bisiklet yolu projesi (görüşleriniz önemli)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Türka¥ tarafından paylaşıldı.

 1. Türka¥

  Türka¥ Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.675
  Beğeniler:
  2.202
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  türkay
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  gelişmiş ülkelerdeki bisiklet yollarını gördükçe iç geçiriyoruz ama bu ülkede benzer yolların yapılması için daha çok seneler beklememiz gerekiyor.. bisiklet yollarımız yok diye bisiklete binmekten de vazgeçecek değiliz tabi, araç trafiğine rağmen düşüyoruz yollara, kıyısından köşesinden trafiğe dahil oluyoruz..

  peki şöyle bir önerim var, madem bizim için özel yollar yapılmayacak, mevcut yollarda bize yer açamazlar mı? hemen gülmeyin ve biraz düşünün!!!

  bisiklet yolları olsa da olmasa da çıkıyoruz bu yollara, belediyeler/karayolları her kim ise yetkili, yollara beyaz çizgiler çizdikleri gibi mesela sarı çizgilerle de yolların kenarlarını çizseler, "taralı alanlar bisiklet yoludur dikkat edin" tabelaları koysalar, bizim dikkatsiz sürücülerimizin hiç olmazsa biraz dikkatini çekmez mi? bu taralı alandaki bisikletliye çarpan araç sürücüleri direkt suçludur deseler, birçok sürücü biraz olsun bisikletlere dikkat edecektir diye düşünüyorum.. tamam bazıları umursamayacak belki ama yine de dikkat edenlerin sayısı artacaktır.. projenin maliyeti sadece boya parası, uygulanabilirliği imkansız değil !!!

  peki bu proje fikri nerden çıktı, izmir belediyesinin web sayfasına girdim, orada "proje üretin uygulayalım" gibi bir başlık gördüm.. şimdi heryere bisiklet yolu istesek kısa vadede zor diyecekler ama mevcut yollara bir çizgi de bizim için çizin desek belki beğenirler uygularlar belli olmaz.. her şehirde bu şekilde bir talep olsa bütün belediyeler birbirinden etkilenip uygulayabilir belli olmaz bizim yöneticilerimize!

  uzun lafın kısası, bu proje tutar mı? uygulanabilirliği hakkında neler düşünüyorsunuz, hiç yoktan iyi midir yoksa gereksiz midir?


  çizim için kusura bakmayın, maksat anlatılmak isteneni görselle desteklemek için hazırladım bunu;
  [​IMG]
   
  Çağlayan ve Murat PEKER bunu beğendi.
 2. Berk Mercancı

  Berk Mercancı Bisikletkolik

  Kayıt:
  6 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.271
  Beğeniler:
  1.087
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Raleigh-USA
  Seviye:
  İzmir'de sanki tutmaz gibi. Çünkü 1 ay öncesine kadar BŞB belediye başkanı Aziz Kocaoğlu bisikletlilerle buluşup yeni bisiklet yollarının projesini sunmuştu. Heralde böyle bi öneride bulunsak başka projeleri olduğu için umursamazlar diye düşünüyorum. Ama fikir güzel bence
   
  Çağlayan ve Türka¥ bunu beğendi.
 3. #3
  Türka¥

  Türka¥ Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.675
  Beğeniler:
  2.202
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  türkay
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  pzt herkes bilgisayar başına geçmiştir.. yorumları alalım :islik:
   
 4. Ahmet Ayaz

  Ahmet Ayaz Bisikletkolik

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  19 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.162
  Beğeniler:
  2.281
  Şehir:
  K.Çekmece İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  daha sonra bisiklet kullanımı az diye yaptıkları işi bozarlar. sanırım kadıköy tarafında böyle olmuştu. onun yerine en azından belli mesafelerde bisikletlilere dikkat tarzı tabelalar konulabilir. bu şekilde bizim de trafikte olduğumuz sürücülere hatırlatılır.
   
 5. Sefa

  Sefa Alçılı Bünye

  Kayıt:
  9 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.040
  Beğeniler:
  880
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Naçizane fikrimi dile getireyim.

  Bizim toplumumuzdaki trafik anlayışına göre yolun gidiş yönüne göre sağ tarafında bisiklet yolu/alanı bulunması ciddi anlamda sıkıntı yaratıyor. Dolmuş/otobüs/minibüs gibi toplu taşıma araçlarının durakları sağda bulunduğu için sürekli olarak yolun kenarına yanaşmak durumundalar. Bunun yanı sıra park/bekleme alanları da sağda bulunduğu için söz konusu bisiklet yolları sık sık araç tacizine uğramakta. Özel araçlar için, bu alanlara girişi engelleyecek bariyerler koyulsa, bu sefer de toplu taşıma araçları ve bunları kullanacak olan halk açısından sıkıntı oluşacak.
  Bu neden(ler)le bisiklet yolunun, yolun/caddenin vs sağ tarafında değil de sol tarafında olması gerektiğini düşünüyorum (geliş ve gidiş yönü olmak üzere çift şeritli bir şekilde).

  Bisiklet yollarına uygun yeni yollar yapmak yerine mevcut yollarda bisiklet için alan oluşturma konusuna gelirsek...
  Burası ciddi anlamda sıkıntı yaratan bir detay. İstanbullu olanlar bilir, Bağdat Caddesi'nde Göztepe-Kızıltoprak arasında yaklaşık 1 sene evvel bisiklet yolu yapıldı (en sol şeride) ve yapıldıktan sonra sadece 1 gün kullanılıp, ertesi gün tamamen kaldırıldı bu bisiklet yolu. Buradaki gerekçe ise; Bağdat Caddesi'nin çift şerit (bazı noktalarında 3 şerit) gidiş yönüne sahip olmasına rağmen trafiği aksatıyor olması olarak lanse edildi. Bu ne kadar doğrudur ne kadar yanlıştır bilemem ama gerçekten de üzerinde durulması gereken bir noktayı oluşturuyor bu bisiklet yolunun trafik yoğunluğuna olan yansıması.
   
 6. HakanAydın55

  HakanAydın55 Forum Bağımlısı

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  28 Mart 2011
  Mesajlar:
  640
  Beğeniler:
  847
  Şehir:
  Kırklareli/BABAESKİ
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  ülkemizde yollar standartlardan küçük zaten.
  bisiklet yolu bazı şehirlerin bazı caddelerinde mevcut.....

  olsa iyi olur tabi....
   
 7. SelimDurmak

  SelimDurmak Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2013
  Mesajlar:
  138
  Beğeniler:
  64
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  antalya bu yönden biraz iyi şehrin baya yerinde bisiklet yolları yapıldı ama tabi oraya arabasını park eden vatandaşlarda yok değil
   
 8. rancid

  rancid Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2010
  Mesajlar:
  41
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Sağ şeritlere bahsettiğiniz alan bence de en azından İstanbul gibi büyük şehirler için imkansız.Yukarıda arkadaşta bahsetmiş biraz gerek toplu taşıma araçlarının sağda olan durakları ve bu yönde yolcu indirip bindirmeleri gerek iki aracın yan yana gideceği standart şehir içi yolunda park eden araçlardan kapanması itibariyle olanaksız duruyor.Fikir güzel ama uygulansa bile biz bisikletlilere pek yararının dokunacağını sanmıyorum (En azından İstanbul için böyle söyleyebilirim. )
   
 9. Max Torque

  Max Torque Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  877
  Beğeniler:
  873
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Hüseyin Gündoğdu
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Libadiyeden caddebostana iniyorum bisiklete binmek için daha doğrusu çamlıcadan.
  benim çektiğimi bir tekerler bilir heralde. abi düz yol köy yolundan beter. hani 30-40 km ile insin yol bisikleti ayarı filan uçup gider.
  daha doğru düzgün yol yokken bisiklet yolu ile daralttınmı tamamen problem olacak. ki dikkat etmiyor sürücüler. adam benim gördüğümü geliyor. 35km hız ile
  yinede duracağımı zannedip kapıyı yüzüme açıyor. sabır sabır nereye kadar bi gün çekicem aynasını birisinin.
  Bari yeni yapılacak olan köprüye güzel bir bisiklet yolu koysalar.
   
 10. k.kartal

  k.kartal Üye

  Kayıt:
  15 Mart 2013
  Mesajlar:
  70
  Beğeniler:
  26
  Şehir:
  Aydın
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Bence gayet olumlu bir fikir. Araç sürücülerinin dikkatini çekicek ve meydana gelecek bir kazadan kendilerinin sorumlu olacağını bildikleri bir yol, bisikletliye olan dikkat ve saygıyı artar diye düşünüyorum. Bir bisiklet yolu gibi yol/şerit araç geçişine kapatılmayacağı için de yolların dar olması projenin uygulanabilirliğini etkilemez. Bir farkındalık projesi olarak hayata geçmesi hiç de zor değil bence.
   
 11. ibo36

  ibo36 Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2012
  Mesajlar:
  9
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  sakarya
  Hocam iyi, kötü sen öner bence, netice de bir kaybın olmaz. Proje hayata geçerse de bir hayra vesile olmuş olursun.
   
  Türka¥ bunu beğendi.
 12. Murat PEKER

  Murat PEKER Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  348
  Beğeniler:
  139
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Londrada'ki yollar İstanbul'dan kat be kat dar ada ülkesi oldukları için dar yapıda kalmışlar. Fakat ordaki bisiklet kullanımı bizden gene kat be kat fazla. Çözümü bisiklet yolu ayırmak yerine belediye otobüslerinin kullandığı otobüs yolunu bisiklet ve otobüs yolu olarak ayrılmış. Burda olsa bilinçsiz otobüs şöförleri ezer geçer dersiniz ki haklısınızda. Orda otobüsün önünde bmx kullanan iki hayta görmüştüm. Umarsızca gidiyolardı. Şöför kornaya bile basmadı yol versinler diye. Sabırla bekledi onlar yol verene kadar.
   
 13. #13
  Türka¥

  Türka¥ Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.675
  Beğeniler:
  2.202
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  türkay
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  büyükşehirlerin en civcivli caddelerinde olmasın sorun değil, oralar zaten karışık bir de bisikletlerle daha fazla karıştırmayalım tamam.. ama bir çoğumuz uzun turlara çıkıyoruz, bu yollarda gayet güzel uygulanabilir ve bisikletler de bu trafiğin bir parçasıdır mesajı verebilir.. boya haricinde ekstra bir maliyeti olmayacağından bütün belediyelerin ilgisini çekebilir.. arkamızdan gelen araçlar sollama yapacakları zaman bu sarı çizginin dışına çıkmak zorunda hissederler, bu şekilde bisiklete sıfır geçenler de azalır belki.. çok mu pozitif düşünüyorum acaba :)
   
 14. nocenk

  nocenk Yeni Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2008
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Acıbadem
  Bence bisiklet yolu, yolun tam ortasından olmalı. İvçre'nin Luzern şehrinde görmüştüm. Yolun tam ortasında yaklaşık 30 cm genişliğinde turuncu iki şerit var ve bisikletler bu şerit üzerinde gidiyor. Araçlar sağından ve solundan rahatça geçiyor. Bisiklet zaten bir yola çıktı mı uzun süre o yoldan gidiyor. Araçlar kadar sık şerit değiştirmek zorunda değil yani. Değiştirecekleri zamanda arkasına bakıp, kolunu kaldırıp yol istiyor.
  Ben her sabah işe bisikletle gidiyorum. Bağdat caddesi üzerinde en rahat yol aldığım zaman yolun tam ortasından gittiğim zamanlar. Araçlar daha yanıma yaklaşmadan, uzun mesafeden beni görmüş oluyor zaten ve iki yanımdan rahatça geçiyorlar. Bende hiç durmadan dümdüz ilerliyorum.

  Bu arda duyurmak istediğim bir imza kampanyası var:

  Güvenlik Görevlisi olan bir bisiklet parkı yapılması için İBB'ye imza kampanyası başlatılmıştır.
  Lütfen imzanızı atın.

  Ayrıca Facebook ve diğer forumlar gibi alanlarda imza kampanyasını paylaşalım lütfen.

  Adres:
  http://www.change.org/petitions/kad...utm_medium=email&utm_campaign=petition_lonely
   
 15. Artık Yok

  Artık Yok Bisikletkolik

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.357
  Beğeniler:
  1.613
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Sözde bisiklet adına üretilen projelerin bisikletlilerin fikirleri alınmadan yapılması sonucu böyle aksilikler yaşanıyor bu da son derece normaldir kafalarına göre işler yapıyorlar sonra şurada , burada sıkıntı oluyor diye uyarıldıklarında haa doğru evet bu böyle olmaz deyip yaptıklarını yeniden yıkıyorlar halbuki bisiklet ile ilgili bir çalışma yapılması düşünüldüğünde şehrin bisiklet dernekleri , toplulukları hatta varsa spor klüpleri ile temasa geçilerek bu insanların fikirleri alınsa sonra çalışmaya başlansa yaşanan sıkıntılar çok daha küçük olur ve sorunsuz atlatılır
   
  Türka¥ bunu beğendi.
 16. alperK

  alperK Onursal Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2013
  Mesajlar:
  1.894
  Beğeniler:
  339
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  türkiye'nin heryerini bisiklet yolu olsa ne beyinler değimedikten sonra faydası yok,bisiklet yolunda sürüyorum gıcıklığına önüme kıran apaçiler,bilerek önüm atlayan çocuklar,bisiklet yolunda yürüyen yayalar(tek olsalar sorun değil en az 2-3 kişi yan yana yürüyor),bisiklet yoluna park etmiş araçlar,kaldırımlara bakıyorumda engelliler için yapılmış iniş-çıkış yerlerini dahi arabayla park edip ,inilmesini ''engelleyen'' yaratıklar var
   
 17. #17
  Türka¥

  Türka¥ Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.675
  Beğeniler:
  2.202
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  türkay
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  bugün belediyenin hazırladığı bi pankart/afiş gördüm, "itfaiye araçlarına yol verelim" gibi birşeydi.. daha acil araçlar için yol istenen sistemde bisiklete sıra gelene kadar bi 50yıl geçer herhalde
   
  Can_517 bunu beğendi.
 18. Can_517

  Can_517 Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2007
  Mesajlar:
  142
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Bu projede boğaz köprüsündeki gibi çelik telden bariyerler olmalı yoksa bizim sürücüler. ortalığı kan a bular.
   
 19. hakkında: boşluk

  hakkında: boşluk Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.436
  Beğeniler:
  869
  Şehir:
  Doğu Senegal
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Hepsi hayelde kalır bunların türkiyede yalnızca hayal kurariz daha ötesi yok
   
  Türka¥ bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

froome.png
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
eat-more-protein.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
cycling-nutrition-energy-bars.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...