Bisiklet yolu yapanlara 7.5 milyon lira destek

Perzeus

Üye
Tepki
51
İsim
Perzeus
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için belediyelere bisiklet yolu yapımında kullanılması amacıyla maddi destek programı başlatıldığını hatırlattı. Bu kapsamda Bakanlığa, büyükşehir, il, ilçe, belde ve üniversitelerden bisiklet yolu projesi için birçok başvuru yapıldığını aktaran Öztürk, şu bilgileri verdi:

"Bu projelerden 11'i teknik açıdan uygun bulundu. Bakanlıkça Kocaeli, Ordu, Sakarya, Yozgat, Erzurum, Nevşehir, Tokat, Erzincan, Kilis, Malatya ve Kahramanmaraş belediyeleri ile Atatürk Üniversitesi kampüsü ve diğer üniversitelerin bisiklet yolu projelerine toplam 7 milyon 518 bin lira maddi destek sağlandı. Bu bisiklet yolu projelerine göre yapılacak yolların toplam uzunluğu yaklaşık 91 kilometre olacak."

Bisiklet yolu projesi hazırlayacak Belediyelere rehber olması amacıyla "Şehir İçi Bisiklet Yolları Kılavuzu" hazırladıklarını ifade eden Müsteşar Öztürk, yayımlanan kılavuzun büyükşehir, il, ilçe, belde yerel yönetimlerinin tümüne ve diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtıldığını dile getirdi.

"EN ÇEVRECİ VE SAĞLIKLI ULAŞIM ARACI BİSİKLETTİR"
Öztürk, ayrıca Bakanlığın web sitesinden de kılavuza ulaşılabileceğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bisiklet yolları toplu taşıma sistemi ile entegre oldukça ve bisiklet kullanımı artıkça insanların fiziksel hareketliliği artacak, sağlık harcamaları da minimize olacaktır. Bisiklet kullanımında araçların sera gazı salınımı miktarı 70 birimken, bisikletin 0 birimdir. Bu bakımdan en çevreci ve sağlıklı ulaşım aracı bisiklettir. Bisikletle ulaşım artıkça ulaşım kaynaklı hava kirletici emisyonlar da o oranda azalacaktır."

Kaynak:
(link)

Scudo

Semihunal

Üye
Tepki
2
İsim
Semih
Bisiklet
Salcano
İnşallah en kısa sürede artar bisiklet yolları.Trafikte sıkıştırılmadan korkmadan gitmek istiyorum artık.Birde şu muvcut bisiklet yollarını işgal edenlere de bi çözüm bulunsa süper olur.

Fire Blade TR

Aktif Üye
Tepki
69
İsim
Ahmed Tuğrul Ş.
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Semihunal o zor yaa abicim çare haydar taşımak :)

ahmet1914

Forum Bağımlısı
Tepki
1.262
İsim
Ahmet Y
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Artık teşvik de var,belediyeler kurumlar inşallah gerekeni yaparlar. Çünkü bisiklet yolları arttikça en azından belki bisiklete ve bisikletciye saygı artar

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
yemişim bisiklet yolunu da buraya 3-4 km lik yol yaptılar da ne oldu ? banketi çevirip bisiklet yolu yaptılar hadi dedim en azından arabalar sıkıştıramaz rahatsın bu sefer yayalar yolda gider,yayalar kaldırımdan aniden yola atlar daha tedirginim bir yayaya vurucam diye.Normal yolda giderken arabalardan,bisiklet yolunda iken yayalardan çekiyorum bi huzur yok ki bana

Alptriatlon

Aktif Üye
Tepki
745
Bisiklet
Cube
Veledrom, veledrom, veledrom.

Bisikletçilerin ölmeden, ezilmeden antreman yapabilmesi için Veledrom.
Trafiğe, yayalara, mangalcılara takılmadan sürebilmek için Veledrom.
Çocuklara, gençlere, yaşlılara bisiklet sporunu sevdirmek için Veledrom.
Ülkemizi temsil edecek, profesyonel bisikletçiler yetiştirmek için Veledrom
Kalp damar hastalıklarını azaltmak ve daha sağlıklı nesiller yetiştirmek için Veledrom.

Lütfen her şehrimize birer tane VELEDROM.

trek_turkey

Aktif Üye
Tepki
159
Bisiklet
Geotech
Bu bisiklet yollarının hedefi ancak gezinti maksadıyla binenler olur. Cari açık, trafik-park sorunu, çevre-gürültü kirliliğini azaltmak için ulaşım amacıyla bisiklet kullanımınının artırılması gerekiyor. Bunun içinde yüksek maaliyetli ve uzunluğu sınırlı olan bisiklet yolları yerine ana yol kenarında taş ve cam parçalarının düzenli olarak temizlendiği 1 metrelik pay yeterlidir.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Halkın bisiklete bakış açısı değişmedikçe pek birşey değişmeyecek ama olsun, bisiklet yolu bisiklet yoludur.
Yerel yönetimlerin de bisiklet ve bisikletli ulaşım hakkında pek bir fikrinin olmadığını, bilgiye muhtaç olduklarını zaten biliyor, her açıklamadan da anlıyoruz. Karbon salınımı azmış da, bu yüzden bisiklet kullanmalıymışız :D Bravo bizim nasıl aklımıza gelmedi bunca zamandır! Dese ya halkı bisikletli ulaşıma teşvik edeceğiz, bisikletli ulaşım seferberliği ilan edeceğiz, hedef kitlemiz 7’den 70’e tüm vatandaşlar, yapılması planlanan bisiklet yollarını mevcut toplu taşıma ağlarına entegre bir şekilde planlayacağız ve onların toplu taşımayı kullanabilmelerine de imkan sağlayacağız, trafikte bisiklete öncelik dönemi başlayacak, şimdilik bazı cadde ve sokaklarda bisikletliler araçlardan öncelikli olacak, halkın bisikletli ulaşıma geçebilmesi için kurslar seminerler verilecek, bisiklet fiyatlarındaki vergi minimuma indirilecek, teşvik indirimleri yapılacak, yerli bir üretici ile anlaşılarak uygun bütçeli, sağlam şehir bisikleti üretilip maliyetine halka satılacak, belediyelerin ücretsiz (veya çok uyguna) bisiklet tamirhaneleri açılacak.

Ben bile sıradan bir bisikletsever olarak bir oturuşta 50 maddelik bir reçete yazabiliyorken, bu adamların içi boş proje ve boş vaadlerine şaşkınlıkla bakıyorum.
Çünkü kendileri hem bisikletten uzaklar, hem mevcut problemlerden ve olası çözüm yollarından uzaklar, ezbere, zaten bilindik, daha önce başarısız olmuş dandik projeleri ısıtıp ısıtıp önümüzd koyuyorlar :snzdglsn: sıkıldım artık. Adamlar bisiklet yolu yaparak olayı çözeceklerini düşünüyor, daha da komiği bisiklet yolu dedikleri şey de, 50 yıldır kaldırım olarak kullanılan yolu maviye boyamak :D e yayalar nereden gidecek? Bisiklet yolundan. Bisikletler? Bisiklet yolundan. Naptık biz şimdi, kaldırımı maviye boyayarak 600 metrelik bisiklet yolu yaptık. Eh ben de yaparım, nalburdan 2 teneke mavi boya alıp vururum kaldırıma. Yani belediyenin benden hiçbir farkı yok mu bisiklet yolu yapma konusunda? Gerçekten akla mantığa sığmayan bisiklet yolları yapılıyor arkadaşlar. Hiçbiri adam gibi oturup düzgün bir projeyle yapılmıyor zaten. Ya kaldırım boyanıyor, ya da bunun asfalt versiyonu var, bir gidiş bir geliş olan yollarda sağda ve solda araçların tek sıra parkettiği bölgeler maviye boyanıyor aynı mantıkla. E bu adam 50 yıldır bu apartmanda oturuyor, arabasını da 50 yıldır binanın önünden geçen bu yola bırakıyor. Sen şimdi orayı maviye boyayıp bisiklet yolu ilan ettin, bu arabaları nereye park edeceğiz dahi arkadaşım? Yani çözüm özürlüyüz resmen, çünkü amacımız problem çözmek, hizmet etmek değil ki, projeyi yapmış olmak için yapmak. Aha proje yaptıl oley. Kaldırımı boyayalım, halk artık işe bisikletle gitsin :D beyin bedava

Fire Blade TR

Aktif Üye
Tepki
69
İsim
Ahmed Tuğrul Ş.
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Serkan Mıstınoğlu Abi sen ne diyon :D belki bilirsin zeytinburnu/demirciler sitesinin orda bisikletler var belediyeninmiş galiba bugün işim vardı orda merak etim yakından bakıyım bi dedim bakmaz olaydım afedersin de b*k gibi benim bodrumdaki çift amörtisör demir market bisikleti bile daha iyi devlet tınlamıyorki ha bu siyasilerden birinin bi yakını dese 'sürerken sataşıp laf atıyorlar yol yapın bizim için' o zaman o bisiklet yolunu ÖK korur

• Beğen
Tepkiler: NoCycling

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@Fire Blade TR hangi firma ürettiyse artık onları, ihaleyi kazanıp belediyeye itelemiş 5 para etmez bisikletleri. Belediyenin satın alımındaki adamın bisikletin B'sinden anlamadığının ispatı o bisikletler :snzdglsn: Ne yaptıklarının, bu bisikletlerin kullanım alanının, kaç vites olması gerektiğinin zerre kadar farkında değiller ki. Birşey yapılıyor ama ama ne yapıldığından hiçkimsenin fikri yok :D Firma parasını kazanıyor, belediye de garibim proje yaptım diye aylık yayınladığı dergiye yazıp kendiyle övünmeye çalışıyor. Sorsan başarılı proje yaptık der :snzdglsn: Sorsan, 5 km bisiklet yolu yaptık der :acpsnr: Yolu mangal parkının içine yaparsan o yol şişe kırmaktan ve mangal kömürü dökmekten başka bir işe yaramaz. He bir de sandalyesini çimene sabitleyemeyen emekli amca ve teyzeler düz diye betona oturuyor. Çocuklar çimde ayağı takılıyor diye betonda ip atlıyor :acpsnr: Hep gerçek bu yazdıkları yahu, olan şeyler, hepimizin bildiği şeyler

alseecbu

Üye
Tepki
576
Bisiklet
Dahon
@trek_turkey
1 metrelik pay ama sadece çizgi ile ayrılmış bir pay, henüz bisiklet kültürünün tam olarak yerleşmediği her yerde tehlikeli bir sonuca sebebiyet verebilir bence... biz yine de güvenliği ön planda tutulmuş bisiklet yollarını öncelikli olarak arttırmalıyız, kültür yerleştikçe tabiki alternatif yöntemlerde olmalı, belki çok ileri de bisikleti, gezi, spor ve hobi amaçları dışında, ciddi oranda Ulaşım Aracı olarak kabul edip kullandığımızda çizgi ile yollarda ayırım bile yapmaya gerek kalmayacak....

Fazla mı ütopik oldu yoksa ☺

• Beğen
Tepkiler: trek_turkey

trek_turkey

Aktif Üye
Tepki
159
Bisiklet
Geotech
@alseecbu Hocam, fazla oluncada bu sefer araçlar duraklama/park maksadıyla veya orayıda şerit gibi kullanıyor.

Fire Blade TR

Aktif Üye
Tepki
69
İsim
Ahmed Tuğrul Ş.
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Serkan Mıstınoğlu Yazdım sabah gittim diye oraya işim vardı orda motorcu bi abiyle konuşuyoruz trafikte görülme mevzusunu biliyorsunuz motorlar bisikletlerden daha büyük ve daha ışıklı olduğundan görülmesi daha kolay ama adamlar görülmek için gidip 1200 cc (gazlama fırsatımda oldu bu arada kaçırmam hiç forumun motorcusu olarak bu benim vazifem :D) arazi motoru ama neden yolda arazi motoru diye sorduğumda cevap şu 'görülmek ve saygı duyulmak için çünkü bizi öteki türlü kurye sanıyorlar' bisiklet içinde aynısı geçerli bu gün iş çıkışı gördüm arablar vızır vızır 3-4 çocuk hiç birini takmıyorlar yol ağızından konvoy yapıp geçiyorlar o yüzden biz kötü muammele görüyoruz galiba

alseecbu

Üye
Tepki
576
Bisiklet
Dahon
@trek_turkey evet maalesef doğru... ilaç mantığında dozunda yapıp kullanabilsek şifa bulucaz belki ama dozu az alınca iyileşmiyoruz, çok alıncada zehirleniyoruz Of offff...

• Beğen
Tepkiler: BugAdam
Tepki
232
Bisiklet
Salcano
@Serkan Mıstınoğlu izmirin dandirik bisim bisikletleri de aynen öyle 1 saati bir otobuse biniş bedeli 2.86 tl kiminin dinamosu bozuk kiminin frenleri kiminin vitesleri güya hergün bakıma gidiyor bu bisikletler ama koltuğu 3 oda 1 salon genişliğinde harley davidson sürüşü konforunda mübarek şahsen dağ bisikletim varken çok severdim öyle rahat koltukları