Bisikletimdeki Vites Sorunları(Videolu)

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar arka aktarıcımdan sürekli ses geliyor birde en büyük viteste(21) de zincir ön aktarıcıya sürtüyor.l ve h vidalarından ayar yaptım ama sanırım tel cok gerildi size sormadan telin ayarıyla oynamak istemedim videoda telin gerginliğini gösterdim yardımlarınızı bekliyorum.
[video=youtube_share;6hgdmOZFRow]http://youtu.be/6hgdmOZFRow[/video]

Scudo

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar ramazandan sonraki gün bol tırmanışlı bir tura çıkacagız yardımlarınızı esirgemeyin bisikletçiye gitmek zorunda bırakmayın beni :)

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
Konu Güncel yardımlarınız bekliyorum

Tepki
22
Bisiklet
Salcano
ön dişli 1 deyken arkayı en düşüğe alırsanız sürtmesi normaldir hemen hemen her aktarıcı da da sürter bu yani benimki de dahil.

http://cyclingtr.com/cfs-filesystemfile.ashx/__key/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles/bisiklet-mekanigi/aynakol_2D00_ruble_2D00_pozisyonu.jpg
şu şekilde kullanmanız gerekmekte vitesleri bir süre sonra eliniz alışıyor. dikkat edin böyle kullanmaya

!!!Çevre uzunluğu olarak!!!

önü küçük dişliye aldığınızda arkadakini büyüklere alırsınız. 1x 1-3
önü orta dişliye aldığınzda arkadakini ortalara alırsınız 1x 4-6
önü büyük dişliye aldığınızda arkadakini küçüklere alırsınız 1x 5-8

ve böylece aşağıdaki arka aktarıcı pozisyonunu korumuş olursunuz. Hem zincir ömrü hem de ergonomi olarak olması gereken de budur bence
http://t1308.hizliresim.com/1d/b/rbfl8.jpg

Sehzade43

Daimi Üye
Tepki
147
Bisiklet
Salcano
Bahadır bey şu viteslerde çapraz kullanma sorunumu yaşadınız ? Bende fazla bilgim yok yanlış yönlendirmek istemem. Aynı bisiklet bendede var o yüzden soruyorum. İlk defa geçen gün zincir attı. Bakıma götürecem zaten. Tecrübeli arkadaşlar ve abilermiz dah kesin sonucu verirler.

bekirişgör

Aktif Üye
Tepki
21
Bisiklet
Scott
arka vites ayarı yapılması gerek vites arada kalıyor üst disliye atmaya calısıyo ama bi alt dislide olması gerekiyo. ön vites ayarını bende yapmakta çok zorlanıyorum :) onunda ince ayar yapılması gerek ama. ön aktarıcının ne tarafına surtuyo. bisiklet tarafınamı dışarı tarafa mı ?

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
dış tarafına sürtüyor

Berat Öztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
244
İsim
Berat
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
kardeş bnce bisikletciye git yapsın zaten para almaz ayar için :)

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
@Onur Demir CE

O zaman sürtmediki zaten ikiside en büyükteyken sürtüyor.biliyorum çapraz kullanılmayacagını

bekirişgör

Aktif Üye
Tepki
21
Bisiklet
Scott
dış tarafına sürtüyorsa h vidası varya onu biraz sıkmalısın. ama yavas yavas yap çok sıkarsan büyük dişliye geçmiyor. bisikletçiye gitmeyi sevmiyorum. bence sende gitme :)

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
@Berat Öztürk

Gideriz gerekir se

bekirişgör

Aktif Üye
Tepki
21
Bisiklet
Scott
H vidasını sıkıp denedin mi ön tarafı peki ? arka viteside ince ayarla ufak hareketle ayarlayıp vites attırın surekli pedal cevirirken. dene ve yanıl sonra doğruyu bul yöntemi :)

• Beğen

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
Bekir az sonra cıkacagım tamire bakalım yapabilecekmiyim şimdi çok sıcak tamire bile çıkamıyorum sıcaktan biraz telini gevşetip h vidasını sıkacagım ki daha dısarı gitsin aktarıcı zaten 2 den 3 e zor atıyor olmadı bisikletçiye götürürüm ama bayramda kapalıdır

bekirişgör

Aktif Üye
Tepki
21
Bisiklet
Scott
inşallah yaparsın :) dediğim gibi ön vitesin konumuda önemli kadroya baglandığı yeri. birde önce gidondaki ayar yerinden deneyebilirmisin belki ordan kurtarırız :)

bekirişgör

Aktif Üye
Tepki
21
Bisiklet
Scott
aa bu arada pardon h vidasını biraz gevşetmen gerekecek. sıcaktan işte benimde kafam gitmiş :) çok pardon. gidondaki ayar yerinden ise sola doğru çevirmeyi dene. tekrar özür dilerim

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
yaptım telin gerginliği ile ilgili sorun varmış dediğim gibi şu an çok güzel tıkır tıkır sadece arka aktarıcıdan (rubleden sanırım) ses geliyor onuda kesmek lazım

Tepki
22
Bisiklet
Salcano
arka tekerin akordu da kaçmış dikkat ettim. 8x4 özel örümdür seninki de büyük ihtimal. gevşek olanları elle sık sonra penseyle 1-2 tur döndür sıkıntı olmuyor geri gevşemiyorlar. tam olarak akord ettirsen dahi(10-15 tl alıyoruz demişti bana bu jantlar için) hoplama zıplamada arka tekerin akordu yine kaçacak ufak ufak arada kontrol edersin

bekirişgör

Aktif Üye
Tepki
21
Bisiklet
Scott
evet sesten belli oluyordu akordu. sevindim bisikletçiyle muhattap olmadan yapmana. rubleden gelen ses arka aktarıcının telin gerginliğinde oda ince ayarla duzelir. deneyerek yapabilirsin onu.

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
bekir emin misin arka aktarıcıda sorun olduguna ? boşuna uğraşmayalım şimdi

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Videodan ve açıklamalardan anladığım kadarıyla sorunlar şöyle:
1)Ön vites teli gevşek ve ön vites ayarsız.
2)Arka vites teli gevşek ve arka vites ayarsız.
Arkadaşların tavsiyesiyle ön vites sorununu çözmüşsünüz.
Arka viteste ise:ilk önce vites teli sökülüp,arka vites alttaki dişliye alınmalıdır.Sonrada vites teli sıkılmalıdır.
Siz arka vitesin en üst en alt dişlilere geçip geçmediğine bakarak:
en alt dişliye geçmiyorsa dıştaki vidayı gevşetin veya zincir dişliyle kadro arasına düşüyorsa da dıştaki vidayı sıkın.
en üst dişliye geçmiyorsa içteki vidayı gevşetin veya zincir dişliyle jant arasına düşüyorsa da içteki vidayı sıkın.
yukarıda altı çizili yazılarda anlatmak istediğim belirtilenn vidaların sonuna kadar gevşetilip sıkılması değildir,sıkılma veya gevşetme yapıldıktan sonra sık sık kontrol edilmelidir.
Arka vitesteki ses vites ayarındaki eksikliklerden kaynaklanıyor.

• Beğen