İzmir'in bisiklet yollarındaki yayalar

Racsen

Üye
Tepki
19
Arkadaşlar şu mavişehirdeki bisiklet yolundan yürüyen yayaları ne yapmak lazım? Trafik polisimi çağırsam ne yapsam?

Hadi bazıları farkında değil söyleyince pardon falan diyip kenara geçiyorlar da, bazı denyolarda çıkmıyor değil sanki kendi yoluymuş gibi kaba tabirle "artistlik" yapıyorlar.

Adamın biri " gel bakıyım buraya" diye beni çağırıyor afedersiniz ama bende 1.90 lık 95 kilo adamım akşam akşam bulaşmadım tabiki ama birde haklıyken haksız konuma düşmek var.

İşin özü şu bisiklet zevkimizi katleden insanlara ne yapmak gerekiyor?

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Bizim burda da belli bölgelerde bisiklet yolu var. Ve tahmin edeceğiniz üzere, yaya işgali altında. Çözüm olarak, o yollara girmiyorum, araçlarla beraber asfalttan gidiyorum.

Yaya bu, heryerde var. ;D
Polis çağırmak işi çözer mi emin değilim. :)

yunus koç

Daimi Üye
Tepki
88
genelde o bana sahilde oluyo bnde yayalar ve koşan kişilerin olması gereken yerde yani yaya koşu alanında sürüyorum orası bomboş oluyo.

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Üzerine sürer gibi yap. Ama sürme tabii:p başka çaresi yok "herşeyin başı eğitim!"

nqnr

Üye
Tepki
34
polis çagırsakta bii işe yaramıyor bi arkadaşım araba ile kaza yaptıı çagırdık polisi geldi dedık kaza oldu ilgilenin ölü veya yaralı varmı dedi bizde yok dedik o zaman kendi aranızda rapor tutun dedi anlaşamassanız trafik değil normal polis cağırın dedi :D yani kısaca onlarda bakmıyorr... bu yuzden kendi bildğini yapman en iyisi ..

Serdar TEBER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Yayaları k,barca ikaz etmekten başka çare yok. Bir de olayın diğer tarafından bakmak lazım. Ne mutlu size, bisiklet yolunuz var. Ben Ankara'da dolmuşların arasında bisiklet sürmek zorunda kalıyorum.

Racsen

Üye
Tepki
19
Valla ben kurallara uymak için bisiklet yolundan gidiyordum hani arabaların yoluna girmeyelim kendi yolumuz varken diye fakat artık bende arabaların yolunu gaspedicem yapcak bir şey yok :)

Türkiye bisiklet için daha hazır değil sanırım daha bir kaç 85 yıl daha bekliyecez sanırım ben ölene kadar asfalttan devam o zaman :)

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
yaya ya denk gelmişsin iyi yine.Ben o yolda bi kaç kere otomobillere denk geldim ve çıldırma noktasına geldim.Hayret bişey,25 metre yanında koskoca ana cadde işliyo be adam.Ne işi var o kadarcık yolda anlamıom.

Nail USANMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.175
Bisiklet
Specialized
Selam.

Bisiklet yolu konusunda insanlar bilgili değil ki. Bisiklet kullanımı az, bisiklet yolunu kullanan az, bisikleti halaa karne hediyesi olarak görenler, bisiklet yollarını da yaya yolu olarak görüyorlar maalesef. Bilenlerin de umurunda değil. Örnek; Kordon bisiklet yolu. Gevrekçisinden midyecisine bisiklet dışında ne ararsanız var o yollarda.:boese157: Saygı yok zaten.
Bostanlı da yolun bisiklet yolu olduğunu gösteren tabela, işaret olmadığı gibi, olanlar da ya silinmiş, ya da belli olmuyor.

İnsanlar bisikleti taşıt olarak kabul etmedikten sonra o yollar maalesef yaya yolu olarak kullanılacak.:(

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
eskişehirde atatürk caddesinin bir bölümündeki geniş yaya kaldırımının yola bakan tarafı bisiklet yolu olarak ayrılmış ve zemini farklı renkte boyanmış, ayrıca 10 metrede bir yere kazınarak bisiklete binen insan figürü işlenmiş. hatta bisiklet yoluyla yaya yolu arasına belli aralıklarla ağaçlar da dikilmiş. yani belediye bu konuda üzerine düşeni fazlasıyla yapmış...

gel gelelim yayaların yarısından fazlası bisiklet yolundan yürüyor, haliyle insanların arasından geçerken sürekli ağaçların arasından slalom yapmak zorunda kalıyorum. artık bir yerden sonra canıma tak etti ve yaya yolundan yürüyenlerin direkt üzerine sürmeye başladım. çoğu yürümesine aynen devam edip nasıl olsa ona çarpmamak için yönümü değiştireceğim diye bekliyor, fakat ben son ana kadar kararlı bi şekilde üzerine üzerine gidince önce bir paniğe hazırlık evresi, tam ben frenlere asılıp zank diye dururken de gerçek bir panik anı yaşıyorlar. sonrasında ters ters bakmak üzerelerken tam ayaklarının altındaki bisikletli figürünü gösterip "bak bakiyim burda ne resmi var?" dediğimde süt dökmüş kediye dönüp yaya yoluna geçiyorlar :D

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
Ankara'da bisiklet yolu yok.... nasıl bişey bu? güzel olmalı......:)

funq

Forum Demirbaşı
Tepki
332
Bisiklet
Geotech
bir de pasaport iskelesiyle konak pier arasındaki bisiklet yolu var ki bisikletle geçmek mümkün değil! ona ne yapcaz :)

bisikletseven

Forum Bağımlısı
Tepki
1.577
Bisiklet
Trek
arkadaşlar efendilik sizde kalsın siz siz olun kimseye bulaşmayın ha polis mi o ayrı bir muamma, suç duyrusunda bulunacaksın şahit lazım o da malum
bu olgu saygı kültürünü gerektiriyor insanlar bisiklet yolunu biliyor bunu idrak edemeyeni hoşgörün cahil veya moron olabilir ki bu durum da bir özürdür ona ne diyelim ki.... peki ya diğerleri...

boşverin efendilik sizde kalsın değilse olmuyor hani diyelim yol vermediler sonuç dil kavgasına sonra beden kavgasına döndü yolunuzda o kadar çok insan var ki hangibiriyle baş edeceğiz bunları ihbar etseniz bir şey olmuyor bir düzenin tesisi, uygulanması denetlenmesinden maaş alan birileri var ve her gün bu çarpıklığı görüyorlar bunun nedeni duyarsızlıktan başka birşey değil; bizlerin duyarlılığı cızız kalıyor bunun için

bir öneri bisiklet yolundaki bu abeslikler fotoğraf çekilerek ilgili yerlere(aklıma gelen; il emniyet müdürülğü, valilik, içişleri bakanlığı, TBMM, varsa tanıdığınız milletvekilleri, bölgenizde nüfusu güçlü şahıslar....vs) e-posta olarak gönderilebilir. üzerimize yük olmaz bunu yapabiliriz topluca en azından yakın bir tarihte bunu ben yapacağım

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
@funq

dirseklerini kullanacaksın. :D :D :D

funq

Forum Demirbaşı
Tepki
332
Bisiklet
Geotech
takla atıyodum bi çaycı yüzünden, kontrolü kaybetmedim ne düştüm ne çarptım ama bir dahaki sefere bu kadar şanslı olmayabiliriz.

artık orayı denemiyorum bile, yola çıkıyorum trafikten gidiyorum kordon'un o kısmında

Saruz26

Daimi Üye
Tepki
237
@Teberus

evet onları ilk önce kibarca ikaz etmeliyizki yaptığımız işten ötürü antipati toplamayalım. bizim değilde özellikle belediyelerin yapması gereken çok şey var mesela birçok insanımız oraların bisiklet yolu olduğunu bilmiyor çünkü yeteri kadar sıklıkta ikaz levhası vb şeyler yok. ayrıca pasaport civarlarında belediye bisiklet yoluna çöp konteynırlarını ve çöp kutularını yerlerştirmiş durumda. bence bütün bisikletçiler toplanıp bu işlere yakışan biri öncülüğünde belediyeyi ikaz etmek gerekiyor.

osmanfeza

Üye
Tepki
21
ben bu kadar ümitsiz değilim arkadaşlar. izmir bisiklet derneği o yolun bisiklet yolu olduğunu belirten eğitici broşürler bastırsın, gönüllü dağıtıcılardan biri benim. karşıyaka belediyesi zabıta biriminede büyük iş düşüyor. insanlara o yolun bisiklet yolu olduğunu her fırsatta hatırlatmalıyız. bostanlı sahil yolunu ben de kullanıyorum. özellikle yan yana sohbet ederek gidenlere, yolun bisiklet yolu olduğunu, en azından ikişerli gruplar halinde yürümelerini kibar bir dille anlatmaya çalışıyorum. izmir bisiklet derneğine ve karşıyaka belediyesine durumu bildiren mailler attım. her kez tutsa şu işin ucundan, aslında büyük bir topluluğuz. hallederiz gibi geliyor.

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
@Tech. Türk

Bence direkt olarak ikinci seçenekten başlayalım. Baktık ki olumlu sonuç alıyoruz,sonra 1. seçeneği uygularız. ne dersiniz?:D