Bisikletime ne oldu?

Kamil

Daimi Üye
Tepki
63
Yaklaşık yarım saat önce apartmanın önünde bisiklete biniyordum.Pedala aniden yüklendim ve ''tak'' diye bir ses geldikten sonra zincir boşaldı.Zinciri kırdığımı düşündüm ama baktım zincir kırılmamış.Sonra bisikleti ileri doğru pedal çevirmeden olduğu yerde elimle ileri doğru iterken pedallar dönmeye başladı.Üstüne binip ayağımla peddalların dönmesini engellediğimde ise arka vites değiştirici,kasların kasılmasına benzer ileri-geri hareketler yapıyordu.Zincir bir boşalıyor bir geriliyor.Ne oldu bisikletime bilen varsa yazsın lütfen.O ilk ''tak'' sesinde bi'şeyi kırdım galiba ama görünürde birşey yok.

Scudo

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
Merhaba.
Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi lütfen kabul edin.Yazdıklarınızdan yola çıkarak arka göbeğinizin kaset bölümünün tırnaklarından bir yada birkaçını kırdığınızı söyleyebilirim.Maalesef bunun tamiri olduğunu sanmıyorum.Lakin aynı model başka bir göbeğiniz varsa kaset bölümlerini değiştirmek mümkün olabilir(pek tavsiye etmemekle birlikte bilgi olsun diye söylemiş bulunuyorum).Yeni bir arka göbek almak sizin ve bisikletiniz için en hayırlısı olacaktır.

Saygılarımla..

Kamil

Daimi Üye
Tepki
63
Simplonmurat,öncelikle teşekkür ederim.Bir de şunu soralım o zaman:Eğer sorunun arka göbekte olduğu kesinleşirse ve ben de aynı arka göbekten almaya kalkarsam-Shimano FH-RM40-8 altında da BS yazıyor.-Bunun bana maliyeti ne olur?Tabi adam bir de jantı buna takacak işçilikle birlikte ne olur yani bana maliyeti?

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
Her bisikletçinin kendine göre fiyat tarifesi vardır.Arka göbek için sana önerim en az LX alman.Bu seni uzun süre idare edecektir.Bunun yanında Quando TX de alabilirsin, ki ben şiddetle tavsiye ederim.Çünkü göbekleri rulmanlıdır.Montaj bedelini bir kaç bisikletçiye sorarak fiyat araştırması yapman yerinde olacaktır.Göbeklerin fiyatınada bisiklet sitelerinden bakabilirsin.2 senedir mavic jant seti kullandığım için göbek değişim ücretleri hakkında güncel bir bilgiye sahip değilim.Yardımcı olamadığım için özür dilerim.

Saygılarımla

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
aynı sorun bendede var arka göbeğin değişmesi gerekecek eski bisiklette alivio yerine m-joy diye göbek takmış bianchi oda gitti işte şimdi 7 li altus falan var alivio yok bakalım uyarmı uysada kalitesi nasıl

Kamil

Daimi Üye
Tepki
63
Arkadaşlar,problemi çözdüm.Arka göbek değişti,sağolun.

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Sorun kaset ya da göbekte; orası kesin. Geçmiş olsun.

Kamil

Daimi Üye
Tepki
63
Sağolun hepiniz, ben problemi giderdim, sorun arka göbekteymiş, yenisini aldım.