Bisiklete bir yazar desteği...

basri

Forum Demirbaşı
Kayıt
29 Eylül 2006
Mesaj
560
Tepki
1.316
Yaş
57
Şehir
Antalya
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba,

Milliyet yazarlarından Sayin Meral Tamer baslattığı bisiklet konusuna olan duyarlılığını devam ettirerek aşagıda bağlantısını verdiğim haber ile tekrar bizleri sevindirdi.

Kendisine hepimiz adına, özellikle de haberde benim düşüncelerimin bir kısmına yer verdiği icin tekrar teşekkür ediyorum.

http://www.milliyet.com.tr/2006/12/19/yazar/tamer.html

Bu konuyu sıcak tutalım, Sayın Tamer'den gelecek önerilere de açık olduğumuzu belirtelim.

Herkese iyi günler dilerim.
 
Scudo

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Kayıt
10 Ekim 2004
Mesaj
2.564
Tepki
3.112
Şehir
İzmir
Yazısını okudum ve beğendim.
Meral Tamer hanımefendinin mail adresini "düzgün dil ve ifadelerle" teşekkür yağmuruna tutmalıyız ki, bu konuyu ele almasının ilgi gördüğünü bilsin, yazılarının okunduğunu ve beğenildiğini hissetsin, ona teşekkürlerimizle destek olalım,
belki birgün yazıları muhataplarına ulaşır.
 

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Kayıt
5 Ağustos 2006
Mesaj
1.698
Tepki
838
Şehir
Ürgüp, Kapadokya
bisikleti desdekleyen herkeze teşekkür borcumuzdur ne kadar çok tanıtım ve desdek alırsak mutluluk duymamız lazım :)
 

noexit

Daimi Üye
Kayıt
8 Aralık 2005
Mesaj
217
Tepki
181
Şehir
İst / Göztepe
İsim
Kadir
Bisiklet
Specialized
basri bey bu yazıyı farkettirdiğiniz için size ve bu yazı iinde meral hanıma teşekkür ederiz...
 
  • Beğen
Tepkiler: gizer

gizer

Forum Demirbaşı
Kayıt
28 Kasım 2006
Mesaj
411
Tepki
161
Yaş
47
Şehir
İstanbul
İsim
Özgür KUŞCUOĞLU
Bisiklet
Kron
@basriBu sabah bizi yeniden sevindirdi :)

"Kadıköy' e Yeni Bisiklet Yolları" adlı yazısı aşağıda sunulmuştur;
http://www.milliyet.com.tr/2006/12/20/yazar/tamer.html

Sayın Meral TAMER' e, olaya duyarlılığı ve bisikletforum demirbaşlarına :) konuyu sıcak tutma çabaları için teşekkürler...
Saygılarımla..
 

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Kayıt
10 Ekim 2004
Mesaj
2.564
Tepki
3.112
Şehir
İzmir
Bu hanımefendiyi başkan yapmalıymışız :)
Helal olsun, medyada destek gördüğümüz sürece beklentilerimiz en kısa sürede sonuç bulacaktır.
 

BSD-Murat

Aktif Üye
Kayıt
12 Mart 2005
Mesaj
153
Tepki
337
Şehir
istanbul
ARANAN BELEDİYE BAŞKANI BULUNDU.
http://www.bisikletdunyasi.com/v2/images/topics/phpnuke.gif Milliyet gazetesi köşe yazarı Meral Tamer ' in köşe yazısında bahsettiği " Bir belediye başkanı arıyorum" yazısına cevap geldi.


BSD nin girişimleri ile Bisikletli yaşam için adım atmaya hazırlanan bir belediye başkanından cevap geldi.
Sanıyoruz ayrıntıları Meral Tamer' in Cuma günkü köşe yazısında okuyabileceksiniz.
Bu şerefi bisiklet konusundaki duyarlılığı ve destekleri ile bizleri umutlandıran Sayın Meral Tamer' e bırakmak istiyoruz.
 

bedo

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Ekim 2006
Mesaj
1.232
Tepki
333
Şehir
istanbul-yeşilköy alan: trial ve street
ancak böyle kaliteli bisiklet bilinci gelişmiş insanlar bize yardımcı olabilir kendisini çok teşekkür ederim
 

bikerboy

Üye
Kayıt
18 Nisan 2005
Mesaj
82
Tepki
21
Şehir
ankara
ben de şimdilik kendisine teşekkür etmekten başka bi şey yapamıyorum...
 

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Kayıt
4 Ekim 2007
Mesaj
2.892
Tepki
1.557
Şehir
Antalya
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar neden bisikletin insan yaşamına sagladıgı inanılmaz katkıları görmezlikten geliyoruz? :D neden Başımızdaki büyüklerimiz bisiklet yerine otomobile, veya çeşitli kimyasal atıklı sistemlere yatırım teşviki saglıyorlar :(? İşte Avrupa da bu yok! Avrupa'da bisiklete binene para teşviki saglanıyor ve dahası saglanıyordur eminim ki..:)
"İşte MERAL TAMER in yazısı: (bunları okuyunca ezikligi hissediyorsunuz:()
Bir belediye başkanı arıyorum

Bisiklet yolları yaparak bisikletin oyuncak değil, bir ulaşım aracı olduğunu gösterecek, kendi de ara sıra bisiklete binecek...


Evet, bugünden itibaren bisikleti kendi bölgesinde moda haline getirecek bir belediye başkanı arıyorum. Öyle büyükşehir belediye başkanları falan değil, ilçe belediye başkanı olsun ki, kendi yetki alanında kısa sürede sonuç alabilsin.
Bisikletin çevre, obezite, diyabet, ulaşım, spor, tasarruf ve trafik gibi pek çok alanda sorunlarımızın çözümünü içinde barındırdığının bilincinde olan ve kendi yöresinde özel yollar yaparak bisiklete binmeyi özendiren belediye başkanlarımız -özellikle tatil yörelerinde- eminim vardır. Ama benim aradığım Şişli, Bakırköy ya da Kadıköy gibi moda yaratabilecek, öncü olabilecek bir büyük ilçemiz.
Hayalim, kaldırım kenarlarını park ederek işgal etmiş otomobillerin yerine, 80 santim genişliğinde bisiklet yolları yapılması ve o yollarda işine gidip gelen kravatlı, pardösülü, kır saçlı beyleri, tayyörlü iş kadınlarını görebilmek... Hatta belediye başkanının kendisi de ara sıra iş için otomobil yerine bisiklete binse mükemmel olur.

Bisiklet oyuncaktır!
Okul olmadığı için çocukların tuvaletlerde eğitim yaptığı, kimi köylerinde ısınmak için tezek yakılan illerimizde, altlarına 300 - 350 bin YTL'lik Mercedes S 350'leri çekerek topluma kötü örnek olan valilerimiz de belki utanır!
Valilerimizin, kel başa şimşir tarak misali peş peşe en lüks Mercedes almalarını konu eden yazılarıma, bisiklet tutkunlarından gelen destek mesajlarında da "Bisiklet bir ulaşım aracıdır" bilincinin Türkiye'de yerleştirilmesinin önemi vurgulanıyor.
TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nden Dr. Tuncay Özışık, e - posta mesajında özetle diyor ki: "İşim dolayısıyla zaman zaman yurtdışına gidiyorum. Gidenler de görmüştür; Türkiye dışında her yerde 'Bisiklet bir vasıtadır' bilinci var. Bu yüzden de yollar, trafiğin akışı, yayaların davranışı hep ona göre. Ülkemizde ise maalesef 'Bisiklet bir oyuncaktır' zihniyeti hakim. Bisiklet bilinci, öncelikle eğitim kurumları çevresinde başlamalı, aileler ve öğretmenler bilinçlenmeli, ama yerel yönetimlerin ve medyanın desteği olmadan bisikletin yollarda çoğalması maalesef zor."

Büyük tasarruf sağlıyor
AB'nin desteklediği ECF (www.ecf.com) üyesi olan Bisiklet Sevenler Derneği yetkilisi Murat Suyabatmaz ise bisikletin, trafikten spora, eğitimden turizme, sağlıktan çevreye, diyabetten son yıllarda süratle artan obeziteye pek çok soruna sıfır maliyetli çözüm getirdiğine dikkat çekiyor:
"Trafik kısmen ferahlayabilir. Egzoz kirliliği azalır. Petrol tasarrufu sağlanır. En önemlisi sağlık ve spor giderleri azalıyor. Belçika'da toplum kaynaklarını daha yararlı kullanmak ve çevreye zararı azaltmak amacıyla, işine bisikletle gidip gelenlere km başına 0.50 euro iadesi ödeniyor. İşi 5 km mesafede olan, her ay 110 euro teşvik alıyor" diyor.
Türkiye'de siyasilerin ve bürokratların, çevreye ve toplum kaynaklarına duyarlı davranmaları için daha ne kadar bekleyeceğiz?

mtamer@milliyet.com.tr"
Avrupa insanı bisikletli gördümü cidden bir araçmış gibi davranıyor :)
Bugun Antalya daki tranvay yolundan gidiyordum:) karşıdan bir grup turist geliyor çoluk çocuklu:) bende muhtemelen hızımı kesiyorum bunlar şimdi geçerler diye ama adamlar usanmadan sıkılmadan benim onların önünden geçecegim ana kadar o daracık geçitten karşıya geçmeden bekliyorlardı :) Aramızdaki mesafeye ragmen 10sn kadar beklediler:) Umarım bizim vatandaşımıza da bu Ahlak ulaşır:)!!
 
  • Beğen
Tepkiler: gizer

gizer

Forum Demirbaşı
Kayıt
28 Kasım 2006
Mesaj
411
Tepki
161
Yaş
47
Şehir
İstanbul
İsim
Özgür KUŞCUOĞLU
Bisiklet
Kron
@BMX_rider07

İlk sayfada Basri Bey' in yazdıklarının aynısını yazmışsınız. Yine de konuyu tekrar gündeme getirdiğiniz için teşekkürler..
 
Yukarı Alt