Bisiklete Binmeden Önce Neler Yenilmemeli ?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Mertcan Yılmaz tarafından paylaşıldı.

 1. Mertcan Yılmaz

  Mertcan Yılmaz Yeni Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  16
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  ÇOK FAZLA SIVI İÇECEK: Bisiklete binmeden önce içilen gereğinden fazla sıvı midenizde su birikmesine,vücudunuz şişmesine neden olur .vücut metabobolizması belli bir miktara kadar suyu kabul etmektedir gereğinden fazla su ise size sadece ağırlık ve istenmeyen gaz olarak karşınıza çıkar, aynı zamanda performans kaybına da neden olabilir,onun için binmeden önce sadece gereği kadar su içmek binme koşullarına göre özellikle hava durumuna göre su içilmesi gerekir. Binicilerin vücut metabolizmaları da birbirinden farklı olacağından dolayı binici su miktarını kendisi ayarlamalıdır. Ortalama her 20 dakikada bir kez su molası verilmelidir.

  YİYECEK: Biniş gününün bir öncesi günü yemekte sindirimi kolay yiyecekler seçilmelidir.Salata, popcorn, lahana, brokoli ve bunun gibi sebzeler biniş sırasında size sorun yarata bilir. Patates, sade makarna gibi karbonhidrat oranı yüksek, hazmı kolay ve enerji verici yemeklerin yenmesi biniş esnasında rahat ve performanslı biniş yapmanızı sağlar. Yemeğin arkasından meyve yenmesi enerji düzeyini yükseltir fakat meyve seçiminde dikkatli olmak gerekir asit değeri düşük olan meyvelerin tercih edilmesi gerekir .elma veya muz gibi.

  ENERJİ YİYECEKLERİ: Enerji yiyeceklerin bir gün önceden yenilmesi gereksizdir. Binişten önce yenmesi çabuk enerji üretimine neden olur fakat belli bir zaman sonra vücut bitkin ve halsiz kalabilir.


  ENERJİ İÇECEKELERİ: Çoğunlukla toz halinde satılıp su ile karıştırılıp içilen enerji içecekleri ya da hazır olarak satılan sodalı enerji içecekleri pek fazla önerilmiyor. Bu tarz içecekler vücut şeker seviyesini yüksek tutuyor ve kısa süreli vücut normalden daha fazla performans gösterebiliyor içeceklerin etkisi bittiği zaman vücut normalden daha az enerji üretebiliyor .

  FAST FOODS: Bu tarz yemekler olan hamburger, kızarmış patates ve birlikte yenilen ketçap yağ,protein ve şeker düzeyi olarak çok yüklü yiyeceklerdir. Bu tarz yiyeceklerin çoğu zarar, azı faydalı olabilir.seçimi tavuklu çeşitlerde yapmanızda fayda var. ketçap ve mayonezi belli bir miktara kadar kullanabilirsiniz.

  ALKOL: Çoğunlukla turlarımız Pazar günü olduğundan dolayı ne yazık ki grubumuzda da olmak üzere Cumartesi akşam içilen rakı, bira gibi alkol oranı yüksek içecekler biniş sabahı zor kalkmamıza, baş ağrısına ve bedenin yorgun olmasına neden olmaktadır.içilmemesinde yarar vardır. Alkol vücuttaki su oranının düşmesine neden olur, bu da dolaşım sisteminde enerji kayıplarına neden olur. Pazar sabahı cumartesiden kalma iseniz bol su içmenizde fayda var.

  Alıntıdır.Faydası olduysa ne mutlu bana
   
 2. omerrrr

  omerrrr Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  199
  Beğeniler:
  119
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  FAST FOODS: ??? gereksiz bir ayrıntıya gireceğim belki ama İngilizce'de food tekildir. yani -s almaz. Bunun yerine "ayaküstü yiyecekler" tabiri daha hoş olacak. TDK belkide birşey bulmuştur. :)
   
  FATİH ÇOLAK ve Mertcan Yılmaz bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

Website_Drafting_Image_20m_2048x2048.png
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...
upload_2017-2-15_10-55-37.png
Andrew Coggan CTL'in ne anlama geldiğini bir paragrafla açıklamış. Güzel de açıklamış: "CTL sadece ürettiğiniz gücü arttırmakla kalmaz, aynı zamanda "antrenman yaptıkça daha fazla antrenman...
upload_2017-2-15_10-48-23.png
Andrew Coggan CTL'in ne anlama geldiğini bir paragrafla açıklamış. Güzel de açıklamış: "CTL sadece ürettiğiniz gücü arttırmakla kalmaz, aynı zamanda "antrenman yaptıkça daha fazla antrenman...