bisikletime zarar verir mi??

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
merhabalar,
bir sedona D-711 sahibiyim, ve bisikletimi gözümden bile sakınıyorum, bir mtb için kaldırımlarda duraksamadan inip çıkmanın bir sorun olmayacağını düşünüyorum, sanırım tek problem zincirin arka demire vurması oluyor. dedim ya bisikletim benim için çok değerli, zarar görmesini istemiyorum, yine de bir sormak istedim, kaldırımlardan bu şekilde duraksamadan inip çıkmanın bir zararı olur mu?

Scudo

Can Sonbay

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Bisiklet
Giant
Bir kadro koruyucu satın alın.Her bisikletçide var..Yaklaşık 5-10 ytl bişey.
veya kendiniz eski iç lastiğinizin sibop kısmını kesıp sarabılırsınız..Böylece çizilmesini engeller kadro nun...Onun dışında jantlara zarar verebilirsiniz..Yinede fazla yüksekten atlamamanız daha iyi olur..
İyi günler..

• Beğen
Tepkiler: mehmetbaris87

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Kaldırımdan inmek;
Belki janta bile birşey olmaz belki kucuk bir akor isteyecek hale gelir fakat göbekleri kolayca yersiniz. Bir göbek en az 20-30ytl dir ve jantınızın tam ortasında oldugu için çıkarıp etmesi takması masraflı ve meşakkatlidir benden demesi ;)
Bana kalırsa bisiklet bir zevk aracıdır. Diger taşıtlarla yapamadıgınız onca Extrem hareketi bisikletle cok kolay yapabiliyorsunuz bence bisikleti biraz hor kullanın belki tadı damagınızda kalabilir . O zmn da bisikleti parçalamak için çalışırsınız belli mi olur :p
SAYGILAR

• Beğen

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
İniş şeklinize göre değişir. Paldır küldür inerseniz, bu iniş göbeklerinizin ve jantınızın ömrünü kısaltır. Ama teknik bir iniş yaparsanız bir şey olmaz ;)

Zincir çarpması içinde arkadaşların dediği gibi kadro korumaları var, 3-5 YTL birşey. Gözünüzden bile sakındığınız bisikletinizin zincir çarpmalarından dolayı olacak olan yaralanmaları bisikletinizin üzerinde görmek istemiyorsanız hemen bir kadro koruyucu alın derim :D

• Beğen

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
@Can Sonbay

henüz yeni olduğum için eski iç lastiğim yok:D umarım benim de bir gün eski iç lastiğim hatta lastiklerim olur:D ODO daha bu sabah 230 oldu akşama 250 yaparım ben onu, en iyisi bir kadro koruyucu almak olacak

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
@BMX_rider07

haklısın, yoksa bisikletin keyfi nerde... neyse şu 2 - 2,5 ayı atlatırsam bir problem kalmayacak, şu an gemlikteyim ve bisiklet kullanan birisi için burası tam bir mahrumiyet bölgesi, henüz yeni olduğum için de parçaları kendim alıp takabileceğimi sanmıyorum, 2-2,5 ay sonra istanbuldayım, benim için cennet olacak orası:D

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
@H.Okyay

evet, bir kadro koruması almaya karar verdim, birşey daha sormak istiyorum, bir kaldırıma yaklaştığımda baya yavaşlıyorum, seleden biraz yükselip frenlerle destekleyerek hafifçe iki tekerin de inmesini bekliyorum; aynı şekilde kaldırıma çıkacağım zaman da yine yavaşlayıp seleden yükseliyorum ve gidonu kenime doğru çekerek bisikletin önünü kaldırım yüksekliğinde kaldırıyorum ve arka tekeri de yavaşça çıkarttıktan sonra yola devam.. doğru teknik bu mudur??

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
@mehmetbaris87

Evet, aynen öyle Arka tekeri yere ne kadar sakin indirirsek o kadar iyi ;)
Merdiven inerken de öyle, kendimizi hafif arkaya doğru vererek frene hafif dokunuşlarla rahatça inebiliriz ;)

• Beğen

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Kaldırımdan inmenin tekniği mi var? :D Pat diye inilir işte, mtb bu kaldırımdan inmekle atlamakla hiçbişey olmaz. Ha her kaldırımdan inişte bunny-hop yapılacak hali yok, zaten daha becerebilmiş de değilim bunny.

Ama kaldırıma çıkarken dikkat etmek lazım, ön tekeri çıkartıp arkayı unutur da tekeri kaldırımın köşesine çarparsanız en hafifinden teker patlar ya da çember yamulur.

• Beğen

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
@H.Okyay

ağırlığımızı arkaya verirsek arka teker daha sert inmez mi :S

Emir Yüksel

Aktif Üye
Tepki
146
@mehmetbaris87

bu inişlerde dengeyi koruyabilmek için, ağırlığı arkaya verirken selede oturur durumda değil, ayakta olunmalı. amaç ağırlık merkezini arkaya kaydırarak sağ-sol hamleleri dengeli yaparken istemdışı yana yatma olaylarında ters tarafa ağırlık bindirerek düşme riskini azaltmak.
ürgüp yarışının videolarında merdiven iniş kısmı var, forumda ararsan bulursun, hiç bir sporcu sele de oturarak iniş yapmıyor ve ağırlık merkezlerini arkaya kaydırarak dengeli bir iniş gerçekleştiriyorlar. gerçi düşenleri de gördük ama yarıştalar sonuçta..

• Beğen

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
@mehmetbaris87

Tamamen çullanmıyoruz ki arkaya, çok hafif veriyoruz. Orta bir çizgi var orayı yakalamak lazım.

Bir kaç inişten sonra ayağa kaltığımızda vücut otomatik şekil alıyor zaten ;)

http://www.mtbtr.com/uploads/454Z3.JPG

(link)

Gibi ;) Daha fazla ayrıntı için Kaynağı inceleyebilirsin.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bisiklet kaliteli,birşey olacağını sanmam ama sen bu kadar pinpirikliysen o zaman arazide nasıl süreceksin,unutma o bir dağ bisikleti,sehir bisikleti değil.