Bisiklete silmekten başka nasıl bir bakım yapılır ve nasıl paslanması önlenir?

Tepki
1
arkadaşlar başlığımla konum bir sayılır. bisikletim 2 haftalık dağ bisikleti alüminyum kadro 6061. paslanmaması için neler yapabilirm? ve bu bisiklete nasıl bakım yapmalıyım? yağmurlu hava da ıslandı mı çamurlanı mı vs.. disk fren HD

• Beğen
Tepkiler: Ahm7ellow
Scudo

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
Mesaj başlığında dikkatimi çeken paslanmayla ilgili bilgi vereyim. Bir metal, kendiliğinden paslanmayı engelleyen özelliğe sahip değilse veya paslanmayı engelleyen krom gibi alaşım ihtiva etmiyorsa; ağzınızla kuş da tutsanız paslanmayı engelleyemezsiniz. Oksijenin olduğu her yer paslanmayla sonuçlanacaktır.

Paslanabilen metalde paslanmayı asla engelleyemezsiniz ancak paslanma hızını geciktirir veya yavaşlatırsınız. Bunu da paslanma engelleyici boyalar vs. kullanarak yapabilirsiniz.

Paslanmayla uğraşmak istemeyenler en iyisi paslanmayan metalden yapılmış ürün kullanmalı.

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
bisikleti suyla temizledikten sonra veya yağmur altında kaldıktan sonra muhakkak en kısa sürede kurulamanız ve sudan arındırmanız lazım.
Bisikleti sakladığınız yerin de önemi var, kuru, nem almayan bir yer olursa çok iyi olur.
bisikletin paslanma ihtimali olan parçalarını düzenli olarak yağlamanız lazım, üzerlerinde her zaman ince bir tabaka yağ olursa havayla teması aza indirmiş olursunuz, ve paslanmayı geciktirirsiniz.
muhakkak bisikletinizi düzenli olarak kullanmanız lazım. işleyen demiz pas tutmaz lafı bence boşuna söylenmemiş :)
Bu tip şeylere dikkat ederek süreyi uzatırsınız. Burda önemli olan noktalardan biri de parçalarınızın yapısı. Çok kalitesiz parçalar kullanıldıysa paslanma süresi yine kısalır.
şimdiden kolay gelsin ..

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
Kadro zaten aluminyum onu paslandıramazsın yani aluminyum paslanır ama kendini çürüten tipte bir pas değildir.Geriye kalan parçaları da ıslak bırakma yeter

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Yarım saat önce uzun süredir yapmadığım temizliği yaptım. Öncelikle geçenlerde uzun turdan sonra kalan çamur ve tozu hafif ıslak bezle bazı yerleri camsille temizledim. Sonrada özellikle aynakol, zincir ve ruble üzerindeki kirden kumdan topraktan kararan bölgeleri yağ çözücü olan balata temizleme spreyi izle temizledim iyice kuruttuktan sonra sıvı gres yağı ile yağladım. Fazla yağı da aldım... Ayna gibi oldu ve tıkır tıkır...kendine geldi fukara

Tepki
5
İsim
şevket
Bisiklet
Bianchi
merhaba bisiklette boya ve pas konusunda neler yapılabilir bu konudaki önerileriniz nelerdir paylaşalım lütfenn:harika:

@Volkan Metin üstad boya ve pas konusunda bakımı vs bilgin var mı yada bilgisi olanlar varsa yönlendirebilir misin