bisikleti aldıktan sonra ince ayarlar!

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında SametAksuoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. SametAksuoğlu

  SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2005
  Mesajlar:
  606
  Beğeniler:
  473
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  eğer boy cetvelinde, aldığınız kadro boyunun 165 - 175 arası boylardakiler için olduğu yazıyorsa, ve 178 boyunda olmanıza rağmen, daha atak, daha kontrollü sürüş için, siz bu kadro boyundaki bisikleti aldıysanız;

  * çatal borusundaki aluminyum halkaları değiştirerek, gidonu aşağıya mı yukarıya mı, yoksa en üste mi alırsınız? şuanda gidon ortada duruyor ve dolayısıyla bu daha eğimli bir oturuş, agresif sürüşe daha yatkın bir pozisyon demek! Bir parça kaldırılabilir ya da bir parça daha indirilebilir; ve bisikletin sahibi, bileklerinin ağrıdığını söylüyor? indirmek mi kaldırmak mı gerekli?
   
 2. Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bildiğim kadarıyla kaldırmak, şöyle ki;
  • Gidon yukarıda olunca, öne doğru eğilme açısı dolayısıyla bel ağrıları meselesi...:)
  • Ayrıca boyumuzun diğer yarısı da bacaklar olduğuna göre kavisli yollarda dizlerin elciklere değme hadisesi ve
  • Başa yakın olacağından iki kaş ortasındaki doğal hizalama/nişan alma ekseni iyileşecektir.
  Tabi sadece gidon kaldırmak ile küçük kadro rahatsızlığı giderilmez. Hatta üzülerek söylemeliyim ki tam anlamıyla giderilmez. Her zaman bir rahatsızlık olacak. Eğer ayarlı (açısı ayarlanabilen) gidon alma imkanın varsa yukarı/aşağı haricinde öne/arkaya ayar yapılabildiğinden bunu tavsiye edebilirim. Ayrıca selede de küçük oynamalar mümkün. Haa bir de kavislerde tekerleğin ayak ucuna çarpma meselesi var ki sanırım ona yapacak bir şey yok. Belki ön maşa değiştirilirse tekerlek çapı küçültülebilir. Mahallede bazı arkadaşlar görüyorum (tabi başka nedenden bunu yapıyorlar), ön tekerlek arkadakinden küçük! Keratalar, hoş gözüküyor ama doğru değil tabi...:)

  Başarılar...