Bisikleti seçim aracı oldu

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Düzce'de Bağımsız Belediye Başkan Adayı Hasan Kalkan, hem bisiklet kullanımına dikkati çekmek hem de maddi anlamda tasarruf sağlamak amacıyla seçim çalışmalarını bisikletiyle sürdürüyor Türkiye'de coğrafi yapısı nedeniyle bisiklet kullanımının yaygın olduğu illerin başında gelen Düzce'de Bağımsız Belediye Başkan Adayı Hasan Kalkan, hem bisiklet kullanımına dikkati çekmek hem de maddi anlamda tasarruf sağlamak amacıyla seçim çalışmalarını bisikletiyle sürdürüyor. Kentte esnaflık yapan Kalkan, hiçbir siyasi partiye başvuru yapmadan yerel seçimlerde Düzce Belediye Başkanlığına bağımsız aday oldu.

Her gün işine bisikletiyle gidip gelen Kalkan, seçim çalışmalarında kullanacağı araçların yakıtları ve kiralarının fiyatlarını öğrenince, hem bisiklet kullanımına dikkati çekmek hem de tasarruf amacıyla bisikletinin arkasına 2,5 metrelik ek platform yaparak sokaklarda kendisini tanıtmaya çalışıyor. Kalkan'ın bu çalışmasını ilginç karşılayan bazı vatandaşlar, renkli kişilik ile fotoğraf çektirip sosyal medya hesaplarından Kalkan'ın desteklenmesi gerektiğini çevrelerine duyuruyor. Hasan Kalkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Düzce Belediyesine hiçbir siyasi bağlantısı olmadan başkan adayı olduğunu söyledi.

"Otobüsler kadar da etkili bir reklam"
Belediye Başkan adayı olmanın ciddi bir maddi güç gerektirdiğine değinen Kalkan, "Aslına bizi buraya iten maddi imkansızlıklar oldu. Yani seçim otobüsü giydirip de günlük 500-bin lira yakıt parası veremeyeceğimiz için kendi bisikletimiz vardı, hazırda römorkumuz da vardı. Üzerine böyle bir aparat yaparak kendimizi bu şekilde tanıtmayı seçtik. Doğaya ve ülke ekonomisine hiçbir zararımız yok. Hem otobüsler kadar da etkili bir reklam." şeklinde konuştu. Bir bağımsız adayın seçim otobüsüne günde bin lira vermesinin zor olduğunu anlatan Kalkan, ilkokuldan beri bisikletkullandığını, Düzce'de en uzak mesafeye bisikletle 20 dakikada gidebildiğini dile getirdi. Kalkan, iş yerinden günün belli saatlerinde ayrılarak bisikletiyle seçim çalışması yürüttüğünü ve en az 5-6 kilometre yol katettiğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Çalışmalarımı gezerek bu şekilde yapıyorum. Vatandaşımız da bizi sahiplendi. Beni gördükleri zaman bir evlat, bir kardeş, ağabey gibi görüyorlar çünkü onlar da benim gayretimi görüyorlar. Çabamı görüyorlar. Buna kayıtsız kalmıyorlar. Nereye gitsem insanları fotoğraf çektirmek istiyor yani sahiplendiler bizi sağ olsunlar."

Scudo

Hakan38

hı garbon
Tepki
204
İsim
Hakan Atabay
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Daha fazla oy almak içinse (sanmıyorum ama) bisikleti kullanması hoş değil ama kendisininde işe bisikletle gitmesi bisikleti aktif olarak kullandığını gösteriyor tabiki bu güzel birşey başarılar diliyorum

ndhakara

Forum Demirbaşı
Tepki
967
İsim
Cihat
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hakan38 bence aksine kullanması çok hoş. En azından harkını ortaya koyuyor. Tabi ki oy vermek için tek kriter değil ama yine de orada yaşıyor olsam gözümde +1 yazardı :)

• Beğen
Tepkiler: Hakan38

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Seçim görsellerinin bulunduğu römorka biraz daha ''damla dormu'' kazandırsa aerodinamik direnç katsayısını bir hayli düşürmüş olacaktı.:okyrm:Bu hali de çok kötü sayılmaz diyelim.

189574

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
dün, ismi lazım değil, bir parti aracı, anıtkabirin yanından, kimbilir kaç para verip bestelettiği boğuk boğuk anlaşılmaz bir müzik höykürterek geçti. anıtkabire kırkkat gayrimüslim geliyorda, fısıltıdan yüksek sesle konuşmuyorlar, en azından ölüye saygılarından. Düzce adayını tebrik ediyorum. zaten ne ara amerikn tarzı seçim sistemi bize geldi, biz de hemen uyum sağladık anlaşılmaz. bizim sokaklarda ağaçlara, muhtar adayları üzeri ince plastik kaplı seçim broşürü zımbalıyor. anlıyoruz ki, sıfatlarından, muhtar olmak için at hırsızı kılıklı olmak gerekiyor. sahi, muhtarlar ne işe yarıyor?

Hakan38

hı garbon
Tepki
204
İsim
Hakan Atabay
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ndhakara demek istediğim daha fazla oy almak için sadece seçim zamanında kullanması hoş değil bu şeye benziyor bisiklet yoları yapıcaz diyip seçimi kazandıktan sonra yapmamaları gibi ama yinede tebrik ediyorum orjinal bir fikir olmuş orda olsam benimde oyum ona olurdu

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Çağdaş78 Türkiye'de rüzgarın nereden eseceği belli olmadığından bütün bilim dalları gibi aerodinami biliminin de eli kolu bağlı kalıyor.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.314
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Srcnkrtlms Sercan kardeşim, biz "Seçim olacağı pazara kadar değil, mezara kadar" bisiklet üstündeyiz...Yeter ki bu tip sıradışı diye algılanıp hayralık/şaşkınlık arası duygular uyandıran propaganda yöntemleri artarak devam etsin...Belki biraz farkındalık yaratıp kimi zorlukları aşmamıza yardımcı olur..

Srcnkrtlms

Üye
Tepki
142
İsim
Srcnkrtlms
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@cazci Aynı fikirdeyim Cem abi, bu iş spor disiplini kazanmış kişilerde zaten ilelebet devam edecektir :)
Fakat @sadi imren çok ilgilenmedi bizim desteğimizle...

• Beğen
Tepkiler: sadi imren

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Srcnkrtlms eyvallah. Politika siyaset işi temiz dürüst adam işi değil kardeşim bunu yapmak için biraz kaypak olacaksın, zaten düzgün adamı barındırmazlar.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@Mehmet Metin Levent Görüyorum ve artırıyorum. Eski zamanın sosyal , ekonomik (tarım ekonomisi) ve idari sebepleriyle uygulanan " Adlı Tatil " ve Okulların Yaz Tatili " günümüzde sadece turizmden para kazanan esnafa fayda sağlıyor. Halbuki hem nitelik hem de nicelik olarak daha çok çalışmalari gerektiği halde. Ama herkes halinden memnun , çam filmi kadar bahsedilmez.
Muhtarlar bazı kırsal bölgeler hariç maalesef biraz gereksiz duruyor. Maalesef diyorum çünkü en ,öz, hakiki....vb demokratik secimle seçiliyorlar.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bize böyle adamlar lazım, yerine göre uyanık, açgözlü satıcılara göre münafık, halkına göre mütebık. :)
Şahsen, bağımsız aday olması ve bisikleti ön plana çıkarmasından ötürü dikkatimi çekti. İleride bisikleti kenara atıp aero bir otomobilemi yoksa bisiklete mi geçer bilinmez. :)

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Bağımsız başkan

Hasan bey, bisikleti sadece secim araci olarak kullaniyor olsaniz dahi -ki oyle olmadigini da soyluyorsunuz- yarattiginiz farkindalik bile bisiklet camiasina faydadir Secilseniz de secilmeseniz de Duzce'ye coktan faydaniz dokunmus olmus bana sorarsaniz. Nacizane tebrik ediyorum gayretinizi.

Mahali idari secimlerde size basarilar diliyorum.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.314
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bağımsız başkan , Foruma daha sık girerek bizlere anı ve anekdotlarınızı anlatırsanız memnun oluruz...
Vizyonunuzu bilmesekte "Bisikletçi Kötü Biri Değildir" sempatisini size çok görmeyelim...
Bisiklet ekseninde elde edilen toplumsal kazanımlarımızın artması dileğiyle...

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
10.645
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti