Bisiklete komple genel bakım yap(tır)mak

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Selamlar,

B'TWIN Fit 5 yol bisikletim var. Fena sayılmaz, memnunum. Fakat son iki haftadır bisiklette bazı sorunlar hissetmeye başladım. Liste halinde yazıyorum:

1) Sürüş esnasında direksiyon yalpalıyor bazen. Dengeyi koruyabiliyorum, tehlike oluşturan bir durum yaratmıyor ancak arada şöyle çok hafifçe sağa sola kaykılıyor. Rüzgardan mıdır diyorum ama bir yandan da şüpheliyim. Ne ola ki? Bu belki normal bir şeydir ama işkillendim. Size de oluyor mu?

2) Şöyle ortalama 20 km/s hızın üzerine çıktığımda gidonda (olağan olmayan) bir sarsıntı/tıkırtı hissediyorum. Sanki yerine tam oturmamış, vidası gevşemiş bir şey var. Alyanla sıkılabilen ve görünen tüm vidaları sıktım. Bütün aksesuarları söktüm. Bu sarsıntı maşanın gevşemiş olmasından kaynaklanabilir mi?

Şimdilik görünürde başka bir sıkıntı yok gibi görünüyor. Bunları kendim halledebilir miyim bilmiyorum, çünkü çok deneyimli değilim bu işlerde. Bir ustaya mı gitsem? Önereceğiniz usta var mı?

Bir de son bir soru: Şöyle genel bir bakım (frenleri vitesleri akort ayarları ıvır zıvırları dahil) kaça patlar bana? (Parça değişimi olacağını zannetmiyorum, yeni bisiklet zaten. İlk 3 ay bakımı olacak.)

(Not: Bisikleti zaten Decathlon'a bakıma götüreceğim. İlk üç ay ve ilk altı ay bakımları ücretsiz. Ama yeterli olur mu, yeterince özenli bir bakım yaparlar mı bilmiyorum. O yüzden başka usta sordum.)

Scudo

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Decahlon'da Triban 3'ümün 6. ay bakımı için aradılar. Ben zaten bakımını, tamirini yapabiliyorum. Ama bir arızası çıktığında bakıma gelmemişsiniz bu yüzden garanti dışı dememeleri için yine de gittim. Giderken ben de bunları düşünmüştüm. Fakat standart bakımın haricinde ne sorduysam ilgilendiler. Ekstra bir şey olup olmadığını sordular ve buna bir ücret almadılar.
Benim tecrübelerim bu şekilde. Dilerseniz bisikleti kurcalamadan/kurcalatmadan 6. ay bakımına gidin derim.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
göbekleri söküp bilyeleri temizlemek, göbek yatağını yağlamak, tekrar dizmek, fren ve vites ayarları, ruble ve aynakol yapraklarını söküp yağlatmak, jant akordu vs en iyi ihtimalle 50 papele patlayacaktır. Yılda bir kış çıkarken yaptırılması bisikletin uzun ömürlü ve güvenli kullanımı için şiddetle önerilir.

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Birhan Bey sorunlarınız büyük ihtimalle furş tan kaynaklanıyor. Galiba furş takımınızda boşluk var. Tam oturtulmamış tam sıkılmamış yada furş yataklarında sorun oluşmuş olabilir. Servisteki arkadaşlara sorunlarınızı ifade edin furç ta sıkıntı olabilir galiba deyin yaparlar.

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
@Ömer KARAN

Çok teşekkür ederim. Ben de gitmeden evvel biraz araştırayım, öğreneyim.

Aytaç P.

Üye
Tepki
8
@Birhan K.

Bisikletimle ilk test sürüşlerine anca çıkabildim. Perşembe günü Halıcıoğlu'dan Okmeydanı Hastaneye git-gel ~6 km, bugün de Zincirlikuyu'ya git-gel 15,5 km yol yaptım. Perşembe günü Darülaceze önündeki caddede hızlanmışken bisikletin gidonu baya bi yalpaladı. Hemen aklıma sizin bu yazınız geldi. Hava biraz rüzgarlıydı gerçi ve yandan esiyordu. Bi an korktum acaba Btwinde kronik bir arıza mı var diye. O gün Endmondo'yu açmamıştım ne kadar hız yaptım bilmiyorum. Bugün Zincirlikuyu'ya giderken Endomondo'dan hızımı takip ettim.(Halen km saatim yok. eBay'den alıcam. TR çok pahalı.) Mecidiyeköy e5 altındaki caddede 42.9 km/s hız yapmışım ama o sırada hiç bir şekilde gidonda yalpalama olmadı. Sanırım rüzgardan dolayı oluşan bir durum. Belki de yüksek hızlarda yandan rüzgar varsa etkileniyordur. Bugün sürerken hiç bir şekilde öyle bir yalpalama olmadı.

Ayrıca trafikte aralardan kıvrılarak geçmek inanılmaz zevkliymiş.

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
@Aytaç P.

Cukurlarda filan tikirti geliyorsa yada on tekeri hafif yere birakin tikirti geliyorsa normal ama asiri ise sikinti var demektir benim cube peletondada oluyor cukurlara girince cunku :)

Samsung Galaxy S2 Telefonundan Tapatalk Kullanılarak Gönderildi.

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar selam bende de BTWIN Network 5 Şehir bisikleti var çok aşırı değil ama o yalpalama bendede oluyor özellikle uzun surely kullanımlarda bazen bisiklete hakim olamicakmışım gibi oluyor güven vermiyor o anda bisiklet bu acaba BTWİN in ortak bir sıkıntısımı furşu filan sıkmadan mı veriolar acaba? ama ön taraftan herhangi bir ses filan gelmiyor

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hocam bende de benzer bir sıkıntı oldu. Direksiyon biraz aşağıda kalmıştı yukarı kaldırıyım istedim fakat kaldırdığımda maşada çok fazla boşluk oldu ve bisiklet çok sallanmaya ve titremeye başladı. Daha sonra tekrar indirmek istedim ama içinde bir aparat yamuldu galiba, ve alyenle sıkılan kapak tam kapanmadı, şimdi ise bayağı bir boşluk var maşada. Sanki biraz hız yapsam direksiyon elimde kalacakmış gibi. Ben de 4 Mart tarihinde aldım, daha 3 ay olmadı yani, ne yapayım sizce ? Çok moralimi bozdu bu iş, kime sorsam bilmiyordum da, iyi ki burada konuyu gördüm ama inşallah bilen birileri bir akıl verir. Adamlar para bile isteseler (sonuçta kendim bozdum) önemli değil, ama başka bir bisikletçiye de gitmek istemiyorum garanti kapsamından çıktı falan diyebilirler diye. Şimdiden sağolun.

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
@osman recep özçelik

Hocam git Decathlon'a götür, olayı anlat, böyle böyle oldu de. Ben para isteyeceklerini bile düşünmüyorum. Kesinlikle başka bir bisikletçiye götürmeyin. Decathlon'un bakım ve servis hizmeti gayet iyi. Her halükarda yardımcı oluyorlar. Ücret alsalar bile diğer bisikletçilerden çok daha düşük ve standart bir ücret alacaklar en azından.