bisikleti-kasko

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında orhan0911 tarafından paylaşıldı.

 1. orhan0911

  orhan0911 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Eylül 2012
  Mesajlar:
  561
  Beğeniler:
  179
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  http://sozcu.com.tr/2013/yasam/bisikleti-kasko-odedi.html

  Kazaya karışan bisikletin hasarını sigorta şirketi ödedi.
  Burak GEZEN/ÇANAKKALE, (DHA)
  Çanakkale’de yüzme antrenörü 31 yaşındaki Volkan Dönmez, bisikletiyle park halindeki bir otomobilin sürücüsünün kontrolsüz şekilde açtığı kapıya çarptı. Dönmez, bisikletinde oluşan maddi hasarı otomobil sürücüsünün kasko şirketinden tahsil etti.
  Yüzme antrenörü Volkan Dönmez, geçen 13 Ekim’de, antreman yapmak için bisikletiyle Atatürk Caddesi’ne çıktı. Balıkesir Kavşağı’na geldiğinde Dönmez, yolun sağında park halindeki 17 EU 547 plakalı otomobilin sürücüsü İbrahim Özden’in kontrolsüz şekilde açtığı kapıya çarptı. Çarpmanın şiddetiyle, devrilen bisikletinin arka jantı eğilen, ayna ve flaşörü kırılan Dönmez’in üzerindeki bisiklet forması da yırtıldı.
  Bu sırada olay yerinden geçen trafik ekibi, kazayı görüp müdahale etti. Bisiklet ve otomobil sürücüsünün alkol muayenesi yapılıp, kaza raporu tutuldu. Her iki sürücünün de alkolsüz olduğu belirlenirken, kaza raporunda, otomobil sürücüsü İbrahim Özden, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 84. maddesinde yere alan kod 67′yi içeren, “Yolun sağına veya soluna yanaşırken, karayolunu kullananlar için tehlike doğurabilecek veya hareketlerini zorlaştıracak şekilde davranmak kuralını ihlal” suçundan kusurlu bulundu.
  Bisikletin de bir taşıt aracı olduğunu ve trafikte saygı gösterilmesine dikkat etmek amacıyla Volkan Dönmez, mücadele başlattı. Kaza raporunu otomobil sürücüsü İbrahim Özden’in kasko şirketine gönderen Dönmez, zararının karşılanmasını istedi. Bu sırada bisikletini 380 liraya tamir ettiren Dönmez, faturasını da sigorta şirketine gönderdi. Dönmez, 5 aylık mücadelesi kazandı. Sigorta şirketi Dönmez’in hesabına 400 lirayı yatırdı.
  Bu kararın tüm sürücülere örnek olacağını söyleyen Volkan Dönmez, “Türkiye’de bisikletin de bir taşıt aracı olduğu, trafikte saygı gösterilmesi gerçeği unutulmamalı” dedi.
   
 2. Taner Rona

  Taner Rona Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.161
  Beğeniler:
  689
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Güzel bir haber.Benzer başka davalara da emsal gösterilebilir.
   
 3. Erdal Ceylan

  Erdal Ceylan Üye

  Kayıt:
  6 Mart 2013
  Mesajlar:
  98
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Ümit
  Seviye:
  Umarım bu tarz haberleri bir daha okumayız ama dünya hali insanın başına ne gelecek belli olmaz. Sigorta şirketi yapması gerekeni yapmış sadece.
   
 4. Tolga Günsezer

  Tolga Günsezer Bisikletkolik

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  19 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.264
  Beğeniler:
  1.137
  Şehir:
  Manisa / Sarıgöl
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  Güzel haber fakat bir hata var. Kasko sigortası kendi aracınızda oluşan hasarları tazmin eder. Karşı tarafa verdiğimiz hasarları ödeyen sigorta Trafik Sigortasıdır. Kasko sigortası ancak trafik sigortasının teminatının yetmediği durumlarda limitler dahilinde ödeme yapar. Yani direkt olarak kasko poliçesinden bu tip hasarlar ödenmez. Sanırım gazete hatalı yazmış bilgi olsun diye yazıyorum.

  Bu tarz kazalarda izlenecek yol şudur;

  Eğer anlaşılırsa karşılıklı Kaza tespit tutanağı düzenlenir, anlaşılamazsa polis çağırılır polis tutanak düzenler.
  Sürücünün ehliyet, ruhsat ve trafik sigortası fotokopileri alınır.
  Poliçeyi düzenleyen sigorta şirketinin hasar ihbar bölümüne hasar başvurusu yapılır (Şirketlerin internet sayfalarında ilgili hasar bölümü telefon numaraları bulunur.)

  İnşallah kimsenin yapması gerekmez bu işlemleri :)
   
 5. ozgurerdem

  ozgurerdem Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  270
  Beğeniler:
  114
  Şehir:
  Eskişehir-Bolu
  Bisiklet:
  Raleigh-USA
  Seviye:
  Eskişehir için söyleyebilirim ki, çoğu yerde bisiklet kullanma yasağından dolayı yasak olan cadde ve sokaklarda böyle bir durumla karşılaşsanız dahi hata sizde olmasada olsada tarafınıza hiçbir ödeme yapılmaz. Haber güzel. Sevindirici( kaza dışındaki gelişmeler)
   

İlginizi Çekebilir

DSC1865-630x420.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
image.jpg
Arkadaşlar yaptığımız turlarda güzel yerleri resmetmek, yeni yerler keşfetmek istiyor insan ama gerekli tedbirler alınmadığı taktirde zor durumlara düşebiliyor insan. Son turum çiseli şelalesi...
upload_2017-2-1_9-3-58.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...