Bisikletimin ağır ve yavaş gitmesi

Tepki
2
Bisiklet
Salcano
S.a Arkadaşlar benim bisikletim ağır ve yavaş gidiyor . ne yapmam gerekiyor ? Sorun neden kaynaklanıyor olabilir ? Şimdiden teşşekkürler

Scudo

erkan_harman

Daimi Üye
Tepki
177
İsim
Erkan Harman
Bisiklet
Salcano
bisikletin ozelliklerini markasi veya resmini koyup yazarsan daha verimli cevap alabilirsiniz?

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisikletin V-Fren ise pabuçlar janta sürtüyor olabilir, disk fren ise diskler balataya sürtüyor olabilir. Fren sisteminin haricinde göbeklerde sıkıntı olabilir. Bisikleti ters çevirip frenleri kontrol et sürtme yok ise sorun göbeklerde. Tabii ki bisikletin ağırlığı ve lastikler de akıcılığı azaltabilir.

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.357
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@erkan_harman
Ayrıca kullanan kişi kaç kg,neye göre yavaş gidiyor ? mtb ye ,şehir'e ,yol'a göre mi ? Hız görecelidir yani.

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

Ayhan Şahan

Daimi Üye
Tepki
115
İsim
Ayhan Şahan
Bisiklet
Salcano
Unutmayın ki bisiklet değil siz sürersiniz.Tabiki de bisiklete de bağlı ama bir yere kadar.Ben 20 kiloluk salcano efes kullandım 2 sene.aceralı,deoreli 10-15 kiloluk Bisikletlerle beraber gittim ama şu anda yol Bisikletim var 9 kg'lık tabiki de bisikletten fark ediyor ama İŞ SİZDE BİTER unutmayın.

kerem oktar

Forum Demirbaşı
Tepki
204
Bisiklet
Bianchi
bisikletinizin tekerinde bir sıkıntı ve dönmesine engel olan bir şey yoksa yavaş giden bisiklet değil siz oluyorsunuz. Bisikletiniz ağır ise bunu avantaja çevirin bol bol binin bacaklarınız daha çok kuvvetlensin. mevcut bisikletinizle tatmin olacağınız hızlara yaklaşınca hafif bir bisiklet alın ve bol bol hız yapın :)

Tepki
2
Bisiklet
Salcano
Hayır ya mesela 15 km 'yi bu bisikletimle 1 saatte gidiyom . ama eski çalınan salcano bisikletimle 20 km'yi yarım saatte gidiyorum ?

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
20 km yarim saatte baya iyi :)
Yeni biskletiniz 2 amortisotluyse yavas olabilir.
Lastigin surtunmesi ruzgar durumu asfalt durumu sizin.durunj bisiklet agirligi jantlar gobekler kadro acilari masa esnemezligi falan hepsi etkilet. Sele borusunun durumu bile etkiler

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Taner Kartall

20km'yi yarım saatte gitmek demek, saatte 40km ortalama hız demek. Mümkün değil bu açıkçası.
Ya sayıları yanlış hatırlıyorsunuz, ya da eksi km saatiniz ayarlı değildi.

Bu mesaja reklam alınır.

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
40 km/h ortalama yapman biraz zor ancak eskisine oranla bisikletin daha yavaş gidiyorsa teker göbeklerine bakım yapman gerekebilir.bakımdan sonra göbeklerin akıcılığı artacaktır

Tepki
2
Bisiklet
Salcano
@Gökhan Toros

15 km yi yarım saatte de gitmiş olabliirm tam hatırlamıyorum ama baya hızlıydı hemde hiç yorulmuyordum

Yılmaz Uyar

Forum Bağımlısı
Tepki
758
Gökhan bey'de belirtmiş ama tekrar etmekde fayda var. 40 km/saat ortalama üst seviye profesyonel sporcu performansıdır.

Ortalama hız hesaplanırken yapılan hata, hız ortasını tek yönlü olarak yapmak/belirtmekten kaynaklanıyor. Eğer illa bir ortalama hesaplanacak ise aynı güzergah üzerinde gidiş ve geliş olarak veriler toplanır ve buna göre bir ortalama hız bulunur. Geçerli ve doğru ortalama hız performansını velodrom da yapılan antremanda daha geçerli olacaktır. (Dış etkenler azaldığından, limit ortalama hız bilgisi elde edersiniz ama bu gerçek hayat da işe yaramaz!)

Örneğin Fransa turunda bazı etaplar 45-48 km/saat ortalama ile biterken, bazı etaplar (Alp'ler dahil olunca) ortalama 35 km/saat altına kadar iner. Bilgi : (link)

Yine örneğin Ankara-Temelli rotasında Botaş'dan Temelli gölüne kadar olan 30 km bölümde hız ortalamanız çok rahat 40 km/saat üzerinde olabilir. Çünkü yol düz gibi görünsede -1 derece eğim var. Lakin aynı yolu Temelli-Botaş olarak tekrar geri dönüşde 30 km/saat ortalama çok zorlar.

Yani bazı güzergahda 40 km/saat olabilir ama bu geçerli veri değildir.

OrhanOzkaya

Aktif Üye
Tepki
283
İsim
Orhan ÖZKAYA
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba abilerim Konuyu hortlatmanın zamanı gelmiş galiba :D
Öncelikle yol bisikleti kullanıyorum bisikletimde sanki biri arkadaş tutuyormuş gibi oluyorum yani hızlanıp bıraktıgımda eskisine nazaran daha çabuk yavaşlıyor.
Önceden bıraktığımda baya güzel akıcı bir şekilde gidiyordu şimdi ise fark ettirircesine yavaşlıyor frenler değmiyor janta aceba bakım mı istiyor göbekler yoksa başka bir sorun mu var ? :)

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
balla tarcını karıştırıp bisikletinizin bilyalarına sürün..daha sonrada sizde ballı tarçınlı zencefilli bir çay içiyosunuz ve daha sonra roket oluyosunuz..tek çözüm bu.

• Hahaha
Tepkiler: OrhanOzkaya

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@OrhanOzkaya
Şimdi öncelikle bisikletiniz - jantları ve lastiklerini öğrenelim. Sonrasında bu eskisi derken kaç km öncesinden bahsediyoruz onu öğrenelim. Önemli detaylar bunlar.
Birde en son ne zaman tam bir bakıma girdi bisiklet ?

• Beğen

OrhanOzkaya

Aktif Üye
Tepki
283
İsim
Orhan ÖZKAYA
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren [/USER] Bisikletim : Carraro cr 012
Jantları : Carraro race ( Orjinal Jantları )
Lastikler : Cst 700X25C
Aldığımdan beri yüzeysel bakımlarını kendim yapıyorum detaylı bakıma girmedi ortalama olarak 2500 km falan oldu.
Yani Şöyle belirteyim 35 kmh ile giderken bıraktıpımda pedal çevirmeyi yavaş yavaş hızım düşüyordu ama şuan 35 kmh ile giderken bıraktığımda pedalı daha çabuk yavaşlıyor.

Son düzenleme:
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sizin performansta düşmüş olabilir... enerji yüklemesi yapın vücuda durum aynıysa sorunu bisiklette aramak gerekir o zaman.. bazen bendede oluyor yüksek vitesle 30 km hızla gittiğim yolu enerjim düşünce 15 km hıza kadar düşüyor....

• Beğen

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@OrhanOzkaya
Lastikler pek iyi olmasa da 2500km'de o kadar hissettirmezler kendini gibi geliyor. Stok jantlar zaten performanslı değiller. O sebeple bir baktırmakta fayda var bence.

Alperkilic

Üye
Tepki
18
İsim
Alper
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Lastik hava basıncı da önemli. Havası inen lastikler bisiklet ne kadar iyi olsa da performansı çok düşürüyor.

• Beğen
Tepkiler: EmirGkts