Bisikletimden gelen ses için yardım!

Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.827
İsim
Ömer Faruk Mumcuoğlu
Bisiklet
Scott
Bisikletimin (sele borusu/sele/sele kelepçesi) bu üçlünün birinden ses geliyor. Hepsini söküp yıkayıp yağladım taktım, bunu defalarca yaptım. Bu işlemi yaptıktan sonra 4-5km kadar ses gelmiyor sonra yavaş yavaş artıyor ve çatırtıya dönüyor. Sele borusu limitin üzerinde değil ilk başta sele borusundan geliyor gibi geliyordu ama şimdi kelepçe ile seleden geldiğini sanıyorum ama çözemedim ve ayakta pedal basınca ses kesiliyor.Bizikletin üzerinde değilken Seleyi esnetince bazen çıtırtı yapıyor bisikletteyken sanki selden değilde kelepçeden yada borudan geliyormuş gibi.Bir kaç bisikletçide baktı ama yorum yok:( Allah'a şükür kadro üzerinde çatlak patlak da yok. Kafayı kırdım artık, yardımınızı rica ederim.

Scudo

murat yayla

Daimi Üye
Tepki
245
hakano nun yöntemide mantıklı.kaç kez yıkadım temizledm diyosunuz kelepçede-sele borusunda çatlak fln olsada görürdünüz en iyisi başka parçalar kullanıp denemek

Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.827
İsim
Ömer Faruk Mumcuoğlu
Bisiklet
Scott
başka parçalar ile demek metodu doğru ama sele borusu 30,90mm her yerde bulunmuyor hatta bulunca karbon takmayı düşünüyorum ama 30,90mm - 40cm bulamadım.

endneedless

Aktif Üye
Tepki
31
Bisiklet
Carraro
@Ömer Faruk MUMCUOĞLU

sele borusunun takıldığı borunun içine silikon ile ince bir katman oluşturunuz (kalın olursa seleborusu kuruduğunda silikonu parçalar) kurumasını bekleyin sonra sele borusunu takın keyfinize bakın .....
bu problemi birçok bisikletde uyguladım ve sonuç çok ii oldu..haydi kolay gelsin. bu yöntemi çelik conta (sıvı halde krem gibi ) ile uygularsanız daha sağlam olacaktır...nalburlarda bulabilirsiniz...

Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.827
İsim
Ömer Faruk Mumcuoğlu
Bisiklet
Scott
@endneedless

Dediğinizi hafta sonu yapmayı düşündük aslında ama yine gelirse diye yapmaya üşendim. Siz bu yöntemi deneyen bir olarak sorunsuz işliyor diyorsanız tez yapacağum. Teşekkürler.

Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.827
İsim
Ömer Faruk Mumcuoğlu
Bisiklet
Scott
@endneedless

Teşekkür ne demek.Allah razı olsun :) daha önce de dediğim gibi aklima gelmişti ama cesaret edememiştim sayende dün akşam sele borusunu bali ile inceden sıvadım kuruttuktan sonra zorda olsa kadroya soktum sabah işe gelirken ses yapmadı Allah'a şükür inşallah bundan sonrada gelmez. :)

RAHMİ

Forum Bağımlısı
Tepki
336
@Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Sizin adınıza sevindim. Benim de bazen bu türlü sesler geliyordu. Fakat genelde toz-toprak felan kaçıyordu aralara ondan oluyordu yıkayınca geçiyordu.. Sizin ki baya bi dişli çıkmış:)

Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.827
İsim
Ömer Faruk Mumcuoğlu
Bisiklet
Scott
@sencer sezer

@mertcan gölge

hepsi temiz ve iyi durumda durumda sele borusuna bali sürdüm. Sürdükten sonra 30km kullandım ses yapmadı sanırım bundan sonrada yapmaz

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
Aynı sesler bendede vardı...Sele borusunun vidalarını gevsetıp ıkısınide aynı oranda mılım mılım sıktım.Birdaha ses gelmedi :) Selenin raylarında pas vs varsa o yuzdende olabılıyor..Arkadasımdada bu tıp sesler vardı pas sokucu spreyı basınca ses kesıldı..Sele kelepcenız mandallı ise ondanda yapabilir sallama bir kelepceyse ..

yiğit_kara26

Forum Demirbaşı
Tepki
172
son bakm yap tekrar tak yeni alyanlı civata alıp tekrar denemeni ve diğer küçük vidalarını sıkmayı unutmamanı tavsiye ederdim sesin tek kaynağı seledir :)

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
sele borusunu kadronun içine yeterince sokmuyor olabilir misiniz?

endneedless

Aktif Üye
Tepki
31
Bisiklet
Carraro
birde birşey soracağım siz bu bisikletlere o kadar paralar veriyosunuz ve paslanıyor bn bisikletimi 8 yıl önce aldım daha aldığım günki gibi pas yok bisikletinizin paslanmaması için makine yağını bir beze döküp metal olan yerlere sürekli suyla temas eden yerlere sürerseniz bisikletiniz paslanmayacaktır pas sökücü pek bir fayda sağlamaz sade bir kısmnı söker ii forumlar dilerim...

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.117
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sele borusuna bağlanan bagajı taktığımdan beri bir gıcırtı vardı sele borusunda. Bugün çıkartıp iyice temizledim,arası baya toz olmuş. Şimdilik evin önünde kısa mesafede denedim,ses kesildi . Bakalım yarın uzun kullanımda ne olacak. Bir de kelepçe vidasını allen başlı civataya çevirme niyetim var. Şimdiki mandallı sele kelepçesinin kaçırması falan yok da o mandalı sıkmak elimi acıtıyor :) Bir değişiklik veya faydası olur mu acaba?