bisikletim tur için yeterli mi?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bisikletimle Avrupa turu ve ya Türkiye turu(yakın şehirler arası) yapılabilir mi?Merak ediyorum sadece yakın zamanda bunu yapamam :D bisikletim böyle fakat bunu abime aldık.kadro boyu bana uymuyor.ilerde kendime deore setli hidrolik frenli bişeyler alcam.
Kadro : Sedona 711(2009)
Frenler: Shimano 486 Hidrolik fren seti
Arka aktarıcı: Shimano Acera
Ön aktarıcı: Shimano Acera
Vites kolu: Shimano Alivio
Ayna Kol: Suntour XCT
Maşa: Suntour XCM
Gidon: Amoeba-Borla
Lastikler: Schwalbe Jimmy

Öncelike Türkiye içi ve türkiye içinde abim ve kuzenimle birlikte gezebiliriz.kuzzenimin igmanı var(2010) ayrıca igman nasıl olur turda.Bu konuyu buraya mı yazsam tur bölümüne mi yazsam tam bilemedim.bisiklet seçiminin daha doğru olduğunu düşündüm eger yanlış yaptıysam kusura bakmayın

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Arkasına bagajı taktıktan sonra her bisikletle tur yapılır :)
Daha rahat gitmek için, dişsiz bir lastik almak senin yararına olacaktır :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
taşekkürler.size katılıyorum çünkü şehir bisikletlerini pek sevmiyorum asfaltta iyiler ama diger yerlerde mtb ye düzgün lastik takılırsa daha iyi olur.ve mtb den sonra şehir bisikleti çok agır geliyor insana :D

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Sele ve gidon ayarlarıyla da gezi için konfor sağlanabilir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
seleye jel takmak gerekecek galiba.lastik için önerdiğiniz bir marka model var mı?

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
MErhaba arkadaşım,
bisikletinin özelliklerine bakmadan yazıyorum bilesin,
öncelikle her tür bisikletle tur yapılır.

"Alabildiğiniz bisiklet en güzel bisiklettir"

Şimdi baktım bisikletinin özelliklerine tekrar yazıyorum.
Bu bisikletle "eğer gerçekten istersen" dünya turu bile atabilirsin.

Benim 2005 te aldığım sedona sadece arka göbeği değiştikten sonra hala kullanılabiliyor. 5 yıl olmuş. Akdeniz turumuz öncesinde acil olarak temin edemediğim için 16" almıştım. Boy 1.92 cm. bu arada.
Çok uzun bir sele borusu ile kullandım tur boyunca. ( Hala da aynı duruyor. )
Ne oldu acayip belim ağrıdı- tutuldu. Elinizdeki ile yetinmeyi bilmek lazım.

Parça, model, ağırlık, marka vs vs. bu kadar çok takılmayın.
Selamlar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Söylediklerinize katılıyorum.Tur yapanlarda genellikle mtb tarzı kullanmıyor şehir tarzı kullanıyor.bu sebeple merak ettim.çünü gidilecek yol her zaman kaymak gibi asfalt olmuyor:( şehir bisikleti tarzı bisikletlerin performansı nasıl?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Batuhan Keleş

Eğer MTB'de dişsiz lastik varsa, arada çok fark yok.
Yol bisikleti ile MTB arasındaki fark biraz daha yüksek sadece. Fakat yol bisikletindeki sürüş pozisyonu çok rahat olmadığı için belli bir süreden sonra ağrı yapmaya başlıyor, bu da uzun turlar için çok uygun olmadığını gösteriyor :)

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
tur bisikleti tur yapmak içindir ama dağ bisikletiyle tur yapılmaz mı yapılır. ama açıları arazide kıvrak olmak için olduğundan yorucudur. bu yoruculuk günlük 80 km den 10 günlük bir tuda sıkıntı yaratmayabilir ama tur bisikleti değildir.
profesyonel şoförlük yaptım, 2 yıl. hiçbir arazi aracı kendi markasıda üretilmiş bir sedan, asfalt aracı kadar konforlu değildir. unutulmamalıdır. ayrıca bunu ben değil uzmanlar söylüyor. açılar, aerodinamik herşey uzun araştırma ve geliştirme çalışmaları sonrasında oluşturuluyor. tur bisikletinin temel esası uzun arkamaşa, düşük aynakol göbeğidir. yoltutuşu ve daha uzunun sürüşler için kesinlikle gereklidir. dağ bisikletiyle tur yapılır mı yapılır. (ben de 500 km yaptım 5 günde)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
şimdi hidrolik fren kullandıktan sonra v fren sert geliyor garip geliyor.bu yüzden kullanacağımız bisikletler shimano setli ve hidroliklerde shimano.Uzun yolda hidrolikler çok sorun çıkarır mı?Ve yazın kendime uygun alacağım bisikleti sram mı alsam shimano mu gene alsam tam bilmiyorum.ikiside yakın birbirine uzun yolda aralarında belli bir fark var mı?

recep mutluer

Aktif Üye
Tepki
36
Gerçektende bir asfalt turda maşayı kilitlemek önemli.Gücünüzü tamamen tekere aktarıyorsunuz.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Hidrolik kısmı biraz sıkıntılı olabilir. Sorun çıkartmaz normalde, fakat bir sorun çıkarsa da yaptırmanız çok zor olur, muhtemelen o frensiz turu tamamlarsınız.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
haklısınız fakat ben baltık ve iskandinav ülkeleri turu yapmayı düşünüyorum.bu yüzden v fren pek faydalı olmayacak bana :( frenlere çok dikkat etmem gerekecek

Tepki
37
dostum , ben 15 yaşındaki bianchi metal yığını bisikletimle , mersin-antalya , mersin-mut vs. uzuun seferler yaptım. Bisikleti eskiciden almıştım zamanında . sağlam teker,göbek ve fren yettiyor bana. bagajımı hazırladım ve yola çıktım. gönül ister carbonlu bişeylerimiz olsun ama , imkanlar kısıtlı :D en iyi bisiklet , alabildiğimiz bisiklet sözüne katılıyorum . %99 u cesaret istiyor bu tür uzun yolların . marka olsun vs. bana göre takıntı . ben o bisikletle mersin-alanyalı-cehennem deresi nede gittim. o yokuşlarda ne çektiğimi ben bilirim bir :D ama acayip kas yaptı :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
haklısınız her türlü bisikletle tur yapılır :) fakat her bisikletin bi kullanım amacı var ;)