bisikletimi almanyaya götürmem ne kadar mantıklı

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
selamlar..
önümüzdeki haziranın başında 3 ay kalmak koşuluyla almanyaya gidiyorum.. yalnız bisikletimi de yanımda götürmek istiyorum.. gideceğim yerde (heidelberg) bisiklet kullanımı çok yaygınmış ve harika bisiklet yolları varmış.. ayrıca insanlar bisikletlilere karşı acaip saygılıymış :)

tabi tüm bu pozitif unsurlar beni celbetti ve bisikletimi de kutulayıp götüresim geldi..

ama ne kadar mantıklı olur.. bisikletimi oraya taşımam ve geri getirmem yaklaşık 60-70 euro ya mal olacak bana (uçakta bisiklet taşıma ücreti ve taksi parası falan)..

acaba orada uygun bi fiyata bisiklet bulma şansım ne kadardır??
kendi bisikletim sedona vitra.. tabi insan hep kendi alıştığı bisikletini sürmek ister.. ucuza bi şey bulsam orada, o da ne kadar idare eder ki beni :/

bu işe daha önce kalkışanların yorumlarını rica ediyorum.. tecrübelerinizi paylaşmanız çok yararlı olacaktır..

şimdiden teşekkürler..

Scudo

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Bence gitmişken oradan güzel bir bisiklet al, orada gez sonra o bisikleti buraya getir...

daha sonra burada ister eskisini istersen yeni getirdiğini satarsın...

Kâr etmesen bile zarar etmeyeceğine eminim...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Emre merhaba,

Öncelikle şunu söyliyim, Heidelberg'i şahsen hiç görmedim ama çok kez dinledim, gerçekten çok güzel bir şehre gidiyorsun.

Normalde kendi bisikletini götürmen tabi ki daha iyi olur. 60-70 € masraf edersin ama sonuçta bu fiyata bisiklet alma şansın yok.

Fakat, bir miktar parayı gözden çıkartırsan orada çok cazip bisikletler bulabilirsin. Eğer düşünürsen, ben sana alışveriş yapabileceğin bir kaç web adresi verebilirim.

İyi yolculuklar

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Eğer maddi durumun yerindeyse burdakini sat oradan yeni bir bisiklet al orada kullan ve gelirken buraya getir derim.
Eğer maddi durumun çok iyiyse burdakini satmadan da ordan alıp getirebilirsin.
Eğer bu iki seçenek olumsuzsa kendi bisikletini kesinlikle götürmelisin.Çünkü götürmezsen orada bisikletini arayacak ve "keşke getirseydim" diyeceksin.
Vereceğin kararda kolaylıklar dilerim...

• Beğen
Tepkiler: emreden

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
durumunuz uygunsa kesinlikle oradan bir bisiklet alın ve gelirken girişi kolay olacaktır hatta bence durumunuzu biraz zorlayın

• Beğen

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
cevaplar için teşekkürler.. evet sanırım maddi durumumu biraz zorlayabilirim.. sanki bu durumda orada bisiklet almak daha mantıklı oluyor.. ama ne kadara patlar acaba?
öyle çok da lükse kaçamam açıkcası :)

@HaliliOzturk

halil merhaba.. evet heidelberg için almanyanın en güzel şehri diyenler bile var :) ki almanyanın düşmanları dahi bomba atmaya kıyamamış bu şehre rivayetlere göre :D

şimdi, rica etsem o alışveriş sitesi adreslerini verebilir misin? şöyle bi fiyatlara bakayım.. tabi biraz mütevazi olmam lazım fiyat konusunda yoksa gerisi pek zorlar..

ayrıca, internet siteleri dışında acaba ikinci el bisiklet bulma imkanım nasıl olur? ya da 3 ay için bisiklet kiralama olayı var mıdır oralarda?

bu şehirde bisiklet kullanılmaz mı ama yaa bi şu resimlere baksanıza :)
http://i142.photobucket.com/albums/r89/emreden/7.jpg

http://i142.photobucket.com/albums/r89/emreden/12.jpg

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
Bence makinani götür, orada adam gibi bi makina alman cok maliyetli olur. Bi de gelirken satabilecekmisin... o da var. Orada adam gibi bi upgrade yap. En kral parcalarla memlekete dön ve fotolari bize forumda göster :) Götürmezsen pisman olursun. Bisiklet cennetine gidiyorsun resmen... sanirim simdi kafan iyice karisti :) Simdiden iyi eglenceler sana dostum...

• Beğen

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Emre yabancı siteler oldukları için sanıyorum problem olmaz buradan link vermemde;

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Tabi ki siteler Almanca, fakat sana bir tavsiye daha. Eğer alışverişin esnasında "Tax Free" olan bir mağazadan alışveriş yaparsan veya onlara bu ürünü yurtdışına çıkartacağına dair bir belge doldurtursan vergi iadesi ile ilgili (konsolosluğun sayfasında bu belge olabilir, hatırlamıyorum nerede vardı) dönerken bisikletine ödediğin verginin büyük kısmını geri alırsın.

Ben 2005'ta 800 €'ya aldığım bisiklet için 70-75 € geri almıştım. Bu paranın 20 € kadarını kutunun içindekinin bisiklet olduğunu söyleyerek havayolu şirketine taşıma ücreti olarak veriyorsun. Normalde bir kutulu bisiklet bütün yük hakkını doldurur ve kilo başına 10 € falan isterler, ama bisiklet olduğu için çocuk arabası ve tekerlekli sandalye gibi "kişisel ihtiyaç" kapsamında taşınıyor. Böylelikle de ucuza ve sigortalı olarak taşıyorlar.

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
@HaliliOzturk

Almanya'dan yapacağın alışverişi asıl ucuza getirecek olan, KDV iadesidir. Bunun için ya kırtasiyelerde satılan, ya da (link) linkinden indirip bastırabileceğin KDV iade formunu alışveriş sırasında doldurtup havaalanında gümrük memuruna tasdikletmelisin.

• Beğen

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
@HaliliOzturk

Herhalde (link) demek istedin :)

@emreden

Biraz da oradaki düşündüğün kullanım tarzına göre karar vermelisin. Şehir içinde ulaşım için kullanacaksan orta kalite bir 28 jant "city-bike" veya "trekking-bike" işini görecektir. Öyle bisikletçil bir şehirde sıfırını da, ikinci elini de kolaylıkla ve ucuza bulabilirsin sanıyorum. Bir arkadaşım geçenlerde Berlin'de 50 EUR'a ikinci el bir 28" aldığını söylüyordu. Sen de öyle birşey alıp kullanıp, dönerken orada okutabilirsin.

Eğer bir MTB düşünüyorsan, sanırım buradakinden daha yüksek komponentli birşey alırsın. O zaman şimdiden dersini çalışmaya başlaman lazım :)

• Beğen

HasOglan

Üye
Tepki
3
kiralamak tavsiye etmem. en iyisi ikinci el bisiklet. günlük kullanmak
ve kücük turlar icin iyi bir alet 100 - 150 € arasi bulunur.

yukariya fiyatta sinir yok

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
@HasOglan

peki bu ikinci el bisiklet ilanlarını nereden bulabilirim?? kampüsteki ilan panoları, veya yerel gazete ilanları falan oluyo mu acaba?

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
Uni ye mi gidiyorsun? Ilan panolarinda bolca ilan var hocam. Cok büyük ihtimal bisiler bulursun ordan. Olmadi bana PM at, ben sana yol gösteririm. Ben de Cumartesi gidiyorum.

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
İlandaki soru dikkatimi çekti de ::) Ben sana bir soru sorayım :=?
"Gittigin yerlere bisikletini yanına almaman ne kadar mantıklı:D?"
Bir Çin Felsefesi olucak ama Soruya soruyla cevap vemem gerekti..,

• Beğen

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
@gokdaltercume

aslında üni.ye gitmiyorum, bi araştırma enstitusüne (EMBL) gidiyorum da sonuçta dediğiniz gibi muhtemelen ilanlar olacaktır.. onları araştırsam gittiğim gibi, ii olur herhalde benim için :) olmadı muhtemelen bi PM ile sizi rahatsız ederim :)

@BMX_rider07

hehe :D haklısın aslında, yani bisikletimi yanıma almam çok mantıklı elbet de fakat uçaklar işte hayrına taşımıolar bu bisikletleri... bi de onla da bitmiyo, sonrasında bisiklet olduğu için yanımda, taksi tutmam falan lazım olacak :eek: bunlar hep masraf...

belki kendi bisikletimi götürene kadar yapacağım masraf ile orada bi şekilde kiralık ya da ucuz ikici el idare eder bişi bulabilirim

• Beğen
Tepkiler: ZekiAlper