bisikleti toplama almak istiyorum. ama nasıl ?

Tepki
3
merhaba bisiklet kardeşliği.
malumunuz herhangi bir model bisiklette aradığımız tüm özellikleri birarada bulamıyoruz. ve bu çok can sıkıcı bir durum. parçalar konusunda derin bilgim yok. yaşadığım yerde de öyle büyük bisiklet mağazası ve usta yok.
ben, trek fx serisi gibi hibrit bir bisiklet toplamak istiyorum. kadro:trek vb__ vites: 9'lu xt veya bunun sramdaki karşılığı (X0-X9).
temel olarak bunlar olmalı.öteki parçalar da çok kötü olmamalı. sorum şu : bu işi internet aracılığıyla yapabilir miyiz ve minimum kaça patlar ? vites konusunda tavsiyelere ihtiyacım var aslında. ben özellikle uzun turlara uygun ve yokuşlarda olabildiğince rahat çıkmaya yarayacak bir vites istiyorum. bu yüzden pahalıya gidiyorum. acaba doğru mu yapıyorum ?
cevaplar için şimdiden çok çok teşekkürler...

Scudo

tarık akman

Daimi Üye
Tepki
54
Deore Lx serisi vites seti sizin kullanım amacınıza uygun diye biliyorum ben. Toplama işini de erdoganlarbisiklet'e sorun derim. Jant seti kendileri yapıyor, bisiklet de topluyor. Parçalarınız ellerinde varsa yaparlar.

• Beğen
Tepkiler: emrah alptekin

Umut Kılınç

Daimi Üye
Tepki
76
Benim bildiğim kadarıyla toplama bisiklet daha pahalıya geliyor örneğin salcano gibi markalar disk fren setini 9 dolara alırken dışarıda 70 küsür lira.Ama benim bildiğim kadarıyla :)

• Beğen
Tepki
3
teşekkürler arkadaşlar. aslında şu an kullandığım bisikletle almak istediğim arasında yakından uzaktan alaka yok:cool: ( 250 liralık bir mtb -tourney aktarıcılar ve sis kollar-kadro 17 veya 18 )boyum 1.85 , bacak arası uzunluğu 90 cm- yaşım 35. yani , bisiklet aşkı olmazsa bu eziyet çekilmez:p.
bu bisiklet arkadaştan emanet alındı ( mecburiyetten) . yakında ekonomi düzelecek inşallah. kar yağmadan alıp bir kaç küçük tura çıkabilseydim çok iyi olacaktı:in:
2500 liraya kadar çıkabilirim. biliyorum yetmeyecek ama olabildiğince iyi olmasını istiyorum. en azından yürüyen aksan iyi olsaydı ötekileri ilerde yavaş yavaş iyileştiririm diye düşünüyorum. her türlü tavsiyeye ihtiyacım var. zaman ayırdığınız için çok teşekkürler...

ender77

Üye
Tepki
27
Toplama bisikletlerin daha pahalıya malolduklarını işitmiştim birkaç kişiden. 2500 TL bütçeyle bence, her konudaki beklentilerinizi karşılayabilecek çok iyi bir bisiklet alabilirsiniz. Mesela 940 Euro Trek FX 7.4, birçok kişi tarafından tescillenmiş bir şehir-tur bisikleti. Nihai tercih sizin tabii ki.

• Beğen
Tepki
3
teşekkürler ender bey ama ben vitesleri iyi olsun istiyorum. slx den aşağı düşünmüyorum ama bunun nasıl olacağını da bilmiyorum ( kısıtlı bütçeyle tabi ). anladığım kadarıyla, bu iş zor.

Tepki
3
çok teşekkürler hocam,gerçekten çok beğendim ama ben daha çok şehirlerarası turlarda kullanacam. çok nadir dağ turu olacak. mesela geçen hafta nemruta çıktık, orada bu salcano harika olurdu gerçekten:in:. ama böyle turlar çok nadir olacak. bu yüzden amortisör ekstra ağırlık olacak.
şöyle sorsam acaba xt veya x0 setleri illa karbon maşalarla mı alacaz? trek fx türü alüminyum kadrolarla bunları bir arada bulma şansımız var mı ? bisikletin her parçasından anlasaydım, valla üşenmezdim,parça parça,gıdım gıdım ilerler geç te olsa kafama göre toplama yapardım. ama şu halimle imkansız. sanmıyorum ki bu son sorduğumu bir bisikletçiye (mesela erdoğanlar) söylesem ilgilensinler. bu yüzden en yaklaşık modeli hazır almam lazım gibi geliyor : yani orta sınıf bir yol kadro, slx veya xt (mümkünse set, ya da en azından zincir,aktarıcı,ruble 9'lu) , 28 jant, amortisör olmasın . başlangıcı bunlarla yapıp ilerde durumum elverdikçe öteki parçaları da iyileştiririm.

Tepki
28
İşin uzmanı olmamakla beraber yaptığım araştırmalar neticesinde edindiği izlenim ve bilgilerle sizin sorunuza şöyle cevap verebilirim.

Diyelim ki Sram'in 8 adet modeli var, ve diyelim ki en temelden en gelimişe 1 2 3 4 5 6 7 8 diye sıraladık.

6 nolu model mekanik olarak altındaki diğer bütün modellerden daha üstün... Ama en gelişmiş model olarak 7 ile 8 mekanik kabiliyet olarak 5 'den daha üstün değil. Artık burda ultra hafifliğin sağlamlıktan ödün vermeden sağlama işi devreye giriyor. Yani 7 ile 8 aslında 5 den mekanik olarak çok da üstün değiller ancak ultra hafifler. Bundan dolayı ultra pahalılar ve yine bundan dolayı ultra hafif kadrolu yani karbon bisikletlerle beraber kullanılıyorlar genelde. Çok az bisiklet üreticisi bu donanımları aluminyum kadrolu bisikletlere koyuyorlar.

Bence sizin yapmanız gereken bütçenize uygun olan; vites donanımı illa en üst seviye olsun şartınızdan vazgeçerek kadrosu hafif olan orta halli vites donanımı olan bir bisiklet almanız.

İleride bütçeniz olursa ya vites donanımını upgrade edersiniz, ya da daha fazla bütçeniz olursa hayal ettiğiniz vites donanımına sahip karbon kadrolu bir bisiklet alıp Nirvana'ya ulaşırsınız =)

• Beğen
Tepkiler: ProfessionaL
Tepki
28
Bence bunu beğeneceksin. Bütçenede uygun. Vites donanımıda fena değil, istediğine yakın
(link)

Tepki
3
öncelikle bu güzel açıklamalarınız için çok çok teşekkürler.
kesinlikle bir uzman gibi konuştunuz. bir bisiklette en önemli parça kadro ve ben bunu değil de öteki kompanentleri düşünüyorum ilk etapta. tamamen saçma ve mantıksız fikirler:( kabul ediyorum yanlış olduğunu.
dediğiniz çok doğru : önce olabildiğince iyi bir iskelet almalı, yavaş yavaş donatmalı.:in:
ama iyi kadro çok pahalı ve bunlardan alabilme ihtimalim hiç yok. olsa bile benim istediğim özellikte donatana kadar da epey zaman geçer. yaşım 35. son gençlik dönemi bitmeden iyi donanımlı bir bisikletle bol bol tura çıkmak istiyorum. madem üst düzey kadro imkansız bari donanımı bişeye benzesin istiyorum.

Tepki
3
son mesajınızı görmemiştim az önce cevap yazarken. ben bunu görmemiştim merida satan sitelerde. hakkaten dediğiniz gibi , vitesler sanki benim için :p
siz de daha ben yazmadan hissettiniz sanırım diyeceklerimi ve önceden göndermiş gibi oldunuz :)
bir daha teşekkür ediyorum size. dediğiniz gibi istediğime çok yakın. peki bunu nerden bulacaz ? google ilk sayfada bunu satan mağaza yok . seda bisiklete bakmıştım zaten bu model yoktu. yine onlara mı söylemeliyiz yoksa... ?

Tepki
28
Rica ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Dediğim gibi işin uzmanı değilim tamamiyle internette, forumlarda yaptığım araştırmalar sonrasında böyle bir sonuca ulaştım. İşin uzmanları daha doğru bilgi vereceklerdir.

Bu bisikleti bulmak için sormak lazım bayilere tek tek.
(link)

Bende bu bisikletin bir alt modelini alacağım sanırım.

Tepki
3
tekrar çok çok teşekkürler erkin bey.
tabi ki her marka ve modeli incelemedim ama ilk etapta akla gelen ve tanınan markaların bir çok modelini inceledim . şimdilik istediğime en yakın sizin önerdiğiniz bu merida oldu. frenleri V yapıp amortisörden de kurtuldum mu olay tamam. şimdi burda küçük bir sorum daha olacak : acaba bu değişiklikleri satın almadan önce satıcıya söylesem ekstra para almadan yapar mı ? sonuçta V fren daha ucuz , amortisör de ek para ister diye biliyorum. ben bisiklete normal ücretini verecem ama dediğim değişikliklerle alacam. böyle bişey mümkün mü ? yani ben kullanmayacağım parçaya para vermek istemiyorum.

Tepki
14
Bisiklet
Sedona
merhabalar 500 tlye güzel bir tur bisiklet toplanır mı çok harika olması gerekmez mesela salcano city sport 21 vr ayarında bisiklet olsa yeter.dalkiran83 @gmail.com a e mail atarsanız çok sevinirim.