bisikletçide bakım

Burak Oral

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Ghost
arkadaşlar merhaba 4 ay önce aldığım 2011 model carraro 419 grunge'u vites ayarları biraz bozulduğu için bisikletçiye götürdüm. Ön ve arka jant akordu da bozuktu.
Bisikletçi ön arka jant akordunu yaptı jant telleri biraz paslanmış, vites ve fren telleri değişti, vites ayarı yapıldı ama hala tam olarak eskisi olmadı, amortisörü sertti yağlandı hala çok yumuşak değil, gerekli yerleri yağlandı kısacası genel bir bakım yapıldı. Maliyeti 60 lira oldu. İlk başta fiyat yüksek geldi ama sonra biraz acele karar verip yaptırdım. İyi mi yaptım kötü mü yaptım emin olamadım? Bakım veya servis ücretleri hakkında görüşlerinizi bekliyorum.

Scudo

ikan yüzgeçgölü

Daimi Üye
Tepki
110
Bisiklet
Lapierre
abicim mahalle bisikleletçisi tarzı bir yere götürdüyseniz onların sürdüğü yağ bile dandik olur (simsiyah bir yağ sürerler)
En iyisi bisikleti kendiniz tamir edip bakımını kendiniz yapmanız forumda bu kounyla ilgili size yardımcı olabilecek bir sürü yorumlar ve ilgili olarak açılmış konular var
Ufak bir ip ucu eğer alacağınız veya aldığınız bisikletiniz hidrolik frense kesinlikle ters çevirmeden önce bir ip veya lastikle fren kollarını elciklere bağlayın yani fren sıkılı olsun öyle ters çevirin
Eğer öyle yapmaz iseniz bisikleti ters çevirdiğinizde fren kollarının içindeki sıvıya hava karışır
YARDIMCI olabildiysem ne mutlu bana
(link)

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Bisikleti sıfır aldınız sanıyorum ilk ve ikinci bakımları yapılmışmıydı peki ? Genellikle yeni olarak satın alınan ve garanti kapsamında olan bisikletlerin ilk ve ikinci bakımları ücretsiz olarak yapılır ilk bakım satın alınmanın ardından ilk ayınsonunda bir sonraki bakım ise takip eden altı ay içinde yapılır bisikletin modeli ve sahip olduğu komponentler size çok üstün bir konfor yaşatmaz en başta bunu belirtmekte fayda var yani sıradan bir maşa rock shox ya da fox gibi işlevselliklere sahip değildir ancak geri tepme
yani rebound ayarı yapılarak belirli bir esneklik elde edilebilir maşa için kullanılan yağlar sıradan yağlardan farklıdır ki arkadaşımız yukarıda zaten bunu belirtmiş sıradan bisikletçiler bunların pek çoğunu bilmezler ve detaylı olarak uğraşmayı sevmezler bisiklet bakımı hakkında forumda ve internet üzerinde bulabileceğiniz pek çok video var ilk başlarda neyi nasıl yapacağınız konusunda belki sıkıntılar yaşarsınız ama sonradan hem beceriniz artar hemde bu işten daha fazla keyif alırsınız unutmayın kimse bisikletinize sizin kadar iyi bakamaz kolay gelsin

Burak Oral

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Ghost
Bisikleti bayiye götürdüm,kaş yapayım derken göz çıkarmak istemediğimden de basit bakımlar hariç kendim pek uğraşmak istemiyorum evet forumda evde yapılabilecek bakımlar için çok güzel başlıklar var. Bu bisikleti, benim götürdüğüm ilk bakım olduğu için bu işlerin böyle mi olduğunu merak ettiğimden bu konuyu açtım.
İpucu için teşekkürler ama bisikletim hidrolik fren değil.

Burak Oral

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Ghost
@ReşitÇağırgan

bisikleti sıfır almadım ikinci el aldım. Önerileriniz için sağolun

Emre Sertkaya

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Kron
Benımdee bısıklete A dan Z e bakım yaptırmam lazım . Yaglamasından tutun , akord ayarına kadar hepsine bakılması lazım . Yalnız siz 60 tl deyınce pahalı gibi geldi . Ben 20 30 tl e yaparlar tum bakımı dıye dusunuyordum :) sizde sadece ayrıyetten tel takmıslar ama tel ne kadar pahalı olabılır ki ? sonucta tam pro bır bısıklet degıl .

Burak Oral

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Ghost
@Emre Sertkaya

Bana da pahalı geldi. Hem ilk olması hem de biraz aceleye gelmesi ile belki de gerçekten yaptırdığım bakım olduğundan pahalıya mal olmuştur. İmkanınız varsa bence birkaç bisikletçiye sorup genel bakım için fiyat alın. Bakımı yaptırdığınızda ne kadar tuttuğunu yazarsanız sevinirim.

Emre Sertkaya

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Kron
@Burak Oral

Eğer bir problem cıkmazsa carsamba günü gibi bakımı yaptırmayı dusunuyorum yaptırırsam bakımı yazarım buraya .

Emre Sertkaya

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Kron
@Burak Oral

Burak bey aklımdayken yazıyım . Bugun çarşıda bir bisikletçiye gittim , Pedaldan çıt çıt diye ses geliyordu ona baktı vidalar gevşemiş sıktı ses geçti . Onun dışında akord ayarları iyi gözüküyor dedi , bisiklete baktı bakımlık bir şey yok dedi :D Para almadı . Ama yinede bakımları kendimiz yapsak iyi olur , hadi akord ayarı biraz zorlayabılır ama onun dısındaki yağlamasıydı , vites - fren ayarlarını biz yapsak daha iyi olur . Hem pratiklik kazanırız hem de uzun bir turda bir sorun olsa kendimiz hallederiz . Bu arada siz denizlidesiniz heral . Bisikletçiden bisikletçiye ilgi alaka parasal konular degısebılıyor . Belki başka bir yere gıtsem para almak için ayar yapıyor gibi gozukebılırdi . Ya da pedaldaki vidaları sıktı diye para alabılırdı yani bisikletçi de onemlı .

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
@Burak Oral

2011 model bisikletin vites ve fren tellerinin değiştirilmesi kafa karışıklığı yarattı. Mecburi haller dışında değiştirilmemesi gerekir.

Vites ve fren telleri paslanmaz çelik olup ahşap gibi eskimezler.

Teller bildiğiniz gibi daha ince tellerin bir araya gelmesiyle oluşan kablo demetidir. Eğer ince tellerde kopma, birbirlerinden ayrılma ile kablo demetinde dağılma yoksa değiştirilmemesi gerekir. Üzerine toz pislik yapışmış ise fren ve vites değiştirmede uygulanan kuvvet artacağından temizlenip yağlanması gerekir.

Bazı durumlarda kablo demetinde açılıp dağılma olduğundan; teli temizlemek için dış muhafazasından sıyırıp çıkardığınızda; tekrar muhafazaya sokmak imkansızdır; bu halde de mecburen tellerin değişmesi gerekir.

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
@Özgür Türker

Vites tellerini değilde fren tellerinin her sene değiştirmemi önermişti güvendiğim bir bisikletçi.

Burak Oral

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Ghost
@Özgür Türker

Vites telim söylediğiniz gibi dış muhafazadan çıkarınca içine tekrar sokulamayacak gibi kıvrılıp hafif dağılmıştı.

Burak Oral

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Ghost
Burak bey aklımdayken yazıyım . Bugun çarşıda bir bisikletçiye gittim , Pedaldan çıt çıt diye ses geliyordu ona baktı vidalar gevşemiş sıktı ses geçti . Onun dışında akord ayarları iyi gözüküyor dedi , bisiklete baktı bakımlık bir şey yok dedi Para almadı . Ama yinede bakımları kendimiz yapsak iyi olur , hadi akord ayarı biraz zorlayabılır ama onun dısındaki yağlamasıydı , vites - fren ayarlarını biz yapsak daha iyi olur . Hem pratiklik kazanırız hem de uzun bir turda bir sorun olsa kendimiz hallederiz . Bu arada siz denizlidesiniz heral . Bisikletçiden bisikletçiye ilgi alaka parasal konular degısebılıyor . Belki başka bir yere gıtsem para almak için ayar yapıyor gibi gozukebılırdi . Ya da pedaldaki vidaları sıktı diye para alabılırdı yani bisikletçi de onemlı .Cevabınız için teşekkürler. Artık deneye deneye ve bisikletçilere gide gele bu konularda tecrübe kazanacağız :)

Burak Oral

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Ghost
Cevabınız için teşekkürler. Artık deneye deneye ve bisikletçilere gide gele bu konularda tecrübe kazanacağız