Bisiklet ve uykusuzluk

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu aralar büyük sıkıntı yaşıyorum özellikle son 3-5 aydır doğru düzgün uyku yok ama ne kadar yorulsam da, uykum gelmiyor ve her sabah işin ilginç yanı dinç olarak kalkıyorum ama öğlen çökme başlıyor hani akşamları kahve, çay ya da başka uyarıcı yüksek şeyler yememde içmemde kafama çok da takan biri değilim. inanılmaz bir enerji var gibi ama işin aslı öyle değil böyle sıkıntılar olan varsa paylaşsın en sonunda bir uzmana gideceğim.

Scudo

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Uzun süreli uyku düzensizliğinin sağlığınızı olumsuz etkileyeceğini unutmayın. Bence bir uzmana gidin ve uykusuzluğunuzun sebebini araştırsınlar.

Bu arada yaşınız kaç, ve mesleğiniz nedir?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Tahir bey bu sene 39!a basıyorum mesleğim asıl mesleğim bilgisayar teknik servis;12 yıldır boks yapıyorum sporla meşgulüm 20 küsür yıl sigara içdim içki kullanmadım bırakdım çok şükür bisiklete bağlama nedenim deneme amaçlı 1 ay hiç binmedim(ama ne zor günlerdi sabır,sabır çekdim ama binmedim:))) biraz uyudum o aralar şimdi gene biniyorum ara,sıra uyku yok gene anlamadım gitti.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ne demek istediğinizi anladım ,enerjik hissediyorsunuz ama belli bir zaman sonra sönüyor ve yorgunluk başlıyor

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
öğlen uykusu sünnettir, fırsat varsa yarım saat kestirin mis gibi olur :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Halil bey fırsat bıraksalar ben kış uykusuna yatacağım ama nerde:))))

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Uykusuzluğun birçok sebebi olabilir. Mineral eksikliği uykusuzluğa sebep olabilir. Uyku düzenleyici olarak melatonin hapları var. Aşağıdaki linkde çok iyi anlatılmış.

(link)

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
Oğuz Bey muhtemelen mide probleniiz var, o sizi uyutmuyor.

sinirli olduğunuz günlerde ve boş miğdeyle yattığınızda ciddi uyku problemine neden olur.

yatarken rezene için veya şekerli şeyler yiyin. mayalı yiyeceklerden uzak durun. topkek vb kekler yemeyin

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Eski bir tarihte kısa bir süre melatonin kullanmıştım. Gerçi uykusuzluk sorunum yok ben bağışıklığı güçlendirsin diye kullanmıştım. Kullandığım dönemde hayatımın en iyi uykularını uyduğumu biliyorum. İnsan bu kadar mı dinlenmiş uyanabilir. Bulabilirseniz melatonin tablet kullanın. Melatonin tableti akşam hava kararınca uyku saatine yakın almalısınız.

doğan_69

Daimi Üye
Tepki
326
ne kadar kendinizi enerjik hissederseniz hissedin uykusuz ve başka kafanıza takacağınız problemleriniz varken bisiklete binmeyin..günde 3 saatlik uykuyla hevesli olduğum için birçok tura katıldım..ama birgün uykusuzluk bianda kendini gösterdi ve anlık bir dalgınlıkla 30 km ortalama ile giderken yola çıkan bir arabaya tosladım :eek:

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
uyku düzenlemesi, depresyon tedavisinde uygulanan bir yöntem. uyku ilaçları kesinlikle çözüm değil. melatonin işe yarıyor. ben kullandım. hatta ilk başlarda fazla kiloları dahi verebiliyorsunuz. sadece uyuyarak 3 ayda 21 kilo verdim. ama tabi ilacı kesip depresyona dönünce 15 kilosunu aldım.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Eğer işin içinde ilaç varsa muhakkak doktora danışılması gerekir. Kendi başımıza aldığımız ilaçlar uzun vadede faydadan çok zarar verir.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Uykusuzlugunuzun asil sebebinin isiniz oldugunu dusunuyorum. Lise yillarimda, bilgisayar oyunlari yuzunden ayni sorunu yasiyordum :)
Ozetle, ilaca yada doktora ihtiyaciniz oldugunu dusunmuyorum. Gece bir isle mesgul oldugunuzda, uyumayi erteliyor insan. Kendimden biliyorum. Kendimize bir saat belirleyip o saatte yataga girin. Uyuyamasaniz da oylece uzanin. Bunu birkac kez tekrarladiginizda, uyuyabileceksiniz hemen. Vucut simdi gece uyumamaya aliskin cunku, sizin onu gece uyumaya alistirmaniz lazim..
Gec vakitte birsey yemeyin, mideniz calisiyor olmasin yani siz yattiginizda. Sicak bir dus sizi rahatlatip uyumaniza yardimci olabilir. Uyudugunuz ortam kesinlikle kapkaranlik ve sessiz olmali. Ve iyi havalanmis olmali. Soguk da olmamali. Bunlar iyi ve dinlendirici bir uykunun ana maddeleri. Sanirim cinlilerin bir sozu vardi, bir davranisi aliskanlik haline getirebilmeniz icin onu 21 gun boyunca tekrar ettirebilmeniz gerekiyor. Vucut bu surede o aktiviteye alisiyor :) begendigim ve dogru buldugum bir soz. Yeni bir aliskanlik kazanmak icin kendinizi 3 hafta zorlayin, sonrasi problem olmuyor. Sigarayi bile birakabilirsiniz ayni sekilde

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Herkese cevapları için teşekkürler tabi'ki bir uzmana danışacağım.mide sorunlarım 3-4 yıl öncesine kadar vardı,bilgisayar başında çok eskiden oyun için çok takılırdım,akşam yatarken ılık süt içerim kafama çok takılan bir şeylerde yok melatonin deneyeceğim en kısa zamanda akşam 7'den sonra hiç bir şey yemem içmem sadece elma suyu bide meyva oda çok nadir ama süt bol bol içerim laktoz süt özellikle gaz sıkıntı yaratmasın diye.her zaman abdest alır ve dua eder yatarım zaten psikolojik ve ruhen olduğunu sanmıyorum ama neyse uzman ne der bakacağız.

Şimdi aklıma gelen bir şey daha paylaşayım;mesela tv,bilgisayar ve diğer cihazların karşısında hemen uykum geliyor;ama!kalkıp'da hemen yatağa geçince uyumak ne mümkün yahu diyorum gel kaçma ama gitti bir kere ondan sonra uğraş dur uyumak için.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Uykusuzluk problemi çeken insanların, fön makinesi, buz dolabı sesi, bilgisayar fanı sesi gibi seslerle uyuması sağlanıyor. Bende karanlıktan korkarım senelerdir. psikolojik belki fakat bilgisayar fanı sesi olmadan uyuyamam. Bir deneyiniz

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Karanlık ve sessiz ortamda uyurum daha doğrusu severim başka türlü denedim olmuyor betül hanım.

Tepki
97
Bisiklet
Corratec
Selamlar,
Öncelikle geçmiş olsun Oğuz bey,
Bir dönem yaklaşık 10-14 ay boyunca şiddetli uykusuzluk çekmiştim...
Şimdi geriye dönüp baktığımda o dönem kabullenemediğim bir iş ortamında zorunluluktan çalışmak durumundaydım
ve kendi kendime telkinlerde bulunmama rağmen ruhum bu duruma isyan ediyordu...(sadece kendimle yüzleşmeyi erteliyordum aslında)
Şiddetli ve uzun süren uykusuzluk dönemlerinde gözle görülür sağlıkla ilgili bir bulgu yoksa sorun genellikle psikolojiktir...
Bu her şey olabilir (misal 40 yaş sendromu, yaşlanma korkusu, hayatla ilgili herhangi bir beklentinin gerçekleşmemesi ve/veya bu alanlardaki endişeler vb)
Bu sizin iç meseleniz olabilir...
Ben bir doktora danışmadan ilaç kullanmamanızı öneririm
Nasıl mı atlattım; işimi ve ortamımı değiştirdim, sorunun kaynağı ortadan kalkınca sorun da bitti...
Bol sağlıklı ve huzurlu günler dilerim...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kerim bey güzel yorumunuz ve fikirleriniz için teşekkürler.

Yahu bizim uyku yine sizlere õmür:(((

Evet teşhis konuldu arkadaşlar.ben vampirmişim:))))gırgır bir yana '''imsomnia'''olmuşum.