bisiklete pasta cila !!

doğan_69

Daimi Üye
Tepki
326
iyi akşamlar..merak ettiğim bir konu var..kadromun üst kısmında çok ufak bir çizik var hemde bisikletin daha parlak görünmesi için pasta cila yaptırmam uygun olurmu ? karbon kadroya kimyasal olarak bir zarar verirmi ?? bu konuda bir fikir alabilirmiyim ??

Scudo

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.305
Bisiklet
Scott
Merhaba,

Karbon kadrodaki yüzeysel çizikleri gidermek için şu yöntemi uyguluyorum: Hırdavatçılarda satılan 1200 numara su zımparası aldım. Ayrıca boya malzemeleri satan bir dükkandan sprey vernik aldım. Çiziğin olduğu bölgeyi önce su zımparasıyla, çok fazla bastırmadan ve ıslak bir şekilde zımparalıyorum. Çizik bu şekilde kayboluyor, zımparaladığım yeri iyice kuruladıktan sonra da, sprey verniği 30-40 cm. mesafeden bölgeye uyguluyorum (birkaç fıs-fıs yeterli olacaktır).

Bu işlemden 1 gün sonra da, aşağıda linkini verdiğim Meguiars Cleaner Wax sıvı cilayı tüm kadroya uyguluyorum. Bu cila vernik tabakasına zarar vermiyor ve uygulandığı yüzeyde koruyucu bir tabaka oluşturuyor; UV koruması da var.

(link)

Sözünü ettiğim ciladan çok memnun kaldım; herkese tavsiye ederim.

Saygılar

doğan_69

Daimi Üye
Tepki
326
bu konuda biraz tecrübesizim hoşgörün :) sprey vernik ve cilayı püskürttükten sonra yüzeye yayma yapıyormusunuz ve böle bişe yaparsam iz bırakırmı..daha kötü bir neticeye mahal vermemek adına soruyorum ??

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.305
Bisiklet
Scott
@dogan_69

Yok hayır, yüzeye ayrıca yaymanız gerekmiyor verniği. Sprey boya yapanları görmüşsünüzdür; yüzeye boyayı püskürtürken sağa-sola veya yukarı-aşağı bilek hareketleriyle püskürtürler. Siz de aynı şekilde, yüzeye 30-40 cm. mesafeden, sağa-sola doğru bilek hareketiyle iki-üç defa verniği püskürtmeniz yetecek. Dilerseniz farklı bir yüzeyde önceden alıştırma yapabilirsiniz ama uygulaması çok çok kolay bir şey zaten.

Dikkat etmeniz gereken tek şey, verniği yüzeye püskürttükten sonra yüzeye hiçbir şekilde dokunmamanız ve ortamın temiz-tozsuz olması. Çünkü vernik kuruyana kadar toz zerrecikleri yapışabiliyor veya yüzeye dokunursanız parmak iziniz belirebiliyor verniğin üzerinde. Bu sebepten uygulamayı da temiz, toz olmayan kapalı bir alanda yapın.

Cilayı ise zaten yüzeye yayarak uygulayacaksınız. Bir sünger veya pamuklu bir bez yardımıyla, her defasında az bir miktarda cilayı yüzeye yedire yedire, dairesel hareketlerle yüzeye uygulamanız lazım.

Vernik ve cilayı aynı gün uygulamayın. Önce verniği, 1 gün bekledikten sonra da cilayı uygulayabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: doğan_69

doğan_69

Daimi Üye
Tepki
326
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum mehmet bey :alkis:

Buğra SELÇUK

Aktif Üye
Tepki
7
Aluminyum kadro bisikletlere cok yaptim. Bu isin piri meguiarstir.ilk once meguiars 205 ile cizikleri giderip meguiars nxt ile korumaya aliyorum.urunler biraz pahali gelebilir ama nxt 1.5 senedir bitmedi her ay arabaya ve bisikletlerime 3 kat atiyorum. Yakinlariminda arabasina bisikletine uyguluyorum arada hala bitmedi.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
5.974
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Mr Diy de uygun fiyata araba cilaları satılıyor. Bunlardan bir adet alıp bisikletim üzerinde denemek istiyorum fakat boyaya zarar verir mi diye kuşkularım var. Son zamanlarda deneyen oldu mu?

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.663
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Mr Diy de uygun fiyata araba cilaları satılıyor. Bunlardan bir adet alıp bisikletim üzerinde denemek istiyorum fakat boyaya zarar verir mi diye kuşkularım var. Son zamanlarda deneyen oldu mu?
Buradan almadım ama sıradan ucuz olarak satılan cila alıp çok uyguladım bisikletime. Bisikletim vernikli olduğu için çok güzel parlaklık sağlıyordu. Ayrıca cilanın etkisinden dolayı bisiklet daha geç kirleniyor ve temizlemesi daha kolay oluyordu.

Clal

O da olur.
Tepki
825
İsim
Celal
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
muc off biraz pahalı ama az kullanılıyor bu tip işlemlerde üç aşağı beş yukarı aynı fiyata geliyor malzemeler

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
5.974
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Buradan almadım ama sıradan ucuz olarak satılan cila alıp çok uyguladım bisikletime. Bisikletim vernikli olduğu için çok güzel parlaklık sağlıyordu. Ayrıca cilanın etkisinden dolayı bisiklet daha geç kirleniyor ve temizlemesi daha kolay oluyordu.
Teşekkürler temin edip deneyeceğim o zaman.

muc off biraz pahalı ama az kullanılıyor bu tip işlemlerde üç aşağı beş yukarı aynı fiyata geliyor malzemeler
(link), araba cilası 50-80 TL. Nasıl üç aşağı beş yukarı aynı geliyor çok tuhaf gerçekten.

Clal

O da olur.
Tepki
825
İsim
Celal
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link), araba cilası 50-80 TL. Nasıl üç aşağı beş yukarı aynı geliyor çok tuhaf gerçekten.
[/QUOTE]

Tarayıcı ayarlarınızı kontrol ediniz 🤭 🤭 🤭 🤭
Balmumlu olan var koruyucu tabaka oluşturup çizilmeyi önlüyor 280 - 300 tl falan 400 ml, mat detailer var oda 400 civarı 500 ml hacmi onunda. Bunlar MUC OFF un ürünleri.
Araba cilaları 200 - 250 TL ortalama 100 150 ml
İstediğiniz istediğiniz kadar kullanmakta özgürsünüz ama illa miracleshine kullanacaksanız da Trek bisiklete yakışır derim :) :) gerçi o da 500ml yani 100ml si 200 tl ye geliyor ve gerçekten de daha az kullanıyorsunuz.
Bol şanss

Son düzenleme:

kyucel

Daimi Üye
Tepki
688
İsim
Kamuran YÜCEL
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletinizin boyası mat ise kesinlikle Muc-Off Matt Finish sprey tavsiye ederim;

(link)

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Çelik kadro bisikletinizin boyası iyiyse gayet güzel olur. Parlar cafcaflı olur.