Bisikleti yikama 2 (Videoyu izleyin...)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
fırça çizer boyayı,ben aspirins temizlik maddesini basınçlı şişeye dolduruyorum,bisikleti güzelce köpürtüyorum süngerle siliyorum sonra durulayıp kuruluyorum ve yağlama yapıyorum.aşırı basınç zamanla zarar verebilir.

Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@alperK

Benim senin yasindan fazla bisiklet sürmüslügüm var ve simdiye kadar basincin hicbir zarar verdigini görmedim. Zarar verici basincal yikanirsa tabiki zarar verir ama dogru basinci kullanirsan hic bir zararini görmesin. Herseyin bir kurali vardir ve o kurarlara uyulmasi gerikiyor.

Mesela bir hollowtech aynakolunu yerinden yikartamayinca diger tarafdan celik cekiclemi yoksa plastik cekiclemi vurursun? Ben plastigi tercih ederim zarar görmesin diye, ama sonucta ikiside cekicdir.

Basincda böyle bir seydir bir 80-100 bar arasi yikamak var birde 200 barla yikamak var. Ben burada 80bari tercih ederim, 200 bar zarar vermesini gectim boyayi bile söker atar.

Tugay Sonsuz Sert

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Sedona
Teşekkür ederim. Çok iyi videolar olmuş. İyi bi konuda olmuş ayrıca.

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
@kivilcimb
Merhaba burada wd40ı zincir için kullandığınızı söylemişsiniz , gittiğim bisikletçide wd40 sıktı biraz şüpheliydim sizde şuana kadar herhangi bir sorun oldu mu ?

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
Murat abi, sana sonsuz teşekkür ederim. Sayende 2-3 saat bahçede bisikleti temizlemekten kurtuldum. Ha tek sorunum, kadro beyaz olduğu için siyahlaşan pis yağlar kadroya tutunuyor tazyikli su bile çıkaramıyor, onları da ıslak mendil ile çıkartıyorum. Çok sağ olasın abi:)

(link)

(link)

(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: MustafaNR

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Rica ederim sanberk, gördügün gibi 2 saatlik isi 10 dakiya düsürüyor ve tertemiz oluyor. :)

• Beğen
Tepkiler: Sanberk E

Darke

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Bianchi
Peki furç takımından(emin değilim ama maşanın çıkıntı yapıpta üzerinde gidon boğazını montajladıgımız borudan söz ediyorum) , tekerlek göbeklerine aynakol göbeğine vs. su kaçmıyor mu ya da bu kaçan su zarar vermez mi acaba?

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@Darke

Uzaktan sıkılırsa birşey olmaz.

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
Açıkçası ben de çok teşekkür ederim , bisikleti temizledikten sonra hep rublenin arkası tozlu yağlı kalırdı ama sizden esinlenerek başvurduğum bu yıkama tekniğiyle bisikletim ilk gün geldiği gibi oldu yeni bisiklet gibi :) sadece dış lastiklerin ortasında hafif tozlar var onlarda olmasa direk fabrika çıkışı :)

http://www.hizliresimyukle.com/images/2014/05/26/IMG-20140523-00402.jpg

Not:Zincir ve ruble temizliğiyle bu yöntemden önce çok uğraşmıştım keşke uğraşmasaymışım :/

• Beğen
Tepkiler: Darke

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@adapolat
Zincir ve ruble bu şekilde gerçekten sıfır haline geliyor(dişli aşınmasını saymazsak:)). Ben en son böyle yıkadığımda zincirim siyahtan gümüşe dönmüştü ama beyinsiz bir usta zinciri powerlocktan kırdığı için zinciri atmıştım, deneyememiştim bile:)

Eren T.

Üye
Tepki
8
@adapolat

benden size süper bi taktik! GAZYAĞI o siyah eskimiş yağı kolayca söküp alıyo zincir ruble aynakol temizliği için birebir temizledikten sonra yağlamayı unutmamak gerek :)

Yusuf5445

Üye
Tepki
0
İsim
Yusuf
Bisiklet
Sedona
Bende öncelikle benzinlikte yıkıyordum bisikleti 2 aylık jantımın gjbeği kitlendi garantiye verdiğimde bana göbeğin içine su girdiği cşve paslandığı söylendi basınçlı suyla yakalıyorum artık