadar yaklaşmış taşıtlar varsa ilk geçiş hakkını onlara verip geçişlerini beklemek suretiyle yapılır.
Yayalar için özel olarak yapılmış alt veya üst geçit, yaya köprüsü veya yaya tüneli gibi tesisler varsa yayalar buralardan yararlanmak zorundadırlar.
c) Yaya yolu bulunmayan yollarda yürümek zorunda kalan yayalar, araç sürücülerine karşı görünürlüklerini sağlamak, can güvenliklerini daha olumlu yönde artırmaları için alaca karanlık ve gece karanlığında üzerlerinde reflektif aksesuar bulundurmak, uyarıcı açık renk elbise giymek veya ışık taşımak gibi tedbirleri almak zorundadırlar.
d) Yaya yollarında, geçitlerde veya mecburi hallerde taşıt yolu üzerinde bulunan yayaların, trafiği engelleyecek, tehlikeye düşürecek davranışlarda bulunmaları, dikkatsiz hareket etmeleri, oynamaları veya bu yerleri saygısızca kullanmaları yasaktır.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Yol vermek zorundadır, bu doğru. Fakat aracın duramayacağı zamanda yola atlamak da trafiği tehlikeye sokacağından yayanın suçudur.
İstediği kadar önceliği olsun, taşıt yaya geçidine 2 metre mesafedeyken yola atlayan yaya suçludur. Muhtemelen amca araba sesi duymayınca attı kendini yola. Bisiklet gelebileceğini tahmin etmedi.

Ki şu da var, şu an bakımlı herhangi bir bisiklet, ortalama seyir hızı olan 30km/s hızda yaklaşık 5 metre içinde duracaktır.

Bu arada, bi sonraki mesajda arkadaş yaya geçidinden önce çarptığını yazmış. Bu durumda amcanın hiç bir şekilde haklı olmabilmesi mümkün değil. Bu intihar etmek için yola atlayıp da, sana çarpıp da öldürmeyen arabayı dava etmeye benzer. Merak etmeyin. Hiç bir şekilde başınız ağrımaz bu durumdan. Böyle bir olay yüzünden de bisikletten vazgeçmeyin sakın.

@Coşkun Kumru

• Beğen
Tepkiler: erendiz çetiner

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Çağatay Çağlar
Yanlis anlama oldugu bir gercek. Ben yazdigimi hemen düzelteyim. Trafik yönetmeligi, 100 metre yakinda yaya gecidi varsa oradan gecmeyi zorunlu kilar.
Umarim yasalara göre islem yapilir ve rahatlarsiniz. Tekrar gecmis olsun.

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Geçen yıl iki arabanın arasından bir bebek arabası yola doğru süzüldü, bebeğin elindeki oyuncağı bile hala hatırlıyorum, hayatımın en uzun 1 saniyesini yaşadım zira sola manevra yaparak arkadan gelen bir arabanın otobüsün altına girmek veya bebeğin üzerine sürmek arasında seçim yaptım, tabi solu seçtim ve verilmiş sadaka vs.hesabı arkam boşmuş, geri zekalı kadın önce bebek arabasını yola sürüyor sonra kafayı uzatıp sola bakıyor! Kadına bağırdım ya motosikletli olsaydım falan dedim, dikkat etsene diye o bana çıkışmaz mı? kazadan dolayı değil sinirden insan katil olabilir böyle durumlarda. O zamandan beri sağda arabalar park etmişse trafik de varsa kaldırımdan sakin sakin gitmeyi tercih ediyorum her zaman, ama kaldırımda birine çarpınca da suç tamamen bisikletlide.

• Beğen
Tepkiler: Samet Koç ve gok

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.427
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
Geçmiş olsun Büyük ihtimal kamu davası açılacaktır.Karakoldaki ifadenizde çarptığınız kişinin yaya şeritini kullanmadığını belirtmenizi tavsiye ederim.Alkol muayenesi istese idiniz.Aynı şekilde bir arkadaşım yaya ya çarptı çarptığı adam alkollü çıktı durum tersine döndü .Kamu davalarıda maalesef uzun sürüyor.Her iki taraf anlaşsa dahi kamu davası peşinizi bırakmayacaktır.

• Beğen
Tepki
9
Çok geçmiş olsun. Kaza hepimizin başına gelebilir umarım en kısa zamanda olay tatlıya bağlanır ve unutulur. Canını sıkma, sıkıntı olmayacaktır inşallah.

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Suçsuz gözüküyorsunuz,başınız ağrımaz fazla takmayın bu kadar derim. Eğer adam işi çirkefliğe dönüştürürse sizde aynısını yapın mutlaka,hem suçlu ol hemde dava açarım de oldu yüzsüzlüğün de bu kadarı pes.. Öyle insana hal hatır bile sorulmaz.

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.608
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@muratcolakoglu

Çok doğru söylenmiş. Kesinlikle şikayetçi olun.