Bisikletle yokuş çıkmak

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
Selamlar herkese tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak.Bisiklet ile yokuş çıkmanın tırmanış yapmanın faydaları nelerdir?Her bisiklet sürüşümüzde mutlaka tırmanış yapmalımıyız ?Düz yolda git gel yapmanın faydası olmazmı kondüsyon için?

Scudo

Celalettin aktaş

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Sedona
Duz yolda yuksek kadans kullanirsaniz faydasi olur tabi, en nihayetinde her turlu hareketin faydasi olur. Yokus yukarida yukaek kadansli kullanmak fayda verir. Ozellikle kilitli pedal kulanir ve tam daire cevirmeye aliair iseniz, bacaklarinizda arka kas gruplarinida zorlamis caliatirmia olursunuz. Sahsen ben mtb kullanicisi oldugum icin, rampalari sevmiyorum. Keake hep duz olsa burasi cok egimli. Yokusu inisi icin cikiyor ve tabiri caizse idare ediyorum.

GT-I9500 cihazımdan tapatalk ile gönderildi. Bu nedenle Türkçe imla hataları içerebilir. Kusura bakmayın.

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yokuşlarda benim bacaklar iptal oluyo. Yokuş çıkarken biaikletin ağırlığı çok önemliymiş onu anladım.

Celalettin aktaş

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Sedona
Bende de ayni durum var. Hatta benimki tam eziyet hem mtb hemde 115 kg mim. 2 saat once indim bisikletten. Asfalt zemin. Ilk 3 km si 140 m yukselti, geri kalan 2.5 km si 25 m yukselti bir yila girdim. Ne yol bitti ne hirs. Yanacaktim nerdeyse, 7 km ye kadar dustum. Ama inatla vitesi dusurup 60 kadans ve uzerinde cikmaya calistim. 35 dakika surdu. 2 defa dinlendim. Simdi birazdan yol bisikleti kullanan arkadaslar yazarlar tabi. Ama baya zorlandim iste. Aslinda ne yukselti nede mesafe yonunden antrenmanli birisi icin yol degildi.

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlarda merhaba.Yol bisikletleriyle ilgili merak ettiğim bir konu bu.Bir yol bisikletinde yokuş tırmanmak diğer türlere göre daha mı basittir ya da hızlıdır?

newhidalgo

Üye
Tepki
11
İsim
Hüseyin T
Bisiklet
Salcano
galiba daha zor oluyor

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Vites oranları daha büyük haliyle daha zor çıkıyorsunuz ama daha seri çıkıyorsunuz diye biliyorum.Yolcu arkadaşlar konuya bi el atsın yine :D

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
dişli oranları daha büyük olduğu için zorluyor ama kondisyon meselesi. forumda bunu formüllerle anlatanlar da var :)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Vites oranları nedeniyle pedal basmak biraz daha fazla güç ister.
Ama hafifliği işleri bir nebze kolaylaştırır.

Vites oranları ve tekerlek çapı ile alakalı olarak daha hızlı çıkarsınız ;).

• Beğen
Tepkiler: The UGUR

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şimdi sadece 24 vites dağ bisikleti kullanmış biri olarak alacağım yol bisiketi 2x11 :p ve sanırım beni öldürecek :D Öyle mi acaba?

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Yoruma katılıyorum yokuşun zorluğunu değiştiren diğer faktörse lastikler sonuçta.Ayrıca göbeklerin tam bakımda olması size yokuşta daha iyi performans sağlar.Makine yağ gibi akar.

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aldım cevabımı :D Cevaplar için teşekkürler herkese :)

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@sarper tuncer abi bende arkadaşlara öle diyorum yokuş çıkmak daha iyi(hem her çıkışın inişi var hemde antreman ne kadar çıkarsan o kadar iyi :D) diye dövücek gibi bakıyolar :D

hufucu

Aktif Üye
Tepki
59
İsim
kaan
Bisiklet
Sedona
Üste rahat tırmanmak için 2 tane ruble takarsınız alttaki iki rubleyide sökersiniz olur biter :) Muhtemelen en alt rubleleri kullanmazsınız bile.

Bisikletçiler için bir söz var "Yokuşta akmayan ter inişte gözyaşı olur"

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Sözkonusu yokuş asfaltsa ve eğim abartı derecede fazla değilse yol bisikleti ezer

• Beğen
Tepkiler: YüzSürKoş