Bisiklete motor yağı sürülür mü?

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

SonDarBe

Üye
Tepki
2
İsim
Burak
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Kron xc 300 hd bisikletimin @ zincirine- rublesine@ Castrol Edge 5W-40 motor yağı sürdüm zararı varmıdır? Birde 1 sorum var cevaplarsanız sevinirim.

1- Bisikletin amortisörüne motor yağı sürmelimiyim daha iyi yumuşatmak için ne yapmalıyım neresini çıkarmalıyım?

Scudo

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Rubleye gerek yoktu.
Yağ olarak o şu bu önemli değil aslında hepsi kaydırır işte :)

Önemli olan toz kir v.s. yapışmasın

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Masanin yumsamasi icin yag sürülmez, daha yumsak yay takilir.
Ayrica motor yagi belki zarar vermez ama verimli olmaz. Motor yagi toz toplar, neden dogru uyumlu yagi kullanmiyorsunuzda böyle delme takma isler basvuruyorsunuz anlamiyorum.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Taxonera
Kizma yok.... Sadece dogru malzemeler kullanilsin diyorum. Bir doktorda kan verilecek hastaya hastanin kan gurubunu bulamayinca baska kan gurubundan kan vermiyor, sonucta ikiside kan degilmi?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Keşke düşündüklerimiz sadece soru doğrultusunda olsa da cevap arayan başka insanlar başka cevaplar arasında kaybolmasa..
Olur hocam ama daha sağlıklısı için bundan sonra üzerinde BİKE yazan bisiklet yağlarını ve "Bisiklet zincir ruble yağlama" videolarını izleyin veya forumda sağ üstte bulunan kısımda aratın..

Mehmet Çınar

Aktif Üye
Tepki
262
İsim
Mehmet ÇINAR
Bisiklet
b'Twin
Benimde yağ alacak param yoktu arabamızda kullandiğımız yağı kullandım. Fazla para veripte işe yaramayan yağ alanlar sonrada markaya çamur atanlar var.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Motor yağları, kapalı araç motorları içinde yüksek sıcaklıklarda kullanılmak için üretilir.
Toz toprak, açık havada, suda kullanılmak için değil.
Bisikletin hareketli parçaları üzerinde kullanırsanız eğer zincir ,ruble, aynakol kısa zamanda leş gibi simsiyah olur.
Biriken toz katran gibi zincir millerini ve ruble aralarını doldurup sarar, vites geçişleri bozulur. ruble ve zincir hatta arka aktarıcıyı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Eğer maşa Kron'un üzerinde gelen kron marka ise ona da bir çözüm üretemezsiniz. Olduğu gibi kullanmak durumundasınız.

@Murat Cömez ağabeyimin dediği gibi doğru malzeme doğru yerde kullanılmalı.

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@m17999 19 yaşındasın hangi yıllardır :D Mesajını silmişsin ama merak edenler için ben ekleyim:)http://s6.postimg.org/yvcnpjp6p/tmp_25789_UPHOTO_20160226_011645_1013774498.jpg

Ben 16 senedir MTB kullanıyorum, seninle bunu tartışmam bile

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@SonDarBe Zeytinyağı da dahil olmak üzere her türlğ yağı zincirde kullanabilirsiniz ama tabii bu sizin maddi gücünüze bağlı...Yok uzun süre kullanacağım çöpe atacak param yok diyorsanız @Halilibrahim @Murat Cömez gibi tecrübeli arkadaşlara bi kulak verin derim...Tercih size kalmış...Bir de forumdaki konuları konu açmadan önce mutlaka aratmanızı tavsiye ederim, zira bisiklet hakkında sorabileceğiniz her sorunun cevabı mutlaka vardır...

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@BF Okuru sonuçta teknik anlamda bütün yağlar kaygan [emoji5]

Ama kullanılan yerleri farklı...

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Reklam, tanıtım sektörünün dolduruşunun dışında kalarak dört bisikletimde de zincir yağlamada 4 yıldır aynı yağı, Castrol Edge tam sentetik motor yağını kullanıyorum. Olağanüstü kaydırıcı ve iyi. Çünkü toz toplamayan hiçbir bisiklet zincir yağına rastlamadım şimdiye kadar.

Tam sentetik yağ yüksek bir kaydırıcılık gücüne sahip ve litresi herhalde şu anda 25- 30 TL kadardır. Öteki zincir yağları ile bir karşılaştırma yapmak iyi olur.

Çesme hortumu ile su tutulduğında, bu yağ üzerine yapışan tozları ile birlikte kendi de akıp gidiyor. Bu yıkamadan sonra, tekrar kullanmadan önce bir dakikanızı ayırıp, ince bir resim fırçası ile sadece zinciri yağlamanız yeterli. Çekiş sisteminiz bu şekilde sürekli temiz kalacaktır. Çünkü motor yağının aynı zamanda partikülleri temizleme özelliği de vardır.

@SonDarBe akadaşıma kullandığı yağ ile devam etmesini öneririm. Ama amortisör için fazla birşey diyebilecek deneyimim olmadı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Haluk Eke Demek ki Chain-L kullanmamışsınız Haluk bey; toz toplamayan tek bisiklet zincir yağı... Bi kere alındığında heralde on sene falan yağ almanıza gerek kalmıyor :)

A.Samed.Y

Aktif Üye
Tepki
100
İsim
Abdussamed
Bisiklet
Salcano
zinciri rubleyi aynakolu 3-4 ayda bir sök,ne kadar sıklıkla kullanıyorsan.. bulaşık deterjanıyla bir güzel temizle, kurut. dikiş makinesiyle yağla devam et

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
İşte hardtail kadroya 150-160mm maşa takan tayfayla bu kafasına göre tayfa kardeş.
Mühendisler labaratuvarda ar-ge yaparken kafayı yaksın bu işler için.
Ama bizim sanayi ustaları ses yapan difransiyele talaş basıp sesi kessin.
Hiç fark yok.
Forumdaki arkadaşlarla Okuyoruz, Türkçeye çeviriyoruz, Anlatıyoruz :) Hala motor yağı, dikiş makinesi yağı diyenler var.
Dişiniz ağrıyınca hekime gitmeyin rakı için, Beliniz fıtık olursa da kendinizi halatla bağlayıp başşağı sarkıtın geçer.

SonDarBe

Üye
Tepki
2
İsim
Burak
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Buradaki tanıdıklarım hepsi sür birşey olmaz uygun gördüler yani sürdüm bende şuan pişman değilim performansta ciddi artışlar var nolur nolmaz görüşlerinizi alayım dedim :kötü:

P_20160226_115007_NT_p.jpg

P_20160226_114650_1_NT_p.jpg

P_20160226_114625_1_NT_p.jpg

• Beğen
Tepkiler: Haluk Eke

RaptorXXL

Üye
Tepki
27
İsim
Umut Can Çömlek
Bisiklet
Corratec
Kısa süreli için bence motor yağı gerçekten çok iyi oluyor ama toz kapma durumunda ise gerçekten çok zararlı. Şuan ne mi kullanıyorum? Tabi ki dikiş makinası yağı. :)

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Şu toz toplama mezvu olarak chain l yağı test etmek gerek bence @BF Okuru temizliği yapın yağlayın ve sonrasında bir avuç toz kum v.s. atın bakalım ne olacak benim gibi bir çok kişi sonucu merak ediyordur

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Çınar

Mehmet Çınar

Aktif Üye
Tepki
262
İsim
Mehmet ÇINAR
Bisiklet
b'Twin
@Haluk Eke demek istediğim buydu benimle aynı fikirde olan birisi çikti 15 tl 1 litre (yanlis hatirlamiyorsam) motor yagi

• Beğen
Tepkiler: Haluk Eke

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Taxonera Gökhan testleri yapılmış var zaten bu konuda @Edip Dinçer in konusuna bi bak bence... 1500 km kullanılmış zincir şıkır şıkır...

@SonDarBe Performanstaki ciddi artışları nasıl anladınız? 20 yıllık makine mühendisiyim ben anlayamıyorum :D

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.