Bisiklet yolu -vs- yollarda güvenli bisiklet

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında Fatih ÇT tarafından paylaşıldı.

?

Hangisini tercih ederdiniz?

 1. Bisiklet yolu

  oy sayısı 18
  27,3%
 2. Yollarda Güvenli Bisiklet

  oy sayısı 48
  72,7%
 1. Fatih ÇT

  Fatih ÇT Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Nisan 2014
  Mesajlar:
  635
  Beğeniler:
  456
  Şehir:
  İstanbul - Ataşehir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Tartışalım istiyorum.
  Şehir merkezlerinde, yani nüfus yoğunluğu yüksek olan yerlerde;
  Her cadde sokak kenarına 1,5-2 metre genişliğinde bisiklet yolu mu?
  Yoksa bisikletin yol ve caddelerde, araçlar ile aynı yolu, bir araç gibi güvenli bir şekilde kullanabilmesi mi?

  Hangisini tercih ederdiniz?

  Kişisel fikrim;
  İlk başlarda neden bizde bisiklet yolları bu kadar az diye ben de üzülüyordum, keşke daha fazla olsaydı.
  Ama sonraları trafikte bir araç gibi bisiklet sürmeye alışınca, bisiklet yollarının mükemmel olmadığı takdirde gereksiz olduğu fikrine kapılmaya başladım. hala da aynı şekilde düşünüyorum.  Yukarıdaki, bayan bisikletçinin, bisiklet yollarının motorlu araç yollarından daha riskli oldugu iddaası ile çektiği video klibi de izleyince iyice emin oldum.
  Medeniyet seviyesi bizle kıyaslanmayacak kadar ileride olan, bisiklet kültürünün hayatın her noktasına nüfuz ettiği bu ülkelerdeki bisiklet yollarının durumu bile böyle ise, ben bisiklet yolu istemiyorum.

  Hele bir de 10 km/sa ile tın tın giderek, kulağında müzik ile bisiklet yollarını işgal niteliğinde kullanacakları hayal edince, bırakın o bisiklet yolları sizin, tüm caddeler bizim olsun diyorum...

  Not-1: kusursuz bisiklet yollarının tanımı: Motorlu taşıt yollarının ve yaya yollarının nadiren kestiği, yeterince geniş (3xbisiklet), tamamen bölünmüş, alt ve üst geçitler ve kusursuz dizayn edilmiş kavşaklar ile desteklenmiş. Bu kusursuzluğu yakalamanın çok zor olduğunu düşündüğüm için bisiklet yollarını desteklemiyorum.

  Not-2: Bisiklet kültürünün gelişmesi ile bisikletlerin trafikte bir araç olarak kabul edildiğini ve bisikletlilerin de tüm trafik kurallarına uyduğunu varsayıyorum.

  Not-3: Şehirler arası yollar kapsam dışındadır. Motorlu taşıtların yüksek sürat ile gittiği bu yollarda, kesinlikle iyi ya da kötü bisiklet yolları olmalıdır. Keşke İzmitten çıkınca girdiğim, aralarda çıktıgım, ama sonra yine girdiğim bisiklet yolu ile, ankaraya,boluya gidebilsek.

  Kalın sağlıcakla...
   
 2. Ehlikeyif

  Ehlikeyif Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  17 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  936
  Beğeniler:
  1.267
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  İstanbul'da bisiklet yolu olmadığı için (sahili saymıyorum bile) zaten nispeten en iyisi yine normal yollar. O yollarda da zaten araba içinde bile yeteri kadar güvensizken bisikletle de Allah kerim şeklinde sürüyoruz. Bisiklet yolu yerine tüm yollarda geniş emniyet şeridi olacak ve bura işgal altında olmayacak. EDS ile yetkisiz emniyet şerit işgaline anında ceza yapıştırılacak. Bizim açımızdan kısa/orta vadedeki en iyi çözüm bu.
   
  Hayrettin, emrecikinci ve Fatih ÇT bunu beğendi.
 3. Gökhan BİROL

  Gökhan BİROL Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  16 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  513
  Beğeniler:
  1.025
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Gökhan Birol
  Bisiklet:
  Lapierre
  Seviye:
  bisiklet yolu tabii ki daha güvenli.
  ama ben nedense yolda, caddede kendimi daha güvende olmasa da daha rahat hissediyorum. sürücülerle sürekli diyalog, işaret diliyle anlaşma, duyuların hepsi açık. aslında benim için bir sıkıntı yok.
  ama bu durum orta ve alt seviye kullanıcılar ve bayan kullanıcılar için geçerli olmayabilir.
  bisiklet yolu ihtiyaçtır.
   
  emrecikinci ve Fatih ÇT bunu beğendi.
 4. eren cerciz

  eren cerciz Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2014
  Mesajlar:
  189
  Beğeniler:
  351
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Oldukça güzel bir video. Anketin cevaplarından her ikini de seçmek bana göre en mantıklısı :) Her şeyden önce güvenli bir bisiklet yolu elbette olmalı ama bu tek çözüm değil. Videoda da hızlı gidenler bisiklet yolunu tercih etmek istemiyor ki gayet de haklılar. Ama herkes hızlı gitmek zorunda da değil :) Sonuçta bence işin dönüp dolaşacağı yer, toplumun bisiklet kültürüne dayanıyor. Sadece araç sürücüleri ya da yayalar değil, bisiklet kullananların da bilinçlenmesi gerekiyor. İster ayrılmış yolda, ister trafiğin içinde sürün, hem kendiniz hem de etrafınızda yaşayanlar bilinçli olmayınca, olmuyor bazı şeyler :) Güzel konu bu arada, teşekkürler...
   
  emrecikinci ve Fatih ÇT bunu beğendi.
 5. Ertan M.

  Ertan M. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Şubat 2015
  Mesajlar:
  985
  Beğeniler:
  1.643
  Şehir:
  İstanbul /Göztepe
  Adı:
  Ertan
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Bu ülkeye bisiklet yolları yapılmasın bence , yapılırsa bile bisiklet dışında arabalara park yeri , kaldırımda yürümeyen davar yayalar için yürüme yolu olur gider.
   
 6. Çağrı Soylu

  Çağrı Soylu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  11 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  668
  Beğeniler:
  760
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  @Fatih Ç.T. katılıyorum sana. Bence de yolu paylaşmak daha iyi. Bisiklet yolları düzgün olmadıkça hiç bir işe yaramıyor. Şu anda var da ne oluyor sanki yine yoldan gidiyoruz zaten.
   
  Ertan M. bunu beğendi.
 7. eren cerciz

  eren cerciz Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2014
  Mesajlar:
  189
  Beğeniler:
  351
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  @ertanmrtz Fenerbahçe taraflarında bisiklet yoluna park etmiş araçlar vardı bir sürü, her zamanki gibi. Daha önce fotoğraf çekip emniyete göndermiştim ama olumsuz cevap vermişleri (Bu tarz durumlarda ancak polis memurunun olay yerinde olması durumunda cezai işlem yapılır) gibi resmi bir cevap gelmişti. Neyse bir keresinde bisiklet yoluna park eden araçların yanında polis vardı, yapıştım hemen. Dedim böyle böyle. Bakın araba park etmiş, ne yapabilirsiniz? Hahhahahaha
  Polis, "Abi şimdi hangi birine ceza keseceğiz. Baksana bir sürü araba var, boşver sen yoldan sür" demişti :) Ne diyim...
   
  emrecikinci, Ertan M. ve Fatih ÇT bunu beğendi.
 8. Ertan M.

  Ertan M. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Şubat 2015
  Mesajlar:
  985
  Beğeniler:
  1.643
  Şehir:
  İstanbul /Göztepe
  Adı:
  Ertan
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  @eren cerciz bu pazar fenerbahçe tarafında giderken adamın biri arabayı bisiklet yoluna tam dönemeç yerine bırakmış(adamdaki kafayı merak ediyorum) otobüs geçemedi oradan adamlar indiler otobüsten sonra ne oldu bilmiyorum zaten bisiklet yollarının kalitesi de çok kötü o tarafta biz en iyisi yolların sağ şeridinden gidelim.
   
  emrecikinci, Fatih ÇT ve eren cerciz bunu beğendi.
 9. eren cerciz

  eren cerciz Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2014
  Mesajlar:
  189
  Beğeniler:
  351
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  aynen @ertanmrtz hayır kafa neyin kafası gerçekten ilginç. Sadece bisiklet yolu da değil. Engelliler için zaten şehircilik anlamında neredeyse hiçbir şey yok, sadece kaldırımlarda iniş çıkış rampaları var. İnsanlar gidiyor onun bile önüne park ediyor. Sen şimdi gel de o insana laf anlat.....
   
  emrecikinci ve Ertan M. bunu beğendi.
 10. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  884
  Bisiklet yoluna araba park etmek, bakmadan araba kapılarını açmak, bisikleti görmemek bunlar her ülkede oluyor. Belkide ölümcül bisiklet kazaları çok ileri dediğimiz ülkelerde bizden daha fazladır. Bizde istatistik yok herhalde bu konuda. Tabii oralarda biskletli sayısı fazla olunca kazaya karışma oranıda artıyordur. Bence İstanbul sanki bisiklet kullanmada Londra ve New york dan daha güvenli. Londra'da 2013 de 14 bisikletli ölmüş. İstanbul'da kaç kişi öldü acaba?  Bisiklet yolları oldukca arabalar park edecek, kapılarını açacak, trafikde de sizi sıkıştıracak. Bunlar hiçbir zaman düzelmeyecek. Bisikletlinin yapacağı kendi önlemini almak, kendini şartlara uydurmak. Hayatda kalmak için her zaman en kötü şartı düşünerek ona göre önlemini almak zorundasın. Bazen İstanbul'da yaşamak bu gelişmiş dediğimiz ülkelerde yaşamakdan daha kolay olabiliyor. Çünkü bizim ülkemizde kanun yok, seni umursayan yok ne yaparsan yap. Al bisikleti çık kaldırımdan git. Londra'da çık kaldırıma hemen yersin cezayı. Bir kornaya dıt de 50 pound yiyorsun.
  işte o ülkelerde olumlu bir bu var kanun ve ceza çalışıyor. Başına bir iş gelirse ve haklıysan hakkını arayabiliyor ve alıyorsun. Ama genede bisikletlilerin durumu bizdekiler gibi o kadar ceza ve kanuna rağmen gene bu istenmeyen şeyler oralarda da oluyor.

  Newyork'da 1996 – 2005 yılları arasında 225 bisikletli kazada ölmüş. Ortalama yılda 23 bisikletli ölüyormuş. Bisikletlilerin diğer ölümler arasında oranı yüzde 6 imiş. Motosikletlilerin yüzde 5, yayalar yüzde 49, araçlarda ise oran yüzde 38. İstanbulda durum nedir bulamadım.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Mayıs 2015
 11. #11
  Fatih ÇT

  Fatih ÇT Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Nisan 2014
  Mesajlar:
  635
  Beğeniler:
  456
  Şehir:
  İstanbul - Ataşehir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Düşünceleriniz için teşekkür ederim.
  Bisiklet yolundaki bilinçsiz insanların yaptıklarını anlat anlat bitmez. O yüzden bu insanlar ile konuyu dağıtmasak mı? :)

  @eren cerciz , bisiklet yolunda herkes hızlı gitmek zorunda değil. Haklısın. İşte o yüzden 3 şefit diyorum. Hızlı gidenlerin rahatlıkla kaçabileceği mesafe olsun.
   
  emrecikinci bunu beğendi.
 12. Atilla G.

  Atilla G. Delaney

  Kayıt:
  13 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  1.968
  Beğeniler:
  4.808
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Benim düşüncem bisiklet süren varlığında bir insan olduğunun motorlu araç sürülerine öğretilmesidir. Yani adamlar kraldan çok kralcı. O yüzden bisiklet yolu yapsanız ne olur bu ülkede ? O bisiklet yolunu da işgal edeceklerdir. Ya zihniyeti değişecek bu insanların yada sürekli stres halinde bisiklet sürüp kavga edeceğiz.

  Bu ülkede park sorunu var. Siz bisiklet yolu yapın oraları hemen park alanına çevirsinler. Nitekim bu platforma böyle haberleri çok gördük.
   
  emrecikinci ve eren cerciz bunu beğendi.
 13. Hüseyin Külcüoğlu

  Hüseyin Külcüoğlu Forum Bağımlısı

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  973
  Beğeniler:
  901
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  Türkiye yollarında nasıl güvenli bisiklet sürücez ? Güvenli bisiklet yolları en iyi çözüm.. Yola bisiklet simgesi koysunlar ki bisikletin de yollarda bir ulaşım aracı olarak görülmesi sağlansın. Bu biraz da arz-talep dengesiyle olacak birşey, bisiklet sürülmeyen yerde bisiklet yolu yapmak elbet saçma olacaktır, lakin güvenli bisiklet yolu yok diye bisiklet süremeyenler de bir hayli fazla...
   
 14. arayanbulur

  arayanbulur Aktif Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  10 Mart 2015
  Mesajlar:
  100
  Beğeniler:
  89
  Şehir:
  ankara
  Adı:
  Engin
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Önce mantığın düzeltilmesi lazım... Derler ya eğitim şart.
  İşe önce kolluk kuvvetlerinden başlayacaksın. ( Polis, Jandarma, zabıta ) Çekeceksin altlarından arabayı vereceksin altlarına bisikleti ( tabii hepsinden değil ) özellikle trafikcilere vereceksin ki olayın farkına varsınlar da farkındalık yaratsınlar... Bence bisikletle dolaşan bir trafik polisi kendisi bisiklete karşı iyi niyetli olur ; onu gören diğer araç sürücüleride bisikleti taşıt olarak algılamaya başlarlar.
   
  tanchu ve emrecikinci bunu beğendi.
 15. Murat B.

  Murat B. Forum Trolü

  Kayıt:
  23 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.559
  Beğeniler:
  5.955
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Bence bisiklet yollarının gerekli olduğu yalnızca iki durum var: motorlu araçların çok yüksek hızlarda gittikleri yollar (örneğin şehirler arası yollar) ve trafiğin çok yoğun olduğu yollar. İkincisi kitlenmiş trafikte bisikletlerin duran otomobiller arasında gitmeleri tehlikeli olduğu için gerekiyor, ayrıca otomobiller dururken yanlarından bisikletlerin vızır vızır geçmesi bisiklet kullanımını da teşvik eder.
   
  Berke ve Fatih ÇT bunu beğendi.
  Son düzenleme: 12 Mayıs 2015
 16. scitakoglu

  scitakoglu Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Aralık 2007
  Mesajlar:
  149
  Beğeniler:
  204
  Şehir:
  İzmir - Karşıyaka
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Altında 2000 Tl lik arabası ile 8000 Euro luk bisiklete ağzında sigarası sarı salyalı dişleri ile bakan yurdum insanı ve bisiklet yolunun ne olduğunu anlamasını isteyen bizim gibilerin yaşadığı ülkeye Türkiye denir.
   
  emrecikinci bunu beğendi.
 17. chnkrmz

  chnkrmz cimi cimi qua qua

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  16 Şubat 2014
  Mesajlar:
  6.083
  Beğeniler:
  6.525
  Şehir:
  54karya
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  önceden yazdım gene yazıyorum. güvenli bisiklet sürmek için sırt çantanda bezbol sopası görünümü verecek bi oyuncak..
   
 18. mehmet ulaş

  mehmet ulaş Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  1.172
  Beğeniler:
  621
  Şehir:
  İstanbul Çengelköy
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Bu konu medeniyetin olduğu yerlerde tartışılmalı.Türkiyede bisiklet yoluda normal yolda birbirinden tehlikeli birinde yeri yürüyen çoçuk çıkıyo karşınıza diğerinde arabayı yeni yeni süren 12 yaşında çocuklar .

  @chnkrmz Son 1 haftadır dersimi aldım sirkeciye gidip alıcam bi biber gazı.Adam üstüne yürürken sıkıcan öle dövücen.
   
  ayhan53ismail ve arayanbulur bunu beğendi.
 19. chnkrmz

  chnkrmz cimi cimi qua qua

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  16 Şubat 2014
  Mesajlar:
  6.083
  Beğeniler:
  6.525
  Şehir:
  54karya
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  @mehmet ulaş ozaman bitanede yaylı job al. ufak el hareketiyle uzayanından. biber gazından sonra onunla döv :D
   
  coffeeguy ve tanchu bunu beğendi.
 20. mehmet ulaş

  mehmet ulaş Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  1.172
  Beğeniler:
  621
  Şehir:
  İstanbul Çengelköy
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  @chnkrmz vay güzel aklıma soktun abi :D aslında fener şeklinde şok aletleri var oda olabilir biber gazını sıkıcan sonra şokla acı çektiricen en son jonla girişicen :D ve bunun videosunu çekicen :D
   

İlginizi Çekebilir

Honest-Ads-Sports-Drinks.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
tyres.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...
upload_2016-10-25_19-27-33.png
Daha önce açtığım konularda periyodizasyon ve antrenman planlamadan bahsetmiştim. Aynı şeyleri tekrar etmemek için açtığım konuların bağlantılarını verip, konuda anlattıklarımdan kısaca özet...