Bisikletimde Bir Sorun Var...

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Ayhan İŞBAŞARAN tarafından paylaşıldı.

 1. Ayhan İŞBAŞARAN

  Ayhan İŞBAŞARAN Yeni Üye

  Kayıt:
  23 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  11
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Arkadaşlar bisikletimin sorunu şu yüksek viteslerde zincir ön aktarıcya sürtüyor bunun sebebi ne olabilir ve birde dişli kaçırıyor gibi oluyor...

  Donanımınıda yazıyım ne olur ne olmaz:

  1)DEORE VİTEAS-FREN KOLU
  2)XTR ÖN AKTARICI
  3)XT ARKA AKTARICI
  4)DEORE RUBLE
  5)ACERA AYNAKOL
  6)KMC ZİNCİR

  ARKADAŞLAR BU SORUNU ÇÖZMEME YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM...

  BİR BİSİKLETÇİYE GÖTÜRECEM AMA YİNEDE SİZİN ÖNERİLERİNİZDEN YARARLANIYIM...

  TEŞEKKÜRLER
   
 2. SRT

  SRT Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.111
  Beğeniler:
  1.255
  Şehir:
  İzmir/İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Ön vites arttırıcı ayarına bakmak lazım.
  http://www.mtbtr.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=311
  ve
  http://www.mtbtr.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=310

  Bu Linklerdeki Ön ve Arka Vites ayarlarını dikkatlice okuyuver....İlk kez yapacaksan,çok dikkatli olursan sorunu çözebilirsin...Yoksa vites ayarların iyice bozulur...Kolay gelsin.

  Not :Daha kolay Ön vites ayarı için:Önü en küçük,arkayı da en büyük dişliye alıyorsun....Ön Vites arttırıcı,küçük dişlideki zincire 1-2 mm yakın olmalı...Ön arttırıcının üzerindeki "L" vidasını oldukça yavaşça çevirerek bu 1-2 mm'lik mesafeyi ayarlarsan ve vites teli gerginliği de normal ise,sorunu daha kestirmeden çözebilirsin...
   
  Ayhan İŞBAŞARAN bunu beğendi.
 3. erdem öncel

  erdem öncel Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  245
  Beğeniler:
  159
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  bir kere ön vites değiştiricinin pozisyon ve konum ayarlarını kendiniz yapmanızı tavsiye etmem. arkadaşın da bahsettiği gibi alt ayar(L) ve üst ayar vidalarını kullanarak (H) yapabilirsiniz. burada ince bir yıldız tornavida kullanın. ilkönce hangi vidanın alt ayar (L), hangi vidanın üst ayar (H) vidası olduğuna bakmalısınız. bazı ön vites değiştiricilerinde bu vidaların üzerinde yazar. eğer yazmıyorsa ön vites değiştiriciyi bir hareket olup olmadığını kontrol etmek için bir elinizle tutun. rastgele bir vidayı yarım tur (örneğin saat yönü istikametinde) çevirin. sonra tekrar ters istikamette yarım tur çevirerek eski konumuna getirin. eğer bir hareket olmuşsa bu alt ayar (L) vidasıdır olmamışsa üst ayar (H) vidasıdır.

  alt ayar (L) ayarları:

  1-gene arkadaşın bahsettiği gibi zincir en içteki aynakol dişlisi (öndeki en küçük aynakol dişlisi) gene arkada en içteki dişli (en büyük dişli) olacak şekilde vitesleri değiştirin.

  2- iç kablo gerginliğini kontrol edin. bu işlem sırasında kablo gerginliği oldukça gevşek olmalı. eğer gevşek değilse vites değiştirdiğiniz yerde bulunan yuvarlak parçayı saat yönünde çevirerek tam olarak kapanmasını sağlayın. bu yuvarlak parça kabloların vites değiştirme yerine girdiği kısımda. eğer zaten bu tam olarak kapatılmışsa ön vites değiştiricinin yanındaki vites telininin bağlandığı vidayı biraz gevşetin. iç kabloyu biraz gevşettikten sonra tekrar bu vidayı sıkın.

  3- zincir kılavuzu iç plakası ile zincir arasındaki mesafeyi kontrol edin. bu mesafe 1 mm civarında olmalı.

  [​IMG]
   
  onurf ve Ayhan İŞBAŞARAN bunu beğendi.
 4. erdem öncel

  erdem öncel Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  245
  Beğeniler:
  159
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  4- yavaşça pedal çevirin ve bu boşluğu gözlemlemeye devam edin. alt ayar (L) vidasını öyle bir ayarlayın ki zincir kılavuzu iç plakası ile zincir arasında küçük bir boşluk olsun. pedalları çevirin ve bu sırada zincirin plakaya sürtmediğinden emin olun.
  1. eğer boşluk yoksa ve zincir iç plakasına sürtüyorsa alt ayar (L) vidasını 1/8 tur gevşetin (ters saat yönünde) tekrar boşluğu kontrol edin ve zincirle plaka arasında biraz açıklık olana kadar bu işlemi tekrar edin. eğer en geniş noktasındaki aralık 1mm'den fazla ise alt ayar (L) vidasını bu boşluk kapanana kadar sıkın.

  5- vites değişimini vitesi bir yandaki aynakol dişlisine (ön) geçirip daha sonra tekrar en içteki dişliye geçirmek suretiyle kontrol edin. bu işlemi yaparken gidon üzerindeki vites değiştirme mekanizmasını kullanmayın. vitesleri değiştirmek için vites kablosunu elinizle çekin. bisikletin vites değiştirme mekanizmasını kullanmak vites teli gerginliği ile ayar vidası ile alakalı işlemleri birbirine karıştırmanıza neden olabilir. eğer zincir çabuk bir şekilde diğer dişli üzerine geçiyorsa alt ayar vidası doğru ayarlanmıştır.

  6- eğer vites değiştirme işlemi yavaş gibi görünüyorsa (vites değişimi için pedalı bir turdan fazla çeviriyorsanız) alt ayar vidasını (L) ters saat yönünde 1/8 tur çevirerek tekrar test edin. vites değiştirme işlemi yeterince hızlı olana kadar 1/8'lik arttırmalarla bu işlemi tekrarlayın. sonuçta boşluk 1mm sınırından geniş olabilir ama bu mesafe doğru bir şekilde vites değiştirme için olabildiğince küçük olacaktır.

  7- eğer zincir vites değiştirildiğinde en içteki dişlinin de ötesine düşüyorsa, boşluk çok fazla olabilir ya da ön vites değiştiricinin yükseklik ve konum ayarlarında hata olabilir. alt ayar vidasını 1/8 tur sıkın ve tekrar vites değişimini kontrol edin. zincir hala zincir kılavuzu iç plakasına sürtüyor ve vites değiştirirken en içteki dişlinin de ötesine düşüyorsa zincir hizalanması (bu zincirin ön ve arka vites değiştirici arasında nasıl hizalanması ile ilgili bir ayar. bkz. http://www.sheldonbrown.com/chainline.html ) ya da vites değiştiricinin konum ayarları ile ilgili bir problem olabilir.

  kaynak : http://www.parktool.com/repair/readhowto.asp?id=75
   
  Ayhan İŞBAŞARAN ve onurf bunu beğendi.
 5. erdem öncel

  erdem öncel Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  245
  Beğeniler:
  159
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  hehe :p

  bisikletçiye götürdüğüm halde aynakol dişlisi ortada ve arkada 4-5-6 vs.. dişlilere geçerken ses çıkıyordu. şimdi kendim yaptım canavar gibi oldu. sadece 3-5 dakika uğraştım. sonunda yaptım :D

  %100 çalışıyor. güvenle kullanabilirsiniz
   
  Ayhan İŞBAŞARAN bunu beğendi.
 6. oguzhanzed

  oguzhanzed Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2010
  Mesajlar:
  388
  Beğeniler:
  331
  Seviye:
  çok faydalı bilgiler olmuş.teşekkürler.
   
  Ayhan İŞBAŞARAN bunu beğendi.
 7. caner ünsal

  caner ünsal Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.154
  Beğeniler:
  502
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  benin okuduğun en anlaşılır ön vites ayarı yazısı. örneğin altaki bilgiye türkçe olarak rastladığımı hatırlamıyorum. ki bu güne kadar en az 10 tane ön vites ayarı tarifi okudum.

  "5- vites değişimini vitesi bir yandaki aynakol dişlisine (ön) geçirip daha sonra tekrar en içteki dişliye geçirmek suretiyle kontrol edin. bu işlemi yaparken gidon üzerindeki vites değiştirme mekanizmasını kullanmayın. vitesleri değiştirmek için vites kablosunu elinizle çekin. bisikletin vites değiştirme mekanizmasını kullanmak vites teli gerginliği ile ayar vidası ile alakalı işlemleri birbirine karıştırmanıza neden olabilir."
  teşekkürler.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-9-26_14-15-1.png
Birkaç yıldır yazdığım mesajlarda 'yokuş özürlü' olmaktan bahsediyordum. Bunu hep yazıyorum da, sakın ola bundan övündüğüm veya buna güvenip rakiplerimi yolda alt etme niyetim olduğu anlaşılmasın...
IMG_20160426_171815.jpg
Merhaba arkadaşlar , bugun istanbul tıp fakültesinde halk sağlığı dersime girdim. Dersin bir kısmında su depolamak icin kullanilan plastik kaplarin hangi maddeden yapildigini ve bunu nasil...
1.jpg
Merhaba arkadaşlar, daha önce kullandığım timex gpsde hız sensörüne bağlı otomatik pause ile aktivitenin mola süreleri strava kaydında gözükmüyordu.. [ATTACH] Ama garmin 1000 ve 520 gpsler...