Bisiklet yoluna karşıyım. Bütün yollar bisikletlilerin olmalı

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlk olarak T.C. Karayolları Trafik Kanunu 2918 Sayılı Bisikletle İlgili Maddeleri vermek istiyorum.
Madde 3 c (10) Bendi: Bisiklet motorsuz bir taşıttır.

Madde 37: Sürücü için ehliyet ve taşıt için plaka gerekmez.

Madde 46: Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.

Madde 66: Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez.

Madde 66: a) Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülemez.

Madde 66: b) İşaret verme dışında, çift elle sürülmesi ve genel kurallara uyulması zorunludur.

Madde 66: c) Yük ve eşya taşınamaz.

Madde 37: Karayollarında bisiklet sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir.

Altı çizili maddede görüldüğü üzere bisiklet yolu olan yerlerde bisiklet karayolunda sürülmez. Bisiklet yolu bizatihi bisikletin sınırlandırılması demektir. Yani bir insan bisiklet yolunu neden isteyebilir. Oysaki biz kısıtsız bisiklet sürmek istiyoruz. Bisiklet yoluna ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum. Bisikleti belli bir yol ile sınırlamak bana çıkar yol gibi gözükmüyor. Mahalli idarelerden Bisiklet yolu yapmalarından ziyade bisiklet üzerine farkındalığın arttırılmasını isteyebiliriz. Birde şöyle bir şey varki bisiklet yolu mahalli idareleri bir zorunluluktan kurtaracaktır. Yani bir kaza olması halinde işte bisiklet yolu vardı-ki çoğunlukla dostlar alışverişte görsün kabilinden-oradan sürseydi sorumlu biz değiliz şeklinde bir yaklaşımda bulunacaklardırki hoş bisiklet yolu olmadığı halde bile böyle bir sorumluluk hisssetmiyorlar. Demem oki bir yerleşimi bisiklet yolları ile donatmanız fiziki vs mümkün olmayabilir. Bisikleti trafikten yalıtılmış bir araç kılmaktan ziyade trafiğin içinde ama kabul edilmiş bir araç haline dönüştürmek daha olması gereken bir çözümdür.
otoyolda bisikletin sürülmemesi uygulaması ise akşam saatleri dışında kaldırılmalıdır. Otoyol emniyet şeridi çoğu kez diğer karayollarından daha güvenli-gündüz şartlarında-

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet yoluna karşınız güzel sanki bisiklet yollarını biz kullanabiliyormuyuz'ki üstünde piknik yapanlar,gezenler,köpekler,her şey biz hariç orda zaten oranın adı bisiklet yolu sadece üstünde biz yokuz'ki zaten:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hepimiz karşıyız araçlara, araçlara öncelik tanınan düzene. Ama bu ülke de birşeyler yapmaya çalışırsan her zaman zenginlerin işine engel olursun. Ondan sonrası da cezaevi vs.

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
Bisiklet yolu tin tin bisiklet süren, çıt kırıldım ya da korkuları olanların en azından bisikletini alıp çıkabildiği bir yer ve bu işe başlama noktası olarak düünülebilir. İçinde varsa zaten kendini aşıp bi süre sonra trafikte araçlara makas yaparken görebilirsiniz bu insanları (bi ihtimal :) )

Sonuca gelecek olursak bu ülkede kurallar ne kadar uygulanıyor ona bakmak lazım. Ben paralelinde bisiklet yolu olan bir d100 karayolunda gidiyorken hiç bir polis beni durdurup "madde 66'ya göre sizi karayolundan men ediyorum" falan demez zaten. "Bisiklet motorsuz bir taşıttır"ı bilmeyen polis bu maddeyi mi bilecek? Ben bisiklet yoluna çıkınca 2 teker üstünde durabilecek kadarlık hız sınırıyla sağa sola gidon çevirip duranlardan ve yayalardan dolayı zaten normal yoldakinden daha yavaş gitmek zorunda kalıyorum. Bırakın istedikleri kadar bisiklet yolu yapsınlar. İsteyen istediğini kullansın. Ne kural var ne adalet ne insanlık var bu ülkede. Bir gün her yer bisiklet yolu olur, bu ülke değişirse zaten o zaman bisiklet yolunda adam gibi bisiklet sürebiliriz merak etmeyin...

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yük ve eşya taşınamaz maddesi de ilginç değil mi?. Tur bisikletleri yasal değil o zaman ??

Reahax

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Recep
Bisiklet
Cannondale
Bizim buralarda altı üstü bir kaç kmlik bisiklet yolu var. Tabi yollarda mtb kullanmak gerekiyor; bakımsız, her tarafında çamurlar birikmiş, otobüs bekleyenler, yürüyüşe çıkanlar, çıkışlarına araba parkedenler..

Tertemiz yol genişliğinde kaldırım var ama insanlar inadına çamurlu bisiklet yolundan yürüyorlar.

Bisiklet yolu deyince bisiklet sürene kolaylık sağlaması gerekiyor ama Türkiye'de zorluk çıkartıyor.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
"*Madde 66-c : Yük ve eşya taşınamaz"derken ???? :acpsnr: :hihi:

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Yazılanları bisikletle ilgili kanun maddeleri başlığı altında başka sitelerde de gördüm.Burdaki kanun maddelerinin bazıları eksik bazıları yanlış yazılmış.Örneğin 66/c yük ve eşya taşınamaz denmiş ama maddede "...yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımaları yasaktır." yazıyor.Yine 37. maddede "karayollarında bisiklet sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir" denmiş ancak kanunda bisiklet kullananların 11 yaşını bitirmiş olmasının yanı sıra bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklı olmasını da şart koşmuş.En iyisi kanunda yazanı tam olarak aktarmak.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu

Madde 3- Bisiklet yolu : Karayolunun, sadece bisikletlilerin kullanmalarına ayrılan kısmıdır.
Bisiklet : Değişik: 12/7/2013-6495/13 md.)Üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden motorsuz taşıtlardır. Azami sürekli anma gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevrilmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer.

Madde 37– Sürücü belgesi almaları zorunlu olmamakla beraber;
Bisiklet kullananların 11, motorsuz taşıtları kullananlar ile hayvan sürücülerinin 13 yaşını bitirmiş olmaları,bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklı bulunmaları zorunludur.
(Değişik : 21/5/1997-4262/4 md.)Durumları bu madde hükmüne uymayanlara araç kullandıran ve hayvanları tevdi edenler 1 800 000 lira para cezası ilecezalandırılırlar.

Madde 46-(...) e) İki yönlü trafiğin kullanıldığı dört veya daha fazla şeritli yollarda aksine bir işaret bulunmadıkça, motosiklet,otomobil,kamyonet ve otobüs dışındaki araçları kullananlar, geçme ve dönme dışında en sağ şeridi izlemek zorundadırlar.

Madde 66–Bisiklet,motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerine aşağıdaki kurallar uygulanır.
a) Ayrı bisiklet yolu varsa, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yolunda,
Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde, Bunlardan ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yanyana sürülmesi yasaktır.

b) Bisiklet sürenlerin en az bir elleri, motorlu bisiklet sürenlerin manevra için işaretverme hali dışında iki elleri ve motosiklet sürenlerin devamlı iki eller ile taşıtlarını sürmeleri ve yönetmelikte belirtilen güvenlik şartlarına uymaları zorunludur.

c) Bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosiklet sürücülerinin, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmeleri ve yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımaları yasaktır. Sürücü arkasında ayrı oturma yeri olan bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosikletlerle bir kişiden fazlası taşınamaz.
(Değişik: 21/5/1997-4262/4 md.)Bu madde hükümlerine uymayan sürücüler 3 600 000 lira para cezası ile cezalandırılırlar.

(link)

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu ve Sefa

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

şehir plancıları odası ile illede bisiklet yolu talep eden kitle görüşüp seminer vs gibi birşey organize edebilir. olurlarını olmazlarını bizimle paylaşırlar bizde faydalanırız.

tr de kentlere şu haliyle bisiklet yolları yapılması, çoğaltılması imkansızdır. kaldırımlar, yollar, araba park yerleri vs bir sürü şey yetersizken bisiklet yolu istiyoruz demek hayaldir. ayrıca izmir için mesela şunları diyim ben size sevgili bisikletseverler, lütfen çocukları pistten alalım arkadaşlar ;

- izmirde iki yıl kadar önce havagazı fabrikasında toplantı oldu. belediye başkanı izmirdeki bisikletlileri çağırdı sorunlarını dinlemek için. kaç kişi geldi biliyor musunuz ! koca şehirden sadece 200 kadar kişi belki daha da az.

- fuarda eurovelo semineri oldu, 30 kişi katıldık.

-belediye başkanı sorunlarınızı dinleycem twit atın dedi, bir tek ben attım, o twiti de bisiklet seminerinde örnek gösterdiler bakın sosyal medyada aktifiz diye. bende oradaydım ama beni tanıyan yoktu, barkovizyonda twitimi görünce vayyy ulan demişliğim vardır esasen. :ckkmk:

- cm yapılıyor toplasan 30 kişi ya var ya yok.

- 29 ekim org.da 50 kişi gittik, fener alayına girdik milletin içinde helak olduk.

- geziye desteğe gittik, millet acılı ekşili çorba içecem diye bir daldı çorbacıya, iki arkadaş zor çıktık dışarı çorba kokusundan.

birisinin bisiklet turları dediğini duyar gibiyim ahanda turlar da böyle ;

bknz ekşi

(link)

bisiklet sevgisini yaymayı bırak, direk bisiklet ve bisikletçilerden soğutan bir dernektir.

ilk 3 yıl önce toplamda ise 3 kez deneme amaçlı bu adamların turuna katıldım, önce gözlemlerimi sonra ise kuralları yazacağım.

- ilk kez tura katılan kişilerle tanışma faslı yok, hiç sohbet dahi etmeden gidip dönersiniz, sosyalleşme yok.
- tur sorumluları, yani alfa dernek yetkilileri ilk kez tura katılan kızlara "belki verir" mantığı ile genelde yamanır, yanından gitmeler, molalarda etrafına çöreklenmeler gibi. (tecrübe ile sabit)
- molalarda ve gidilen yerlerde her daim bir sidik yarışı vardır, senin bisikletin şöyle, bak benimkisi böyle, daha hafif, karbon vb. bir çok saçma muhabbet döner, tur sorumlusu bisikletiniz veya malzemeniz hakkında dandik veya kalitesiz gibi sözler söylerse şaşırmayın. aslında çok acı verici bir durum, en pahalı bisiklet ve en pahalı malzemelere sahip olanların muktedir olduğunu zannetmelerini şaşkınlıkla izledim.

bisikleti bana özgürlüğü en uç noktasında hissettirdiği için kullanıyorum, bunu belirttikten sonra gelelim kurallarına.

eveet şimdi sen belediye başkanı olsan 4 milyonluk koca şehirde 200 kişi için para harcar mısın bir düşün !!!

zaten bisiklet grubu çöplüğüne dönüşen izmir çukurunda, bisikletlilerin egolarından arınması ve aralarındaki kavgaları bırakması gerek. kitlesel hareket olmadan yol istiyorum demek olmaz.

ha hiç mi güzel şey yok tabiki de var. onlarıda sen bul google dan sayın okuyucu. o güzel şeylerde bireysel çabalarla oluyor bunu da bil lakin.

sayın okuyucu içinde ego geçen satırı tekrar okumanı salık veriyor ve sana veda ediyorum kal sağlıcakla :krsn:

son not: şimdi ben bunları neden yazdım, niçin yazdım onu da söylim de foruma deniz getireceğim sanılmasın sonra.
şimdi sen her yer bisiklet yolu olsun, gibi bir söylemde bulunursan bunun altını da doldurman lazım. ben nasıl dolar yada dolar mı sen düşün diye izmirdeki tabloyu özetledim.özet yapayım derken umarım haddimi aşıp ocağın altını yakmam, haydi yavrum kemik...

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Butun yollar herkesindir!
Pratikte olmasa da kagit uzerinde kanunen hersey net ve guvenli...
Karayolunda motorlu ve motorsuz araclarin, yaya yolu olmadiginda yayalarin hareket tarzi, tum bunlarin uymasi gereken kurallar, hatta coban denetiminde hayvan surulerinin dahi yolu kullanimi mevcut.
Tek tek ve genellemelerle kisitlamalar, ustunlukler, gecis haklari belirtilmis. Oncelikle bunlara uyulsa, bunun uzerine saygi ve empati oturtulup ona gore hareket edilse sorunun %90'i cozulur.
Sonra da trafigin, kullanim alaninin durum ve ihtiyacina gore yaya yolu, bisiklet yolu, motorlu arac yolu yeniden duzenlenir / sinirlandirilir.
Ben cocuklari olan bir bisikletsever olarak oncelikle yaya yolu, trafige kapali alanlar ve parklarin duzenlenmesini, hatta duzenlenecek yaya yolu, trafige kapali alan ve parklarin olmasini istiyorum!
Insanca bir sehir istiyorum!
Surada 3-5 bisikletli ve bisikletli olarak heryere bisiklet yolu istemek maalesef her sehir merkezinde bungee jump rampasi ve yamac parasutu icin atlama-inis noktasi istemek gibi trajikomik bir durum :/
Biz sehirlerimizin altyapi ve ustyapisini duzeltemedik ki bisiklet yoluna kavusabilelim... Dogru duzgun yaya yolu ve kaldirimlarimiz yok! Engelli bir vatandas veya bebek arabasi ile bir cikin bakalim sehir nasil bir cendere ve cehennem azabi veriyor size :(

Bana bir ulke gosterin yagmur yagdiginda 24 saat sel haberleri veren haber kanali ve bultenleri olsun !?!?!
Bana bir ulke gosterin kar yagdiginda 24 saat buzlanma kaza ve ulasamama haberleri veren haber kanali ve bultenleri olsun !?!?!

Daha da yazarim ama gerisi siyasi ve farkli, boyutlarda konular olarak algilanir :)

Bisiklet yoluna gelmeden once kendimize ve cevremizdekilere cekiduzen verelim. Sonra cevremize ve kentimize dokunur hallederiz ;)
Iletisimi, saygili ve toplu yasamayi cozelim, mevcut kurallara uygun davranmayi becerelim once arkadaslar...

• Beğen
Tepkiler: Fanonn