Bisiklete Yeni Başlamak

Tepki
3
Bisiklet
Sedona
Merhaba arkadaşlar. Bir sürü bisiklet ile ilgili forum var ama en güzel ve en çok bilgi aldığım forum bu oldu bunun için foruma çok teşekkür ederim. Bisiklet kullanmaya başlayalı çok yeni oldu. Yani eskiden beri kullanmayı biliyordum ama sürekli sürmüyordum. Şimdi yeniden başladım kurslara,dershaneye vb bisikletimle gidiyorum. Okula gidemiyorum çünkü okul ve evim arası 45km gibi bir mesafe.
Şuan bisikletim Golden Wheel diye japon markası bir bisiklet. Güzel bir bisiklet süspansiyonu falan var tabi ne kadar iyidir bilmiyorum. :) Yeni bir bisiklet almak istiyorum ama ne istediğime karar veremedim. Yol bisikletleri çok hoşuma gidiyor ama kaldırım çıkmak falan sorun oluyormuş jantlar çabuk yamuluyormuş sanırım. Ben de kaldırım çıkıp indiğim oluyor. Ne kadar kaldırımlarda eğim olsa da Türkiye' de yaşıyoruz o eğimlerin önüne de parkediliyor tabiki.

Yol bisikletinde de SPD pedal denilen sistem çok hoşuma gitti ama alışabilirmiyim bilmiyorum. Dur kalk yapıyorum ister istemez insanlar önüme gelince falan. Fiyat aralık olarak 1500tl ye kadar fiyat verebilirim. Ama kalite olarak veya hangi marka daha iyi bilmiyorum. Yol bisikleti mi dağ bisikleti mi alsam ona da karar veremedim ama şuanki bisikletim dağ bisikleti. Yol bisikleti almak geliyor içimden.
Sorum sizce hangi bisiklet almalıyım ve hangi pedal sistemini kullanmalıyım ? Şuan sevdiğim bisiklet olarak Sedona 601 çok hoşuma gitti. Tavsiyelerinizi bekliyorum :)

Scudo

Ender şeker

Forum Demirbaşı
Tepki
111
Bisiklet
Sedona
(link) incelemeni tavsiye ederim.birde bianchi tdl 1300e bak.sedona ve carraroyuda tavsiye edenler kesin olacaktır.işin zor yani hadi hayırlısı

Tepki
3
Bisiklet
Sedona
Ender abi cevapladığın için teşekkürler öncelikle. Cidden çok güzel bir bisiklete benziyor. Ama benim düşüncem daha çok yol bisikleti yönünde. SPD pedal konusunda da tam kararlı değilim ama o sistem de çok hoşuma gitti. Yani dağ bisikleti almayı fazla düşünmüyorum. Yardımın için tekkrar teşekkür ederim. :)

Ender şeker

Forum Demirbaşı
Tepki
111
Bisiklet
Sedona
Bende astro 50var emin ol ona göre giant dağ bisikleti sayılmaz çok daha ince lastikli ve kibar bir modeli var.yalnız kafama takılan tek sıkıntısı bana biraz ağır gibi geldi.aslında benim bisikletim görünişine göre çok hafif belkide yanılıyor olabilirim.imkanın var ise kesin yakından incele bu giant rincon modelini

cku

Aktif Üye
Tepki
154
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
giant scr 2
sedona 601
carraro race 032

Fiyat aralığına göre yol bisikleti seçeneklerin bunlar bana göre. İkinci el düşünmediğin taktirde tabiki.

Tepki
3
Bisiklet
Sedona
Tamam ben iyice inceliyim gene bu giantı. Ama hala içimde yol bisikleti sevdası var :)

cku bisikletlerin hepsine baktım zaten giant scr2 ile carraro race 032 birbirine baya benziyor gibi geldi bana. Sedona zaten en baştan beri gözüme takılan bisiklet. Bilmiyorum çok zor bir karar olcak sanırım bu bisiklet alma işi :) Peki SPD Pedal konusunda fikirleriniz neler ? Yani zor oluyor mu ?

cku

Aktif Üye
Tepki
154
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Alpay Giray
ben yol bisikletini daha çok ulaşım aracı olarak kullandığım için klasik çift taraflı pedal kullanıyorum. spd performans için şart bir ekipman. özel antrenman gerektirir.
bence alıcağın bisikletleri kafanda belirledikten sonra birde gidip yerinde gör, zaten büyük ihtimalle birtanesine meyilleniceksin. bu fiyat aralığında fazla ekipman farkı olmuyor.
scr2 nasıl görünüyor dersen;
http://i41.tinypic.com/2zj03f6.jpg

Kerem YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
38
Bisiklet
Merida
Şehir içinde kullanacaksan Merida crossway 100'ü öneririm. Hidrolik fren ve komponentleri fiyatına göre gayet iyi. Bende merida crossway 40d var. 150 km yaptım, gayet memnunum. Merida bu fiyatlar için gayet iyi. Diğer markalarda sanki daha çok markaya para veriyorsun ve parçaları da çok iyi olmuyor.

Tepki
3
Bisiklet
Sedona
Cidden çok güzel bir bisiklet. Ben bisikleti yol amaçlı da kullanıyorum ama spor amaçlı da kullanıyorum. Sahilde 1.30-2 saat kadar sürdüğüm oluyor. Yol bisikletinde de eğilmek gerekiyor tabi biraz daha fazla. Ben alışır mıyım ondan da emin değilim. Ama yol bisikleti almak konusunda ısrarcıyım. Bisiklete yeni yeni ilgi duymaya başladığım için mersinde bisiklet mağazalarına bakıyorum. Görmeden almak olmz tabi. Peki denettiriyorlar mı bisikleti. Çünkü bir binip görsem daha içime siner.

Kerem abi merida crossway 100 e baktım güzel ve ne bisikleti bu tam olarak ? dağ gibi değil ve yol gibi de değil tekerlekleri biraz yola göre kalın dağa göre çok ince gözüküyor. Bir de tutma yerleri düz yere doğru değil anlayamadım. Ama güzel bisiklet tasarım olarak da güzel hidrolik fren olması da çok iyi.

Ender şeker

Forum Demirbaşı
Tepki
111
Bisiklet
Sedona
Spd pedal benim gibi haftasonu gezinti amaçlı kullanıcılar için fazla gerekli olmaz sanıyorum.

Kerem YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
38
Bisiklet
Merida
@Alpay Giray

Hibrit bisiklet. Yol bisikletinden daha konforlu, kilit sistemli amortisörlüdür. Lastikleri yol bisikletine göre biraz daha kalındır. MTB'den daha incedir. Ağırlık olarak 12-13 kilo civarında olması lazım.

Altınbaşak

Daimi Üye
Tepki
125
İsim
Mehmet
Bisiklet
Carraro
bence de kullanim amaciniza gore hibridler daha uygun gibi.bi hibridleri arastirin derim.

Tepki
3
Bisiklet
Sedona
Hibrid bana da güzel gibi geldi. Hala içimde yol bisikleti var ama hibritleri de araştıracağım :)

Tepki
15
Bisiklet
Bisan
Merida Crossway kalın lastik diye düşünüyorsanız , yine Merida Speeder serisi var yol bisikleti kadrosu üzerinde flat bar ( düz gidon), lastikler ince (30-32 civarı)
aynı tarz specialized sirrus serisi var ,

Sinan.054

Üye
Tepki
33
İsim
Sinan Gül
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu yazı, bir gencin bisiklete yeni başlama serüveninden bahseder. Biraz uzun olup, ona göre okumanız ve ofansif eleştiri yapmamanız kalbimin kırılmaması için rica olunur :D

Son 4 gündür bisiklet ile gidip gelmekteyim, 7.5 km mesafesi olan işime.
Son 2 gündür yağmura yakalanıyorum.
İlk 2 gün de fena rüzgar vardı... Hani pedallıyorsun da esip yavaşlatıyor ya seni, bir umutsuzluğa kapılıyorsun... :D gerçi 7.5 km çok da fazla değil ama bana öyle geliyor.

Dün(18 mart 2020) yağan yağmurda bisiklet sürmek çok zordu. Önce ellerim üşüyor ilk 1 kilometrede, sonrasında acıyarak hissizleşmeye başlıyor ve sonra da gideceğim yere vardığımda çantadan anahtarı çıkaramıyorum. Dokunuyorum bacaklarıma falan elimde his yok kan donmuş, sinirler hissizleşmiş :D Çamurluk da takmadım, bisiklet için ayırdığım kıyafetlerim ve tek montum da kahverengi lekelerle kaplı :)

Bir de gözlüğüm yok, alabileceğim yer yok (yakınlarda bildiğim kadarıyla), sipariş verebilmek için kartım da yok dolayısıyla yağmurda biraz zor oluyor. Gözüm açıkta kaldığı için dolayısıyla yağmur damlalarının hedefi olup başımı aşağıya eğmem gerekiyor ve bunu yaptım, karşılığı olarak boyun ağrısı geldi bana :D

Bisiklet ile giderken 2 çeşit yol var; birisi klasik yokuş yukarı ve dar olduğu için bisiklet giremez tabelası konmuş.
Diğer yolda ise yaklaşık 30 kere geçtiğim halde hala kovalayan 3 tane köpek var. İşte o köpeklerle uğraşıyorum her işe gidişimde. Aynı zamanda bu yol beni 2.5 km uzunluğundaki bisiklet yoluna bağlıyor.

Bir de korona mevzusu var. Yaşadığım şehrin bazı insanlarından dolayı otobüse binmek tehlikeli oluyor.
Babam da arabayı vermiyor. :D
Otobüs işime gelmiyor değil de, gerçekten korkuyorum.
Daha çok ulaşım aracı olarak kullanmaya başladım bisikletimi.
Biraz soğuk oluyor tabi. Yer yer tehlikeli (Bana göre :) )

Ama sürdükçe isteği artıyor insanın. Normal şartlarda sevilen herhangi bir şeyi yaptıkça sıkılmaya başlar insan. Bilmiyorum belki bende sıkılırım, ama şu an sürdükçe sürüyorum, daha çok yerlere gitmek, daha uzun mesafeler kat etmek istiyorum. İşim ve tecrübem el verdiğinde yapacağımı düşünüyorum. Hafif korkak ve pısırık olduğumdan sebep evden 10 km öteye tek başıma pek gitmemişimdir. İlk defa 100km+ bir yolculuğa çıktığımı hayal ediyorum. Gerçekten heyecan verici oluyor.

Deli olucam yakında hayal kurmaktan :D

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Sinan.054 rüzgar ve yağış durumlarını göz ardı etme , kask tan bahsetmemişsin gözlük kadar önemlidir. Giyim şeklinde ne terletsin, nede üşütsün ve ıslanmamalısın, balaklavada önemli hem boynun sıcak olur hem rüzgardan korur.

Yaşadığın güzel duygular bu işten zevk aldığını gösteriyor. Hem kendini bulacaksın hemde sağlıklı düşüneceksin pedallamaya devam ettiğin sürece. Bende her bindiğimde aynı duyguları yaşıyorum. Tebrik ederim seni harika bir karar almışsın. :harika:

• Beğen
Tepkiler: Sinan.054

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.610
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Bu yazı, bir gencin bisiklete yeni başlama serüveninden bahseder. Biraz uzun olup, ona göre okumanız ve ofansif eleştiri yapmamanız kalbimin kırılmaması için rica olunur :D

Son 4 gündür bisiklet ile gidip gelmekteyim, 7.5 km mesafesi olan işime.
Son 2 gündür yağmura yakalanıyorum.
İlk 2 gün de fena rüzgar vardı... Hani pedallıyorsun da esip yavaşlatıyor ya seni, bir umutsuzluğa kapılıyorsun... :D gerçi 7.5 km çok da fazla değil ama bana öyle geliyor.

Dün(18 mart 2020) yağan yağmurda bisiklet sürmek çok zordu. Önce ellerim üşüyor ilk 1 kilometrede, sonrasında acıyarak hissizleşmeye başlıyor ve sonra da gideceğim yere vardığımda çantadan anahtarı çıkaramıyorum. Dokunuyorum bacaklarıma falan elimde his yok kan donmuş, sinirler hissizleşmiş :D Çamurluk da takmadım, bisiklet için ayırdığım kıyafetlerim ve tek montum da kahverengi lekelerle kaplı :)

Bir de gözlüğüm yok, alabileceğim yer yok (yakınlarda bildiğim kadarıyla), sipariş verebilmek için kartım da yok dolayısıyla yağmurda biraz zor oluyor. Gözüm açıkta kaldığı için dolayısıyla yağmur damlalarının hedefi olup başımı aşağıya eğmem gerekiyor ve bunu yaptım, karşılığı olarak boyun ağrısı geldi bana :D

Bisiklet ile giderken 2 çeşit yol var; birisi klasik yokuş yukarı ve dar olduğu için bisiklet giremez tabelası konmuş.
Diğer yolda ise yaklaşık 30 kere geçtiğim halde hala kovalayan 3 tane köpek var. İşte o köpeklerle uğraşıyorum her işe gidişimde. Aynı zamanda bu yol beni 2.5 km uzunluğundaki bisiklet yoluna bağlıyor.

Bir de korona mevzusu var. Yaşadığım şehrin bazı insanlarından dolayı otobüse binmek tehlikeli oluyor.
Babam da arabayı vermiyor. :D
Otobüs işime gelmiyor değil de, gerçekten korkuyorum.
Daha çok ulaşım aracı olarak kullanmaya başladım bisikletimi.
Biraz soğuk oluyor tabi. Yer yer tehlikeli (Bana göre :) )

Ama sürdükçe isteği artıyor insanın. Normal şartlarda sevilen herhangi bir şeyi yaptıkça sıkılmaya başlar insan. Bilmiyorum belki bende sıkılırım, ama şu an sürdükçe sürüyorum, daha çok yerlere gitmek, daha uzun mesafeler kat etmek istiyorum. İşim ve tecrübem el verdiğinde yapacağımı düşünüyorum. Hafif korkak ve pısırık olduğumdan sebep evden 10 km öteye tek başıma pek gitmemişimdir. İlk defa 100km+ bir yolculuğa çıktığımı hayal ediyorum. Gerçekten heyecan verici oluyor.

Deli olucam yakında hayal kurmaktan :D
Şahsi tavsiyem ilk olarak üç, beş defa 20+ mesafelerde kendinizi deneyin. Zaman falan izin veriyorsa daha uzun mesafelere alın başınızı gidin. Yolunuz şimdiden açık olsun 🙂.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Sinan.054 bisiklet zehri kana karışmış, virüs muhabbeti bitse bile bisiklete devam edeceksin gibi gözüküyor. soğuğa karşı içi yünlü dışı deri eldivenler var, onlar en iyi çözüm. ayrıca soğuk hava insanın gözlerine iğne gibi batıyor sürerken, snowboard gözlüğü gibi göz kısmını hapseden gözlükler en iyisi. bu sefer de gözlüğün camındaki damlalar sıkıntı. ya uzun vizörlü kask kullancaksın, ya da komik duruyor ama, normal kepin üstüne kask takacaksın. çamurluk takmaktansa, daha konforlu sürmen için askılı kışlık tayt giyip, giyeceğin pantolonu yanında taşımanı öneririm. bence kışın ''hafif üşüme'' kıvamında giyinmek iyi oluyor, sürerken oluşan terlemeyi bir derece azaltıyor.

z_g_h

Daimi Üye
Tepki
494
İsim
Ziya
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Gençliğimde çok kilometreler yapmıştım ama yaş oldu 37 yeniden bisiklet aldım. İlk çıktığım akşam 6 kilometre yapmıştım ve süper diye düşünmüştüm. Sadece 6 aydır bisiklet sahibi olmama rağmen 10-12 sefer 40 km üzeri surusum oldu. Teker dönmeye başladı mı durmak istemiyor.

KaleXitus

Üye
Tepki
4
İsim
KAAN KAHRAMANER
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1 yıl önce aldım bisikletimi dağ tepe uzun yolda kullandım. bir kaç ay kondisyon çalışıp mesafeni uzat. kadans nedir, bike fit nedir öğren. sonra bisiklet derneklerine topluluklarına üye ol. arkadaşlar edin. uzun yolcular varsa kafana göre birini bul ve deneyimlerini öğren. ben 4. ayımda ankara - tuzgölü yapmıştım 135 km kamplı. dönüşü acı olmuştu ama güzel bir tur geçirmiştim. kask gözlük ve eldiven önemli. soğuklarda dikkatli olman önemli, yağmurluğun mutlaka olsun (decathlonda satılan sarı yağmurluk işini görür) ama yelken etkisi yapmayacak bi yağmurluk al. bisiklet güzeldir. ben şimdi yol bisikleti bakıyorum daha sportif kullanım için.