Bisikletforum'da AR-GE çalışması...

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Selim Çam tarafından paylaşıldı.

 1. Selim Çam

  Selim Çam Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.905
  Beğeniler:
  548
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Düşündüm düşündüm düşündüm...

  Fikir-1:
  Bisikletforum'umuz yeterince aktif zaten. Gerek yazılı olarak gerekse organizasyon olarak. Hatta festivaller bile düşündük. Bir fikrim var. MTB ve YOL bisikleti kapsamında sprint mesafede birçok kişinin katılabileceği yarışlar olsun. Artık bunun süresini de biz belirleriz aramızda konuşarak-tartışarak. Benim düşüncem ayda 1 olması. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Eskişehir, Edirne ve daha birçok şehirimizde bu organizasyonu yürütebiliriz gibime geliyor. Hatta bisikletforum kupası diye bişiy yapılır, şehir birincileri bir yıl sonunda alınan puanlar neticesinde ortak bır şehirde yarışır fln. Katılım ücreti olarak da 1 YTL gibi komik bir rakam da koyabiliriz. Toplanan paraları da değerlendiririz.

  Fikir-2:
  Türkiye'nin ilk bisiklet dergisi! Dergicilik çok iyi iş.. Bir kere vergisi yüzde sıfır.. Ki kalemi kuvvetli insanlar var forumda.. Mustafa Kılıç mesela.. Hakan Yazman'ın da iyi.. Çağrı fln da bilgi olarak iyi epey.. Asker'deki Fatih'i, yönetici Halil'i de unutmamak lazım.. Ulaş ve Gürsel abiyi de; bir de reklam verirler; tam olur:) Benim düşüncem derginin 2 ya da 3 ayda 1 çıkması..

  Desteklerinizi bekliyorum.. Bu fikirlerimi değiştirin-geliştirin; hadi arkadaşlar.!
   
  d.berkay ve Admin bunu beğendi.
 2. bora_jb

  bora_jb Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Ocak 2007
  Mesajlar:
  469
  Beğeniler:
  105
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  dergi olayı cok zor bir olay olduğundan bana kalırsa 1, fikir daha güzel hatta çok güzel ama yarış düzenlemek için bazı prosedürler varmış tam bilmiyorum neler gerektirir ...Ama bir kere rayına oturtursak çok güzel olur gibime geliyor ben izmirde her turlu maddı manevı desteğe hazırım .
  Güzel fikirler gelmeye başladı :) hayırlısı
   
  Selim Çam bunu beğendi.
 3. gizer

  gizer Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Kasım 2006
  Mesajlar:
  414
  Beğeniler:
  172
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Çok iyi düşünce. Ancak bazı zorluklar var.
  Önemli olan çıkacak derginin finanse edilmesi. Konusu bisiklet olan bir derginin ne kadar satacağı beni düşündürüyor. Şunun şurasında bisikletle ciddi şekilde ilgilenen bir avuç insanız. Dolayısıyla, bu derginin satılmaması, bedava dağıtılması gerekir. Bu şekilde daha çok insana ulaşılır. Derginin ücretsiz olmasının da bir avantajı var; reklam gelirlerini arttırmak. Burada ikinci problemle karşılaşıyoruz; kim reklam verecek? Ülkemizde bisiklet satan çok, bisikletin içinde olup da bisiklet satan az. Bu nedenle reklam verecek firmalar belli başlı, hepimizin bildiği firmalar. Durum böyle olunca da dergi giderlerini karşılamak güç görünüyor.
  Bu konuda belki de yapılması gerekenler, rakip olmalarına rağmen, bazı firmaların biraraya gelerek bu tip bir dergiyi çıkarmaları. Nasıl olsa dergi reklamdan kazanacak. Bisiklet firmaları, ama gerçek bisiklet firmaları da az olduğuna göre, reklamı kendi dergilerinde yapabilirler. Makaleler yayınlanır. Yenilikler anlatılır. Haberler verilir. Dergi de bedava olduğundan (Kısmen parayla da satılır. Abonelik gibi) ülkede bisiklete binenlerin sayısı artar.
  Bisiklete binenler çok olunca, bisikletçi kazanır (daha çok satacağından), hava temizliğinden doğa kazanır, okuyucular kazanır, sağlığımız kazanır. Belki sağlık sektörü biraz kaybeder:) ama olsun.
  Bir de şu var. Eğer böyle bir dergi bisiklet firmaları tarafından çıkarılırsa, rakibi olamaz. Çünkü çıkacak ikinci dergi, bisiklet firmalarının reklamlarını almak zorunda. Yoksa yaşayamaz.
  Üzerinde durulması, düşünülmesi gereken bir konu. Teşekkürler Selim.
   
  Selim Çam bunu beğendi.
 4. Antares

  Antares Forum Demirbaşı

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  31 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  417
  Beğeniler:
  205
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Her iki fikrin içinde sponsor firma gerekli. Hevesini kırmak istemem ama çok zor dergi çıkartmak. Önce ses getirecek bize maliyeti olmayan faaliyetler yaparak dikkat çekmek ve sonrasında büyük firmalardan yaptıklarımız için sponsor olmalarını istemeliyiz. Bu konuyu görev edinecek bir kişinin çıkıp takip etmesi lazım.

  Ses gitirecek, dikkat çekecek neler yapılabilir dersen bilmiyorum.. bunları düşünmek lazım... çılgın ama faydalı işler olabilir :) mesela Belediye ile anlaşıp bisikletlerle sahil temizliği yapılır :) :) haber olsun işte!!

  Başka şeylerde var.. 1 YTL cik gibi para toplayarak birilerini sevindirebiliriz.. sokak çocuklarını barındıran evler veya çocuk esirgeme kurumu var.. vs. vs.

  Sevgiler..

  Not. Fikirlerin güzel ama :)
   
  Selim Çam bunu beğendi.
 5. Tuğrul

  Tuğrul Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.753
  Beğeniler:
  1.324
  Şehir:
  Suadiye
  Seviye:
  Türkiyenin ilk bisiklet dergisi olmaz.Eğer çıkarılabilirse ,kaçıncı olduğunu da bilemem ama daha önce Yeşil Bisikletin böyle bir dergisi vardı.Bir müddet çıktı,sonra çıkmadı.Detayları Gürsel Abiden öğrenebilirsiniz.
   
  Selim Çam bunu beğendi.
 6. hpeker58

  hpeker58 Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2006
  Mesajlar:
  72
  Beğeniler:
  58
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  arkadaşlarında dedikleri gibi dergi işi zor iş.ama kısa sprintler güzel olur.baya da zevkli olacağina inanniyoyorum.para olayı ile güzel şeyler yapılabilir..
   
  Selim Çam bunu beğendi.
 7. d.berkay

  d.berkay Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.886
  Beğeniler:
  3.207
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Demir Berkay
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  Sprint yarışı olayı bence de çok iyi bir fikir;)
   
  Selim Çam bunu beğendi.
 8. yavuzicmez

  yavuzicmez Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2006
  Mesajlar:
  296
  Beğeniler:
  116
  Şehir:
  Lüleburgaz / Bornova
  Seviye:
  dergi işi zor da olsa, yarışlar güzel olur.
  zaten Türkiye'de fazla yapılmıyor.
  bir katkımız olur bizim de, hem eğlenmiş de oluruz
   
  Selim Çam bunu beğendi.
 9. Halil Ercins

  Halil Ercins Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2006
  Mesajlar:
  101
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  aydın
  Seviye:
  bir süre dağıtım evin de ve basım evinde çalıştım yasal bir dergini çıkarılması çok zor veya dağıtılması ama yarış fikri çok hoş
   
  Selim Çam bunu beğendi.
 10. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Kişisel görüşüme göre, internet böylesine yaygınlaşmış ve her köşe başında da internet kafe varken çok dert değil bence, zaten şu anda yeterli potansiyel yok görünüşe göre, tabii hiç bir monitor elimizde tuttuğumuz dergi gibi olmuyor belki yakın bir gelecekte olabilir dergi, Ülkemizin bisiklet potansiyeli gün geçtikçe hızla artıyor.

  Drag yarışları ise güzel olur bence de ;)
   
  Selim Çam bunu beğendi.
 11. nazz

  nazz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Mart 2007
  Mesajlar:
  496
  Beğeniler:
  294
  Şehir:
  Ant
  Seviye:

  katılıyorum....bu çok güzel bir düşünce..

  Selim senin düşüncelerinde çok güzel , ama yayıncılıgı bende biliyorum, dergi için sadece onu iş gibi görecek kişiler görev edinmeli, bu da şu an çok zor gibi..
  Bilirsiniz ki, bunlardan önce yapabileceklerimiz aşamalandırılır,herkes birşey üstlenir ve başka birçok şeyde yapılabilir..Bahsettiğiniz miktar gerçekten hiç kimsenin red edeceği bir para değil, ama sadece benim fikrim dergi işi çok zor, bu işi bürosunda ,yogun tempoyla takip eden arkadaşlarım var zorlugunu biliyorum...

  Düşüncelerin öyle güzel ki keşke olabileceğini bilsek, hemen destek olabilsek..
  sağol paylaşımın ve güzel düşüncelerin için,
  yeni fikirlerini her zaman paylaşmanı bekliyorum ....

  sevgiler
   
  Selim Çam bunu beğendi.
 12. Tuğrul

  Tuğrul Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.753
  Beğeniler:
  1.324
  Şehir:
  Suadiye
  Seviye:
  Arkadaşlar ,
  Hep muhalefet ediyormuşum algılamayın ama , forum para toplayamaz.
  Para toplanabilmesi için Dernek olup ,karşılığında makbuz vermesi gerekir.
  Dernek olmadan ,makbuzsuz toplanan para yasal olmaz.Dernek kurmanında o kadar çok prosedürü varki anlatamam.

  Eğer bir şey yapılması gerekiyorsa,karşılıksız yada sponsorların yardımı ile yapılması gerekir.Bunun içinde vakti olan arkadaşlar ön ayak olabilir.Biz de destekleriz.

  Selamlar & Saygılar
   
 13. Serhat ÖNAL

  Serhat ÖNAL Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2007
  Mesajlar:
  123
  Beğeniler:
  60
  Şehir:
  İstanbul - Avrupa
  Seviye:
  Yeni baştan bir basın yayım kuruluşu oluşturmak yerine, hali hazırda aylık yayımlanan bir spor, gezi veya outdoor dergisinin belli aralıklarla bir bisiklet eki vermesi sağlanamaz mı ? Ortada zaten bir dergi vardır o dergi ile uğraşan insanlarda. Bunu ilk fırsatta bilgi alabileceğim kişilerle görüşüp size de iletirim.

  İkinci olarak para toplanması konusunda da aynı dergi konusunda olduğu üzere kurulu bir dernekten faydalanmak mümkün değil mi ?
   
 14. nazz

  nazz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Mart 2007
  Mesajlar:
  496
  Beğeniler:
  294
  Şehir:
  Ant
  Seviye:
  bu soruların cevabını bende araştıracağım...
   
 15. güray

  güray Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2006
  Mesajlar:
  302
  Beğeniler:
  82
  Şehir:
  antalya\istanbul
  Seviye:
  bu müthiş bir fikir.kaliteli bir spor veya outdoor dergisinde ek olarak başlanabilir.:in: gezi dergilerinde pek istediğimiz kitleye ulaşamayabiliriz.
   
  semihcelikoglu bunu beğendi.
 16. hulyaars

  hulyaars Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  464
  Beğeniler:
  234
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  Fikirleriniz güzel ancak sanıyorumki buradaki pek çok kişinin iş vb. sorumlulukları olduğundan özellikle dergi işiyle uğraşabileceklerinden emin değilim çünkü özel bir emek ve çaba gerektiriyor ama frontailerin ekdergi fikri daha olası görünüyor.
  Ayrıca yukarda bir arkadaşımında değindiği gibi düzenlenen yarışların kimsesizler, sokak çocukları vb. ne yardım ve destek gibi amaçlarla düzenlenmesi daha fazla anlamlı olacaktır.
  Paylaşım için teşekkürler....
   
 17. backbone

  backbone Üye

  Kayıt:
  5 Şubat 2006
  Mesajlar:
  90
  Beğeniler:
  22
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  fikirler oldukca güzel dergi işini araştırmak lazım kuzenim İstanbulda bir tekstil dergisinde yazı işleri müdürü onunla bir görüşeyim neler gerekiyormuş.ama diger arkadaşlarında dedigi gibi zor.konuların incelenmesi lazım fotograflar ayıklanacak onları halletsekde basım işini nasıl halledecegiz?
   
 18. Antares

  Antares Forum Demirbaşı

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  31 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  417
  Beğeniler:
  205
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Tuğrul abi doğru söylüyor..

  Bir dergi veya gazete yanında EK verme işinide bisiklet üretici veya ithalaçcısı firmaların yapması gereken birşey olduğunu düşünüyorum.
   
 19. bora_jb

  bora_jb Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Ocak 2007
  Mesajlar:
  469
  Beğeniler:
  105
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  bence ek bir dergi olayı super bir fikir arastırılması gereken bir konu ben birseyler bakacagım arkadaslara da sorarım tanıdıkları var mı dıye.
  bu sekılde cok mantıklı ve olmıyacak birseymıs de gıbı değil daha once cok zor gelıyordu ama boyle cok mantıklı
   
 20. Serhat ÖNAL

  Serhat ÖNAL Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2007
  Mesajlar:
  123
  Beğeniler:
  60
  Şehir:
  İstanbul - Avrupa
  Seviye:
  Bir dergi ile ön görüşme yapıldıktan sonra her birimiz aynı dergiye böyle bir talebimiz olduğunu mail yoluyla bildirirsek belki sonrasında daha da ciddiyetle üzerinde durulmasını sağlayabiliriz diye düşünüyorum..