bisikletimin boyu

Tepki
11
merhabalar bugün whistle miwok 1054 v aldım bayide tek bir tane kadro boyu 18 olan kalmıştı bende başka bir yerde bulamadığımdan onu aldım boyum 168 bisikletin selesine oturunca iki ayağım aynı anda yere değmiyo hatta seleden inince demirin üzerindeykende değmiyor bu sorun çıkarırmı acaba bana uzun süre kullanımda falan zorluk çekilir mi boyundan büyük bisiklet kullananlar yardım ederse sevinirim :)

Scudo

Hakan Saç

Aktif Üye
Tepki
45
Merhaba. Öncelikle aşağıdaki linki okumanı öneririm.
(link)

Ayrıca 18" kadro senin için büyük. Bu sürerken zorlanmana yol açar. Uzun vadede ise bisiklete binmekten aldığın zevki azaltacaktır. Son olarak olması gerekenden büyük kadro sürüş güvenliğini olumsuz etkiler. 16" almanı tavsiye ederim

Tepki
11
ama ben 18 aldım aldığım bisikletçiye dedim bu bana büyük gibi o da uzun yolda küçük araba kullanmak nasıl yorarsa küçük bisiklette yorar bununla daha rahat edersin dedi şimdi okudukça moralim bozuldu daha bugün aldım ne yapıcağımı bilmiyorum

Hakan Saç

Aktif Üye
Tepki
45
@gülçin gül

sele borusunun üzerindeyken bile ayaklarınızın değmemesi başlı başına bir güvenlik sorunu. Sonuçta bu bir yol bisikleti değil. Aniden bisikletten atlamanız gereken durumları da göz önüne alarak sizin için kontrol edilmesi daha kolay yani daha küçük kadrolu bir bisiklet almanız yararınıza olacaktır. Daha deneyimli arkadaşlar da sorunuzu yanıtlayacaktır zaten.

Tepki
11
çok moralim bozuk bugün aldım geri getirme imkanımda yok başka şehirden aldım şehir içinde kullanıcam mtb bisiklet ama ben genelde şehir içinde kullanıcam inşallah bi sorun çıkarmaz acaba amortisor borusu kısaltılırmı onu bastırınca kadro iniyo o biraz kısalsa bacaklarım değicek ama :(

Hakan Saç

Aktif Üye
Tepki
45
Boyum 1.75 ken 18" kadro bana bile ucu ucuna denk geliyor. (Neredeyse büyük). Bu amortisör borusu ile olacak bir iş değil. Önemli olan kadro geometrisi. Siz moralinizi bozmayın. Tavsiyem bisikleti kullanmamanız. Kadroya zarar gelmesin. Belki kadroyu bir boy küçüğü ile değiştirebilirsiniz.

Hakan Saç

Aktif Üye
Tepki
45
Unutmayın ki dağ bisikletlerinde sele borusu üzerindeyken ayaklarınızın yere değmesi de kafi değil. Ayaklarınız yere değerken sele üst borusu ile aranızda 5 ila 10 cm boşluk olması gerekli

Gülgün

Daimi Üye
Tepki
202
Aslında insan bir şekilde alışıyor ama arkadaşlarında dediği gibi, aniden inmeniz gerektiğinde bu durum sorun yaratacaktır. Ben de boyumun kısa olması nedeniyle , şimdiye kadar ki bisikletlerimde hep bayanlar için olan yani sele ile gidon arasında ki bağlantının olmadığı kadroları seçtim. Son aldığım bisiklet oldukça yüksek. Benimde selede oturuken ayaklarım yere değmiyor ama dediğim gibi sele - gidon arası boş olduğu için , bu sorun yaratmıyor.
Bence siz yine de satıcıyla görüşün. Başka bir şehirden almış bile olsanız , bu durumun düzeltilmesi gerekir. Satıcının geri almaması gibi bir durumda olamaz. Zira faturalı malların yanlış hatırlamıyorsam, 1 hafta içerisinde (belki bu süre biraz daha uzundur) iade edilmesi , tüketici haklarınca mümkün.
Unutmayın, rahat etmediğiniz ve tedirgin olarak bindiğiniz bir bisiklet size keyif vermeyecek hatta, belkide sizi bisikletten soğutacaktır.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
bisikletiniz büyük 16 ile değiştirmeye bakın...

Bu arada kadro boyu ile ilgili hurafeleri okuyorum gülesim geliyor zaman zaman...

Kadro boyu sadece ayaklarınızın yere basması ile ölçülmez...Büyük bisiklet ile gereğinden fazlaöne eğildiğiniziçin hem kontrol yeteneğiniz azalır hemdesırtınız beliniz ağrır.

Ayaklarınız yere değidiğinde 5-10cm boşluk kalıcak ne demek? Ben öyle kadrolar kullandım ki 3cm vardı kimisinde 10cm bu bir ölçü değildir ki tasarımcının kadrodan ne istediğine kalan bir durumdur...

Sele yüksekliği doğru ayarlanmış bir bisiklette sele otururken ayaklarınız yere değmeyebilirde bu gayet normal bir durumdur inip binmeyi engellemez...

Yazmıyım yazmıyım diyorum ama neyse...

Bakalım kim yazacak :D

Hakan Saç

Aktif Üye
Tepki
45
@Hasan Çağri

Öncelikle aşağıdaki linki bi okuyun.
(link)

Kaldı ki ben de kendisine 16" kadro önerdim. Farklı şeyler söylüyormuş gibi ortaya atlamanın lüzumu yok. Ayrıca herkesi de kendiniz gibi usta bisikletçi olarak düşünmeyin. Sizin ihtiyaçlarınıza cevap veren kadro başka biri için güvenli olmayabilir

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@Hakan Saç

Ben o yazıları okuduğumuzda buranın adı yesilbisikletforumdu :D Nasıl şimdi eski elektronik dergilerinin bir güncelliği yoksa bu yazılarda gelişen teknolojiler ve doğru geometrilerin keşfedilmesi ile değişmiş durumda....

İşin usta bisikletçilik ile alakası yok sağlık ile ilgisi var...

Sağlıksız pozisyonda ayaklar değicek diye alçak sele kullanıp beli dizleri sakatlamanın mantığı yok malesef...

Yada madem şehirde binilecek ise gidip mtb almanın...

Zaman değişiyor bilgiler güncelleniyor... Sadece takip etmek lazım...

Gerçi takip edilecek yazılarda yazmak lazım. Yeni yazılar yok, o konuda da siz de haklısınız tabiki olsa onu da okumuş olurdunuz...

İyi geceler...

Arkadaşta eğer yapma imkanı var ise bisikletini 16" ile değiştirsin yada boyuna uygun bir şehir bisikleti alsın tertemiz kullansın.

• Beğen
Tepkiler: SRT

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Öncelikle bisikletiniz hayırlı olsun. Evet kadro boyu kesinlikle önemli. Ben bu sıkıntıyı yaşadım. Bisikletimi alırken - o zamanlar kadro boyu konusunda bilgim olmadığımdan - küçük bisiklet almışım. Boyum 1.85, kadro boyu 16'' idi. Başıma neler gelmedi ki. Bayır çıkarken ayaklarım kopuyordu, düz yolda giderken bile zorluyordu. En sonunda katıldığım bir turda tanıştığım arkadaşların tavsiyesiyle uzun sele borusu alıp bisiklete taktırdım. O da bir hafta içinde yamuldu, neredeyse kadroyu da çatlatacaktı.

Sözü fazla uzatmadan diyeceğim şudur ki, kadro boyu sizin boyunuza uygun değilse sıkıntı yaşarsınız. Kadro boyu büyükse ve hele ki yeni başlıyorsanız kontrolde sorun yaşarsınız. Eğer trafikte kullanacak ya da yaptığınız gezilerde trafiğin olduğu yollardan geçecekseniz daha da tehlikeli olabilir.

Tavsiyem; aldığınız yerle, olmazsa garanti belgesinde verilen iletişim adresiyle, o da olmazsa direk fabrikayla iletişime geçip yardım isteyin. Bildiğim kadarıyla whistle, parçaları dışarıdan gelip bianchi fabrikasında monte ediliyor. ( Bu konuda yanılıyor da olabilirim, yanlış bilgi vermeyeyim) Bir arkadaşım Bianchi marka bisikletinden dolayı sıkıntı yaşamıştı. Bianchi arkadaşımla ilgilenip yardımcı oldu. Olmazsa siz de bu yolu deneyin.

Ne olursa olsun moralinizi bozmayın. Her şeyin çözümü var ki yaşadığınız sıkıntı çok ta büyük bir dert değil. Ben forumda aldığı bisikletin kendisine küçük gelip te, daha büyük kadro arayan, takas yapan arkadaşlar da gördüm. Çözümü mutlaka vardır. Moralinizi bozmayın, bisikletten de soğumayın. Sorununuzun kısa zamanda çözülmesini dilerim

Hakan Saç

Aktif Üye
Tepki
45
@Hasan Çağri

Zaten anlaşamadığımız nokta da bu. Ben sağlıklı binişle ilgili herhengi bir laf etmedim. Sadece biniş güvenliğiyle ilgiliydi söylediklerim. Kaldı ki bahsettiğim ölçüdeki bir bisiklet bu boydaki biri için gayet sağlıklı sürüş de sağlayacaktır. Anlaşılır olması açısından türkçe link verdim fakat aynı zamanda yabancı birçok forum ve siteden bu bilgilerin 3 aşağı 5 yukarı doğru olduğunu teyit ettim. Ülkemiz sağlıklı ve güncel bilgi bulma konusunda zayıf ama yurtdışında iş farklı. Ama siz hala söylediklerimin hatalı olduğunu düşünüyorsanız (hardtail bisiklette kadro üst borusu apış arası mesafesi ile ilgili olanları) bize güncel link verin de hepimiz öğrenelim doğrusunu

Hakan Saç

Aktif Üye
Tepki
45
@Hasan Çağri

Burada bahsedilen mesafe kadro üst borusu ile apış arası. Yanlış anlaşılma olmasın.

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
@gülçin gül

Geri verme imkanın niye yok ki?
Eğer adam gibi bir mağazadan aldıysanız;Kutusuna koyun,kargo parasını verip,yollayın(PTT kargo:35 TL cıvarında tutar).Size 16" kadro bulup,yollasınlar.
Ya da;"akifberkant" rumuzlu arkadaşın da önerdiği gibi, Bianchi /Manisa'yı arayın.Size bir çözüm bulurlar sanırım.Kolay gelsin.

Tepki
11
sele ile direksiyon arası mesafe çok rahat bu da benim bedenimin uzun bacak boyumun kısa olmasından kaynaklanıyo küçük bisikleti deneyince direksiyon çok yakın gelmişti.tabanı daha yüksek olan bir spor ayakkabıyla denedim bugün tam olarak topuklarım değdiğinde demirle aramda 1 cm mesafe oluyo bu şekilde idare edicem değiştiremiyorum çünkü whistle miwok 1054 v 2010 model ellerinde başka yokmuş

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Elerinde 2010 model başka ölçüde kadro olmaması ne sizi ne de bizi ilgilendirir.
Adamlara boyunuzu söylemenize rağmen 18 incin uygun olduğunu söyleyerek sizi kandırmışlarsa yapabileceğiniz şey kişinin ve firmanın adını forumdakilerle paylaşmak olabilir. İspat olmadan yasal olarak bir şey elde edilebileceğini zannetmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: orkun tulu

orkun tulu

Forum Demirbaşı
Tepki
228
Bence de sizi kandırmışlar. Lütfen bisikleti aldığınız yeri buradan herkese duyurunki birdaha kimseye boyuna uygun olmayan bisikleti satamasınlar. Bu sitenin en önemli özelliklerinden biride, bu tip durumlarda sesimizi duyurabilmektir.

MehmetÇulha

Aktif Üye
Tepki
14
şimdi ben kadro boyu tartşmasıyla yazıcam mesela 18'' bir bisikletin koltuğunu en yükseğe cıkardığımda benmde ayaklarım yere değmiyor boyum 185 ama gidişim cok dha rahat oluyor ki bi kere düştüm ve bisikleti altımdan kurtardım ayakta kaldım ben o sadece kendinizi ayarlamakla ilgi he önemli mi derseniz gerçekten önemli bu şuna benzer sokakta cocukların biliçsizce kendi boyundan büyük bisiklete binmesine benzer

Tepki
11
yüksek tabanlı spor ayakkabıyla sorunu halletim gibi herkese teşekkür ederim yorumlar için