Bisiklete Yeni Başlayandan Sorular - Vites seçimi, kondisyon meselesi, beslenme

Sabri YILDIRIM

Daimi Üye
Tepki
279
İsim
Sabri YILDIRIM
Bisiklet
Sedona
Herkese merhaba,

Çok yeni bir bisiklet kullanıcısıyım. Sedona 610 yol bisikletim var ve haftasonları İstanbul Güzelyalı-Maltepe arası gidip geliyorum. Bazı konularda bilgili arkadaşlardan cevaplar rica ediyorum, şimdiden çok teşekkür ederim hepinize.

Vites Seçimi: Ben hem orta göbek hem arka dişliler en sert şekilde kullanıyorum bisikleti, tabi yokuş tip yerlerde çeviremediğim için arka dişliyi bacak gücümün yettiği kadar düşürüyorum. Kadans diye bir konu var ama net anlayamadım. Bu şekilde kullanmam uygun değil mi? Yada sürekli sert viteste kullanmak yerine oturup daha yumuşak bir viteste 20dk kullanıp sonra 20dk sert vites kullanıp falan gibi bir mantık mı düşünmeliyim? Bu konuda rahatsızlığa neden olmadan hangi vites kombinesini tercih etmeliyim?

Kondisyon: 32 yaş, 1,80cm boy, 86kg ağırlıktayım. Sahilde grup şeklinde bisikletli arkadaşlar gayet tempolu olarak geçiyorlar yanımdan, ben sürüşümün tamamını bu tempoda yapamıyorum, yorulduğum için bazen rolentiye alıyorum. Kondisyonumu sadece bisikletimi kullanarak geliştirmek için nelere dikkat etmeliyim?

Beslenme: Boyuma göre fazla kilom olduğundan ve özellikle göbek bölgesindeki yağları yakmak istediğimden beslenme konusunda da fikirlere ihtiyacım var. Çok basit şekilde bisiklete binmeden önce, sonra nasıl bir beslenme mantıklı olacaktır, bu konudaki görüşlerinizi almak isterim.

Sorularım:
1- Sadece Cumartesi - Pazar bisiklete binmem kondisyon ve yağ yakımı için yeterli olur mu?
2- Arka arkaya iki gün bisiklete binmek zararlı olabilir mi? (dinlenme için geçen süre yeterli mi?)
3- Sağlam ama pahalı olmayan bir kask önerisine ihtiyacım var.

Scudo

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
kadansı arabalardaki devir gibi düşünün.
nasıl ki ideal devir 3500-5000 arasıdır. bisiklet içinde 60-70 öneriyorlar.

yani düşük dişlide dizleri zorlayarak pedal çevirmek kaslarınızı geliştirmez.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
1- Sürekli düşük kadansta çevirmek uzun yolda sizi çok yorar
50-60 kadansın altı diz eklem problemlerine yol açar
"*Her zaman genel olarak 80 devirin altına pek düşmemeye çalışın, arazide kullanan (MTB) sürücüler için en verimli devirlerin genellikle 80-85 devir olduğunu söyleyebiliriz, yol bisikletçileri de genelde 90-100 devirlerde en iyi verimi alabilirler, Elbette dik yokuş gibi bazı durumlarda devirde geçici düşme olabilecektir."
"*Uzun yol dayanıklılık antrenmanları yüksek devir sistemiyle uygulanmalıdır."
Alıntı : (link)
2- Bisikletinizin tüm ayarları düzgünse zamanla sürdükçe gelişiyor evde antreman yapmak için trainer veya roller edinebilirsiniz
Kondüsyon konusunda halihazırda aktif olarak spor yapan birisi bisiklete başlayınca normal olarak spora bisikletle başlayan birinden daha performanslı oluyor
3- Beslenme konusunda benim de çok fikrim yok ama standart fitness programı için uygulanan beslenemden çokta farklı değil sanırım antremandan önce karbonhidrat ve protein antremandan sonra biraz karbonhidrat alınabilir yine protein ve akşam sebze ağırlıklı

1- Binmediğiniz günlerde de beslenmenize aynı şekilde dikkat ederseniz olur :D
2- Kendinizi çok yormuyorsanız olmaz kaslar kendini hızlı toparlıyor
3- Şu ana kadar tek prowell f55 kullandım ben memnunum 70 lira gibi bir fiyatı var tercih edebilirsiniz

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Kron
bende başlık kirliliği yapmadan buraya yazmak iserim

185 55 kg im yaş 17 seneye İNŞALLAH buaylarda istanbul londra yapmayı planlıyorum kondisyonu nasıl yapmalıyım bisikleti önümüzdeki ay xc250 alıcam şimdiden nasıl başlamalıyım

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Sabri YILDIRIM

1. Sadece haftasonları binmek, haftanın 3-4 günü binmeye göre çok daha az sonuç verecektir. Bir saat bile olsa haftaiçi en azından 1 veya 2 gün binmeye çalışmanızı tavsiye ederim.
2. Bu nasıl bindiğinize bağlı. Başlangıç için iki gün üst üste binmeniz fazla gelebilir; çünkü yeterli kondisyonda olmayan kaslarınız yıpranacaktır, onların kendine gelmesi de 2 hatta 3 günü bulabilir. Belli bir seviyeye geldikten sonra düşük yoğunlukta (yani nabzınızı fazla yükseltmeden) haftanın 7 günü saatlerce bisiklete binebilirsiniz.
3. (link) olabilir, daha düşük fiyatlı birşey arıyorsanız Decathlon'a bakmanızı öneririm.

İngilizce biliyorsanız şunu okumanızı tavsiye ederim:
(link)

Tepki
4
Bisiklet
Sedona
1.soru-bence yeterli olmaz yag yakmak icin en azindan gun asiri ortalama 30 km yol yapabilirsiniz.
2.soru-Buyuk ihtimalle zarari olmaz. Bunyeye gore degisebilir.

Bu arada Sabri bey bir mahsuru yoksa konu kirliligi yapmamak istedigim icin forum uyelerine bir sorum olacak;
Benim boyum 1.75 arkadaslar ve 52 kiloyum gun asiri bisiklete biniyorum kilomu korumak icin neler yapabilirim. Kilo almami saglayacak listeler falan varmidir acaba ? Beni gorenler artik dalga geciyolar kafama takmaya basladim. Kilo almak icin bol proteinli yiyecekler yiyip kas(kilo) yapabilirmiyim ?

Sabri YILDIRIM

Daimi Üye
Tepki
279
İsim
Sabri YILDIRIM
Bisiklet
Sedona
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşalr

mustafa.d

Aktif Üye
Tepki
15
Bisiklet
b'Twin
senin durumda hemen hemen benimkine yakın ama benim bi fikrim yok inşallah buraya birileri yazar

@enessamet26

benimde durumum senden farksız inşallah biri ne yapmamız konusunda öneri verebilir

• Beğen
Tepkiler: enessamet26

Sabri YILDIRIM

Daimi Üye
Tepki
279
İsim
Sabri YILDIRIM
Bisiklet
Sedona
Epey zaman oldu, bu mesajı açtıktan sonra programlı olmasada bisiklet kullandım ve şu an 81kg'ım. 1 yıl olmuş denebilir ama 4 ay elimi sürmedim (evlilik telaşı ve evli ev hali adaptasyonu) Ayrıca yaz dışında da kullanmadım. Direk bacaklarım inceldi bu bariz fark edildi ve rejim yapmasam da kilo verdim.