Bisikletimizi çalınmaktan nasıl koruruz?

Mert E.

We create Chemistry
Kayıt
19 Ocak 2014
Başlık
15
Mesaj
1.425
Tepki
3.014
Yaş
38
Şehir
istanbul
Bisiklet
Giant
(Makalenin orjinali
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
adresinde Emily Furia ve Gina Welch tarafindan kaleme alinmistir)

Bisikletinizi nasil kitleyeceginiz ve calinmadan korumak icin ipuclariyla ilgili saglam tavsiyeler.

1. Bisikletinizi saglam kitleyeceginiz birsey bulun. Hirsizlarin basitce onun ustunden bisikletinizi kaldiramayacagindan emin olun.

2. Iskelelerden ve yerinden oynayan direklere dikkat edin; once zemine saglam sekilde cakildiklarini anlamak icin soyle bir sallayin. Kryptonite urun muduru Don Warren'in belirttigi gibi "Bisikletiniz onu nereye kitlediginiz kadar guvendedir"

3. Teker hirsizliklarinda artis var. Eger sizinkilerden birini kitleyemiyorsaniz yaniniza alin. Ama bisikletinizi uzun sure boyle parketmeyin, hirsizlar ustundeki diger parcalari alacaklardir.

4. Philadelphia'daki Trophy Bisikletin sahibi Michael McGettigan, "Bisikletlerinizi ust borusundan U-tipi kilitle kitlemeyin" diyor. Hirsizlar kadroyu kaldirac gibi kullanip kilidi patlatabilirler. Kilidi tekerinizden ve alt borunuzdan gecirerek kullanin.

5. Kilitlerin kalitesi harcattigi zamana baglidir. En az 12mm kalinliktaki irice bir zincir hirsizlarin en uzun suresini alacaktir.

6. Bisiklet tamircisi ve kilit uzmani Hal Ruzal'in onerisi; on tekeri cikartip, arka teker ve kadro ile birlikte olacak sekilde kitlemek yonunde.
 

hlksnrr

Forum Demirbaşı
Kayıt
21 Ocak 2015
Başlık
6
Mesaj
509
Tepki
616
Şehir
ANKARA
İsim
Haluk ŞENER
Bisiklet
Scott
Ağır demeden motorsiklet kilidi ile kitlemek gayet işe yarıyor.

Taşıması zor olsada bisikletin çalınmasına taammülüm olmadığından katlanıyorum bu çileye.
 
  • Beğen
Tepkiler: Rocketman

Mert E.

We create Chemistry
Kayıt
19 Ocak 2014
Başlık
15
Mesaj
1.425
Tepki
3.014
Yaş
38
Şehir
istanbul
Bisiklet
Giant
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
  • #5
Bisiklet Hırsızlarından Korunma

1. Bisikletinizi işaretleyin. Bir hırsızın aklındaki en önemli şey "Bu bisikleti en kısa sürede satabilir miyim?"dir, diyor McGettigan. "Hırsızlar kolaylıkla ayıredilebilir bir bisiklet istemezler." Başharflerinizi veya sizi tanımlayan bir imgeyi, keçeli kalemle belirgin olacak şekilde lastiklerinizin yanaklarının üst ve alt kısımlarına yazın. Veya gene keçeli bir kalemle üst borunun üstüne isminizi yazın ve şeffaf bir paket bantıyla çevreleyin. Hırsızlar için bunları çıkartmak veya sökmek biraz çabayla mümkündür ancak en azından caydırıcıdır.

2. Fotoğraflayın. Bisikletinizin seri numarasını bir kağıda yazın ve numarayı gösterirken bisikletinizin yanında fotoğraf çektirin. Ayrıca bisikletinizin önemli ayrıntılarını da detaylıca fotoğraflayıp cep telefonunuzda saklayın. Bisikletiniz eğer çalınırsa en önemli kanıtlarınız ve duyuru için yardımcılarınız bu fotoğraflar olacak, şimdiden hazır edin.

3. Sıfır kilit alın. İkinci el kilitler, her zaman risk taşırlar.

Kilit TipiZincirlerU-LocksKablo KilitlerYeni Tasarımlar
http://www.bicycling.com/sites/default/files/fck_content/broken-on-guard-padlock-125.jpghttp://www.bicycling.com/sites/default/files/fck_content/kryptonite-new-york-cut-125.jpghttp://www.bicycling.com/sites/default/files/fck_content/cable-lock-cut-125.jpghttp://www.bicycling.com/sites/default/files/fck_content/broken-tigr-lock-125.jpg
http://www.bicycling.com/sites/default/files/fck_content/onguard-mastiff-125.jpghttp://www.bicycling.com/sites/default/files/fck_content/kryptonite-new-york-125.jpghttp://www.bicycling.com/sites/default/files/fck_content/blackburn-cable-lock-125.jpghttp://www.bicycling.com/sites/default/files/fck_content/tigr-lock-125.jpg
En EtkiliOnGuard 8020 Mastiff ($90)Kryptonite Fahgettaboudit Mini ($110)Hiç biri. Denediğimiz hiç bir kablo kilit, diğerlerinden daha iyi çıkmadı.Hepsi birbirinden farklı ve birbirlerine göre kuvvetli ve zayıf yanları mevcut.
En iyi olduğu yerlerBüyük şehirler veya bisiklet hırsızlığının faal olduğu bölgelerLastiği kadroya bağlamanın yeterli olacağı düşük suç oranlı bölgeler veya şehirlerPek fazla hırsızlık suçunun olmadığı küçük şehirlerKüçük şehirer ve orta-düşük suç oranı olan yerler
 
Kayıt
12 Haziran 2013
Başlık
7
Mesaj
93
Tepki
425
Şehir
Ankara ve Istanbul
İsim
İlker Arslan
Bisiklet
Claud Butler
Bisikletimizi sürekli aynı yere park ediyorsak, yanımızda taşıdığımız zincir kilit dışında ikinci ve ondan daha kalın bir zincir kilidi park noktamızda daimi olarak bırakıp çift kilit yaparsak (özellikle de Ankara'da) kimse aklından bile geçirmez diye düşünüyorum...
 

Hüesyin

Üye
Kayıt
6 Ağustos 2016
Başlık
2
Mesaj
91
Tepki
98
Yaş
34
Şehir
Antalya
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Kron
yeni konu açmamak için burdan devam edeyim. resimdeki zincirden aldım (grade 80) düşündüğümden iri çıktı,bu haliyle tam kadroya dolamak zor olcak gibi acaba üstündeki makaronu değiştirsek faydası olurmu,sele borusu yada sele altı kadroya sarmayı düşünüyordum.aslında bu 1m20160922_200832.jpg kestirebilirsem kısaltıcağım.
 

Mesut DOĞRU

Forum Demirbaşı
Kayıt
23 Ağustos 2015
Başlık
5
Mesaj
499
Tepki
1.063
Yaş
47
Şehir
istanbul
İsim
Mesut DOĞRU
Bisiklet
Bianchi
Sn @Mert E. Bisikletime 5 yaşındaki çocuk muamelesi yapıyorum. Bisikletimi hiç bir zaman yalnız bırakmıyorum, yalnız bırakma ihtimali olduğu anlarda yanıma almıyor, evimde bırakıyorum. Şimdi de, evimde tam karşımda ben bu satırları yazarken bana bakıyor :)
 

UPCycling

Aktif Üye
Kayıt
20 Şubat 2016
Başlık
1
Mesaj
143
Tepki
60
Yaş
24
Şehir
İst/Ank
İsim
Nusret
Bisiklet
b'Twin
@Mert E.
ZİNCİR, U-KİLİTTEN DAHA GÜVENİLİR YANİ?

@Hüesyin Nerden aldığınıza dair link paylaşmanız mümkün mü?
 

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Kayıt
13 Eylül 2016
Başlık
54
Mesaj
1.443
Tepki
1.262
Yaş
29
Şehir
Akçaabat
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
bambu ağacından kilit yapılsa acaba ne olurdu :D
 
  • Beğen
Tepkiler: UPCycling

ones

Aktif Üye
Kayıt
16 Ocak 2018
Başlık
2
Mesaj
119
Tepki
292
Yaş
35
Şehir
Diyarbakır
İsim
Önder
Bisiklet
Cannondale
Piton yılanı sandım :D

@Hüesyin
 

DurgunDeniz

Forum Demirbaşı
Kayıt
19 Şubat 2017
Başlık
3
Mesaj
403
Tepki
452
Yaş
18
Şehir
Bursa
Açıkçası bisikletin çalınıp çalınmaması çevrenizdeki suçlulara da bağlı .Biraz da şans.Bizim burada çalışan işe gidiş gelişte bisiklet kullanan bir abi tam takır scott bisikleti çalıştığı civara farkedilebilecek bir şekilde kilitsiz bırakıyordu.İşin ilginci bisiklete hiçbir şey olmadı :D
 
  • Beğen
Tepkiler: UPCycling
Yukarı Alt