bisikletimizdeki gizli tehlike: made in prc dandik mallar

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

 1. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.350
  Beğeniler:
  9.262
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Bugün iş çıkışı, vakit yavaş yavaş akşama doğru ilerlerken yaşıma münasip bir hız tutturmuş (40 küsür kilometrelerde) şehrin en işlek caddesinde arabalar yanımdan vızır vızır ve sinirli bir vaziyette geçerken eve doğru seri pedallarla ilerliyordum. Bisiklet iyi bir ivme kazanmışken birden bisikletin arka tekeri kızakladı ve sağa sola doğru yalpaladı. Ani bir refleksle frenleri kontrol ettim ama arka fren kolu gram sıkmıyordu. Bisikleti hızla durdurdum arka tekere baktım. Acaba teker arka çataldanmı kurtuldu diye merak ederken daha yeni aldığım made in prc damgalı sele borusuna aparatla bağlanan türden kilitin arka fren ile teker arasına sıkışmış olduğunu gördüm. Kiliti sıkışmış olduğu yerden kurtardım. içindeki tel halata kadar bütün plastiği soyulmuş, telleri açığa çıkmıştı. Oysaki sağlam bir görüntüsü vardı ve bundan önceki aldığım kilitlerden dilim yandığından biraz daha sağlam bir şey olsun diye bunu almıştım. Bu olay sele borusuna bağlanan tipte kilitlerin bana karşı giriştikleri ilk vukuat da değildi. daha öncede benzeri bir kilit yine aynı yol ve aynı hızla hareket ederken plastik aparatından nasıl olduysa kurtulmuş, tam arkamda seyir halindeki otomobilin altında kalmıştı. Göbeği alındığı gün elimde kalan, anahtar/şifre sistemi ayında bozulan kilitleri saymıyorum bile. Sonradan kilitin jant telleri arasına dolanmış olabileceğini bir durumu düşündüm ve yine ucuz kurtulduğuma sevindim. Ama made in prc markası bir kez daha zihnime kazındı. İnsan hayatı, emeği çinde ucuz olabilirdi ama biz canımızı sokakta bulmamıştık.
   
 2. BFOkuru

  BFOkuru Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.902
  Beğeniler:
  4.056
  Seviye:
  mehmetsunu bunu beğendi.
 3. thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.004
  Beğeniler:
  2.157
  Seviye:
  geçmiş olsun. maalesef dünya üretiminin yarıya yakını sanırım artık çinde. orada çalışanlar baskı altında ve güvencesiz çalışıyor. bir başka ülke adına mal üretmiyorlarsa yani, diyelim ki bir Apple iphone firmasına üretim yapan firmanın malları apple tarafından denetlenmiyor ve bir standarda göre değerlendirilmiyorsa, o ürünlerden kaçınmak lazım. bilinen markaların made in china damgalı ürünlerini almaktan başka çaremiz yok. benim kilidim luma, üzerinde yalan sahi made in spain yazıyor ama ben de gidon boynuna doluyorum.

  ha tabi hırsıza ne kilit olur ne de kapı. ama işte 2-3 dakika bisikletten uzaklaşmak gerektiğinde minik bir caydırıcı bu kilitler.
   
  mehmetsunu bunu beğendi.
 4. BFOkuru

  BFOkuru Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.902
  Beğeniler:
  4.056
  Seviye:
  tabi ki her çin malı da kalitesiz diyemeyiz. hangi kalitede istersen adamlar öyle üretebiliyorlar. örneğin, bmw 3 serisi ve mercedes c serisinin büyük bir kısmı çinde üretlip birleştiriliyor
   
 5. ahmetcan44

  ahmetcan44 Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.449
  Beğeniler:
  1.229
  Şehir:
  Sakarya
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Mehmet Bey, genç kalın, çok yaşayın.
   
  mehmetsunu bunu beğendi.
 6. utku özkan

  utku özkan Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Nisan 2013
  Mesajlar:
  146
  Beğeniler:
  19
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Arkadaşlar. Bu tarz kilitler pek işe yaramaz. İşini bilen hırsız 5sn'de kırıyor bunları. Youtube'da bunlarla ilgili birsürü video var. Küçük boyutlu bir demir makası bunları kesmeye yetiyor.
  Yurtdışında çoğu kişi U kilit kullanıyor. Şu tarz kilitler:
  [​IMG]
  Bu kilitler elektrikli cihazlar hariç kesilemiyor. Onlarında kesemeyeceği şey yok zaten. Yani gerçekten kafanız rahat etsin istiyorsanız bu tarz bir kilit alın. Dezavantajları en hafiflerinin 1 kilo civarlarında olması.
  Tavsiye edeceğim markalar; Kryptonite Onguard, Abus
   
 7. #7
  mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.350
  Beğeniler:
  9.262
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Utku bey bahara uzun turlar planladığımızdan ve bu turlarda seri bir şekilde hareket etmeyi kendimize şiar edindiğimizden ister istemez ağırlığı takıntı haline getiriyorum. Hatta bu gün başımı derde sokacak olan tonyon marka çin işi kiliti aldığımda-ki yine çin işi şifreli kilidim aniden bozulmuş işyeri önüne park etmek zorunda olduğum için bisikletçiden bulduğum ve içlerinde en iyisi olduğunu düşündüğüm bu kiliti almıştım- ağır olduğunu görmüş ama aciliyet söz konusu olduğundan iade edememiştim. Kilitin halatı 12 mm kalınlığında ve 1000 mm uzunluğunda. Bu kilit bile bana ağır gelmişken bahsettiğiniz kilit, gramın bile önemli olduğu tur koşulları için oldukça ağır görünüyor.
   
 8. thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.004
  Beğeniler:
  2.157
  Seviye:
  üç kulfallahi bir elham okuyup Allah'a emanet etmeli aslında. yani bilemedim ne diyeceğimi.